Autor Wątek: ABC klasycznego feedera - zestawy  (Przeczytany 318426 razy)

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1275 dnia: 09.11.2021, 10:32 »
Niezupełnie tak jest. :(

……………………………………
…………………………………..
Siła tarcia żyłki o element zestawu łączący ją z koszykiem zależy od siły nacisku na ten element, współczynnika tarcia i kąta zmiany kierunku żyłki na tym elemencie. W najbardziej niekorzystnej sytuacji kiedy to podczas brania kąt pomiędzy żyłką wchodzącą do elementu, a wychodzącą z niego wynosi 0 stopni (przynęta leżała przy żyłce głównej, a ryba ucieka wzdłuż niej do brzegu) siła tarcia wynosi dwukrotną wartość iloczynu siły naciągu żyłki przez rybę i współczynnika tarcia.
Dla tarcia teflonu o stal współczynnik ten wynosi 0,04, a dla żyłki będzie zbliżony. Maksymalny więc udział siły tarcia żyłki w stosunku do siły jej naciągu podczas brania wynosi ok. 0,08.  W praktyce będzie znacznie mniej, bo kąt pomiędzy żyłką wchodzącą do elementu i wychodzącą jest znacznie większy od zera.
 
…………………………………………………
…………………………………………………

W powyższym cytacie wartość współczynnika 0,08 dla opisanej sytuacji oznacza, że siła tarcia mokrej żyłki na elemencie łączącym jest maksymalna i wynosi 0,08* F. Gdzie F jest siłą naciągu żyłki przez rybę. Siła F równoważy siłę oporu szczytówki i inne pomniejsze występujące w zestawie oraz omawiane tarcie.

Tak więc jeśli siła naciągu F odpowiada np. ciężarowi 50 g, to siła tarcia wynosi 50 * 0,08 = 4 G.
Jeśli natomiast kąt jaki tworzy żyłka wchodząca do elementu łączącego z wychodzącą z niego wynosiłby w momencie brania przykładowo 60 stopni, to wartość współczynnika wyniesie 0,04, a siła tarcia odpowiednio 50*0,04 = 2 G.
Im mniejszy jest ten kąt, tym siła tarcia dla takiej samej siły F będzie mniejsza. :)

Fakt okrągłego przekroju żyłki powodujący znaczące ograniczenie powierzchni styku z powierzchniami nie wpływa na zmniejszenie tarcia. Siła tarcia nie zależy od wielkości powierzchni styku.

 :)
Marian

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1276 dnia: 09.11.2021, 11:01 »
Należy wziąć pod uwagę również że tarcie materiałów mokrych się zmniejsza, a okrągły przekrój żyłki bądź plecionki znacząco ogranicza powierzchnię styku materiałów więc można uznać że tarcie wynosi (prawie) ZERO.
Myślę że większy znacznie opór stawia napięcie linki oraz szczytówki.

Jeżeli już chcecie rozbierać problem na czynniki pierwsze to problem wygląda tak: biorąc pod uwagę rozciągliwość żyłki z jaką maksymalną siłą może ciągnąć ryba aby na szczytówce nie było wskazania zaś tarcie na zestawie trzeba dodać do rozciągliwości żyłki. Bo jak jest wskazanie na szczytówce to problemu nie ma. Żeby to rozwiązać dla rurki trzeba uwzględnić kąt jaki tworzy rurka z linką główną, kąt zagięcia rurki i kąt pod jakim ciągnie ryba drugi koniec rurki. A to nie uwzględniając siły nurtu w wypadku rzeki.

A żeby było na temat... Zestaw na rzadkie i delikatne brania.

- Nawlekamy na linkę główną agrafkę.
- Robimy skrętkę dłuższą niż długość koszyka z krętlikiem zostawiając kawałek żyłki i zawiązujemy skrętkę dowolnym węzłem
- Zjeżdżamy agrafką do węzła i wiążemy obie żyłki tak 10 - 25 centymetrów nad węzłem skrętki tak aby agrafka chodziła w pętli.
- Przypon na skrętkę, koszyk na agrafkę i łowimy :D

