Autor Wątek: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?  (Przeczytany 104680 razy)

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #420 dnia: 30.12.2020, 23:06 »
Dzięki Tomku :beer: każda opinia użytkownika  jest cenna  :beer:

Offline Matthis

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 240
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #421 dnia: 02.01.2021, 13:05 »
Panowie mam pytanie, zakupiłem kołowrotek okuma t-rex 7000. W sklepie praca w porządku płynnie bez zastrzeżeń. Zapominając o nim zostawiłem go w bagażniku w aucie. Dziś w domu chciałem coś sprawdzić i szok ledwo korbką  zakręciłem. Kołowrotek był zimny więc smar stężał ale to mnie zmartwiło. Jaki smar mu aplikować bo to co w środku to jakaś lipa jest.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #422 dnia: 02.01.2021, 14:15 »
Łowiłem ostatnio w temperaturze 0 stopni i w jednym nowym młynku też delikatnie ciężej mi się korbką obracało, ale tragedii nie było po powrocie do domu znów jest praca miód. Może poczekaj w ciepłe praca się poprawi a co do smaru to są tu fachowcy na forum pewnie któryś coś podpowie
Paweł

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #423 dnia: 02.01.2021, 20:20 »
Panowie mam pytanie, zakupiłem kołowrotek okuma t-rex 7000. W sklepie praca w porządku płynnie bez zastrzeżeń. Zapominając o nim zostawiłem go w bagażniku w aucie. Dziś w domu chciałem coś sprawdzić i szok ledwo korbką  zakręciłem. Kołowrotek był zimny więc smar stężał ale to mnie zmartwiło. Jaki smar mu aplikować bo to co w środku to jakaś lipa jest.

Fabryczny smar Okumy jest może nie aż tak gęsty, ale jednak mocno lepki.
W niższych temperaturach zapewne stężeje i jeszcze bardziej się klei. Oczywiście smar można wymienić, problem jednak w tym, że Okumy źle pracują na smarach o małej lepkości i małej gęstości... więc to takie trochę...
Ja bym na pierwszy ogień spróbował lekkiego oleju na oś główną, bo może wlazł na nią smar i przez to młynek teraz zamula.
Nie mniej przy wymianie smaru kombinowałbym coś w stylu DG01 lub 06 Shimano, ciekawą opcją byłby Quantum Hot Sauce.
Czesiek

Offline Matthis

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 240
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #424 dnia: 02.01.2021, 20:32 »
Panie Czesławie dziękuję za radę, spróbuje do niego jeszcze zajrzeć możne faktycznie ma na osi smar i on to powoduje. A za tymi smarami Shimano w razie czego też się rozejrzę.

Online flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #425 dnia: 27.12.2021, 17:55 »
Pany, nowe kołowrotki Okuma wymagają Waszym zdaniem smarowania przed użytkowaniem?
Marcin

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #426 dnia: 27.12.2021, 19:25 »
Pany, nowe kołowrotki Okuma wymagają Waszym zdaniem smarowania przed użytkowaniem?

Dodatkowo smarować nowy kołowrotek? Według mnie nie trzeba jeśli produkt jest nowy, a przynajmniej nie powinno być to konieczne skoro płacimy za kompletny produkt. Ja bym nie smarował, nadmiar też szkodzi.
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #427 dnia: 28.12.2021, 03:34 »
Nawet nowe, dobrej klasy kołowrotki cierpią na suchoty wewnątrz. Takie oszczędności przy montażu :(

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #428 dnia: 28.12.2021, 10:02 »
W moim stradicu FL 4000  mechanizm obrotu kabłąka okazał się kompletnie suchy bez odrobiny smaru i to po obu stronach rotora. To dosyć ważne bo w wielu modelach shimano jest to wrażliwe miejsce rotora.  Szybko się wyciera i łapie duże luzy. Trzeba o nie dbać, czyścić z brudu i smarować. ( boleśnie się o tym przekonali np. niektórzy właściciele  Twin Powera model z 2015r).
Przekładnia i pozostałe elementy napędu były dobrze nasmarowane.
Wiesiek

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #429 dnia: 18.01.2022, 18:55 »
Mam DG6, DG10, DG13. Czym nasmarować bebechy Daiwy Exceler 3000 LT, aby chodził jak oryginał (lub lepiej)?

