Autor Wątek: PZW - czy to normalne...  (Przeczytany 558210 razy)

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 93
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #5010 dnia: 10.10.2023, 21:11 »
Nic dziwnego jak limit dla lina ustanowiony przez idiotów z PZW to zdaje się 25cm... :facepalm:

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #5011 dnia: 11.10.2023, 09:09 »
Plus 3 sztuki dziennie można sobie zabrać bez problemu :facepalm: Limit ochronny :D To kurwa na rok powinno być.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #5012 dnia: 12.10.2023, 08:01 »
Pamiętajmy też, że lin po zarybieniu nie żeruje, w przeciwieństwie do karpia, a mimo to jest zdziesiątkowany. Wymiaru 25 cm nie rozumiem w ogóle, bo taka ryba jest nikczemnie mała, nie ma za bardzo co tam jeść. A z tego co pamiętam ten wymiar był od dawien dawna. I żadnego 'mózga' w PZW nie było, który by to zmienił, pomimo, że populacja tej ryby zmniejszyła się bardzo mocno. Oczywiście są strzały, jak na Kanale Żerańskim, ale to za sprawą silnych zarybień, pod publiczkę. Bo dlaczego by nie zarybić i potem chronić te ryby z rok lub dwa, aby się odbudowały? Zadziwia mnie to podejście i brak pomyślunku, tym bardziej, że w PZW jest ciało zwane Radą Naukową. O czym ci naukowcy radzą? :facepalm:

Takie podejście jak na tych zbiornikach na Śląsku jest godne pochwały i powinno być standardem, zwłaszcza, jak wędkarze zobaczą że jest większy lin potem i frajda z łowienia.

Lucjan

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 249
  • Reputacja: 255
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #5013 dnia: 12.10.2023, 08:47 »
Moim zdaniem lepiej jak zabierają małe ryby niż duże. Swojego czasu nawet myślałem czy odwrocienie obecnych wymiarów ochronnych nie miałoby więcej sensu i pożytku dla wody, bo tak naprawdę populację kształtują dorosłe osobniki o najlepszych genach.

Dla uściślenia o co mi chodzi, myślę że jeżeli pozwalalibysmy zabierać liny do 25 cm, a wszystkie powyżej wypuszczali to byłaby większą korzyść dla wody, bez wielkich wyliczeń i rewolucji, ot prosty zabieg.

Plum

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #5014 dnia: 12.10.2023, 08:48 »
Moim zdaniem lepiej jak zabierają małe ryby niż duże. Swojego czasu nawet myślałem czy odwrocienie obecnych wymiarów ochronnych nie miałoby więcej sensu i pożytku dla wody, bo tak naprawdę populację kształtują dorosłe osobniki o najlepszych genach.

Dla uściślenia o co mi chodzi, myślę że jeżeli pozwalalibysmy zabierać liny do 25 cm, a wszystkie powyżej wypuszczali to byłaby większą korzyść dla wody, bez wielkich wyliczeń i rewolucji, ot prosty zabieg.

Mam dokładnie takie same przemyślenia. Ale generalnie najlepsze byłyby po prostu widełki. To już daaaawno temu powinno być wprowadzone. Zabiciem okazu i zdjęciem w kuchni to się chwalą dzikusy jakieś niecywilizowane.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 249
  • Reputacja: 255
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #5015 dnia: 12.10.2023, 08:58 »
To jeszcze cywilizowany sposob :) Kiedyś spotkałem gościa co jak miał okonie i sandacze koło wymiaru, to je "powiększał". W sensie deptał lub rozbijał albo tez rozciągał, żeby ten centymetr czy dwa uzyskać. Okoń na wodzie morskiej ma wymiar 20, a sandacz 45. Policja może miałaby uwagi gdyby widziała sam proceder, natomiast w chwili sprawdzania rybę jeżeli zabierasz masz mieć zabita i wymiarową. Także ten. Myślę, że morskie leszcze z racji sporego wymiaru (40 cm) ten problem też może dotyczyć.

