Autor Wątek: Społeczna Straż Rybacka a Państwowa Straż Rybacka - uprawnienia c.d.  (Przeczytany 45633 razy)

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Podkreślałeś, że jako strażnik nie jestem funkcjonariuszem publicznym. W związku z tym, jak mogę tracić prawa, które mi przysługują jako osobie cywilnej?

W momencie jak zakładasz blachę i idziesz na kontrolę to jesteś STRAŻNIKIEM i wykonujesz swoje zadania i uprawnienia z ustawy.
Jak wykonujesz obowiązki strażnika to już nie jesteś cywilem.

Czyli nie mogę się wysmarkać bo jestem robotem?

No wychodzi, że nie! Robisz to co w ustawie i nic poza! Tylko jak tam dojść na tę kontrolę albo dojechać. Ustawa nic nie mówi o przemieszczaniu, patrolach pieszych ani zmotoryzowanych. Ustawa nie mówi nic o umundurowaniu. To teraz mogę mieć w ogóle jakieś ubranie, skoro ustawa tego nie precyzuje? Czy chodzić na golasa?

Ot, interpretacja przepisów. Nie chcę pisać, że celowo zapytałem. Chciałem właśnie zobaczyć czy ktoś rzeczywiście dyskutuje merytorycznie czy po prostu interpretuje prawo po swojemu, naciąga w ten sposób, że strażnikom nie wolno nic a wędkarzowi wszystko. Nie pomyliłem się!

Jak dla mnie to może mieć co najwyżej wydane zarządzenie przez naczelnika że nie może mieć chusteczek do nosa albo kamery, ale w tym wypadku złamałby jedynie kodeks pracy czy regulamin wewnętrzny i był narażony na konsekwencje opisane w wewnętrznym regulaminie a nie przez prawo.

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Podkreślałeś, że jako strażnik nie jestem funkcjonariuszem publicznym. W związku z tym, jak mogę tracić prawa, które mi przysługują jako osobie cywilnej?

W momencie jak zakładasz blachę i idziesz na kontrolę to jesteś STRAŻNIKIEM i wykonujesz swoje zadania i uprawnienia z ustawy.
Jak wykonujesz obowiązki strażnika to już nie jesteś cywilem.

Czyli nie mogę się wysmarkać bo jestem robotem?

No wychodzi, że nie! Robisz to co w ustawie i nic poza! Tylko jak tam dojść na tę kontrolę albo dojechać. Ustawa nic nie mówi o przemieszczaniu, patrolach pieszych ani zmotoryzowanych. Ustawa nie mówi nic o umundurowaniu. To teraz mogę mieć w ogóle jakieś ubranie, skoro ustawa tego nie precyzuje? Czy chodzić na golasa?

Ot, interpretacja przepisów. Nie chcę pisać, że celowo zapytałem. Chciałem właśnie zobaczyć czy ktoś rzeczywiście dyskutuje merytorycznie czy po prostu interpretuje prawo po swojemu, naciąga w ten sposób, że strażnikom nie wolno nic a wędkarzowi wszystko. Nie pomyliłem się!

Jak dla mnie to może mieć co najwyżej wydane zarządzenie przez naczelnika że nie może mieć chusteczek do nosa albo kamery, ale w tym wypadku złamałby jedynie kodeks pracy czy regulamin wewnętrzny i był narażony na konsekwencje opisane w wewnętrznym regulaminie a nie przez prawo.

Masz rację. Chociaż u mnie przykład nie tylko się tego nie zabrania ale i wskazuje jako coś, co może pomóc.

Znam kilku strażników, którzy nagrywali dyktafonem swoje kontrole. Co więcej, w trakcie rozpraw sądowych nagrania te były dopuszczone przez sąd jako dowody w sprawie. Sprawy dotyczyły agresywnych wędkarzy.

Strażnik SSR jest takim samym obywatelem jak każdy inny. I ma takie samo prawo do nagrywania jak każdy inny obywatel. Ma prawo dbać o swoje prawa w trakcie wykonywania obowiązków a tym prawem jest także i nagrywanie przeprowadzanych przez siebie kontroli. On filmuje czy nagrywa swoje czynności. Dopóki tego nie udostępnia i nie upublicznia - może to robić.