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #430 dnia: 18.01.2022, 20:52 »
Mam DG6, DG10, DG13. Czym nasmarować bebechy Daiwy Exceler 3000 LT, aby chodził jak oryginał (lub lepiej)?

Głęboko w temacie nie siedzę, ale ja do swojej TD TDR 3012 (starsza wersja) używam smaru SLP Works 104, a oliwki (oczywiście tam gdzie trzeba) DAIWY (REEL OIL II) Jedno i drugie Made in Japan.
Z poważaniem Marcin

Offline KamilR

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 154
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk ale szwędam się wszędzie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #431 dnia: 18.01.2022, 21:16 »
Zachęcam do przejrzenia tego topicu. Kiedyś Pan Grobelny podzielił się trochę wiedzą na temat serwisu. Można wyciągnąć odpowiednie wnioski ;)

https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=9165.0

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #432 dnia: 19.01.2022, 09:57 »
Od półtora roku używam smarów syntetycznych oferowanych przez rosyjską firmę RedLub.   W  mojej ocenie spisują się o wiele lepiej  niż mineralne Shimano czy Daiwy. (DG1 DG6 DG13 DG18 , D 104) które dotąd stosowałem. Są też tanie jak na syntetyki. Warto zauważyć, że profesjonalne syntetyki do młynków IOS lub MTGG koszztują ponad 200zł za 8g !!! Kupiłem je z ciekawości bo lubię eksperymentować. Zacząłem od wysłużonego 23-letniego stradica który wyraźnie nabrał wigoru i chodzi jak młodzieniec.  Obecnie smaruję tymi smarami wszystko co mam od stelli do  excellera i jestem bardzo zadowolony. Kołowrotki kręcą się lekko, płynnie i cicho. Po roku ostrego kręcenia z trudem dostrzegam minimalne ślady zużycia.
Jeśli ktoś jest zainteresowany to polecam syntetyki WS, MV, Uni, PTFE, WS Oil.  Ten zestaw wystarczy w zupełności. Najmniejsze pudełeczka starczą na długo. Link poniżej. Płaci się przez PayPal a potem  czeka się ok 3 tygodnie na przesyłkę.  Na tej stronie można także kupić podkładki regulacyjne i łożyska.

https://www.redlub.ru/
Wiesiek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #433 dnia: 19.01.2022, 22:42 »
Wiesiek,
Bardzo cenna informacja. Piszesz "syntetyki WS, MV, Uni, PTFE, WS Oil" WS Oli nie ma w ofercie, jest WT.
Mógłbyś krótko opisać, tak dla laika, który smar jest do czego?
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Świtek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: lubelskie
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #434 dnia: 20.01.2022, 01:13 »
Nie wiem o co chodzi z tymi kołowrotkami okumy, ale jak na jednym poległem i nie mogę dojść o co chodzi.

Nie jest to jakiś drogi model, nazywa się Longbow.

Poprzedniej zimy rozbierałem go kilka razy próbując wszystkich smarów jakie miałem w warsztacie i dalej dupa.
Wczoraj w akcie desperacji nawet użyłem oleju sprężarkowego (najrzadszy olej jaki miałem, przy -4 stopniach przelewał się jak woda), aby rozrzedzić smar i sprawić aby to ustrojstwo pracowało lżej.

Chodzi o to że w temperaturze pokojowej zasuwa aż miło. Ale po wystawieniu na mróz chodzi wyraźnie ciężej.
Zaznaczam że nawet na mrozie korbka opada pod własnym ciężarem, tak że nie ma jakichś dużych oporów. Ale praca jest na zimno wyraźnie cięższa. Powiedziałbym o jakieś 10-15%.

Mam wrażenie że jak był nasmarowany orginalnym smarem to był bardziej zrywny, mniej mułowaty.
Do tego dochodzi wrażenie że jak go obciążę (zwijam podajnik 30g) to opory kręcenia nienaturalnie wzrastają.

Smar nakładałem delikatnie pędzelkiem aby nie przesadzić bo czytałem że to może być przez nadmierną jego ilość.

Sam już nie wiem czy nie jestem zbyt wymagający co do tak taniego kołowrotka, czy po prostu tak ma być i to normalne.