Autor Wątek: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?  (Przeczytany 102935 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« dnia: 01.01.2015, 16:32 »
Jako, że mamy początek sezonu, czas zrobić przegląd i serwisowanie kołowrotków. Przyznam szczerze, że kręcioły to moja pięta achillesowa i  nie wiem jak się do tego zabrać, na co zwrócić uwagę i czego użyć (jakiego smaru). Chętnie bym sie dowiedział jak to zrobić od bardziej doświadczonych kolegów.
Lucjan

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #1 dnia: 01.01.2015, 16:43 »
Jeśli kołowrotek jest bez wolnego biegu to jego budowa jest dość prosta! Pracy przy nich nie jest za wiele! łożyska z zasady teraz są kryte więc odradzam ich mycie bo można wypłukać zawartość smaru! Jedynie zębatki po wyjęciu myjemy !! Ja to w benzynie extrakcyjnej robię ! po wysuszeniu smar nie za grubo bo i tak rozejdzie się po bokach i jedynie będzie ciężej później kręcić!Do smarowania osi proponuję smar rozrobić z olejem bo zastosowanie samego też spowoduje cięższą pracę! Przy rozbieraniu zwracamy uwagę na cieniutkie podkładki i ich układ na osi korbki!!W wielu modelach teraz wkręty pokrywy mechanizmu lubią znajdować się też pod koszem i niestety trzeba go ściągać. Jedyne czego do tej pory nie ruszałem to łożysko blokady wstecznej. Bo gdzieś czytałem że później mogą z tą blokadą być kłopoty. A może toi tylko ściema? Luk Paweł gdzieś założył podobny temat. Może je połączyć?   http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=317.0
Arek

Offline Ostap

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 398
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chciałeś Panią? Zapie.... na nią!
  • Lokalizacja: Wuwua
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #2 dnia: 01.01.2015, 19:24 »
Gdzieś też czytałem że dobrze jest zaznaczyć zębatkę aby później wszystko wróciło do pierwotnego stanu. Do mycia wnętrza i trybów używam alkoholu izopropylowego jest naprawdę dobry. Teraz smaruję tylko smar maxem który kupiłem gdzieś na forum. ?Jest niezły i dobrze trzyma się metalu. Pamiętać należy o nasmarowaniu rolki kabłąka bo to ona bardzo często szumi. Nie jestem jakimś specjalistą w tej dziedzinie lecz zlikwidowanie luzu i nasmarowanie to dla mnie nie problem. Dodam że robię to tylko na swoich kołowrotkach aby później uniknąć niezadowolenia od innych. Myję wszystko poza łożyskami. Dobrze też mieć schematy do kołowrotków które zamieściłem w innym wątku ponieważ czasami coś nas oderwie od pracy i wtedy można zapomnieć co gdzie było. Najlepiej też jest zacząć smarowanie od najtańszych  wersji aby później nie mieć do siebie pretensji że coś nie wyszło i zobaczyć samemu czy się będzie potrafiło to samemu robić czy płacić komuś z 80zł za smarowanie (chyba tyle to kosztuje)




Łukasz
 
Mazovia Fishing Team

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #3 dnia: 02.01.2015, 00:41 »
Ja obecnie używam zestawu z Daiwy.
Smaru i oliwki. W zależności od części - używam samego smaru, samej oliwki, bądź mieszaniny obu.

http://rapa-sklep.pl/smar-do-kolowrotkow-daiwa-reel-greaser-made-in-usa.html

http://rapa-sklep.pl/smar-do-kolowrotkow-daiwa-reel-greaser-made-in-usa-duplikat-1.html

Dobre kołowrotki są naprawdę solidnie skonstruowane i zakonserwowane. Niektórych lata nie rozbierałem i pracują jak nowe.
Ale ogólnie dbam bardzo o sprzęt.
Najważniejsze dla mnie są zawsze rolki kabłąka i ten element czyszczę i smaruję kilka razy w roku.

Nowe kołowrotki (np. Shimano) mają specjalne otwory. Niby producent podaje, że nie trzeba ich rozbierać i wystarczy przez ten otwór podać środek smarujący.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #4 dnia: 02.01.2015, 01:10 »
Szczerze mowiac, jeszcze nigdy nie smarowalem moich kreciolkow zadnym smarem :P nie czuje takiej potrzeby, one chyba tez :D ale zawsze na zime staram sie uchronic je przed kurzem! W tym roku jeden z kolowrotkow popsikalem delikatnie preparatem podobnym do WD-40. Zobaczymy co z tego wyjdzie, ponoc chroni tez przed kurzem!
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline Fluffy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Reputacja: 13
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #5 dnia: 08.01.2015, 11:00 »
Ostatnio zabrałem się za przegląd sprzętu, i pojawił się problem. Mam takie pytanko, wie ktoś jak zdjąć z tego cuda szpulę?