Grzegorz

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Janusz,

Ale nagrywanie to nie rozpowrzechnianie wizerunku.
Skoro strażnik SSR nie jest funkcjonariuszem publicznym, to może to robić na takich samych zasadach, jak wędkarz strażnika.

Podkreślałeś, że jako strażnik nie jestem funkcnonariuszem publicznym. W związku z tym, jak mogę tracić prawa, które mi przysługują jako osobie cywilnej?

Gdzie napisałem, że strażnik w czasie wykonywania obowiązków nie jest funkcjonariuszem publicznym ?
Przeczytaj na spokojnie co mówi o nagrywaniu ten zapis.
Zauważ, że jeśli kontrolowany wyraźnie domówi żeby go nagrywać nie masz innego wyjścia jak wyłączyć sprzęt do nagrywania.
Jak udowodnić, że kontrolowany wędkarz jest elementem tła, widoku, całości skoro przychodzisz do niego specjalnie go kontrolować? Specjalnie znaczy wypełniasz swoje zadanie na patrolu a nie złośliwie ;-)

Wyprzedzę - UWAGA PIRAT
Ludzie nie wiedzą, że mają prawo nakazać wyłączenie nagrywania. Są w szoku, są winni jakiegoś wykroczenia i stąd iracjonale zachowania.
Kiedyś pewien gość nakazał wyłączenie kamery bo sobie nie życzy nagrywania. Pan redaktor odpowiedział, że nagrywa pracę policjanta. Więc ten wyszedł z auta policyjnego, odszedł kilka metrów w bok i powiedział, że jak musi to niech nagrywa policjanta i że nie będzie przeszkadzał.
JK

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Cały czas Ty i PeeJay mówicie, że strażnik podlega ochronie jak funkcjonariusz publiczny ale nim nie jest. Chyba, że już nie wiem co czytam. Na poprzedniej stronie piszesz, że strażnik SSR jest osobą prywatną. No proszę Cię. Znów zaczynamy zabawę typu: Mnie, wędkarzowi wolno wszystko, a strażnikowi nic?

A jak ja odmówię nagrywania to wędkarz musi bezwzględnie wyłączyć kamerę?

Ostatecznie przeczytaj uważnie. Bo cytujesz przepisy dotyczące PUBLIKACJI wizerunku a nie nagrywania! To różnica.

W trakcie rozpraw strażnicy SSR zeznając w sądzie, oświadczają, że są w posiadaniu nagrania, które dokumentuje niewłaściwe zachowanie kontrolowanego.
Wtedy sąd, dopuszcza lub odrzuca takie nagranie, może je zobaczyć sam lub nakazać jego odtworzenie w czasie rozprawy.

Jak ja nagrywam to nie upubliczniam nic. Ja sobie nagrywam to, co mówię. Żeby się uczyć być grzecznym, mieć dobrą dykcję, zobaczyć czy nie zapominam się ładnie przedstawić szanownemu wędkarzowi.
Nie mam prawa? A kto mi to prawo odbiera? Fakt, że jestem strażnikiem? A niby na jakiej podstawie?

Tylko proszę, przepis odnośnie zakazu nagrywania a nie upubliczniania - bo to różnica. Nie wiem, chyba się rozumiemy?

I jasno się okreslić. Strażnik SSR jest funkcjonariuszem publicznym czy nie? Bo to, że strażnik SSR jest strażnikiem to masło maślane. Pytam, kim jest strażnik? Cywilem czy funkcjonariuszem?
Grzegorz

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Podkreślałeś, że jako strażnik nie jestem funkcjonariuszem publicznym. W związku z tym, jak mogę tracić prawa, które mi przysługują jako osobie cywilnej?

W momencie jak zakładasz blachę i idziesz na kontrolę to jesteś STRAŻNIKIEM i wykonujesz swoje zadania i uprawnienia z ustawy.
Jak wykonujesz obowiązki strażnika to już nie jesteś cywilem.

Czyli nie mogę się wysmarkać bo jestem robotem?

No wychodzi, że nie! Robisz to co w ustawie i nic poza! Tylko jak tam dojść na tę kontrolę albo dojechać. Ustawa nic nie mówi o przemieszczaniu, patrolach pieszych ani zmotoryzowanych. Ustawa nie mówi nic o umundurowaniu. To teraz mogę mieć w ogóle jakieś ubranie, skoro ustawa tego nie precyzuje? Czy chodzić na golasa?

