Autor Wątek: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka  (Przeczytany 36525 razy)

Offline Szymek123

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
  • Reputacja: 2
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #45 dnia: 11.11.2020, 16:46 »
Myślałem trochę nad bezpiecznym klipem, najpierw zastosowałem drut wystający poza szpule, pomysł który na forum podpatrzyłem, ale niestety drut ten kaleczy żyłkę podczas wciskania.

No a jakby, zamiast bezpośredniego wciskania żyłki między wystający drut a szpule, zostawić ją bez wciskania, a tylko kontrolować by kilka kolejnych nawojów żyłki wykonać po pewnym naciskiem np. przytrzymać palcem by była napięta na szpuli. To wtedy może byśmy uniknęli niszczenia żyłki, zależy też oczywiście to od jej grubości.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #46 dnia: 11.11.2020, 16:49 »
Ja już swój patent zrobiłem na klip, sprawdza się i żyłki nie niszczy, z tym drutem to czasem podczas rzutu sama żyłka pod niego wchodzi, mi nie odpowiada i wolę swoje rozwiązanie. Teraz na ali zamówiłem te sylikonowe zatyczki i będę testował. Jak nie wyjdzie to nic straconego mam swój patent.
Paweł

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #47 dnia: 02.12.2020, 19:32 »
Koreczki z aliexpress przyszły, na pierwszy rzut oka wyglądają i działają tak samo jak klipsy flagmana.
Ciekawe tylko jak z trwałością będzie, na zdjęciu na szpuli kołowrotka BY DOME TEAM FEEDER CARP FIGHTER LSC5000 pasują idealnie w otwór po oryginalnym klipsie i nawet drucik pasuje wystarczy przebić małymi szczypcami.

Tu aukcja z aliexpress https://pl.aliexpress.com/item/4000115774004.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.29bf5c0fQ80NB3 10 sztuk kosztuje 1$ ale przesyłka 3,5$ .Nigdzie taniej nie znalazłem mniejszej ilości chyba że ktoś kupi 100 sztuk.





Paweł

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #48 dnia: 02.12.2020, 19:34 »
Jaki rozmiar brałeś tych koreczków?
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #49 dnia: 02.12.2020, 19:39 »
Brałem 3 mm ale teraz to bym wziął 3,5 mm, zmierz suwmiarką otwór w szpuli kołowrotka który chcesz przerobić jak jest mały albo płaski to trzeba będzie wiercić ale to żaden problem. W amelińjum to leciutko idzie. Jak zrobisz w wyjęciu na po oryginalnym klipie to wygląda jak fabryczny. Oryginał Flagman nie jest dostępny i kosztuje 22 zł plus wysyłka za dwie sztuki.
Drucik to może być zwykła igła do szycia.
Paweł

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #50 dnia: 02.12.2020, 19:42 »
Dzięki 🍺
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline beton

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 258
  • Reputacja: 9
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #51 dnia: 02.12.2020, 20:20 »
Shreku jak jest opcja to weź więcej. Odkupie z 10szt :)

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 697
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #52 dnia: 02.12.2020, 20:32 »
I ja.

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #53 dnia: 02.12.2020, 20:51 »
Jeszcze się zastanawiam, ale jak będę brał to dam znać
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Marcinn

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 222
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • test
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #55 dnia: 02.12.2020, 23:44 »
Myślałem trochę nad bezpiecznym klipem, najpierw zastosowałem drut wystający poza szpule, pomysł który na forum podpatrzyłem, ale niestety drut ten kaleczy żyłkę podczas wciskania.

No a jakby, zamiast bezpośredniego wciskania żyłki między wystający drut a szpule, zostawić ją bez wciskania, a tylko kontrolować by kilka kolejnych nawojów żyłki wykonać po pewnym naciskiem np. przytrzymać palcem by była napięta na szpuli. To wtedy może byśmy uniknęli niszczenia żyłki, zależy też oczywiście to od jej grubości.
Dobrze wykonany klip z drutu Dental 0,6 mm nigdy nie kaleczy nawet cienkiej żyłki i nigdy jej nie haczy podczas wyrzutu. Wolę go od wynalazków Flagmana czy tych z Ali, bo łatwiej się klipuje a do wypięcia nie potrzeba dodatkowej siły. Ładnie się wypina przy hamulcu ustawionym prawie na max.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #56 dnia: 03.12.2020, 04:54 »
Mi drut się nie sprawdził, guma i plastik znacznie łagodniejsze dla żyłki i zdają egzamin super. Ja mam tą przewagę ze testowałem nie tylko jedno rozwiązanie. Tomku co kto lubi, wolisz drut to używaj drut.
Paweł

