Autor Wątek: Łowiska komercyjne dla każdego - jak je zaprojektować?  (Przeczytany 23233 razy)

Offline kucus22

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 783
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Łowiska komercyjne dla każdego - jak je zaprojektować?
« Odpowiedź #15 dnia: 04.05.2016, 15:37 »
Dla mnie ważnym jest aspekt scenerii ;) Nie mam nic przeciwko fajnym komercją , jednak ta , którą znam to czysty stawik. Podam dla przykładu fotkę żwirowni w okolicy górnej Odry, oraz wspomniany zbiornik prywatny. Fakt na żwirowniach w majówkę nie połowiłem , dzisiaj na stawiku nie dało się nudzić ;)

Offline Dzidek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 122
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łęczyca
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łowiska komercyjne dla każdego - jak je zaprojektować?
« Odpowiedź #16 dnia: 04.05.2016, 15:44 »
Łowisko u Bogdana w Makolnie to przykład fajnej komercji można powiedzieć pół dzikie lowisko

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Łowiska komercyjne dla każdego - jak je zaprojektować?
« Odpowiedź #17 dnia: 04.05.2016, 15:55 »
Mariusz - natłok ludzi na komercji niestety powoduje, że siedzi się ramię w ramię z innymi i ciężko wypocząć. Do tego pojawiają się właśnie tacy, którzy biorą ryby do siatki i idą. Dlatego dobrze mieć monitoring żeby ich kontrolować i "straszyć", że wszystko widać.

Maciek - na komercji gdzie jeżdżę najczęściej jest ładnie i w miarę "dziko"

Dzidek - słyszałem, w tym roku muszę pojechać i sprawdzić
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

MrProper

  • Gość
Odp: Łowiska komercyjne dla każdego - jak je zaprojektować?
« Odpowiedź #18 dnia: 04.05.2016, 16:02 »
Michał - dla tego ich nie Lubię i napisałem że
Pewnie i tak zostaną w strefie marzeń >:O

edit:
Jak oglądałem filmy Luka To już prędzej bym się skusił  na takie komercje. Nie na wszystkich filmach, ale nie pamiętam teraz, które miejscówki mi się tam podobały i gdzie

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Łowiska komercyjne dla każdego - jak je zaprojektować?
« Odpowiedź #19 dnia: 04.05.2016, 16:07 »
U Luka w Anglii zwykła komercja jest tak fajna jak nasze z górnej półki :P

W sobotę jadę na stawy Stowarzyszenia Miłośników Dębiny - to jest też ciekawa opcja. Naturalny zbiornik z bogatszym rybostanem.
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Łowiska komercyjne dla każdego - jak je zaprojektować?
« Odpowiedź #20 dnia: 05.05.2016, 00:50 »
Dzięki za wpisy, mam teraz pojęcie lekkie jak się to wszystko ma w Polsce... Faktycznie, na zbiorniku który jest stawem hodowlanym i karpia są tony, nie ma mowy  o wielkiej frajdzie, przynajmniej dla takich osób jak my...

Ale teraz pomyślmy... Na wielu komercjach w UK brzegi obsadzane są irysami, a dokładnie kosaćcem żółtym: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosaciec_%C5%BC%C3%B3%C5%82ty

Roślina ta daje schronienie rybom, wzmacnia brzegi, jest dobrym stanowiskiem dla tarła leszcza, karpia. Jest dla komercji lepsza niż trzcina, której ekspansja jest spora i utrudnia ona łowienie. Jeżeli dodamy do tego lilie wodne lub grążele, możemy mówić o naprawdę zróżnicowanym łowisku. Głębokość tez jest ważna oczywiście, faktycznie więc zrobienie części głębszej by pomogło aby ryba miała się gdzie chronić zimą, to ma tez pozytywne skutki jeżeli chodzi o wędkowanie w tym okresie. Łowiących jest mniej, ale łatwiej zlokalizować rybę.