Ma ktoś jakieś materiały na ten temat?
Michał

Offline Arcymisiek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdzieś na Opolszczyźnie.

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #7 dnia: 08.01.2015, 16:11 »
Ostatnio zabrałem się za przegląd sprzętu, i pojawił się problem. Mam takie pytanko, wie ktoś jak zdjąć z tego cuda szpulę?



Ma ktoś jakieś materiały na ten temat?
dobre pytanie , ja bym tego nie ruszał :D bo rozłoże i juz nie złoże :D
Krzysztof

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #8 dnia: 08.01.2015, 16:30 »
Z zasady takie kołowrotki lubią mieć coś do szybkiego demontażu szpuli ! Podejrzewam że to kosztowna maszynka i experymentowanie było by nie wskazane, więc ciężko coś doradzić bez dotykania! Jedynie odkręcił bym śrubeczkę pokrywy osi i sprawdził czy jest tam jedynie regujacja szpuli czy nakrętka mocująca!
Arek

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #9 dnia: 08.01.2015, 17:03 »
To "John Wilson Heritage" - tylko John Wilson wie, jak go bezpiecznie rozmontować  ;)

W razie wyczerpania pomysłów można skierować stosowne zapytanie na adres: sales@jwyoungs.co.uk

Offline Fluffy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Reputacja: 13
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #10 dnia: 08.01.2015, 17:15 »
Już pisałem, dali mi namiar na speca, ale tylko numer telefoniczny. Wolałbym maila - dostałbym konkretny rysunek i wiedziałbym co i jak. Tłumaczenie po angielsku przez telefon wydaje się kiepskim pomysłem :P
Michał

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #11 dnia: 09.01.2015, 11:08 »
Oglądałem program o robieniu centerpinów i okazało się, że od wielu lat produkowane są w ten sposób, że z bryły odpowiedniego stopu metali maszyna komputerowo wykrawa główne części - głównie szpulę, często też obudowę. Z tego co pamiętam to nie było tam wcale wiele innych części. Nawet nie wiem czy nie montują ich czasem na stałe... ;)
Lucjan

Offline Fluffy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 139
  • Reputacja: 13
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #12 dnia: 09.01.2015, 11:19 »
Nie, na stałe na pewno nie  ;) Na pewno da się toto zdjąć, tylko po prostu póki co nie wiem jak  :P Na tych sprezynkach na dwóch szprychach są osadzone takie blaszki, które zachodzą na oś, dają się rozsunąć. Może po odkręceniu tej widocznej śrubki na końcu osi obrotu i rozsunięciu owych blaszek da się toto rozebrać. Problemem jest bardzo miękka owa śrubka, bardzo łatwo ją można uszkodzić, dlatego wolałbym mieć pewność o konieczności jej odkręcenia.

Jeżeli chodzi o produkcję, to istotnie wykrawa się i obudowę i szpulę z bloku aluminium metodami CNC. Nie ma w tym jednak większej filozofii - chodzi tylko o precyzyjne wykonanie  ;)

Michał

Offline ViS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kamil
    • Galeria
  • Lokalizacja: Sint-Truiden (Belgia)
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #13 dnia: 09.01.2015, 20:04 »
A co poradaicie na zacinajacy sie przedni hamulec? Ostatnio robilem przeglad sprzetu i sie gapnolem ze sie zacina To znaczy przy wyciaganiu zylki w pewnym momecie staje jak by sie dokrecal na maksa trzeba przekrecic tym do regolowania i przez  chwile podziala... Kolowrotek z wolnym biegiem ale To chyba niema nic do tego jeszcze tam zabardzo nie zagladalem- brak czasu wiec pomyslalem ze najpierw sie poradze na forum
!Przepraszam za brak Polskich znakow!
:)
https://www.facebook.com/polishvikingscarp

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #14 dnia: 09.01.2015, 20:08 »
Po rozkręceniu zgubiłeś podkładkę i teraz nakrętka styka się z obracającą szpula bo jest za nisko!
Arek