Autor Wątek: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka  (Przeczytany 37250 razy)

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #60 dnia: 04.12.2020, 22:38 »
Zgadzam się z Twoim uzasadnieniem w 100%. Zrobię foty jak ja to rozwiązałem i wstawię do wglądu, może komuś ta podpowiedź się przyda. Jedno jest pewne, podczas szykowania się do wyrzutu ... musimy zerknąć jak się układa żyłka - żeby nie było KUKU. Ten nawyk można sobie wyrobić ;)
pozdrawiam Benon

Offline Długi94

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podlaskie
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #61 dnia: 05.12.2020, 03:17 »
Jak działają te klipy od flagmana? Jak większa ryba dociągnie do klipa to w jaki sposób żyłka się wypina?

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #62 dnia: 05.12.2020, 06:45 »
Prosta sprawa, żyłkę wkładasz pod kapturek jak szpula się kręci gdy ryba wyciąga żyłkę z hamulca to ciągnie żyłkę w bok kaprurek się poddaje i puszcza żyłkę. Długi masz tu film Mateusza Przebiędy pokazuje działanie kilpsa od minuty  18:30

Co do tego metalowego klipsa z, drutu to strasznie dużo kombinowania, trzeba żyłkę odwinac z kołowrotka, potem nawinąć i jeszcze ustawić czułość nad wodą, drut musi być odpowiednio ukształtowany i musi być dental, trzeba mieć także odpowiednią ilość żyłki na szpuli. Jak wam się to sprawdza to super, jak dla mnie to za dużo kombinacji, wolę gumę plastik. Kołowrotki z, bezpiecznym kilpem są drogie i jest ich mało warto więc kombinować samemu bo łowienie z bezpiecznym klipem jest mega wygodne.
Paweł

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #63 dnia: 05.12.2020, 10:20 »
Po obejrzeniu filmiku, muszę przyznać że bardzo fajnie to działa, chyba się skuszę. Cena nie jest wygórowana więc tym bardziej. Będę przewijał żyłkę tył na przód więc będzie okazja pomajstrować ;)
pozdrawiam Benon

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #64 dnia: 05.12.2020, 12:17 »
Jaki klips będziesz robił drut czy sylikonowy? Do sylikonowego nie musisz nic odwijać, wkładasz na miejsce oryginalnego klipsa lub wiercisz, blokujesz z tyłu kawałkiem igly do szycia , takim nie za krótkim że 3 cm żeby klips sylikonowy był naprężony i gotowe.
Paweł

Offline dalglish7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 538
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #65 dnia: 05.12.2020, 13:53 »
Miałem klipsy z drutu, stosowałem gumki z Rossmana, ale dopiero gumowe klipsy z Flagmana spełniły moje oczekiwania.
Zero problemów. Przy metalowym klipsie z drutu ,tak jak większość pisze ,nie raz żyłka przy zwijaniu zachodziła za klips i potem niespodzianka przy zarzucaniu :)
Gumka wszystko fajnie ,ale po paru sesjach parcieje, nacina ją żyłka ,kleją się później kawałki do żyłki itp. :(
Gumowy klips wszystko to wyeliminował . Brak problemów przy zarzucaniu. Przy holowaniu (specjalnie ustawiałem lekko hamulec) żyłka swobodnie się wypinała przy holach linów czy karpi.  Oczywiście zaznaczam żyłkę markerem i po holu z powrotem klipuję na swoim miejscu.
Te gumowe klipsy zamontowałem przy swoich kołowrotkach Ryobi Arctica , przy małych przeróbkach.
Tak że jak najbardziej polecam gumowe klipsy przy kołowrotkach.
Zbyszek

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 434
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #66 dnia: 05.12.2020, 14:19 »
Jaki klips będziesz robił drut czy sylikonowy? Do sylikonowego nie musisz nic odwijać, wkładasz na miejsce oryginalnego klipsa lub wiercisz, blokujesz z tyłu kawałkiem igly do szycia , takim nie za krótkim że 3 cm żeby klips sylikonowy był naprężony i gotowe.

Obecnie mam zrobiony z drutu i działa poprawnie, ale chcę zrobić silikonowy chociażby dla porównania. Mam dwie szpule więc Ne-Ma-Problema, po za tym zawsze po sezonie zamieniam żyłkę na szpuli - tył na przód a przód na tył ;)
pozdrawiam Benon

Offline mangan

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Otwock
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #67 dnia: 05.12.2020, 14:38 »
Gumka wszystko fajnie ,ale po paru sesjach parcieje, nacina ją żyłka ,kleją się później kawałki do żyłki itp. :(
Gumkę na koniec zawsze trzeba zdjąć :)
Krzysiek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #68 dnia: 05.12.2020, 15:50 »
Z tymi rossmanowymi nic takiego się nie dzieje. Najwyżej pękają ze starości.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline dalglish7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 538
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #69 dnia: 05.12.2020, 16:26 »
Z tymi rossmanowymi nic takiego się nie dzieje. Najwyżej pękają ze starości.

Michał ,dlatego piszę że klipsy gumowe załatwiają u mnie problem , że nie martwię się że gumka pęknie  ze starości ,że nie muszę na koniec
 łowienia ja zdejmować itp.
Łowie bezproblemowo i to chciałem przekazać :) , ale każdy zrobi tak jak mu będzie najwygodniej ;).
Zbyszek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #70 dnia: 05.12.2020, 18:25 »
Pewnie. Po prostu dla mbie żaden problem założyć nową gumkę ;D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #71 dnia: 05.12.2020, 21:27 »
Co do tego metalowego klipsa z, drutu to strasznie dużo kombinowania, trzeba żyłkę odwinac z kołowrotka, potem nawinąć i jeszcze ustawić czułość nad wodą, drut musi być odpowiednio ukształtowany i musi być dental, trzeba mieć także odpowiednią ilość żyłki na szpuli. Jak wam się to sprawdza to super, jak dla mnie to za dużo kombinacji, wolę gumę plastik. Kołowrotki z, bezpiecznym kilpem są drogie i jest ich mało warto więc kombinować samemu bo łowienie z bezpiecznym klipem jest mega wygodne.
Zakładam klip do nowego kołowrotka, więc niczego nie muszę odwijać. Kalibrację nacisku robię w domu. Raz ustawiony, nad wodą zawsze działa tak samo. Ilość żyłki na szpuli nie gra roli. Ale potrzeba do tego trochę zdolności manualnych i ćwiczeń. Nie każdy da sobie z tym radę.
Silikonowy klip od Flagmana jest dużo prostszy do zamontowania, wymaga tylko nieco lżejszego ustawienia hamulca kołowrotka do wypięcia żyłki, większa siła do wyklipowania w porównaniu do tego z drutu. Mam taki na Browning Black Viper MK FD 850, bo nie da się tam klipa z drutu zamontować, ze względu na kształt szpuli. Raz miałem okazję przetestować na rybie, wypina się ok. Nie wiem, jak te gumowe klipy z Ali, czy równie dobre jak te od Flagmana ale warto próbować.

Nie mam zamiaru przekonywać nikogo o wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świątami Bożego Narodzenia, czyli o wyższości klipa z drutu nad innymi rozwiązaniami bezpiecznego klipa.
Uważam, że stosowanie bezpiecznego klipa w feederze jest konieczne. A jaki wariant wybierzemy: gumka, drut, ACS, silikon od Flagmana, klipy z Ali czy samoróbka z ocbcasa to już zależy od nas.

Pozdrawiam,
Tomek

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 442
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #72 dnia: 17.12.2020, 20:54 »
Dobra...przyszły dzisiaj od majfrenda gumowe zaślepki z linku kolegi boruta (dzięki :beer: :bravo:), zamówiłem 20szt na próbę na pocz grudnia (bodajże 3go wstawił link i zamówiłem), doszły po 2 tyg więc super (nadane z PL magazynu przerzutowego ciniao czy jakoś tak).
Zamówiłem o rozmiar większe niż kolega boruta sugerując się jego wpisom, że takowy by zamówił, okazało się, że "klips" jest zbyt brutalny dla tej ciasnej dziurki i należy ją minimalnie powiększyć po demontażu starej. Wygląda i działa jak poniżej (nie wytrzymałem i w jednej szpuli przerobiłem).




Filmik
https://bcove.video/3r8En2c



Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #73 dnia: 17.12.2020, 21:30 »
Znaczy kolega zadowolony, cieszy mnie to :) muszę i ja zamówić więcej tych zaślepek kumpel kilka wycyganił :)
Paweł

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pomysł na bezpieczny klip do każdego kołowrotka
« Odpowiedź #74 dnia: 17.12.2020, 21:31 »
Ciekawe czy do Ultegry podpasują 🤔😁
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