Ot, interpretacja przepisów. Nie chcę pisać, że celowo zapytałem. Chciałem właśnie zobaczyć czy ktoś rzeczywiście dyskutuje merytorycznie czy po prostu interpretuje prawo po swojemu, naciąga w ten sposób, że strażnikom nie wolno nic a wędkarzowi wszystko. Nie pomyliłem się!

Jak dla mnie to może mieć co najwyżej wydane zarządzenie przez naczelnika że nie może mieć chusteczek do nosa albo kamery, ale w tym wypadku złamałby jedynie kodeks pracy czy regulamin wewnętrzny i był narażony na konsekwencje opisane w wewnętrznym regulaminie a nie przez prawo.

Znam kilku strażników, którzy nagrywali dyktafonem swoje kontrole. Co więcej, w trakcie rozpraw sądowych nagrania te były dopuszczone przez sąd jako dowody w sprawie. Sprawy dotyczyły agresywnych wędkarzy.

Strażnik SSR jest takim samym obywatelem jak każdy inny. I ma takie samo prawo do nagrywania jak każdy inny obywatel. Ma prawo dbać o swoje prawa w trakcie wykonywania obowiązków a tym prawem jest także i nagrywanie przeprowadzanych przez siebie kontroli. On filmuje czy nagrywa swoje czynności. Dopóki tego nie udostępnia i nie upublicznia - może to robić.

Nie chce być złośliwy - gdyby na mnie trafiło pomimo, że byłbym winny taki strażnik nie byłby juz strażnikiem.
Nie możesz nagrywać żadnej kontroli jeśli ktoś nie wyraża zgody. Po to jest co najmniej dwóch strażników, żeby w sądzie nie było problemów z ustaleniem winy. Po drugie - ani PSR ani policja nie nagrywa. Bo nie potrzebują takich dowodów. Więc dlaczego nagle SSR miałaby nagrywać?
Po trzecie - gdzie są trzymane i jak zabezpieczone nagrania które są dowodami w sprawie ? Kto za nie odpowiada ?
Po czwarte - " Z konstytucyjnej zasady praworządności wynika bezwzględny obowiązek przestrzegania przepisów regulujących kompetencje, to następstwem tego jest dopuszczalność przekazania kompetencji na zewnątrz, jak i wewnątrz tylko jeżeli tak stanowi przepis prawa. Konsekwencją prawną jest niedopuszczalność przekazania kompetencji gdy przepis prawa taką możliwość prawną wyłącza, jak i gdy wyznacza zakres przekazania."
http://prawo.vagla.pl/node/8970

Znaczy to, że kompetencje SSR określają zapisy z Ustawy. Gdzie tam jest coś o nagrywaniu ?
JK

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Janusz, Ty to jesteś mądrzejszy od sądów. Jakie masz wykształcenie, jeśli mogę zapytać? Wyższe prawnicze?
Mam siostrzenicę, umiejętność obsługi komputera i Google'a opanowała w wieku 4 lat. Czasem jednak oprócz cytowania trzeba mieć wiedzę dotyczącą interpretacji przepisów.
Może zejdźmy na ziemię. Wiem, ilu ludzi byś zwolnił z pracy, ilu wyrzucił z SSR. Domyślam się. Ale nie cytuj mi tutaj pierdół proszę, tylko napisz o co pytałem.
Grzegorz

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Cały czas Ty i PeeJay mówicie, że strażnik podlega ochronie jak funkcjonariusz publiczny ale nim nie jest. Chyba, że już nie wiem co czytam. Na poprzedniej stronie piszesz, że strażnik SSR jest osobą prywatną. No proszę Cię. Znów zaczynamy zabawę typu: Mnie, wędkarzowi wolno wszystko, a strażnikowi nic?

A jak ja odmówię nagrywania to wędkarz musi bezwzględnie wyłączyć kamerę?

Ostatecznie przeczytaj uważnie. Bo cytujesz przepisy dotyczące PUBLIKACJI wizerunku a nie nagrywania! To różnica.

