Autor Wątek: Metoda wczesną wiosną  (Przeczytany 4386 razy)

Offline Łodyga

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Metoda wczesną wiosną
« dnia: 30.01.2024, 11:14 »
Witam, w tym roku chciałbym zacząć jeździć  na zawody w technice method feeder. Do tej łowiłem amatorsko, nie przywiązując dużej uwagi do tego. W tym roku chciałbym to zmienić. Oczywiście podstawy łowienia mam opanowane i itp. Na początek chciałbym posłuchać waszych rad i opinii odnoście jak powinna wyglądać zanęta i pellet do łowienia od wczesnej wiosny. Czym powinien się charakteryzować towar podawany w tym okresie? Czy praca powinna być szybka zanęty czy wolna? Chciałbym nabrać takiej wiedzy, żeby wstępnie się przygotować do sezonu.

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metoda wczesną wiosną
« Odpowiedź #1 dnia: 30.01.2024, 11:51 »
Na zimnej i przezroczystej wodzie sprawdza mi się ciemna zanęta z odrobiną ciemnego pelletu 2mm dodanego dopiero jak ryba wapółpracuje. Strzelanie pelletem 6mm czy 8mm nie wchodzi u mnie w grę. Ilość brań spadała. Zanęta raczej szybkopracująca bo w zimnej wodzie i tak pracuje wolniej. Podajniki rozmiar small, przynęty  to waftersy też jak najmniejsze. Kolory raczej stonowane. Przerzucanie podajnika rzadziej, zwykle nie częściej niż 15min. I aktywne szukanie ryby. Typuje kilka punktów i po kolei sprawdzam czy jest gdzieś ryba. Wracając do nich jak obskoczę wszystkie miejsca. Jak warunki sprzyjają żerowaniu to pierwszy podajnik posłany w dane miejsce jest duży. Jak wracam na dane miejsce to już zmieniam na podajnik small. Ot oto i cała moja filozofia łowienia na początku sezonu na methodę.

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 857
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda wczesną wiosną
« Odpowiedź #2 dnia: 30.01.2024, 12:00 »
Dodam tylko ze przypony 0,20 lub 0,18  haczyki 14 i 16 cukierki tak jak kolega pisal male .

Offline Łodyga

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Metoda wczesną wiosną
« Odpowiedź #3 dnia: 30.01.2024, 12:15 »
Dziękuje za pierwsze odpowiedzi już. Właśnie miałem taki plan żeby używać ciemnych zanęt i pelletów. Z szybko pracującą mieszanką jestem zaskoczony, obstawiałem wolno pracująco ze względu że ryby jeszcze nie są tak aktywne po zimie. Drążąc dalej temat, wybierać mniej tłuste zanęty na tę porę i zbiegiem czasu przechodzić na tłuściejsze? Bo oglądając troche yt słyszałem że teraz zanęty mają być chude a czym bliżej lata tłuste, ponieważ tłuszcz jest bardzo dobrym nośnikiem smaku w wodzie

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 516
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metoda wczesną wiosną
« Odpowiedź #4 dnia: 30.01.2024, 12:33 »
Tłuszcz/oleje pracują tym lepiej, im cieplejsza woda. W tej zimnej lepiej rozprowadza zapachy... alkohol ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metoda wczesną wiosną
« Odpowiedź #5 dnia: 30.01.2024, 13:00 »
Dziękuje za pierwsze odpowiedzi już. Właśnie miałem taki plan żeby używać ciemnych zanęt i pelletów. Z szybko pracującą mieszanką jestem zaskoczony, obstawiałem wolno pracująco ze względu że ryby jeszcze nie są tak aktywne po zimie. Drążąc dalej temat, wybierać mniej tłuste zanęty na tę porę i zbiegiem czasu przechodzić na tłuściejsze? Bo oglądając troche yt słyszałem że teraz zanęty mają być chude a czym bliżej lata tłuste, ponieważ tłuszcz jest bardzo dobrym nośnikiem smaku w wodzie
Bawiłem się w to zmieniając zimą pellet np. na copens carp zamiast coppens red halibut. Ale znudziło mi się bo nie dostrzegałem jakiegoś konkretnego trendu w tym podejściu. Zimą podaje drastycznie mniej towaru i to już jest ograniczenie ilości kalorii i białka. Według mnie zanęta dalej może być trwściwa jeśli podaje jej 10 razy mniej niż latem. Podajnik alloy open small Matrixa to jest naparstek do którego cięzko waftersa upchać :) wygodniejszy jest ciut większy Inter ale tam już więcej towaru idzie. Jeśli ryba współpracuje to szybko zmieniam na Inter bo wygodniejszy. Jak kompletnie nic się nie dzieje to zostaje z opcją small i próbuje to zalepić zmarzniętymi rękami :)

Online grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 187
  • Reputacja: 139
Odp: Metoda wczesną wiosną
« Odpowiedź #6 dnia: 30.01.2024, 13:13 »
Jakie łowisko?
A ja powiem przekornie, że wczesną wiosną towar nie ma znaczenia ;) najważniejsze jest losowanie.
Wczesną wiosną i późną jesienią bardzo często wygrywają przypadkowe osoby, które usiądą na rybie. Oczywiście jak zasypiesz kilogramami to zapewne nie połowisz.
Jeśli chcesz faktycznie rywalizować to poczekaj z zapisami do Maja.
Jeśli jednak zdecydujesz się na start to dla spokoju ducha użyj ciemnej zanęty brytyjskiego producenta. Dynamite ma "cool water", od sonu brałbym f1 dark lub mmm dark, pellet bym odpuścił.
Wielokrotnie widziałem jedynki zrobione towarem na który latem przy pustym stawie trudno byłoby połowić.

Offline Łodyga

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Metoda wczesną wiosną
« Odpowiedź #7 dnia: 30.01.2024, 13:30 »
Łowię na łowiskach głównie ma lubelszczyźnie a na metode będe łowił dopiero drugi rok stąd moje własnie pytania bo brakuje mi tej wiedzy w tej dziedzinie. Pierwsze zawody już w kwietniu ( Łowisko Oaza i Mełgiew) a treningi chciałbym już rozpocząć w marcu. Ogólnie  już widze że pare rzeczy robiłem źle, gdyż na samym wstępnym neceniu dawałem towar na grubo (pellety i kukurydzę) stąd może dlatego po odłowieniu paru ryb miałem przestój nawet do 2h  bez ryby.
Dużo razy zmieniałem też zanęty bo efekty miałem bardzo słabe ale to kwestia raczej tego że nie umiem na dany towar łowić. Chcę pójść w jeden dany towar i nauczyć sie łowić. Mam jeszcze trochę zanęt nie zużytych Solbaits ( zielona, jasna i ciemna), więc chcę zostać na tym towarze albo pójść  w sonubaits

Online grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 187
  • Reputacja: 139
Odp: Metoda wczesną wiosną
« Odpowiedź #8 dnia: 30.01.2024, 13:43 »
Zależy jaka była temperatura. Świeżo po zejściu lodu bywa tak, że ryba bierze nieregularnie. Ale jeśli to był ciepły marzec to faktycznie popsułeś łowisko.

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metoda wczesną wiosną
« Odpowiedź #9 dnia: 30.01.2024, 13:52 »
Dla mnie wczesna wiosna to okres tuż po zejściu lodu. Zwykle Marzec. Choć ostatnimi laty to nawet luty przypomina wczesną wiosnę :).

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka


Offline Łodyga

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Odp: Metoda wczesną wiosną
« Odpowiedź #10 dnia: 30.01.2024, 14:14 »
Z tego co pamiętam, to był maj, gdzie ładnie ryby brały a po godzinie totalnie odcięło.
No nazwałem to wczesna wiosna bo szczerze powiem nie łowiłem nigdy  już od marca tylko czekałem na ciepłe dni
Ogólnie bardzo często miałem takie odcinki w tamtym roku, pare ryb i potem miałem plażę.... Chciałbym to jakoś wyeliminować

Offline Rafallub900

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 857
  • Reputacja: 131
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metoda wczesną wiosną
« Odpowiedź #11 dnia: 30.01.2024, 14:18 »
Na mełgwi bedziesz mial na 3 zawody ?

Online grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 187
  • Reputacja: 139
Odp: Metoda wczesną wiosną
« Odpowiedź #12 dnia: 30.01.2024, 15:09 »
Nawet w Grudniu i Styczniu można świetnie połowić jeśli trafi się kilka "wiosennych dni" z rzędu.

Oprócz tego jegomościa było jeszcze 5 karpi(+3kg) I podobna liczba jesiotrów. Łowisko "Pod Silosami".

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metoda wczesną wiosną
« Odpowiedź #13 dnia: 30.01.2024, 16:35 »
Z tego co pamiętam, to był maj, gdzie ładnie ryby brały a po godzinie totalnie odcięło.
No nazwałem to wczesna wiosna bo szczerze powiem nie łowiłem nigdy  już od marca tylko czekałem na ciepłe dni
Ogólnie bardzo często miałem takie odcinki w tamtym roku, pare ryb i potem miałem plażę.... Chciałbym to jakoś wyeliminować
Maj to już można więcej towaru. A jak jest ciepły to już pełnia sezonu :). Zależy jak często przerzucasz. U mnie sprawdzaja się 2 taktyki.
Dostrzeliwanie z procy po kilka pelletów 8mm i wałków z pelletu 2mm co kilka minut jak ryba się wkręci i widzę że może chcieć więcej. Dzięki temu rozrzutowi ryba kręci się w pobliżu i zarzucenie podajnika o kilka obrotów korbką bliżej lub dalej może dać jeszcze kilka ryb. Jest to sposób kiedy podejrzewam duże ławice i zbyt mało towaru.

Druga lepsza taktyka to nieznacznie oddalone od siebie miejscówki nęcone równolegle od samego początku. Powiedzmy jakieś 10m-15m. Często ryba kursuje pomiędzy kilkoma miejscami. W jednym brania wygasają i pojawiają się w drugim. W skrajnych przypadkach i nie na zawodach (brak miejsca) obskakuje po 3 miejsca 2 wędkami. Jest to prawdziwa orka i taką taktykę stosuję jak jestem zdesperowany i koniecznie chce połowić.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka


Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 442
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Metoda wczesną wiosną
« Odpowiedź #14 dnia: 30.01.2024, 17:45 »
Łowię na łowiskach głównie ma lubelszczyźnie a na metode będe łowił dopiero drugi rok stąd moje własnie pytania bo brakuje mi tej wiedzy w tej dziedzinie. Pierwsze zawody już w kwietniu ( Łowisko Oaza i Mełgiew) a treningi chciałbym już rozpocząć w marcu. Ogólnie  już widze że pare rzeczy robiłem źle, gdyż na samym wstępnym neceniu dawałem towar na grubo (pellety i kukurydzę) stąd może dlatego po odłowieniu paru ryb miałem przestój nawet do 2h  bez ryby.
Dużo razy zmieniałem też zanęty bo efekty miałem bardzo słabe ale to kwestia raczej tego że nie umiem na dany towar łowić. Chcę pójść w jeden dany towar i nauczyć sie łowić. Mam jeszcze trochę zanęt nie zużytych Solbaits ( zielona, jasna i ciemna), więc chcę zostać na tym towarze albo pójść  w sonubaits

Na Mełgwi jak na stawie 3 to zależy co polosujesz. Najgorsza kiszka jest na środku na przewężeniu, tam są głównie karasie, co prawda ładne bo tłuściochy do 2kg, ale to karasie i wygrać z kocurami tamtejszymi co znają każdą trzcinkę jest ciężko, bo wagę tam się robi karpiami.
Co do samego łowienia-osobiście łowię podobnie cały rok, w sensie zanęta i pellet i kombinacje co działa lepiej +nieduże przynęty. Ale w zimne pory nie skupiam się na celności tylko 2-3 rzuty, nie ma ocierek czy brań, rzucam w inne miejsce-ot tzw szukanie ryby.
  Zaczynaj bez nęcenia i obserwuj, bo zgodnie z zasadą-towaru raz wrzuconego już nie wyjmiesz.