Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1893064 razy)

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14115 dnia: 03.09.2022, 08:50 »


Jaki kołowrotek polecacie do ultra lekkiego matcha długości 3.9 i cw 8g?
Ultegra jak lubisz shimano, ewentualnie sustain fj jak masz kasę.

Kasę mam, tylko cebula w sercu nie pozwala mi jej wydawać ;)

Chodzi mi o coś do łowienia ploteczek na głównej pokroju 0.10 lub mniej, czyli coś co ma regulacje hamulca nie z tej ziemi, lub coś co spec najlepiej wiedzy Czesia będzie chciał i umiał zmodyfikować pod moje wymagania. To była by wymiana docisku, podkładek i ewentualnie łożysk, aby zrobić z czegoś "budżetowego" coś ekstra. Ciekawy projekt.
To chyba nie jest krótka odpowiedź.

Hmm…
Ciekawa sprawa :)
Osobiście nie szedłbym w konstrukcje mniejsze niż 2500/3000. Rozumiem, że gramatury nie duże, żyłki cieniutkie, ale średnica szpuli w tych najmniejszych młynkach będzie mega mała i nie wiem jak to przeleci przez wszystkie przelotki wędki 13ft. Po wtóre, kołowrotki tych wielkości lubią mieć „szczątkowy” hamulec (również  2500 w Shimano) co może utrudniać ewentualną pracę nad nim. Z ciekawych, ale też niszowych konstrukcji jest Daiwa Freams LT, wielkość 2500 (czyli takie fałszywe 3000 ;)) oznaczona przez SHX. Oznacza to duże przełożenie i płytką szpulę, co jest bardzo korzystne na lekki spławik. Niska masa własna też będzie atutem- bodajże 205g.
Shimano słynie z większej płynności hamulca, zwłaszcza na starcie, aczkolwiek uważam, że to kwestia smarowania. Tak czy inaczej w wypadku tej marki rozmiaru 2500 bym nie zalecał, lecz 3000. Hamulec w tym mniejszym jest „okrojony”, więc gdyby trzeba ingerować, to zaczną się schody. Co do modeli to nowość w postaci Miravel wygląda ciekawie (niska masa), jeśli chcemy więcej jakości to przykładowo Vanford lub tańsza Ultegra (Vanford lżejszy i mniej budżetowy). Praktycznie wszystkie obecne modele Shimano mają stałą blokadę obrotów wstecznych, wspominam bo może to być ważne.
Czesiek

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 092
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14116 dnia: 03.09.2022, 10:20 »
Kiedyś @Koko testował zasięg rzutu w zależności od rozmiaru kołowrotka. Okazało się, że najdalej latały zestawy z małymi kołowrotkami, ponieważ było najmniejsze załamanie żyłki na linii: kołowrotek - pierwsza przelotka - druga przelotka.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 702
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14117 dnia: 03.09.2022, 18:11 »
Tomek, masz rację. Podałem żyłkę tanią i z Dragona 0,18. Jest jeszcze Dragon Millenium Bream po 200 m  15 zł i ona jest bardziej elastyczna. Bo nie wiem jak kwota, to niska.
Dzięki za propozycje. Myślałem o kwocie do 25zł przy 200m. Używał ktoś żyłki Górek Match Premium? Biorąc pod uwagę kto podpisuje się pod tą żyłką , to chyba powinna być ok. Cena trochę powyżej budżetu , ale to nie majątek.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14118 dnia: 03.09.2022, 19:54 »
Kiedyś @Koko testował zasięg rzutu w zależności od rozmiaru kołowrotka. Okazało się, że najdalej latały zestawy z małymi kołowrotkami, ponieważ było najmniejsze załamanie żyłki na linii: kołowrotek - pierwsza przelotka - druga przelotka.
Takie uogólnienie jest dużym błędem. Z małej szpuli szybko ubywa żyłki i wtedy włącza się tarcie żyłki o rant szpuli.
Wielkość kołowrotka dobiera się do wędki. Wielkości przelotek, ich odsadzeniu od blanku, odległości pierwszej od kołowrotka itd.

Do ultra lekkiego matcha długości 3.9 poleciłbym Daiwę LT 3000-CXH albo wolniej zwijające bez CXH, jeśli rzuty będą dość krótkie. Fuego lub Excelera.
To z tych, które znam.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14119 dnia: 03.09.2022, 20:34 »
Posiadam Daiwę LT Exceler 3000 CHX - pierwsza wersja - są jeszcze dostępne.(teraz jest nowsza) Właśnie pod spławik. Choć pamiętam, że Czesiek stawiał wyżej Saharę ;)
Tomek, znowu, muszę się z tobą zgodzić. ;D
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14120 dnia: 03.09.2022, 21:12 »




Hmm…
Ciekawa sprawa :)
Osobiście nie szedłbym w konstrukcje mniejsze niż 2500/3000. Rozumiem, że gramatury nie duże, żyłki cieniutkie, ale średnica szpuli w tych najmniejszych młynkach będzie mega mała i nie wiem jak to przeleci przez wszystkie przelotki wędki 13ft. Po wtóre, kołowrotki tych wielkości lubią mieć „szczątkowy” hamulec (również  2500 w Shimano) co może utrudniać ewentualną pracę nad nim. Z ciekawych, ale też niszowych konstrukcji jest Daiwa Freams LT, wielkość 2500 (czyli takie fałszywe 3000 ;)) oznaczona przez SHX. Oznacza to duże przełożenie i płytką szpulę, co jest bardzo korzystne na lekki spławik. Niska masa własna też będzie atutem- bodajże 205g.
Shimano słynie z większej płynności hamulca, zwłaszcza na starcie, aczkolwiek uważam, że to kwestia smarowania. Tak czy inaczej w wypadku tej marki rozmiaru 2500 bym nie zalecał, lecz 3000. Hamulec w tym mniejszym jest „okrojony”, więc gdyby trzeba ingerować, to zaczną się schody. Co do modeli to nowość w postaci Miravel wygląda ciekawie (niska masa), jeśli chcemy więcej jakości to przykładowo Vanford lub tańsza Ultegra (Vanford lżejszy i mniej budżetowy). Praktycznie wszystkie obecne modele Shimano mają stałą blokadę obrotów wstecznych, wspominam bo może to być ważne.

Zastanawia mnie jak okiem praktyka poszedłbyś do regulacji płynności hamulca. Myślałem, aby przy szpuli wymienić sprężynę dociskową, aby uzyskać większy zakres obrotów pokrętła hamulca, przekładający się na siłę docisku.
Myślałem, aby dać "słabsza" sprężynę o nieco większej długości. Coś ala trick z quick dragiem w kołowrotkach Ninja Daiwy po jej wymontowaniu, ale na odwrót. Ale szczerze mówiąc nie wiem. Z drugiej strony zastanawia mnie jakie efekty można by osiągnąć wymieniając np typ podkładek hamulcowych. 
Marcin

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 661
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14121 dnia: 03.09.2022, 21:33 »
Kiedyś @Koko testował zasięg rzutu w zależności od rozmiaru kołowrotka. Okazało się, że najdalej latały zestawy z małymi kołowrotkami, ponieważ było najmniejsze załamanie żyłki na linii: kołowrotek - pierwsza przelotka - druga przelotka.

Nie wykonywałem praktycznych testów na badanie zależności zasięgu rzutu zestawem od średnicy szpuli kołowrotka, tylko w wątku: „Przelotka startowa a średnica szpuli„ na ten temat wypowiadałem się.
 
Takie ciekawe testy wykonał natomiast Syborg i również w tym wątku pod #17  je opisał.
Rzeczywiście stwierdził, że dla pewnych warunków mały kołowrotek był jednym z najlepiej miotających.
 :)
Marian

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14122 dnia: 03.09.2022, 23:20 »
Kiedyś @Koko testował zasięg rzutu w zależności od rozmiaru kołowrotka. Okazało się, że najdalej latały zestawy z małymi kołowrotkami, ponieważ było najmniejsze załamanie żyłki na linii: kołowrotek - pierwsza przelotka - druga przelotka.

Nie wykonywałem praktycznych testów na badanie zależności zasięgu rzutu zestawem od średnicy szpuli kołowrotka, tylko w wątku: „Przelotka startowa a średnica szpuli„ na ten temat wypowiadałem się.
 
Takie ciekawe testy wykonał natomiast Syborg i również w tym wątku pod #17  je opisał.
Rzeczywiście stwierdził, że dla pewnych warunków mały kołowrotek był jednym z najlepiej miotających.
 :)
To już jest bardzo zależne od sprzętu i metody z jakiej korzystasz. Dla jednej wędki będzie to rozmiar 2500 dla innej będzie to big pit z super slow oscillation. Ważna jest odległości przelotki od kołowrotka, średnica przelotki, czy nawet kąt stopki lub temperatura i wilgotność.
Mam wrażenie, że w czterech pierwszych czynników jeden ważny, czwarty mi uciekł. I nie jest to rozmiar i typ linki.
Dla mnie w kołowrotku najważniejsza jest praca hamulca. Dlatego bardzo zależy mi szerokim stopniu regulacji. Przekładnia może nie mieć kilku zębów, chodzić z oporem, gubić kąty obrotu. O zgrozo grzechotać. Jeśli hamulec jest ok keep going.
Marcin

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14123 dnia: 04.09.2022, 08:54 »




Hmm…
Ciekawa sprawa :)
Osobiście nie szedłbym w konstrukcje mniejsze niż 2500/3000. Rozumiem, że gramatury nie duże, żyłki cieniutkie, ale średnica szpuli w tych najmniejszych młynkach będzie mega mała i nie wiem jak to przeleci przez wszystkie przelotki wędki 13ft. Po wtóre, kołowrotki tych wielkości lubią mieć „szczątkowy” hamulec (również  2500 w Shimano) co może utrudniać ewentualną pracę nad nim. Z ciekawych, ale też niszowych konstrukcji jest Daiwa Freams LT, wielkość 2500 (czyli takie fałszywe 3000 ;)) oznaczona przez SHX. Oznacza to duże przełożenie i płytką szpulę, co jest bardzo korzystne na lekki spławik. Niska masa własna też będzie atutem- bodajże 205g.
Shimano słynie z większej płynności hamulca, zwłaszcza na starcie, aczkolwiek uważam, że to kwestia smarowania. Tak czy inaczej w wypadku tej marki rozmiaru 2500 bym nie zalecał, lecz 3000. Hamulec w tym mniejszym jest „okrojony”, więc gdyby trzeba ingerować, to zaczną się schody. Co do modeli to nowość w postaci Miravel wygląda ciekawie (niska masa), jeśli chcemy więcej jakości to przykładowo Vanford lub tańsza Ultegra (Vanford lżejszy i mniej budżetowy). Praktycznie wszystkie obecne modele Shimano mają stałą blokadę obrotów wstecznych, wspominam bo może to być ważne.

Zastanawia mnie jak okiem praktyka poszedłbyś do regulacji płynności hamulca. Myślałem, aby przy szpuli wymienić sprężynę dociskową, aby uzyskać większy zakres obrotów pokrętła hamulca, przekładający się na siłę docisku.
Myślałem, aby dać "słabsza" sprężynę o nieco większej długości. Coś ala trick z quick dragiem w kołowrotkach Ninja Daiwy po jej wymontowaniu, ale na odwrót. Ale szczerze mówiąc nie wiem. Z drugiej strony zastanawia mnie jakie efekty można by osiągnąć wymieniając np typ podkładek hamulcowych.

Sprężyna to ostatni element, który bym ruszał. Może zwiększyć zakres regulacji, ale płynność zależy od innych czynników. Raczej celowałbym w wymianę podkładek na jeszcze bardziej miękkie i wymianę środków smarnych na takie o jak najmniejszym oporze.
Czesiek

Offline enkoder

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14124 dnia: 04.09.2022, 09:17 »
...i wymianę środków smarnych na takie o jak najmniejszym oporze.
Tym samym mam wrażenie, że zmniejszy się siła hamowania i będzie być w tym wypadku mniejsza niż deklaruje producent.

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14125 dnia: 04.09.2022, 11:27 »
...i wymianę środków smarnych na takie o jak najmniejszym oporze.
Tym samym mam wrażenie, że zmniejszy się siła hamowania i będzie być w tym wypadku mniejsza niż deklaruje producent.

Tak będzie, jest to nieuniknione w takim wypadku. Jednakże siła hamowania deklarowana przez producenta, to taki nieco suchy parametr. Przykładowo. Konstrukcje z tylnym hamulcem Shimano mają siłę hamowania na poziomie 2kg dla mniejszych rozmiarów. W rzeczywistości łowiąc żyłkami 0,23 korzystałem z połowy zakresu tej regulacji i był to już mocny docisk, adekwatny do haka, ryby i przyponu. Stąd też deklarowane obecnie (np przez Daiwe) moce hamulca typu 10kg dla konstrukcji wielkości 3000 są tak abstrakcyjne i nierealne, że ja w to nie wierzę zupełnie. Co by jednak nie mówić, tak mocny hamulec przy lekkich zestawach i małych przekrojach żyłek jest mocno nieprzydatny.
Czesiek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14126 dnia: 04.09.2022, 13:24 »
A nie ma nic gorszego, jak zacinający się hamulec.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline TOmaSZ93

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 424
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14127 dnia: 04.09.2022, 19:07 »
Witam po rzece jeżdżą mi krosami...mogą czy nie? Jak nie to będę działał :)
C&R

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14128 dnia: 04.09.2022, 21:40 »
Kupiłem niedawno bacika TX3 633. Kijek super, ale nie bardzo mi się podoba desing. Konkretnie napisy. Są za duże i do tego zielone. Jak najlepiej to usunąć nie uszkadzając wędki ?

Offline Kowerdak

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok / Ryboły
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14129 dnia: 04.09.2022, 22:01 »
Ja bym spróbował zmywaczem do hybryd, dużo rzeczy można tym odczyścić
Kamil