Teraz wyspy.  W UK w ten sposób tworzy się większość łowisk, że zostawia na środku wyspę właśnie. To sprawia, że mamy do czynienia z zielenią, łowiący nie przerzucają się tak często, dodatkowo ryba ma więcej ciekawych miejsc, żeruje specyficznie. Zobaczcie jak wygląda mapa Milton Lake, mojego ulubionego jeziorka karasiowo-linowego



Te plamy na wodzie to lilie, wyspa dzieli łowisko skutecznie, tworząc strefy o różnym nasłonecznieniu, chroni tez przed wiatrem, dzięki czemu w wietrzne dni można znaleźć zawsze coś spokojniejszego.

Oczywiście w Polsce mamy często do czynienia z podłożem piaszczystym, nie z gliną jak w UK, więc takie wyspy trzeba by odpowiednio wzmacniać, nie wszędzie też wykształciłaby się roślinność. Ale na pewno się da...

Ja widzę niestety problem w tym, że zbyt wielu ludzi w Polsce chce szybko zarobić. Nastawiają się na częściową produkcję mięsa, udostępniając wodę wędkarzom widzą w nich jego nabywców. Na wielu mętnych i płytkich łowiskach łączy się nawet pstrąga z karpiem, czego jestem wielkim przeciwnikiem (zmusza się ludzi do kupowania złowionych pstrągów). Gdyby ktoś nastawił się bardziej na wędkarzy czerpiących przyjemność z łowienia, byłoby o wiele lepiej. Takie łowiska juz są, ale jest ich wciąż niewiele. Myślę, że takie Kacze Doły, które odkryłem 4 lata temu, to taka 'oaza'. Szkoda, ze nie ma właściciela chcącego rozwijać wędkarsko te miejsce... Ta położona woda w lesie ma dopływ wody z podziemnego źródła, co sprawia, że woda jest natleniana. Poezja jak dla mnie...

Byłoby świetnie, gdyby w Polsce ludzie pomyśleli o wykopaniu komercji, o odpowiednich kształtach, wielkościach, aby był to kompleks różnych zbiorników, o róznym rybostanie. Grzesiek pisze o snake lake'ach, czyli o stawach o charakterystyce typowego kanału w UK. To idealna woda pod tyczkę, daje spro frajdy, dobra pod zawody, bo jest w miarę równa. Na tkaich kompleksach można oddzielać ryby, mieć coś dla karpiarzy, dla grunciarzy... Na wielu łowiskach zrywamy duże karpie przecież, pływaja potem z hakami w pyskach, o wiele lepiej jeżeli te największe mogą być celem dla łowców cyprinusów właśnie. Wiele jezior byłaby idealna dla F1 - hybryd karpia i karasia, walecznych, silnych, żerujących zimą...

Zrobienie komercji z większego wyrobiska czy tez jeziora też ma sens oczywiście. Wyobraźmy sobie takie jezioro z przygotowanymi miejscami, stanowiskami na rozpalenie ogniska, miejscem do kąpieli, wypożyczalnią łódek. Można zarybić wieloma gatunkami, które spokojnie nie wchodziłyby sobie w drogę.  Jeżeli byłby zakaz zabierania ryb o określonych rozmiarach, to w ciągu kilku lat można mieć medalowe okazy linów na przykład. Taka woda działa niczym magnes na wielu wędkarzy, mieszkając w Polsce mógłbym pojechać i 500 km aby zapolować przez kilka nocy na 'zielone złoto'. Szkoda, że dominacja karpia jest tak wszechstronna w Polsce :-\

Czy dla Was łowisko 'wykopane' (czytaj zaprojektowanie, z obsadzonymi brzegami, stanowiskami, wyspami) to coś złego? Dodam jeszcze, że w UK tez sa łowiska komercyjne, gdzie wpuszczono tyle karpia, że chce się rzygać. Wystarczy końcówką topa tyczki 'poszurać' po powierzchni, i ryby się zlatują. W zawodach 5 godzinnych osiąga się wagę ponad 150 kg, rekord UK to już prawie 500 kilo w 6 godzin. Ohyda jak dla mnie... Dlatego ilość rybostanu to tez ważna rzecz. Na Bury Hill właściciel wpuścił do Old Lake sporo mniejszego leszcza. Po co? Było go i tak sporo przecież. Może chodziło o budowanie kolejnych pokoleń? Jakby nie było woda stała się nudna, leszcz w dużej ilości wypiera lina i karasia, których jest tam coraz mniej. Pokazuje to jak bardzo trzeba uważać na to co się wpuszcza, jak trzeba monitorować dana wodę pod względem rybostanu...
Lucjan

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Łowiska komercyjne dla każdego - jak je zaprojektować?
« Odpowiedź #21 dnia: 05.05.2016, 06:51 »
Luk, gdyby w Polsce, w mojej okolicy było takie Milton Lake to chyba bym oszalał. Widać, że to przemyślane łowisko. Jasne jest, że nigdy nie da się w 100% "sterować" naturą, że zawsze łowisko rządzi się swoimi prawami. Ryby różnie się zachowują, przebywają w różnych miejscach. A wiem, że czasem nawet mała ingerencja właściciela, mała zmiana potrafią bardzo wiele zepsuć. I z łownego i dobrego łowiska wychodzi kiszka. Nie wiem czy to jeziorko Milton Lake jest idealne ale z pewnością (przynajmniej wizualnie patrząc na zdjęcie, które dodałeś) blisko mu do ideału pod względem budowy, samego projektu. To jest właśnie u Nas problem, że właściciele łowisk komercyjnych budują stawy, w które mają zarybić. Są one przemyślane pod względem budowy, by spełniały na przykład warunki zbiornika przepływowego, są jakieś spadki etc. Ale to wszystko jest łowisko dla samego łowiska. Nie projektują łowiska analizując go przez pryzmat wędkarski, nie biorą pod uwagę zachowań ryb ani tego jak później będzie to funkcjonowało. Gdybym ja miał środki na taką inwestycję z pewnością stworzył bym w swojej okolicy łowisko, na którym mogły by się odbywać zawody wędkarskie, na którym można by dobrze połowić tyczką no i przede wszystkim, na którym można by w spokoju odpocząć, ciesząc się urokiem samego miejsca.

Myślę, że nie trzeba łączyć wszystkiego naraz. Czasem łowisko dla wszystkich i pod wszystkie metody też nie jest dobrym rozwiązaniem. Z tego co tutaj czytamy i wszyscy piszemy, łowisko musi być przemyślane, spełniać określone kryteria, być odpowiednio zarybione. Z tąd też uważam, że nie jest błędem tworzenie łowisk pod konkretną metodę, grupę wędkarzy. Dla łowców okazów coraz częściej powstają odpowiednie łowiska, myślę, że to dobry trend bo karpiarze też łowią specyficznie i z pewnością potrzebują wody dużo większej i dostosowanej pod tą właśnie metodę. Feederowcy czy "metodyści" też z pewnością mają swoje upodobania, myślę, że już bardziej tożsame ze spławikowcami - przynajmniej w kwestii wielkości ryb.
Grzegorz

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Łowiska komercyjne dla każdego - jak je zaprojektować?
« Odpowiedź #22 dnia: 05.05.2016, 17:01 »
Czyli gramy dzisiaj o 40 mln i robimy super łowisko ;-)

Wysłana z Taptalk
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline Luuki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Łowiska komercyjne dla każdego - jak je zaprojektować?
« Odpowiedź #23 dnia: 05.05.2016, 17:22 »
Jakbym tyle wygrał, to mam koło siebie do sprzedania jezioro z areałem łącznym 33 ha ( w tym jezioro 28 ha) za 1 mln ;) Malowniczo położony ;)
Łukasz

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Łowiska komercyjne dla każdego - jak je zaprojektować?
« Odpowiedź #24 dnia: 05.05.2016, 19:51 »
Komercja niedaleko mnie. Do jej świetności brakuje kilku lat dbania i pewnej zmiany w mentalnosci właściciela. Ale.zbiornik fajny.




To powinna być idealna komercja.
Zbiornik przejęty od pzw. Ryb mało. Aby coś złowić trzeba się postarać. Są miejsca w ktorych ryba nie bierze. Niestety właściciel nie łowi. Jest to tylko biznes. Jeśli ktoś by mu doradził było by świetnie. Niestety nie chce sluchać.
Marcin

Offline daniel_lisek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 364
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
    • Kanał YouTube
  • Lokalizacja: Czarna Białostocka
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Łowiska komercyjne dla każdego - jak je zaprojektować?
« Odpowiedź #25 dnia: 06.05.2016, 15:02 »
Czyli gramy dzisiaj o 40 mln i robimy super łowisko ;-)

Wysłana z Taptalk

W sobotę robimy za 60 mln idealne łowisko :)
NAJLEPSZE OKAZJE NA ALI: https://goo.gl/viY1ZQ
GRUPA NA FB "Sprzęt Wędkarski z AliExpress": https://goo.gl/azfNb5

Offline Lug (Darek Jagodziński)

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 443
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łowiska komercyjne dla każdego - jak je zaprojektować?
« Odpowiedź #26 dnia: 06.05.2016, 15:10 »
Czyli gramy dzisiaj o 40 mln i robimy super łowisko ;-)

Wysłana z Taptalk

W sobotę robimy za 60 mln idealne łowisko :)

I to jest myśl :)
Darek

Offline Sławek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Górny Śląsk
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łowiska komercyjne dla każdego - jak je zaprojektować?
« Odpowiedź #27 dnia: 06.05.2016, 19:43 »
Zdecydowanie rozmiar wody ma dla mnie znaczenie. Widząc wannę 50x50 średnio miałbym ochotę powędkować.
Na drugim miejscu rybostan. Np jesiotry to dla mnie pomyłka. Piękne było by łowisko z wyrośnietymi linami, karasiami, leszczami, jaziami...
Pomóź ratować Dzierżno Duże - największy zbiornik No Kill w Polsce - wstąp do koła nr 29.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 898
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Łowiska komercyjne dla każdego - jak je zaprojektować?
« Odpowiedź #28 dnia: 06.05.2016, 20:04 »
Moim zdaniem dobra komercja powinna być zaprojektowana lub tez przystosowana pod określony typ wędkarzy.
Inna dla karpiarzy, inne dla łowców drapieżników, inna dla feederowców i/lub łowiących różnymi metodami spławikowymi.
Generalnie podobają mi się łowiska o jakich pisze Luk.
W południowej Polsce znam sporo zbiorników komercyjnych. Oceniłbym je w skali od 0/10 do 5/10.
Jako, że poluję raczej na średnie lub większe ryby w miarę regularnie jeżdżę tylko na kilka z nich. Kilka odwiedzam raz na 2 lata. Do większości nie wracam już nigdy.
Najbardziej lubię zbiorniki ok. 4- 5 ha, gdzie mogę odpocząć (cicho, woda i zieleń) i jestem w stanie rzucać regularnie wędką na pożądaną odległość.  Oprócz tego występuje na nich przyzwoita populacja interesujących mnie ryb.
Łowiłem kiedyś na obiekcie powyżej skali o której piszę, ale jest ono niedostępne i raczej w przyszłości nie będzie.
Przykłady: lubię łowisko Pod Borem (Ochaby), spełnia moje oczekiwania w 50% (5/10). Lubię też Uroczysko Karpiowe (Ligota k. Czechowic) ale tam ryba gromadzi się na większych odległościach i nie mając łódki elektronicznej nie odnoszę tam żadnych sukcesów.Ale dla karpiarzy jest tam fajne miejsce (moim zdaniem). Dla mnie też 5/10. Kiedyś mam zamiar "popracować" tam nad wynikami.

;)

Offline Czarek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 550
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • FKM
    • Galeria
    • FKM
  • Lokalizacja: Wawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łowiska komercyjne dla każdego - jak je zaprojektować?
« Odpowiedź #29 dnia: 06.05.2016, 21:56 »
Zdecydowanie lubię większe akweny. Powiedzmy 60-80ha. Głębokość miejscami do 9m. Górki, dołki, trzciny, grążele. Przy brzegu taki spadek łagodny długi na 3-4m, potem dalej do głębokości 3m i dalej dołki górki...
Rybostan - wszelki i bogaty.
Podobnie w moim przekonaniu wygląda jezioro Lusowskie (no może z wyjątkiem wymiaru).
Mogłoby być szersze :)

Do tego jeszcze Ludzie uprzejmi, mili dla siebie, uczciwi i mamy Raj Wędkarski !!
Pozdrowienia
Czarek FKM