W trakcie rozpraw strażnicy SSR zeznając w sądzie, oświadczają, że są w posiadaniu nagrania, które dokumentuje niewłaściwe zachowanie kontrolowanego.
Wtedy sąd, dopuszcza lub odrzuca takie nagranie, może je zobaczyć sam lub nakazać jego odtworzenie w czasie rozprawy.

Jak ja nagrywam to nie upubliczniam nic. Ja sobie nagrywam to, co mówię. Żeby się uczyć być grzecznym, mieć dobrą dykcję, zobaczyć czy nie zapominam się ładnie przedstawić szanownemu wędkarzowi.
Nie mam prawa? A kto mi to prawo odbiera? Fakt, że jestem strażnikiem? A niby na jakiej podstawie?

Tylko proszę, przepis odnośnie zakazu nagrywania a nie upubliczniania - bo to różnica. Nie wiem, chyba się rozumiemy?
Jako strażnik nie może się uznać, że będąc byłym policjantem może mieć broń. Dlatego będąc na patrolu SSR występuje jako strażnik i ma jego uprawnienia. Nic poza tym.  Poza tym wskaż mi moje słowa , że tak napisałem.
Nie - Ciebie wolno nagrywać w czasie wykonywania obowiązków strażnika. Ale tylko wtedy.
Wiesz co- powiem tak. A nagrywaj sobie kogo chcesz, jak chcesz i kiedy chcesz. Tylko nie narzekaj kiedyś, że jakiś wedkarz bardziej uświadomiony od reszty doprowadził do tego, że strażnikiem już nie jesteś.
Straznikowi wolno tyle ile mówi Ustawa - i tu jest problem. Bo strażnikom wydaje się, że mogą naginać prawo. Otóż nie mogą !
1. Ustawa i zapisy z ustawy o SSR.
2. Wyraźna odmowa nagrywania.

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
A podrapać się po dupie mogę? Jak mnie zaswędzi? Ustawa o tym nie mówi.
Mam zapytać wędkarza. W razie jak odmówi to nie mogę? To bardzo ciekawe.

Na koniu mogę przyjechać, przyjść z psem? Ustawa o tym nie mówi, fakt. Nie mogę.
Ale na nogach mogę? Albo autem? Bo jak mam dostać się do łowiska oddalonego o 20 km?
Ustawa też o tym nie mówi. Ba! Nawet regulamin SSR. Też nie mogę!

Ja myślę, że najlepiej zostawić odznakę komendantowi i olać to wszystko. W końcu mogę to co w ustawie. Więc jak się zdarzy, że akurat jakiś wędkarz będzie łowił u mnie w domu, wtedy go sprawdzę.
To jest metoda! Ale nie, cholera, przecież ja nawet oczka wodnego nie mam. Trudno, będę czekał.


Polecam wszystkim strażnikom, olejcie to w pizdu! Ja tak zrobię. Bo przecież nie mogę się nawet legalnie dostać na łowisko.
Grzegorz

Offline PeeJay

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Keep Calm And Go Fishing
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: bat
Podkreślałeś, że jako strażnik nie jestem funkcjonariuszem publicznym. W związku z tym, jak mogę tracić prawa, które mi przysługują jako osobie cywilnej?

W momencie jak zakładasz blachę i idziesz na kontrolę to jesteś STRAŻNIKIEM i wykonujesz swoje zadania i uprawnienia z ustawy.
Jak wykonujesz obowiązki strażnika to już nie jesteś cywilem.

A mogę nagrywać czy nie?

Takie pytanie powinieneś skierować raczej do Biura Prawnego KGP, tam są mądre głowy i na pewno znajdą na to odpowiedź.

