Autor Wątek: Spławikiem na 50m+ czy wykonalne?  (Przeczytany 3761 razy)

Offline Pszenicznik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 96
  • Reputacja: 147
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: bat
Spławikiem na 50m+ czy wykonalne?
« dnia: 24.03.2023, 14:57 »
Hej,

Chciałbym podpytać, czy ktoś z was ma doświadczenie w łowieniu odległościówką ze spławikiem 15g+ na dystansie 50m i dalej. Na moim płytkim, zamulonym stawie ~2ha w całości pokrytym liliami i rogatkiem między listopadem a kwietniem badyle odpuszcza na tylę, że można łowić ryby w toni coś ala pellet waggler. Zpytacie po co łowić spławikiem tak dalego? Po pierwsze przy brzegu po za mikro rybkami i uganiającymi się za nimi szczupakami jest pusto a po drugie połowę głębokości zajmuje roślinność podwodna i łowienie z gruntu na pop-upy u mnie nie zdaje egzaminu. Idąc dalej ryby przy brzegu można łowić od połowy kwietnia do połowy września co daje 5 miesięcy a pogoda pozwala na 8-9 miesięcy, tylko trzeba dotrzeć zestawem do ryb. Na dodatek obowiązuje u mnie zakaz używania środków pływających w tym łódek zanętowych.

Zaznaczę tutaj, że 50m wbrew pozorom to nie jest mało i większość osób mówiąc "rzucam na 50m" w rzeczywistości dorzuca na 35m.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spławikiem na 50m+ czy wykonalne?
« Odpowiedź #1 dnia: 24.03.2023, 15:05 »

Zaznaczę tutaj, że 50m wbrew pozorom to nie jest mało i większość osób mówiąc "rzucam na 50m" w rzeczywistości dorzuca na 35m.

A nawet bliżej ;)
Tak, rzucałem z Koniem spławikiem odległościowym na jakieś 70 m, więc da radę. Pogonię go, żeby Ci tu napisał, co wtedy za sprzęt mieliśmy.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Spławikiem na 50m+ czy wykonalne?
« Odpowiedź #2 dnia: 24.03.2023, 15:12 »
Rzucać to rzucać ale jeszcze trzeba trafić w punkt i spławikiem i kulami, dodatkowo trzeba odpowiednio dokleić ziemie /zanętę żeby to doleciało. A dłuższy feeder i łowienie za pasem zielska na grunt nie zda Ci egzaminu?
Mam koło domu taką gliniankę i rzeczywiście pod przeciwnym brzegiem jest czysto i tam trzyma się ryba tylko jak się tam pójdzie to one się płoszą więc trzeba rzucać z przeciwległego brzegu i długą wędką wyciągać te ryby do powierzchni żeby przeszły przez zielsko na środku jeziora. 
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline pewu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Pilicą
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Spławikiem na 50m+ czy wykonalne?
« Odpowiedź #3 dnia: 24.03.2023, 15:16 »
Jest na kanale Robinsona film z Pawłem Wlazło o łowieniu na takim dystansie. Jak znajdę to wrzucę link.
Edit.
Jeśli kłócisz się z idiotą, to on najprawdopodobniej robi właśnie to samo.

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławikiem na 50m+ czy wykonalne?
« Odpowiedź #4 dnia: 24.03.2023, 19:11 »
Nawet jeżeli sięgniesz 50m,nawet jeżeli opanujesz podawanie kul,to jak rozwiążesz kwestię sygnalizacji brań ?
Z takiej odległości ,zobaczyć antenkę  nawet wystającą 10cm,to już jest wyczyn,a gdzie dopiero branie.  Przy fali,spławika już nie zobaczysz.
Według mnie,nie ma opcji tak łowić. Kiedyś siedziałem w ciężkim sliderze i 33-35m to był maks,a i to gdy nie wiało.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Spławikiem na 50m+ czy wykonalne?
« Odpowiedź #5 dnia: 24.03.2023, 19:25 »
WG mnie skóra nie jest warta wyprawki. Jak pisze MIchał, sygnalizacja brań fatalna, bo 50 metrów to strasznie daleko, po co się więc męczyć? Do tego jak sa lilie, to jak wyholować takiego lina? Na takim dystansie przy spławiku ma się kiepską kontrolę nad rybą. Same męczarnie moim zdaniem. ALe można zamontować na dolniku kija celownik optyczny, do obserwacji brań :P 8)
Lucjan