Zestaw jest semi-samozacinający i praktycznie się nie plącze więc możemy podziwiać piękną polską jesień bez wpatrywania się w każde milimetrowe drganie szczytówki... :beer:
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1277 dnia: 14.11.2021, 13:41 »
Jaką żyłkę polecicie do klasyka? Ten sezon przełowiłem na Prologic CamoHP XLNT (0,25mm) i przyznam się szczerze, że nie mam ochoty jej ponownie kupować. Po jednym sezonie przy wysnuciu żyłki ze szpuli tworzą się pętle jakich mało. "Pamięć" żyłki jest niesamowita.
Mieliście podobne problemy, czy może ja kupiłem jakiś zleżały, na półkach magazynowych, towar?
Mam do przewinięcia 5 szpul po 150m każda. Myślałem o zakupie Daiwa Hyper Sensor, ale u drapieżców jest tylko 0,209mm. A to raczej nieco za cienko... Tym bardziej, że lubię łowić na typową skrętkę, a na odległościach na jakich łowię nie ma sensu bawić się w przypony strzałowe.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1278 dnia: 14.11.2021, 14:23 »
Od siebie polecę ci Quantuma salsę od lat używam do różnych metod i jestem bardzo zadowolony :beer:

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1279 dnia: 14.11.2021, 18:21 »
Jaką żyłkę polecicie do klasyka? Ten sezon przełowiłem na Prologic CamoHP XLNT (0,25mm) i przyznam się szczerze, że nie mam ochoty jej ponownie kupować. Po jednym sezonie przy wysnuciu żyłki ze szpuli tworzą się pętle jakich mało. "Pamięć" żyłki jest niesamowita.
Mieliście podobne problemy, czy może ja kupiłem jakiś zleżały, na półkach magazynowych, towar?
............................
............................

Nie mam pewności co nazywasz pętlami na żyłce. :-\

Niektórzy przez pętle rozumieją zniekształcenia spiralne żyłki wynikające z jej pamięci i  powstające na skutek przebywania dłuższy czas na szpuli kołowrotka. Luźne nawinięcie na kołowrotku sprzyja efektowi pamięci. Różne żyłki mają różną tendencję do zapamiętania takiego spiralnego kształtu.

Niektórzy przez pętle często rozumieją sploty powstające na kręconych osiowo i zwisających żyłkach.

Oba te zjawiska są całkowicie odmienne.

Skręconą żyłkę można i trzeba rozkręcić, a zniekształconą spiralnie można wyprostować. :)

Problem związany ze zniekształceniami żyłki opisałem na:
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=8870.msg479561;topicseen#msg479561
i tutaj z uwagi na obszerność nie będę opisu powtarzał.
 :)
Marian

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1280 dnia: 05.12.2021, 12:33 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1281 dnia: 15.12.2021, 21:58 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1282 dnia: 28.12.2021, 13:12 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1283 dnia: 20.01.2022, 21:11 »

Online fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1284 dnia: 21.01.2022, 18:03 »
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Online fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1285 dnia: 31.01.2022, 20:37 »
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Online fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1286 dnia: 06.02.2022, 19:49 »
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1287 dnia: 06.02.2022, 20:53 »
Czekam jak Kurski zrobi filmik o zestawach feederowych ;D :P Odnosze po raz kolejny wrażenie że kazdy chce zaistniec na YT ??? Zgadzam się tylko z jednym wyrazem: " minimalizm"
Nie mam zamiaru się mądrzyć ale : skretka tak ale max 6cm i zrobiona ze sztywnej zyłki a najlepiej fluocarbonu i nigdy nic się nie będzie sie plątać.
Podpatrujcie najlepszych zawodników w Europie lub Polsce :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 833
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1288 dnia: 07.02.2022, 05:39 »
Czekam jak Kurski zrobi filmik o zestawach feederowych ;D :P Odnosze po raz kolejny wrażenie że kazdy chce zaistniec na YT ???
   :thumbup:

Nie mam zamiaru się mądrzyć ale : skretka tak ale max 6cm i zrobiona ze sztywnej zyłki a najlepiej fluocarbonu i nigdy nic się nie będzie sie plątać.
Też się nie plącze ;)

Dzierżno uzależnia

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #1289 dnia: 07.02.2022, 11:47 »
Jak do skretki dołozysz przypon z haczykiem i przynetą  to gwarantuje że co jakiś czas będzie owijać się wokół koszyka. Nie potrzebny kretlik między feederlinkiem a koszykiem, wystarczy agrafka. To wszystko ma byc sztywne ( feederlinki, skrętka ) 
Zobacz na swoja skrętke która w zwiazku z tym ze jest tak długa, pod własnym cieżarem zaczyna tracić sztywność. Dodatkowo na sucho zawsze wyglada to inaczej, po namoczeniu ciężar własciwy minimalnie się zwieksza. :)
Zrób skrętke z fluocarbonu grubości ok 0,25mm i długości ok 6 cm i zobacz róznice :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz