Autor Wątek: Kiedy i jak na karasia?  (Przeczytany 160970 razy)

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #90 dnia: 12.05.2019, 10:02 »
Nie stosuję przy tej zanęcie czerwonego robaka, okonie lubią mocno atakować. Z białym jest podobnie choć rzadko. Więc wolę robić tak jak napisałem.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline STEV40

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 458
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię bo lubię
  • Lokalizacja: Koluszki
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #91 dnia: 12.05.2019, 16:38 »
Czy zestawy macie przegruntowane np:spławik 2gr. oliwka przelot 2,5 gr czy inne ? :-\

Steven
Pozdrawiam Steven

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 506
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #92 dnia: 12.05.2019, 22:01 »
Jak łowie karasie na małym zbiorniku wodnym nie przegruntowuje zestawu. Wszystkie śruciny ustawiam nad samym krętlikiem. Grunt ustawiam tak, aby śruciny znajdowały się tuż nad dnem. Kiedyś stosowałem spławik 1,5 g teraz używam 3g, bo łatwiej dalej nim rzucić i pokazuje ładnie brania :)
Marcin

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 635
  • Reputacja: 1124
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #93 dnia: 13.05.2019, 00:23 »
Przegruntowanie zestawu nie polega na zastosowaniu obciążenia wyraźnie większego niż gramatura spławika, lecz na ustawieniu gruntu w taki sposób, by haczyk wraz z pewnym odcinkiem żyłki (zwykle w zakresie: kilka centymetrów - cały przypon) spoczywał na dnie :)

Offline STEV40

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 458
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię bo lubię
  • Lokalizacja: Koluszki
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #94 dnia: 13.05.2019, 09:23 »
Takie rozwiązanie to jest dobre jak zbiornik jest jak beczka ,żadnego ruchu wody,
ale jak jest zaporówka to masz wsteczne ruchy wody i spławik lata jak " Żyd po pustym sklepie"
a więc oliwka musi leżeć na dnie ,logiczne . Lekkie pociągnięcie przynęty i widać co się dzieje.
Łowie na takich zbiornikach i raczej to mnie nie zawodzi :thumbup:

Steven
Pozdrawiam Steven

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 506
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #95 dnia: 18.05.2019, 19:52 »
Może będzie mógł wytłumaczyć zachowanie karasia odbiegające od ogólnie dostępnych informacji. Zgodnie z informacjami z książek czy z internetu karaś jest rybą spokojnego żerującą przy dnie i żywiącą się tym co znajdzie na dnie zbiornika wodnego. Czym można wytłumaczyć bardzo częste i ładne brania karasia w trzcinach na gruncie ok. 30 cm? Karasie wielkości egzemplarzy na żywca i większe sztuki :)
Marcin

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #96 dnia: 18.05.2019, 20:08 »
Złowiłem jedynie dwa złote (i bardzo chcę następne już jutro) ale zakładam, że jeśli żerują nad dnem i to w trzcinach to po prostu zżerają jakieś ślimaczki buszujące  na łodygach zielska.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 635
  • Reputacja: 1124
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #97 dnia: 18.05.2019, 20:21 »
Mniejsze karasie ochoczo żerują w toni, biorąc z opadu (można je nęcić małymi porcjami papkowatej zanęty), zaś większe - jak zostało to już zasygnalizowane - niekiedy majstrują przy łodygach/liściach (podobnie jak liny).

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 506
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #98 dnia: 19.05.2019, 15:00 »
Jest od czegoś konkretnego uzależnione, że żerowanie karasia odbywa się w trzcinach tuż pod powierzchnią wody albo przy dnie?
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 506
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #99 dnia: 20.05.2019, 21:45 »
W najbliższym czasie wybieram się powędkować na nowe łowisko, na którym jeszcze nie wędkowałem nigdy i którego nie znam. Jest to nie duży staw. Głębokości niestety nie znam. Na łowisku zgodnie z informacją od znajomego wędkarza są ryby spokojnego żeru zwłaszcza ładne karasie i liny. Byłem dziś na małym rozpoznaniu stawu bez wędki i widziałem jak ryby pływały, żerowały i wygrzewały się tuż pod powierzchnią wody z dala od trzcin. Będę łowić na wagglera. Mam kilka pytań odnośnie taktyki i przygotowania do wędkowania:
1.   Czy jak przybędę nad łowisko zanęcić je zanętą czy może spróbować łowić bez nęcenia?
2.   W związku z tym, że dziś ryby żerowały pod powierzchnią wody warto zastosować jakieś nęcenie w toni?
3.   Mam zanęty MMM Sonubaits, Lorpio Magnetic Carassio Red Worm, Traper Special na białoryb. Którą warto by zastosować do nęcenia? Może jakieś dodatki zastosować do zanęty np. pęczak, białe robaki, kukurydza?
4.   Jako przynętę zabiorę ze sobą czerwone robaki, białe robaki, kukurydzę, pęczak, ciasto o smaku waniliowym.

Macie może jakieś uwagi i sugestie odnośnie podejścia do łowienia?
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 506
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #100 dnia: 22.05.2019, 17:16 »
Podbijam temat bo leży i gnije ;)
Marcin

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #101 dnia: 22.05.2019, 18:08 »
A może spróbuj bez zanęty ;),ja bym tak zrobił trochę kukurydzy i robaków sypnąć z ręki i cierpliwie czekać :beer:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #102 dnia: 23.05.2019, 01:30 »
W najbliższym czasie wybieram się powędkować na nowe łowisko, na którym jeszcze nie wędkowałem nigdy i którego nie znam. Jest to nie duży staw. Głębokości niestety nie znam. Na łowisku zgodnie z informacją od znajomego wędkarza są ryby spokojnego żeru zwłaszcza ładne karasie i liny. Byłem dziś na małym rozpoznaniu stawu bez wędki i widziałem jak ryby pływały, żerowały i wygrzewały się tuż pod powierzchnią wody z dala od trzcin. Będę łowić na wagglera. Mam kilka pytań odnośnie taktyki i przygotowania do wędkowania:
1.   Czy jak przybędę nad łowisko zanęcić je zanętą czy może spróbować łowić bez nęcenia?
2.   W związku z tym, że dziś ryby żerowały pod powierzchnią wody warto zastosować jakieś nęcenie w toni?
3.   Mam zanęty MMM Sonubaits, Lorpio Magnetic Carassio Red Worm, Traper Special na białoryb. Którą warto by zastosować do nęcenia? Może jakieś dodatki zastosować do zanęty np. pęczak, białe robaki, kukurydza?
4.   Jako przynętę zabiorę ze sobą czerwone robaki, białe robaki, kukurydzę, pęczak, ciasto o smaku waniliowym.

Macie może jakieś uwagi i sugestie odnośnie podejścia do łowienia?

1. Zawsze nęć, łowienie bez nęcenia nie ma raczej sensu. Najlepiej nęcić dwa miejsca w różny sposób aby mieć rozeznanie co się lepiej sprawdza. Na przykład zanęta i ziarna w jedno miejsce, w drugie mało i często białe robaki, konopie, kulka zanęty itd.
2. Liny i karasie pospolite zazwyczaj żerują z dna, więc nie nęć absolutnie nic w toni. W toni łowi się dobrze karpie na komercji, tutaj lepiej się jest nastawić na rybę większą. W przeciwnym razie zwabisz sobie masę drobnicy. Do tego aby łowić w toni trzeba mieć specjalny zestaw i taktykę... Tutaj lepiej jest łowić z dna, jeżeli ryba jest aktywna na powierzchni, pomaga wytypowanie płytszego miejsca.
3. Praktycznie nigdy nie powinno się bazować na samej zanęcie. Zawsze należy ją wzbogacić. DLatego pewne mieszanki mają grube frakcje, aby mieć te 'extrasy'. Jednak zazwyczaj to niskiej jakości rzeczy. Tutaj przede wszystkim powinieneś mieć konopie, do tego białe, najlepiej w kolorze czerwonym. Część można 'uśpić' aby nimi nęcić, wtedy nie chowają się w dnie tak bardzo. Warto też miec kukurydzę, można miec pellety, kastery, dendrobenę.
4. Przynęta zależy mocno od tego jak nęcisz. Jak martwymi białymi, to dwa na haku powinny się świetnie sprawdzać. Jak siekana dendrobeną, to głowa lub ogon będzie idealna. Możesz też polegać na kukurydzy, aczkolwiek z tą mogą być problemy przy zacinaniu. Jakby nie było kukurydza jest dobra gdy mamy drobnicę, sporo małego okonia zwłaszcza.

Aby dobrze łowić liny i karasie polecam mieć zawsze ze sobą konopie, to są ziarna do stosowania cały rok, idealne do nęcenia. Ciasto bym sobie odpuścił, bo to jest raczej coś co już słabiej działa. Zanęta na mączkach jest OK, ale pamiętaj aby do niej coś dodać. Jak łowisz feederem to idealne są pellety i przynęty typu wafters czy dumbells. Warto też użyć pelletów 2 mm w miksie, zatrzymuje ryby na dłużej.
Lucjan

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #103 dnia: 23.05.2019, 19:23 »

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #104 dnia: 23.05.2019, 19:25 »
Wspaniałe klimaty, warto zobaczyć ;)