Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1891366 razy)

Offline yakuza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 563
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14730 dnia: 24.04.2023, 11:52 »
Jaka może być przyczyna braku czucia woblera?
Widzę po szczytówce, że wobek pracuje, ale nie czuję go na rękojeści

Wysłane z mojego ASUS_I006D przy użyciu Tapatalka


Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14731 dnia: 24.04.2023, 11:58 »
Za tęgi kij i za sztywna szczytówka .


Pozdrawiam Łukasz

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14732 dnia: 24.04.2023, 12:52 »
Ależ praca woblera nie musi być wyczuwalna w dolniku. Jeżeli aż tak Ci na tym zależy - musisz odchudzić kij, ale tracisz wtedy na uniwersalności zestawu. No, zależy też co to za kij (długość, masa wyrzutu, konkretny model) i co to za wobler (wielkość, nazwa, konkretny model). Bo jeśli masz Rapalę Original Floating 5 cm to za Chiny nie poczujesz pracy w dolniku kija :) Ważny jest tez materiał wędki i montaż. Kompozytowy kijek za 150 zł nie da takiej transmisji drgań woblera jak St. Croix Legend Elite za 2500 zł :)

Offline kordi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 790
  • Reputacja: 74
  • Lokalizacja: Małopolska
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14733 dnia: 24.04.2023, 16:18 »
Czy sztyca sensas crotale posiada 2 gwinty? Da się ją używać w pełnym jak i niepełnym składzie?
Mam tą sztyce kupioną kilka lat temu i przy długości 4 m jest tylko jeden gwint.

Offline yakuza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 563
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14734 dnia: 24.04.2023, 19:35 »
Kijek Parabellum CCS 279 5-18g
Woblery np. pływający Silent Assasin 3.9cm (chyba, coś koło tego), siek stynka, siek gupik.
U mnie często płynie syf, zahaczę o jakiś mały liść lub kawałek rośliny i jak nie spojrzę na szczyt to nie wiem, że mam dodatkowy balast...
Wyciągam go z wody a tu sztonks, liść na kotwicy

Wysłane z mojego ASUS_I006D przy użyciu Tapatalka


Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14735 dnia: 24.04.2023, 20:56 »
Parabellum nie łowiłem. To bardzi długi kij,  niezbyt szybki, co nie jest wadą ale o czuciu na dolniku raczej nie może być mowy w takim przypadku. A wspomniane Sieki to maleństwa. To raczej norma, że nie czujesz ich na tym kiju. Kija nie zmieniaj, to dobra wędka. Woblery też super. Mam takie Sieki na pstrągi, są zarąbiste, tylko, że moja wędka jest do 10 gram, ma 7 ft i jest ultra szybka, elektryczna. Nie przejmuj się, jak ryba walnie to będziesz wiedział :)

Offline yakuza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 563
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14736 dnia: 24.04.2023, 22:17 »
Parabellum nie łowiłem. To bardzi długi kij,  niezbyt szybki, co nie jest wadą ale o czuciu na dolniku raczej nie może być mowy w takim przypadku. A wspomniane Sieki to maleństwa. To raczej norma, że nie czujesz ich na tym kiju. Kija nie zmieniaj, to dobra wędka. Woblery też super. Mam takie Sieki na pstrągi, są zarąbiste, tylko, że moja wędka jest do 10 gram, ma 7 ft i jest ultra szybka, elektryczna. Nie przejmuj się, jak ryba walnie to będziesz wiedział :)
Okk

Wysłane z mojego ASUS_I006D przy użyciu Tapatalka


Offline yakuza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 563
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14737 dnia: 25.04.2023, 10:08 »
Parabellum nie łowiłem. To bardzi długi kij,  niezbyt szybki, co nie jest wadą ale o czuciu na dolniku raczej nie może być mowy w takim przypadku. A wspomniane Sieki to maleństwa. To raczej norma, że nie czujesz ich na tym kiju. Kija nie zmieniaj, to dobra wędka. Woblery też super. Mam takie Sieki na pstrągi, są zarąbiste, tylko, że moja wędka jest do 10 gram, ma 7 ft i jest ultra szybka, elektryczna. Nie przejmuj się, jak ryba walnie to będziesz wiedział :)
Brania czuję bez problemu.
Tylko właśnie to czucie woblera
Pletkę mam pe0.6 żeby zatrzymać rybę przy zaczepie.
Jak mam kij w górze to robi się balon.


EDIT: też macie tarcie jak łowicie 4 splotem 0.6? Zawsze łowiłem max 0.4 i nie miałem takich problemów

Wysłane z mojego ASUS_I006D przy użyciu Tapatalka

Offline Don_M

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bartek
  • Lokalizacja: Tychy
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14738 dnia: 25.04.2023, 13:27 »
Pytanie o bombkę, bo chcę wreszcie w tym roku spróbować.