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 421
  • Reputacja: 259
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #57 dnia: 03.12.2020, 09:37 »
Mi drut się nie sprawdził, guma i plastik znacznie łagodniejsze dla żyłki i zdają egzamin super. Ja mam tą przewagę ze testowałem nie tylko jedno rozwiązanie. Tomku co kto lubi, wolisz drut to używaj drut.

Dokładnie tak, trzeba posprawdzać co komu. Ja drucianych miałem kilka, montowane i wyginane na kilka sposobów i zawsze było coś nie halo, albo kaleczenie żyłki, albo od czasu do czasu żyłka potrafiła przeskoczyć za klip, przygotowujesz się do rzutu, zamach i...albo radośnie odleciał koszyk, albo szczytówka na granicy złamania. Dałem sobie spokój, przesiadłem się na gumki, zdają egzamin, są bezpieczne, ale jakiś element upierdliwości w postaci zakładania jest, więc zainteresowałem się flagmanowymi. Ze stałych w szpulach nie korzystam, przypadek opisywałem kilka postów wstecz. Zatem trzeba szukać tego co najlepsze dla siebie.

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #58 dnia: 04.12.2020, 19:05 »
Mam w dwóch kołowrotkach klip wykonany z drutu, używałem ich od czerwca tego roku do końca listopada. Nie miałem problemu z zarzucaniem, oraz dwu krotnie klip mi zadziałał przy grubszej rybie. Na co musimy zwrócić uwagę przy wykonaniu takiego zabezpieczenia - jakość i grubość drutu. Osobiście zastosowałem drut 0,5mm nierdzewny i sprężysty, (drut dental) jest on stosowany m/in w protezach dentystycznych. Nie zauważyłem żeby klip nawet w najmniejszym stopniu uszkadzał żyłkę. Co do zarzutów, nie "majtam" daleko tak ok 20-30, za każdym razem zadziałał poprawnie, jednak trzeba to robić z wyczuciem i umiarem.
pozdrawiam Benon

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #59 dnia: 04.12.2020, 22:03 »
Do zrobienia idealnego klipa z drutu potrzeba trochę prób i błędów, manualnych zdolności no i odpowiedniego materiału. Ja używam sprężystego i idealnie gładkiego drutu Dental 0,6 mm. Pierwsze próby to zdarzały mi się zakleszczenia żyłki z deformacją albo nawet urwanie podczas wysuwania żyłki. Również zahaczanie żyłki o klip podczas wyrzutu. Po iluś tam próbach doszedłem do dobrego, nie powiem idealnego klipa, bo czasem zdarza mi się taki, że muszę poprawiać albo robić od nowa. Klucz do sukcesu ująłbym w 3 punktach:
1. Właściwy kształt. Okrągły w bardzo krótkiej, szczytowej części, potem dość ostro i lekko do środka. Nóżki rozstawione na zewnątrz, co widać na zdjęciu, żeby się nie gibał na boki. Kąt ustawienia lewego, na obrazku, ramienia względem osi szpuli nie może być większy niż 90o, żeby żyłka się nie wypinała podczas wyrzutu.

2. Wysunięcie klipa ponad dolny rant szpuli. 0,5 do 0,6 mm, wystaje tylko zaokrąglona część klipa, umożliwiająca łatwe zahaczenie żyłki podczas klipowania ale nie łapie żyłki podczas spadania z kołowrotka. na okrągłej części klipa żyłka się ślizga.
3. Kalibracja docisku klipa po nawinięciu żyłki. Po nawinięciu żyłki/ plecionki klip zostaje dość mocno dociśnięty do brzegu szpuli. Może to powodować problemy z zaklipowaniem, uszkodzenia żyłki i nawet zerwanie podczas odwijania ze szpuli.
Docisk żyłki/ plecionki możemy poluzować za pomocą noża włożonego pomiędzy szpulę a klip, luzując nacisk linek. Idealna kalibracja to lekkie ale z pewnym oporem wysuwanie się linki spod klipa.
Pozdrawiam,
Tomek