Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1892877 razy)

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 011
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6600 dnia: 27.04.2018, 22:59 »
Wiecho, DvD, dzwoni ale nie do końca wiem, w którym kościele. Rozjaśniło mi się ale nie nie w pełni. Muszę pogadać z kimś mądrym na żywo :)
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6601 dnia: 27.04.2018, 23:38 »
Spławik montowany na stałe jest na stałe umocowany na żyłce. Tzn nie przesuwa się. Stosujemy to jeśli głębokość łowiska nie przekracza długości wędki. Dlatego, że trudno zarzucić wędką 4.5m że spławikiem przy szczytówce i np 6metrami żyłki pod nim.
Spławik przelotowy montujemy jeśli głębokość łowiska przekracza długość wędki. Np 7m głębokości.
Wtedy spławik na żyłce swobodnie się przemiesza. Blokowany jest stoperem z żyłki.
Inna sprawą jest ustawienie śrucin na żyłce.
Jeśli np przy spławiku montowanym ma stałe ciężar śrucin rozłożony jest równomiernie, to hak z przynętą np kukurydzą opada w toni jak luzem wyrzucona kukurydza.
Jeśli skupisz śruciny blisko przyponu, przynęta opada szybciej. Może to wyeliminować brania ryb żerujących w toni. Np uklei.
Przy spławiku przelotowym obciążenie montuje się skupione blisko przyponu. Przynęta ma szybko dotrzeć do dna np na 7m głębokości. Inaczej spławik średnio sygnalizuje brania.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 393
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6602 dnia: 28.04.2018, 09:15 »
Wiecho, DvD, dzwoni ale nie do końca wiem, w którym kościele. Rozjaśniło mi się ale nie nie w pełni. Muszę pogadać z kimś mądrym na żywo :)
Spławik mocowany przelotowo:
Na żyłce koło przyponu  cięzarek kilkugramowy który ma za zadanie w miarę szybko i skutecznie przeciągnąc żyłke przez oczko mocowania spławika aż do stopera wyznaczającego głębokość łowienia.  Jeśli ciężarek jest mały np 1,5g to żyłka nie chce przechodzić przez oczko, trzeba podszarpywać, długo to trwa  i cholera Cię bierze.  Trzeba użyć slawika wymagającego obciążenia kilku gramów a nawet więcej zależnie od głębokości łowiska.  Stoper zazwyczaj wiąże się z cienkiej zyłki lub nici.  Gumowe się dosyć łatwo przesuwają i żle przechodzą przez przelotki.
Plątanie się zestawu przelotowego podczas rzutu powodowane jest zwykle okręcaniem się żyłki lub przyponu  o spławik i to jest prawdziwa zmora.  Spławik podczas lotu lubi krecić anteną a pamiętajmy że zjechał po żyłce na sam dół i całe towarzystwo leci razem do wody.   Istnieje oczywiście wiele sposobów zapobiegania plątaniu .      Warto obejrzeć na YT filmy p Horemskiego na ten temat.

Spławik mocowany na stałe.
Przy zarzucie spławik jest zazwyczaj daleko od przyponu. Ma własne, spore obciążenie w korpusie więc ciągnie żyłkę i całe towarzystwo.
Pod koniec rzutu blokujemy żyłkę klipem lub palcem,  spławik się zatrzymuje a przypon leci do przodu i zestaw ładnie prostuje się na wodzie.  Przy odrobinie wprawy daje to  0 splątań. Uzywamy małych cięzarków co  czyni zestaw czułym, pozwala łowić z opadu itp. Nota bene  warto pofatygować się na zawody i popatrzeć na mistrzów odległościówki.  Wszyscy tak z grubsza łowią jeśli warunki na to pozwalają.

Odległościówka nie jest łatwą metodą łowienia. Ma wiele niuansów np gramatura spławika, rodzaj i grubość żyłki, jej topienie,
rozmieszczenie obciążenia, odległość łowienia, wykonywanie rzutów, ich celność i zasięg, i wiele innych.  Osobiście uważam że to naprawdę kawał pięknego wędkarstwa które daje ogromnie wiele radości i satysfakcji.   
Wiesiek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6603 dnia: 28.04.2018, 10:59 »
Prawda. Co za sztuka wrzucić do wody podajnik od metody? Precyzyjne łowienie wagglerem, Czy sliderem to jest dopiero satysfakcja. I to przytapianie antenki...

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6604 dnia: 28.04.2018, 21:23 »
Czy kukurydza od Lorpio bez zalewy to to samo co CUKK bez zalewy? Widziałem dziś te słoiczki lorpio, kukurydza gigant chyba taka sama co CUKK, nie pamiętam czy mniejsza też była bez zalewy.

https://sklepdrapieznik.pl/sklep/lorpio-kukurydza/2833-kukurydza-barwiona-125g-truskawka-czerwona.html

https://www.e-fishing.pl/kukurydza-cukk-red-truskawka-strawberry-bez-zalewy,3,4011,2257


Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 016
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6605 dnia: 07.05.2018, 14:42 »
Jaką nazwę ma przypon karpiowy z dowiązywanym  oddzielnie włosem ?

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6606 dnia: 07.05.2018, 15:20 »
A ja troszkę mam nie typowe pytanie : z uwagi na to że moje wypady nad wodę są ograniczone i w najbliższym czasie planuję max kilka wypadów, więc może ktoś posiada na zbyciu jakiś kołowrotek , który nie jest potrzebny a przewraca się po kątach . Nie chcę inwestować w zakup nowego i wywalać parę stówek bo już tak często nie będę jeździł na rybki
Z poważaniem Marcin

ProBono

  • Gość
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6607 dnia: 08.05.2018, 19:48 »
Panowie, kupiłem niedawno kołowrotek Fox Eos 10000, niestety nawój żyłki jest niesatysfakcjonujący. Dodam że żyłka to daiwa hyper sensor 0,28, która ogólnie juz mi sie troche nie podoba do sie skręca. Nawijałem ją w sposób następujący: do wiadra woda, szpula z żyłką do wody, przeciągnąłem przez przelotki wszystkie, i nawinąłem. Kolega Wiecho polecił aby wyjąć jedną podkładke pod szpula. Moje pytanie jest następujące: mam na ośi tak: gruba podkładka > zębatka> cieńsza podkładka, którą wyjąć? Pytanie numer 2, jak wyjąć te podkładki, jest na to jakiś patent czy po prostu trzeba użyć troche siły? w załączniku przedstawiam jak to wygląda po 1 nawinięciu. Pozdrawiam

Mam dokładnie ten sam problem i ten sam kołowrotek. Żyłka Prologic. Proszę o poradę.

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6608 dnia: 09.05.2018, 16:31 »
Pytanko mam, bo wujek internet plącze się w zeznaniach...

Czy plecionkę do feedera nawijacie na mokro, czy na sucho?

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 476
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6609 dnia: 09.05.2018, 17:14 »
Ja nawijam na mokro, ale i tak pózniej wyschnie i najlepsze rzuty wychodzą dopiero gdy jest mokra...
Do spina na morzu po wyschnięciu nasączam i tak smarem silikonowym ( takim do uszczelek samochodowych )
Takie smarowanie zapobiega przypadkowemu plątaniu, ale co ważne wydłuża żywotność plecionek.
Nie wiem jak to jest z gruntem na słodkiej wodzie...ale i tak bym tak robił.
Marcin

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6610 dnia: 09.05.2018, 17:37 »
Ja nawijam na mokro, ale i tak pózniej wyschnie i najlepsze rzuty wychodzą dopiero gdy jest mokra...
Do spina na morzu po wyschnięciu nasączam i tak smarem silikonowym ( takim do uszczelek samochodowych )
Takie smarowanie zapobiega przypadkowemu plątaniu, ale co ważne wydłuża żywotność plecionek.
Nie wiem jak to jest z gruntem na słodkiej wodzie...ale i tak bym tak robił.

Dzięki  :thumbup:

A jak sądzisz: takie silikony w sprayu do konserwacji łączeń wędzisk albo inny - do amortyzatorów, dałyby radę? 4 godziny plądrowałem dziś w piwnicy i jestem zaskoczony ilością szpeju, który na razie odnalazłem  :facepalm: Boję się otwierać pudła...

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 476
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6611 dnia: 09.05.2018, 17:39 »
O ile da się nasączyć całą szpulę plecionki, to sądzę że się nada... Takim w spayu, to można nasączyć na ful całą szpulę...
Marcin

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6612 dnia: 09.05.2018, 17:49 »
O ile da się nasączyć całą szpulę plecionki, to sądzę że się nada... Takim w spayu, to można nasączyć na ful całą szpulę...

Też mam taką rozkminkę. Jeszcze raz dzięki  :beer:

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6613 dnia: 09.05.2018, 20:24 »
Można też na sucho tylko należy uwzględnić pęcznienie. Co do smaru o ile przy spinningu da rade, tak przy feederze to zły pomysł. Nawet najlepsze feederowe plecionki dość ciężko zatopić a po zabiegu ze smarem to już będzie tragedia. Sucha plecionka ma tendencje do bród, więc przed pierwszym zarzutem wystarczy ją dobrze nawilżyć. Wystarczy zwykła woda ze spryskiwacza lub płyn do naczyń, by zminimalizować ryzyko bród. Sam stosuje dość sporą ilość ludwika przed pierwszym rzutem, co dodatkowo pomaga przy zatapianiu.

Offline deST

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 332
  • Reputacja: 45
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #6614 dnia: 09.05.2018, 20:48 »

      Czy mógłby ktoś napisać jaką średnicę ma szczytówka do wędki  Browning Black Magic C II ?