Ciekawostka cześć desek lub nabrzeży tam gdzie siedzą wędkarze, mają na deskach wyryte kreski, często są to właśnie wymierzone wymiary ochronne ryb, żeby wiedzieć co wykluczać :D

Jednolity wymiar jest też latwieszy do egzekwowania, a podejrzewam, że zabieranie takiej drobnicy wielu by zniechęciło.
Plum

Online tiimi83

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: 18
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #5016 dnia: 12.10.2023, 09:06 »
Azga to u Ciebie jeszcze się patrzą na wymiary, w Rowach, Darłówku czy Ustce nikt się nie patrzy na wymiary. Oczywiście mimo zgłoszeń, w tygodniu kontroli nie ma, a w weekendy nie ma komu kontrolować bo nie pracują i tak to niestety działa.... Wszystko leci do wora.

Offline Antoni

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 4
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #5017 dnia: 12.10.2023, 09:35 »
Kiedyś będąc nad Wisłą spotkałem miejscowego wędkarza. W starszym wieku pan, uprzejmy. Pomijając już sam fakt czy miał kartę wędkarską czy nie i na ile wędek wędkował.... podczas rozmowy stwierdził że każdego suma jakiego złapie zabija i wyrzuca w krzaki bo to jest dziadostwo i zagrożenie dla innych ryb, a pozostałe ryby bierze bez znaczenia jakie są bo lubi je jeść.   

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 009
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #5018 dnia: 12.10.2023, 10:30 »
Kiedyś będąc nad Wisłą spotkałem miejscowego wędkarza. W starszym wieku pan, uprzejmy. Pomijając już sam fakt czy miał kartę wędkarską czy nie i na ile wędek wędkował.... podczas rozmowy stwierdził że każdego suma jakiego złapie zabija i wyrzuca w krzaki bo to jest dziadostwo i zagrożenie dla innych ryb, a pozostałe ryby bierze bez znaczenia jakie są bo lubi je jeść.
Ciekawe czy kiedyś się zreflektuje i da sobie w łeb wyrzucając się w krzaki.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #5019 dnia: 12.10.2023, 10:35 »
Nie.
On jest przekonany o bystrości swego umysłu. Na potwierdzenie zakładanych tez ma argumenty typu: jak jest dużo starej ryby, to nie ma miejsca na nowe.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 436
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #5020 dnia: 12.10.2023, 11:00 »
a pozostałe ryby bierze bez znaczenia jakie są bo lubi je jeść.

Szkoda, że jebaniutka fugu nie zdarza się w Wiśle.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #5021 dnia: 12.10.2023, 11:11 »
Myślę, że regularne spożywanie ryb z Wisły z czasem będzie mieć podobne działanie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Antoni

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 4
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #5022 dnia: 17.10.2023, 07:20 »
Nie.
On jest przekonany o bystrości swego umysłu. Na potwierdzenie zakładanych tez ma argumenty typu: jak jest dużo starej ryby, to nie ma miejsca na nowe.
Nie, myślenia takich ludzi nic już nie zmieni. Jeszcze nie wynaleźli takiego leku który wyleczy ich chorobę.
Ale tak trochę odchodząc od tematu i normalności, przemieszczając się wzdłuż brzegów Wisły i obserwując to jakie spustoszenie zostawiamy po sobie "MY WĘDKARZE" (pisze ogólnie więc proszę aby nikt nie poczuł się urażony) zastanawiam się co jest gorsze zabieranie ryb, czy zaśmiecanie i rujnowanie ich naturalnego ekosystemu. Kiedyś przed rozpoczęciem wędkowania wyzbierałem dwa 150l worki śmieci !!! Byłem w tym miejscu kilka dni i nie miałem ochoty siedzieć w takim śmietnisku to raz, a dwa pewnie gdybym miał kontrol    to mandat murowany. Innym razem byłem świadkiem jak Panowie usilnie próbowali dostosować linię brzegową do swoich potrzeb... wyjęli kosiarki, łopaty, nawet drewniany mini kibel mieli ze sobą ... czy to normalne ???

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #5023 dnia: 17.10.2023, 07:42 »
O śmieciarzach było już nie raz. Szkoda klawiatury na to bydło...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Online mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 226
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #5024 dnia: 19.10.2023, 21:37 »
Maciek