Autor Wątek: Bolonka 7 m, masa do 200 g  (Przeczytany 4242 razy)

Offline unitrac

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kunów
  • Ulubione metody: method feeder
Bolonka 7 m, masa do 200 g
« dnia: 15.02.2019, 16:32 »
Witam wszystkich!
Stara podczciwa Energhia TXL 700, niestety nieumiejętny hol dorodnego leszcza zakończył sie uszkodzeniem przedostatniego składu, niby udało mi sie dobrać ze starego bata podobną część ale to już nie to samo, źle spasowane składy klekotają przy zacinaniu.postanowiłem zrobić sobie prezent i zakupiłem Robinsona VAN DEN EYNDE TX700
Pierwsze co zrobiłem trzymając ten kij w ręku to zważyłem go, zaskakująco 70gramów mniej niżeli Trabucco , z 350gr na 270 to już coś na moje schorzenie (łokieć tenisisty) to mniejszy ból, a przecież o to mi chodzi w łowieniu, pełen komfort za całe 600zł, o ile sobie przypominam to za Trabucco dałem dużo więcej i wiele lat wcześniej. Niepokoi mnie jedynie akcja , jak dla mnie ciut, ciut za miękka szczytowa część, no ale co tu płakać jak by sie miało fundusze to za ponad dwa tysie kupił bym już coś z wyższej półki. Warto przepłacać? Może za 5 lat wymyślą takie kije które bedą miały poniżej 200gr. Pytanie do was czy miał już ktoś z was do czynienia z takim 7m bolo, jakieś refleksje wskazówki?
Jak dla mnie przeznaczeniem będzie jezioro i wiosenne płocie oraz rz. Wieprz.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Bolonka 7 m, masa do 200 g
« Odpowiedź #1 dnia: 15.02.2019, 16:40 »
Podziel proszę ten ciąg myśli na zdania ;) Pytasz o to czy ktoś wie o bolonce 7 m i poniżej 200 g, oraz opiniach o takich?

Przenoszę wątek i poprawiam tytuł - Ty popraw samą wiadomość ;)

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Bolonka 7 m, masa do 200 g
« Odpowiedź #2 dnia: 15.02.2019, 16:43 »
Daleko nie masz. Podjedź na Rybnicką do S..... . Tam powinieneś wymacać różne bolonki.Te o które, pytasz powinny być na sklepie.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 813
  • Reputacja: 95
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bolonka 7 m, masa do 200 g
« Odpowiedź #3 dnia: 15.02.2019, 17:59 »
Łuki kolega unitrac jest z Kunowa, a nie Knurowa :D

Bolonek 7 metrowych o wadze 200 g raczej nie znajdziesz.
Natomiast dobry stosunek wagi i ceny to ta wędka  http://www.caiman.pl/?221,wedka-caiman-sargasso-7m
Koszt 7 m ok. 400 zł. Posiadam wersję 6 m. Wędka sztywna, "nie leje się". Jest niestety bardzo długa w składzie,  ale za to stosunkowo smukła.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Bolonka 7 m, masa do 200 g
« Odpowiedź #4 dnia: 15.02.2019, 18:10 »
Jeśli znajdziesz bolonkę 7- mio metrową o wadze 200 gram to nawet nie kupuj :D Taki kijek będzie się nadawał co najwyżej do łowienia drobnicy. Będzie bardzo delikatny i podatny na uszkodzenia. No niestety,pewnych rzeczy nie oszukasz. W bolonkach ,batach równie ważne co waga jest wyważenie. Ja np posiadam od niedawna boloneczkę Italica - 6 m,która waży - 275 gram. Mimo tego dzięki super wyważeniu wydaje się lżejsza niż bolonka Shimano,która waży 220 gram... Wiem,że ta Italica dzięki temu,że nie oszczędzano w niej na wszystkim co się da,żeby zaniżyć wagę,jak to robi wielu producentów dzisiaj,przetrwa bardzo dużo i posłuży mi lata.

Offline unitrac

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kunów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Bolonka 7 m, masa do 200 g
« Odpowiedź #5 dnia: 15.02.2019, 18:32 »
Z czałym szcunkiem kolego Koń, proszę czytać uważnie to jest refleksją a o co pytałem! Napisałem wyraźnie że nie jest wykluczone że za lata bolonki 7metrowe będą lżejsze a może i mocniejsze , nawiązuje tu do bólu w stawie łokciowym który mi doskwiera , a pytanie swe kierowałem do osób które byćmoże mają takie wędzisko i byli by na tyle mili aby podzielić sie uwagami. Bardzo prosze nie łapać mnie za słowa nie szukać dzióry w całem, i nie filozofować! Najlepiej czyta sie konkrety. Bardzo dziekuje!

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Bolonka 7 m, masa do 200 g
« Odpowiedź #6 dnia: 15.02.2019, 18:52 »
Moją ulubioną i główną metodą jest Bolońska - łowię nią już z 15 lat. Przerobiłem 5 bolonek, począwszy od 5,6m a skończywszy na 8m.
Najlepszą wędką jaką miałem w rękach z 7 i 8m była i jest mikado Ultraviolet 800.
Jeśli patrzysz na 7m to spójrz też na 8m - metrów przy bolonce zawsze w końcu brakuje :)
Co ja mógłbym Ci zasugerować:
Nie patrz na cenę, kup tą która Ci najbardziej leży - jeśli wędka Ci nie leży a zapłacisz 2000 to i tak nie będziesz jej używał i w 2gą stronę jeśli kosztuje 500 zł i nie leży to za rok znów wydasz kasę - będziesz ją wymieniał. Kupiłem bolonkę mikado 7m po 5ciu wyjazdach poszła w kąt nie dało się jej używać. Bolonka to nie feder - musi leżeć dobrze w ręce, nie na podpórce.
Nie patrz na wagę (w pewnych granicach) - czy waży 400 czy 300 to niezauważalna różnica, ważniejsze jest wyważenie wędki poprzez dobranie odpowiedniego kołowrotka - mimo, że brzmi to głupio, w niektórych wędkach, cięższy kołowrotek  powoduje, że wędka mniej męczy rękę mimo większego ciężaru (zapaleni "batowcy" dotaczali sobie do batów korki stalowe, które wyważały wędkę).
CW - moim zdaniem cw do 15 g to pomyłka, a większość 7 i 8mek takie ma - ja zawsze szukałem do 25 g i  taką bym Ci polecał.
Przymierz przed zakupem - co prawda swoją bolonkę 8m kupiłem przez net, bez przymiarki ale drugi raz bym tego nie zrobił, po prostu miałem szczęście - raz; kolejne 2 razy to porażki.
Akcja wędki  - jak dla mnie tylko szczytowa - na 7,8m jeśli wędka nie będzie sztywna to będzie wpadała w falowanie przy zarzucaniu jak podczas sztormu
 - mam taką 6m, każdy zarzut prawie "słychać" jak byś grał na pile.
To tyle - swoją 8m mikado UV porównywałem z włoską trabucco, i jeszcze jakąś włoską, mikado mimo że tańsza wypadała lepiej i powiem szczerze, że gdybym miał kupować znów bolonkę szukałbym UV - tylko, że już ich nie produkują.
   

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Bolonka 7 m, masa do 200 g
« Odpowiedź #7 dnia: 15.02.2019, 21:50 »
Z czałym szcunkiem kolego Koń, proszę czytać uważnie to jest refleksją a o co pytałem! Napisałem wyraźnie że nie jest wykluczone że za lata bolonki 7metrowe będą lżejsze a może i mocniejsze , nawiązuje tu do bólu w stawie łokciowym który mi doskwiera , a pytanie swe kierowałem do osób które byćmoże mają takie wędzisko i byli by na tyle mili aby podzielić sie uwagami. Bardzo prosze nie łapać mnie za słowa nie szukać dzióry w całem, i nie filozofować! Najlepiej czyta sie konkrety. Bardzo dziekuje!

Przeczytałem uważnie, i niestety ciężko było mi wywnioskować bez Twoich dodatkowych wyjaśnień, co jest główną kwestią, którą chciałeś poruszyć w tym wątku. Czy pytasz o sprzęt o konkretnych cechach, czy też o zasadność jego zakupu.

Moim dobrowolnie wykonywanym obowiązkiem jest dbanie, aby pytania na tym forum były zadawane precyzyjnie, umieszczane w odpowiednich wątkach lub działach, oraz były zapisywane z poszanowaniem zasad języka polskiego. Nie chodzi mi więc o filozofowanie, ale postępowanie według zasad, których i Ty, rejestrując się tutaj, powinieneś przestrzegać.

To tyle konkretów z mojej strony, w doborze bolonki nie potrafię pomóc - bo ani na tej metodzie, ani sprzęcie do niej nic się nie znam.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bolonka 7 m, masa do 200 g
« Odpowiedź #8 dnia: 15.02.2019, 22:15 »
Ciężko się to czyta. Bez kropek, z samymi przecinkami. Mój mózg nie może złapać oddechu. Nie znam refleksji jako gatunku literackiego. Może nie uważałem na lekcjach. Rfleksja bardzo pasowała by mi pod liryke.
A co do bolonek:

http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=5714.msg210122#msg210122

http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2200.msg373886#msg373886

I wiele innych.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Bolonka 7 m, masa do 200 g
« Odpowiedź #9 dnia: 15.02.2019, 22:23 »
Po chwili przemyśleń dodam zmiany wg mnie ułatwiające łowienie:
Usunięcie "przedostatniej" przelotki, tej ruchomej - zawsze miałem z nią problemy dopóki jej nie wypierd...-rzuciłem. A to podczas zarzutu się przesuwała, albo się blokowała, że ciężko było wędkę złożyć.
Wymiana ostatniej przelotki "szczytowej" - oryginalne wg mnie są za małe i przykładają się do częstego plątania się żyłki na nich. Oryginalne są ładne, fajnie się zmniejszają, ale przeszkadzają w łowieniu.