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spławikiem na 50m+ czy wykonalne?
« Odpowiedź #6 dnia: 24.03.2023, 19:42 »
Spławik chyba nie służy do takiego łowienia. Zasadnicze pytanie więc - po co?
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Spławikiem na 50m+ czy wykonalne?
« Odpowiedź #7 dnia: 24.03.2023, 19:43 »
Zapraszam na Rybnik gdy sa zawody spławikowe, najlepiej gdy przyjezdza druzyna Niemiec , która specjalizuje się tylko w takim łowieniu.
Łowią na odległościach od 45 m, ostatnio obok mnie łowił na 55 m 8) spławiki 13-18 g , zestawy włoskie, jako że to nie moja dyscyplina miałem problem dorzucić do 42m :P , spławiki Carlusso widoczne nawet na rybnickiej fali :)
Także kwestia treningu, dobrania sprzetu i odpowiedniego zestawu.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Spławikiem na 50m+ czy wykonalne?
« Odpowiedź #8 dnia: 24.03.2023, 19:48 »
Da się jak najbardziej. To nawet proste. Są dwie metody.
Pierwsza - wchodzisz jak najdalej do wody i zarzucasz. Potem cofasz się na brzeg i czekasz na branie, no chyba, że wolisz stać po pas w wodzie ? metoda szczególnie polecana w zimne miesiące, bo jednocześnie hartujesz organizm.
Druga.- Wywozisz zestaw jak karpiarze, wracasz na miejsce i obserwujesz przez dobrą lornetkę spławik. Metoda bardziej dla leniwych i zmarźluchów. ))))))

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 93
Odp: Spławikiem na 50m+ czy wykonalne?
« Odpowiedź #9 dnia: 24.03.2023, 20:18 »
Zapraszam na Rybnik gdy sa zawody spławikowe, najlepiej gdy przyjezdza druzyna Niemiec , która specjalizuje się tylko w takim łowieniu.
Łowią na odległościach od 45 m, ostatnio obok mnie łowił na 55 m 8) spławiki 13-18 g , zestawy włoskie, jako że to nie moja dyscyplina miałem problem dorzucić do 42m :P , spławiki Carlusso widoczne nawet na rybnickiej fali :)
Także kwestia treningu, dobrania sprzetu i odpowiedniego zestawu.

Cytat: Kacper Górecki  https://gorek-gliny.pl/gorek-poleca-9-dobor-splawika-odleglosciowego/
Jeśli czasem słyszę (bo nigdy nie widziałem), że ktoś potrafi łowić na 50-ym metrze (a i jeszcze dalej…) to takiej osobie w duchu sugeruję zmienić sposób pomiaru odległości.

 8)

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławikiem na 50m+ czy wykonalne?
« Odpowiedź #10 dnia: 24.03.2023, 20:30 »
Osobiście też nie widzę sensu łowienia spławikiem na takiej odległości ze względu na problem z sygnalizacją brań. Natomiast dorzucenie na 50 metr jest jak najbardziej możliwe według mnie - kluczem jest odpowiednio długa wędka i ciężki spławik. Zresztą taki 15 - 20 gramowy waggler przypomina trochę koszyczek window, który jak wiadomo jest bardzo lotny
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spławikiem na 50m+ czy wykonalne?
« Odpowiedź #11 dnia: 24.03.2023, 20:34 »
Rzuty, o których wspomniałem na początku,  były mierzone miarką na brzegu ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławikiem na 50m+ czy wykonalne?
« Odpowiedź #12 dnia: 24.03.2023, 20:35 »
Rzuty, o których wspomniałem na początku,  były mierzone miarką na brzegu ;)

Dobrze było widać antenkę na takie odległości? Czy nie skupialiście się wtedy na tym aspekcie?
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spławikiem na 50m+ czy wykonalne?
« Odpowiedź #13 dnia: 24.03.2023, 20:36 »
Nie skupialiśmy...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Spławikiem na 50m+ czy wykonalne?
« Odpowiedź #14 dnia: 24.03.2023, 22:38 »
Zapraszam na Rybnik gdy sa zawody spławikowe, najlepiej gdy przyjezdza druzyna Niemiec , która specjalizuje się tylko w takim łowieniu.
Łowią na odległościach od 45 m, ostatnio obok mnie łowił na 55 m 8) spławiki 13-18 g , zestawy włoskie, jako że to nie moja dyscyplina miałem problem dorzucić do 42m :P , spławiki Carlusso widoczne nawet na rybnickiej fali :)
Także kwestia treningu, dobrania sprzetu i odpowiedniego zestawu.

Cytat: Kacper Górecki  https://gorek-gliny.pl/gorek-poleca-9-dobor-splawika-odleglosciowego/
Jeśli czasem słyszę (bo nigdy nie widziałem), że ktoś potrafi łowić na 50-ym metrze (a i jeszcze dalej…) to takiej osobie w duchu sugeruję zmienić sposób pomiaru odległości.

 8)

Szanuje Kacpra :thumbup: ale to nie znaczy że nie ma osób które potrafią tak łowić, ja mimo że spławik nie jest mi obcy nie potrafie ale widziałem i co roku druzyna Niemiec przyjeżdza na Rybnik tak łowi i wygrywa zawody.
Zresztą proponuje zadzwonić lub napisać  do Łukasza Cuber ze sklepu Okoń i zapytac na jakiej maksymalnej odległości łowi ryby na Rybniku. 8)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz