Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1891104 razy)

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13830 dnia: 07.06.2022, 15:41 »
Tu Kolego masz wszystko napisane, poczytaj sobie
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1025.0
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13831 dnia: 07.06.2022, 15:46 »
1oz to ok.28g. Ale jeśli chodzi o wyrzut wędki to oznaczenie na szczytówce nie ma znaczenia. Oznaczenie na szczytówce mówi pod jakim obciążeniem szczytówka się wygina pod kątem 90 stopni.
Mam picker Mikado do 40g szczytówki są różnego koloru i mają oznaczenie M,ML,H więc wiem która jest ''najmocniejsza'' w tym pickerze Garbolino wszystkie są jednakowego koloru i chcę wiedzieć która jest najmiększa a która najtwardsza oczywiście widzę to biorąc je za pierwszą przelotkę  po wygięciu ,ale chciał bym też wiedzieć jakie mogę zastosować obciążenie , ten picker to jest ''bomb'' a więc do łowienia bez koszyczka chcę łowić na rzece o szerokości 20m i głębokości 1,5m nie będę więc rzucał daleko
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 702
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13832 dnia: 07.06.2022, 16:54 »
Nawet najbardziej miękką szczytówką możesz rzucać tyle , ile przewidział producent dla całego wędziska , czyli te 40g. Inna sprawa że kij może mieć większe możliwości niż podał producent , ale to możesz sprawdzić już na własną odpowiedzialność.

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 702
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13833 dnia: 07.06.2022, 18:38 »
A to że w nazwie ma "bomb" nie dyskwalifikuje go do łowienia koszyczkiem lub podajnikiem.

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13834 dnia: 07.06.2022, 19:22 »
A to że w nazwie ma "bomb" nie dyskwalifikuje go do łowienia koszyczkiem lub podajnikiem.
Tylko że ja nie często używam ''sypkiej'' zanęty tylko tradycyjnie nęcę ziarnem ,głównie pszenicą ,co oczywiście można robić koszyczkiem , używam takich mini z plastiku Browninga ;) ale jak wspomniałem rzeka nie jest szeroka  i lubię używać procy  którą strzelam do góry i jak pszenica wpada do wody to wydaje taki fajny wabiący dźwięk 8) teraz łowię na przepływankę i co raz przeżucam zestaw który spływa ,jest płytko brakuje metr wody jest też już trochę zielska ,dno piaszczyste. Mógł bym łowić na przystawkę ,ale wolę finezyjnie i myślę że lekki picker dał by więcej frajdy O:) na fotce moja miejscówka ,  , na dwie godziny łowienia po pracy zużywam 6-8 łyżek stołowych pszenicy
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 507
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13835 dnia: 07.06.2022, 19:56 »
Przypomina mi to moje łowienie :)

Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie gotowana pszenica zostawiona w temperaturze pokojowej na kilka dni bardzo dobrze wabi klenie. FermentujeŚwieża to tylko płocie, kleń jak się zabłąka.

Podpatrzyłem u tubylców ciekawy sposób na łowienie w zarośniętej rzece. Haczyk zawiązany do żyłki głównej, powyżej jedna śrucina i wrzucają to w nurt. Ustawi się samo tam gdzie nurt poniesie a brania obserwują na żyłce. Przynętą w zasadzie dowolna, wędzisko też :)

Po czasie dowiedziałem się od kolegi w pracy że technika nazywa się "rolling meat" I jest bardzo skuteczna na brzany.

https://www.drennantackle.com/martin-bowlers-top-tips-12-rolling-meat/

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13836 dnia: 07.06.2022, 20:06 »
Przypomina mi to moje łowienie :)

Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie gotowana pszenica zostawiona w temperaturze pokojowej na kilka dni bardzo dobrze wabi klenie. FermentujeŚwieża to tylko płocie, kleń jak się zabłąka.

Podpatrzyłem u tubylców ciekawy sposób na łowienie w zarośniętej rzece. Haczyk zawiązany do żyłki głównej, powyżej jedna śrucina i wrzucają to w nurt. Ustawi się samo tam gdzie nurt poniesie a brania obserwują na żyłce. Przynętą w zasadzie dowolna, wędzisko też :)

Po czasie dowiedziałem się od kolegi w pracy że technika nazywa się "rolling meat" I jest bardzo skuteczna na brzany.

https://www.drennantackle.com/martin-bowlers-top-tips-12-rolling-meat/
Lubię rzekę bo zmienna jest , zależnie od roku miejsca się zmieniają i trzeba szukać nowych ,bo albo płytko albo zarośnięte. Ja mam do niej 300m więc jestem co dzień :) na pickera głównie łowię wiosną gdy woda goni ,potem jak zarasta to łowię w oczkach czy przepustach między zielskiem z brzegu ,czy też brodząc lub z kajaka ;)
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13837 dnia: 07.06.2022, 20:06 »
Tak, jak napisał Mikon:
Oznaczenie ilości OZ dla szczytówki służy do bardzo orientacyjnej oceny czułości szczytówki a i to nie do końca. Szczytówki różnych firm o tej samej OZ uginają się różnie a np. szklana 1 OZ we Fragmanie Manteray ugina się mocniej, niż 0,75 OZ węglowa.

Optymalny ciężar wyrzutu określa C.W. wędki. Określa on wyrzucany ciężar, przy którym rzut jest najbardziej efektywny. Ciężar mniejszy lub większy może lecieć bliżej. Nie boję się przeciążyć wędki o 50% C.W., jeśli chodzi o wytrzymałość wędki bez wad ukrytych. Jednak wtedy trochę gorzej się rzuca.

Oznaczenia wędek typu Feeder, Method Feeder czy Bomb Feeder mają tylko znaczenie marketingowe i można je stosować zamiennie do wszystkich tych metod.

Łowienie na bombkę, w określonych sytuacjach bywa skuteczne ale jakbyś chciał założyć niewielki podajnik do metody albo koszyczek, to spokojnie możesz to zrobić z tą wędką. Podobnie, jak "zwykłym" pickerem/ feederem można połowić metodą na bombkę.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13838 dnia: 07.06.2022, 20:23 »
Ta wędka Garbollino Bullet nie wiem jak pracuje pod większą rybą ''na sucho'' gnie się w niej tylko szczytówka :) na wędzisku są jeszcze tajemne oznaczenia ;) 8*/2M45-10/35GR-Line2/5LB-hook length 12oz>4lb/0.07>0,16MM ???
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 507
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13839 dnia: 07.06.2022, 22:14 »
Opis określa cw i moc zalecanej żyłki. Angielskie wędki są opisywane w ten sposób

8*/2M45 - to nie będzie czasem długość? Osiem stóp to tyle samo co 2.45m

10/35GR to ciężar wyrzutowy tylko ktoś wymyślił nowe oznaczenie grama

5LB odnosi się wytrzymałości żyłki głównej czyli około 2.6kg

hook length 12oz>4lb/0.07>0,16MM czyli przyponówka o mocy od 12oz (12 x 28.34g) do 4lb (4x454g) albo w systemie europejskim 0.07 do 0.16 mm

Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości ;)

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13840 dnia: 08.06.2022, 01:33 »
Opis określa cw i moc zalecanej żyłki. Angielskie wędki są opisywane w ten sposób

8*/2M45 - to nie będzie czasem długość? Osiem stóp to tyle samo co 2.45m

10/35GR to ciężar wyrzutowy tylko ktoś wymyślił nowe oznaczenie grama

5LB odnosi się wytrzymałości żyłki głównej czyli około 2.6kg

hook length 12oz>4lb/0.07>0,16MM czyli przyponówka o mocy od 12oz (12 x 28.34g) do 4lb (4x454g) albo w systemie europejskim 0.07 do 0.16 mm

Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości ;)
Ok
Marcin

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13841 dnia: 08.06.2022, 15:21 »
Kupiłem dziś białe robaki i za chwilę wybieram się nad rzekę testować tego pickera :) wprawdzie mam go 2-3lata ale nad wodą był ze trzy razy ? głównie jeziorko i rzeka przy tamie więc prawie bez uciągu. Zamontowałem szczytówkę 3/4OZ i zobaczę jakie oliwki będą bardziej pasowały 8) Mam też kolejne pytanko dotyczące innego ''sprzętu'' nigdy nie używałem więc się nie znam , planuję kupić lodówkę turystyczną taką na 12v i 240v aby czasem na cały dzień z łódki czy pontonu mieć jakieś zimne picie czy też nawet na robaki - na razie dostałem od znajomka wiadro/termos bez wkładów , nie wiem jak to długo trzyma? na razie też wstrzymuję się z zakupem tych wkładów(u mnie w sklepach nie ma a więc wysyłka) idę na razie po taniości , widziałem że ludzie mrożą zwykłą nasączoną gąbkę i trzymają w torebce strunowej :) a ja zamrożę dwie wody 0,5L nawet jak długo nie wytrzymają(dzień) to zawsze można je wypić ;) termosik prawie w kolorze mojego autka :P
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 533
  • Reputacja: 1979
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13842 dnia: 08.06.2022, 15:28 »
Myślę, że większość z nas obecnie ponad 90% wszystkiego kupuje w necie. Więc musisz zmienić tok myślenia ;)

Czyli chcesz do kajaka pakować lodówkę turystyczną plus akumulator do jej zasilania?

Wydaje mi się, że w tej co masz plus wkłady z zamrażarki przez cały dzień będzie niższa temperatura niż w lodówce turystycznej. Bo one tam chłodzą pewnie do jakichś +8-10 stopni. Albo raczej podawane jest, ile stopni poniżej temperatury otoczenia są w stanie osiągnąć.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13843 dnia: 08.06.2022, 15:39 »
I ja większość zakupów robię w necie i kocham paczkomaty :P ale jak dostałem to ''wiadro'' zapytałem wujka Google który odpowiedział że można te wkłady kupić w MediaMark , u mnie w miasteczku są  jak i Media Expert gdzie też takie wkłady są ale jak zajechałem po drodze do jednego to na stanie nie mają :facepalm: Dlatego też na próbę zamrożę te wody - wkład na pewno lepszy bo zajmuje mniej miejsca , ale jak wspomniałem zamierzam tam mieć coś do picia i może jakąś ''kanapkę''zazwyczaj na kajaku/pontonie czy łódce nie jadam , lecz wodę zimną mieć warto ,teraz taką butelkę ciągam na sznurku ;) ''wiadro'' darmowe to czemu nie skorzystać O:)
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 194
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #13844 dnia: 08.06.2022, 15:45 »
Ja kupiłem lodówkę w Lidlu na 230 i 12, i jestem mega zadowolony. Obniża jak dobrze pamiętam o 20 stopni. Jest też regulator. Jak chodzi w dzień to nie przeszkadza, ale jak w nocy, to trzeba zmniejszyć prędkość wiatraczka. Może chodzić ciągle do 5 dni, później trzeba wyłączyć na kilka godzin. Nazwy nie pamiętam.
Marek