Patrząc tylko na to co jest zapisane w ustawach to:
Policja i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mają w uprawnieniach zapisane "rejestracja obrazu i dźwięku w miejscach publicznych" a znowu Straż Miejska ma w uprawnieniach "rejestracja obrazu w miejscach publicznych" bez dźwięku, co jest zapisem dla mnie dość dziwnym.
W ustawie o rybactwie takiego zapisu niema, więc wychodzi na to, że czy to PSR czy SSR takiego uprawnienia niema. Jednak myślę, że pomimo braku takiego zapisu w momencie kiedy przed kontrolą poinformujesz wędkarza, że swoje czynności chcesz nagrywać to będzie OK.
Inną sprawą jest to co chcesz nagrywać? Jeśli same czynności kontrolne to ok, tylko musisz pamiętać, że nie wolno filmować, fotografować czy kserować nie swoich dokumentów. Jak pewnie widziałeś nie raz Policja czy inne służby spisują z dokumentów a nie idą na skróty i ich nie fotografują bo nie mogą. Dwa lata temu była afera o to, że banki, wypożyczalnie czy salony komórkowe na potęgę kopiowały dokumenty klientów co okazało się niezgodne z prawem gdyż każdy dokument wydawany jest w jednej sztuce i nie można go powielać. Po kontroli jeśli nagranie nie stanowi jakiegoś materiału dowodowego (tak mi się wydaję) powinieneś usunąć żeby przypadkiem gdzieś nie wyciekło.

Służby mają obowiązek działania tylko wg. posiadanego prawa i nie może być tak, że co nie jest zabronione jest dozwolone bo po to są nadawane uprawnienia.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 683
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Podkreślałeś, że jako strażnik nie jestem funkcjonariuszem publicznym. W związku z tym, jak mogę tracić prawa, które mi przysługują jako osobie cywilnej?

W momencie jak zakładasz blachę i idziesz na kontrolę to jesteś STRAŻNIKIEM i wykonujesz swoje zadania i uprawnienia z ustawy.
Jak wykonujesz obowiązki strażnika to już nie jesteś cywilem.

A mogę nagrywać czy nie?

Takie pytanie powinieneś skierować raczej do Biura Prawnego KGP, tam są mądre głowy i na pewno znajdą na to odpowiedź.

Patrząc tylko na to co jest zapisane w ustawach to:
Policja i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mają w uprawnieniach zapisane "rejestracja obrazu i dźwięku w miejscach publicznych" a znowu Straż Miejska ma w uprawnieniach "rejestracja obrazu w miejscach publicznych" bez dźwięku, co jest zapisem dla mnie dość dziwnym.
W ustawie o rybactwie takiego zapisu niema, więc wychodzi na to, że czy to PSR czy SSR takiego uprawnienia niema. Jednak myślę, że pomimo braku takiego zapisu w momencie kiedy przed kontrolą poinformujesz wędkarza, że swoje czynności chcesz nagrywać to będzie OK.
Inną sprawą jest to co chcesz nagrywać? Jeśli same czynności kontrolne to ok, tylko musisz pamiętać, że nie wolno filmować, fotografować czy kserować nie swoich dokumentów. Jak pewnie widziałeś nie raz Policja czy inne służby spisują z dokumentów a nie idą na skróty i ich nie fotografują bo nie mogą. Dwa lata temu była afera o to, że banki, wypożyczalnie czy salony komórkowe na potęgę kopiowały dokumenty klientów co okazało się niezgodne z prawem gdyż każdy dokument wydawany jest w jednej sztuce i nie można go powielać. Po kontroli jeśli nagranie nie stanowi jakiegoś materiału dowodowego (tak mi się wydaję) powinieneś usunąć żeby przypadkiem gdzieś nie wyciekło.

Służby mają obowiązek działania tylko wg. posiadanego prawa i nie może być tak, że co nie jest zabronione jest dozwolone bo po to są nadawane uprawnienia.
Za ten wpis dam Ci :thumbup:
Rzeczowo i bez stawania po jednej czy drugiej stronie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Janusz, Ty to jesteś mądrzejszy od sądów. Jakie masz wykształcenie, jeśli mogę zapytać? Wyższe prawnicze?
Mam siostrzenicę, umiejętność obługi komputera i google'a opanowała w wieku 4 lat. Czasem jednak oprócz cytowania trzeba mieć wiedzę dotyczącą interpretacji przepisów.
Może zejdźmy na ziemię. Wiem, ilu ludzi byś zwolnił z pracy, ilu wyrzucił z SSR. Domyślam się. Ale nie cytuj mi tutaj pierdół proszę, tylko napisz o co pytałem.
Wiem a przepisy inetrpretuję na podstawie tego co mówią internety.
Co jest niezrozumiałego w tym cytacie o kompetencjach ? Jak nie rozumiesz to proszę :
"kompetencja
1. «zakres uprawnień urzędu lub urzędnika do zajmowania się określonymi sprawami i podejmowania dotyczących ich decyzji»"

Odróżnij nagrywanie jako obywatel RP od Strażnika SSR wykonującego swoje obowiązki. Pierwszy nie może upubliczniać i musi słuchać prośby jesli ewidentnie nagrywa kogoś kto nie jest osobą publiczną . Drugi ma swój zakres działań opisany w Ustawie. To tak jak z bronią - prywatnie możesz nosić. Na patrolu jako strażnik nie możesz.