Bombkę montuje się przelotowo jak koszyk do metody, czy blokuje czymś od góry? Bo widziałem różne szkoły i nie wiem, która się lepiej sprawdzi.

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 447
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14739 dnia: 25.04.2023, 13:36 »
Pytanie o bombkę, bo chcę wreszcie w tym roku spróbować.

Bombkę montuje się przelotowo jak koszyk do metody, czy blokuje czymś od góry? Bo widziałem różne szkoły i nie wiem, która się lepiej sprawdzi.
Jak zrobisz tak będzie dobrze, ja stosuję gumowy stoper na samym początku zestawu, ryba jak bierze w teorii powinna się zaciąć sama, choć przy przyponie +30cm wcale to takie oczywiste nie jest, plus stopera taki że bombka nie suwa się po żyłce, nie uderza o szczytówkę itd. a ryba w trakcie holu i tak przesuwa stoper dalej luzując bombkę.

Offline Klimas

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 170
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bo łowić to trzeba łumić !
  • Lokalizacja: Biała Piska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14740 dnia: 25.04.2023, 13:57 »
Koledzy planuje spróbować połowić na "bombkę". Do tej pory u mnie była tylko metoda ale może warto spróbować coś nowego.
Czy na początek taki kij wystarczy?
Robinson Stinger 2,7m do 30g i do tego ciężarki in-line 20g.
?

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14741 dnia: 25.04.2023, 14:15 »
Kwestia akcji tego kijka. Lepiej żeby był miękki niż żeby był  zbyt twardy. Co do mocy najwyżej będziesz troszkę dłużej holował. Jeśli chodzi o ciężarek to ja używam zwykłych oliwek 10 gr na koszulce igielitowej montowany przelotowo i to mi się sprawdza w 100 %. 20 gr ciężarki robiły zbyt duży plusk. To czy kij będzie wystarczająco mocny lub jako ciężarka będziesz używał specialnego z trzonkiem to sprawa drugorzędna zwłaszcza na początku. W tej metodzie od początku musisz zakupić dobrej jakości dedykowaną do tego procę i trenować skupienie strzałów bo to jest klucz do jej skuteczności. Jak Ci się spodoba to wtedy kombinuj z kijem który w warunkach zawodów pozwoli Ci szybko i sprawnie holować ryby.
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Klimas

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 170
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bo łowić to trzeba łumić !
  • Lokalizacja: Biała Piska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14742 dnia: 25.04.2023, 14:45 »
Kwestia akcji tego kijka. Lepiej żeby był miękki niż żeby był  zbyt twardy. Co do mocy najwyżej będziesz troszkę dłużej holował. Jeśli chodzi o ciężarek to ja używam zwykłych oliwek 10 gr na koszulce igielitowej montowany przelotowo i to mi się sprawdza w 100 %. 20 gr ciężarki robiły zbyt duży plusk. To czy kij będzie wystarczająco mocny lub jako ciężarka będziesz używał specialnego z trzonkiem to sprawa drugorzędna zwłaszcza na początku. W tej metodzie od początku musisz zakupić dobrej jakości dedykowaną do tego procę i trenować skupienie strzałów bo to jest klucz do jej skuteczności. Jak Ci się spodoba to wtedy kombinuj z kijem który w warunkach zawodów pozwoli Ci szybko i sprawnie holować ryby.
W swojej "szafie" mam jeszcze do dyspozycji kijki od Jaxona Genesis MF 330. Ale nie wiem czy ten kij się nada pod bombkę. Nie należy chyba on do miękkich i nie wiem czy pod taki ciezarek 10g dam rade napiąć szczytówkę? 

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14743 dnia: 25.04.2023, 14:52 »
A kto powiedział że szczytówka musi być napięta? Wystarczy że napniesz żyłkę i delikatnie ugniesz szczytówkę. Ja nie miałem na bombkę brań wstecznych zazwyczaj są to zabierające wędkę odjazdy. Jeśli celem będzie łowienie karpi w okresie ciepłym to nie masz się co martwić o sygnalizację. Raczej trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie wędki przed wciągnięciem jej do wody. Jakie masz szczytówki w tym Jaxonie?
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 447
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14744 dnia: 25.04.2023, 15:12 »
Koledzy planuje spróbować połowić na "bombkę". Do tej pory u mnie była tylko metoda ale może warto spróbować coś nowego.
Czy na początek taki kij wystarczy?
Robinson Stinger 2,7m do 30g i do tego ciężarki in-line 20g.
?

Stinger się nada, będzie dużo poręczniejszy aniżeli 3.30, łowienie bombką to bliski dystans, stingery są miękkie nie powinny rybki spadać.