Poza tym odpowiedz na pytanie - jak są zabezpieczone nagrania do czasu przekazania ich do sądu i czy przekazuje się oryginał czy kopię.

Jestem technologiem wody i ścieków, chemikiem z wykształcenia. Mam umysł ścisły i nie cierpię lania wody w przenośni bo na co dzień ją leje w pracy ;-)
JK

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Zdecydowanie myślę, że koledze PeeJay można postawić browara. Nie tylko odpowiedź mi się podoba, to taka dyskusja zdecydowanie wiele wnosi. :beer:


Grzegorz

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Podkreślałeś, że jako strażnik nie jestem funkcjonariuszem publicznym. W związku z tym, jak mogę tracić prawa, które mi przysługują jako osobie cywilnej?

W momencie jak zakładasz blachę i idziesz na kontrolę to jesteś STRAŻNIKIEM i wykonujesz swoje zadania i uprawnienia z ustawy.
Jak wykonujesz obowiązki strażnika to już nie jesteś cywilem.

A mogę nagrywać czy nie?

Takie pytanie powinieneś skierować raczej do Biura Prawnego KGP, tam są mądre głowy i na pewno znajdą na to odpowiedź.

Patrząc tylko na to co jest zapisane w ustawach to:
Policja i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mają w uprawnieniach zapisane "rejestracja obrazu i dźwięku w miejscach publicznych" a znowu Straż Miejska ma w uprawnieniach "rejestracja obrazu w miejscach publicznych" bez dźwięku, co jest zapisem dla mnie dość dziwnym.
W ustawie o rybactwie takiego zapisu niema, więc wychodzi na to, że czy to PSR czy SSR takiego uprawnienia niema. Jednak myślę, że pomimo braku takiego zapisu w momencie kiedy przed kontrolą poinformujesz wędkarza, że swoje czynności chcesz nagrywać to będzie OK.
Inną sprawą jest to co chcesz nagrywać? Jeśli same czynności kontrolne to ok, tylko musisz pamiętać, że nie wolno filmować, fotografować czy kserować nie swoich dokumentów. Jak pewnie widziałeś nie raz Policja czy inne służby spisują z dokumentów a nie idą na skróty i ich nie fotografują bo nie mogą. Dwa lata temu była afera o to, że banki, wypożyczalnie czy salony komórkowe na potęgę kopiowały dokumenty klientów co okazało się niezgodne z prawem gdyż każdy dokument wydawany jest w jednej sztuce i nie można go powielać. Po kontroli jeśli nagranie nie stanowi jakiegoś materiału dowodowego (tak mi się wydaję) powinieneś usunąć żeby przypadkiem gdzieś nie wyciekło.

Służby mają obowiązek działania tylko wg. posiadanego prawa i nie może być tak, że co nie jest zabronione jest dozwolone bo po to są nadawane uprawnienia.
A jak wedkarz odmówi bo ma takie prawo to znaczy że pozamiatane.
JK

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Należy zauważyć, ze skoro są zapisy o policji czy SM a nie ma o PSR czy SSR żaden rozsądny urzędnik nie potwierdzi że można bo nie urzędnik decyduje a Ustawy.
JK

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 733
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Grzesiu nagrywaj, dla swojego bezpieczeństwa. ( mam na myśli dyktafon ) z filmowanie to już może być problem, powinieneś uprzedzić że interwencja, kontrola jest filmowana ( kontrolowany nie wyraża zgody , wyłączasz :)
A dyktafon no cóż w dobie dzisiejszej techniki, która sama od siebie się włącza lub ktoś inny z boku stał i nagrywał :)
Jak widzisz takie mamy czasy że Ty społecznik możesz co najwyżej kulturalnie pogrozić palce ale nie za mocno żeby wędkarz nie uznał tego za groźby karalne :D ;D :P :P
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz