Autor Wątek: Sprawni inaczej są wśród nas...  (Przeczytany 12056 razy)

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Sprawni inaczej są wśród nas...
« dnia: 13.01.2016, 12:04 »
Jednym z celów tego wątku jest zrozumienie przez nas potrzeb osób niepełnosprawnych w sprawach wędkarstwa, rekreacji oraz próba wsparcia osób dotkniętych różnymi formami i stopniem niepełnosprawności.

Musimy mieć świadomość, że jesteśmy jednym z nielicznych stowarzyszeń jakim jest PZW w Polsce, gdzie niestety nie obowiązują jeszcze przepisy dotyczące infrastruktury dostosowanej dla osób niepełnosprawnych (wzorce zaciągnęlibyśmy choćby z Francji). Owszem, różne stowarzyszenia, ale też koła PZW tworzą stanowiska dla niepełnosprawnych na swoich wodach, ale wiemy, że są to kosztowne sprawy i często nie każde koło na to stać.

Ponieważ kiedyś, kiedy robiliśmy rekultywację jednego ze stawów PZW, stanęliśmy przed takim właśnie problemem. Jakoś to rozwiązaliśmy, ale mam prośbę do Kolegów:
1.   Jeśli są u Was, na Waszych wodach stanowiska wędkarskie dla niepełnosprawnych, zróbcie zdjęcie i pokażcie tutaj, jak Wy, czy Wasze koło rozwiązało ten problem.
2.   Czy występujecie z inicjatywą, by umożliwić wędkarzom niepełnosprawnym dojazd do łowiska, organizację stanowiska itd., itd.
Zróbmy Koledzy taką „burzę mózgów” i opisujcie Koledzy wszystko, co mogłoby pomóc naszym Kolegom wędkarzom, którzy często wstydzą się prosić o pomoc, często zamknęli się w swoich czterech ścianach a my o nich zapomnieliśmy.

Trzeba Im pomóc, by później mogli pomagać sobie sami i niech takim wzorcem dla nas i naszych niepełnosprawnych, czyli sprawnych inaczej Kolegów będzie ten oto Gościu…
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #1 dnia: 13.01.2016, 13:42 »
To może ja zacznę jako pierwszy  gdyż sam jestem osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Najczęściej nie oczekujemy cudów wiadomo że nikt nie wybuduję dla jednej osoby super podjazdów bo pochłonęło by to budżet koła na cały rok.
Ale jeżeli są schody tak jak na moim ulubionym łowisku którymi trzeba zejść z parkingu aby dostać się na łowisko to niech będą one przynajmniej całe i posiadały bajerkę która dla mnie jest bardzo ważna z powodu jej braku muszę robić dodatkowe 400 m na piechotę ze sprzętem
druga sprawa to pomosty albo są połamane albo nie stykają się z brzegiem tylko aby na nie wejść trzeba dać spory krok. Następna sprawa to sam dojazd do wodę przez brak kultury ludzie wjeżdżają mimo zakazu nad samą wodę. przez co powstają różnego rodzaju szlabany czy pachołki uniemożliwiające wyjechanie osobie niepełnosprawnej w celu rozpakowania się i wyjechania                 
Krzysztof

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #2 dnia: 13.01.2016, 14:10 »
U mnie w kole, na łowiskach licencyjnych, są porobione przy samym parkingu stanowiska dla niepełnosprawnych. Nie są to stanowiska zarezerwowane dla takich osób, mogą tam wędkować również inni, jednak jeśli taka osoba jest nad wodą lub się tam pojawi to ma oczywiście prawo tam usiąść. Są to miejsca wyłożone kostką, utwardzone. Niby takie nic, ale jednak coś jest.
Grzegorz

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #3 dnia: 13.01.2016, 14:28 »
Na jednym z moich jezior jest stanowisko dla osoby niepełnosprawnej . Miejsce jest oznaczone , niepełnosprawny ma prawo przejechać samochodem przez wał i zaparkować przy wodzie . Podłoże miejscówki jest wyłożone płytami chodnikowymi i są poręcze . Zdjęcia nie posiadam .

Grendziu

  • Gość
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #4 dnia: 13.01.2016, 15:35 »
Tak na chwilę z "zaświatów" - świetny problem poruszyłeś Mirku :bravo:. Sam przyznam się, że wg orzeczenia lekarza sądowego jestem osobą niepełnosprawną z ograniczeniem kończyny  w przedziale 30-50%  o stopniu umiarkowanym...  Nie lubię o tym pisać i do tego wracać, daję sobie jakoś radę :beer:

Na łowisku na którym łowie w lesie są dwa specjalne pomosty dla jednego Pana co porusza się na wózku - on jako jedyny może także podjechać pod sam pomost, drużką "wyjeżdżoną przez auto" aby móc się rozpakować jak najbliżej wody i aby auto było w pogotowiu - facet ma pasję i każdy to szanuję, a że woda w środku lasu to i leśniczy przymyka na Niego oko nie wlepiając mandatu. Kiedyś może wrzucę fotkę.

Pozdrawiam

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #5 dnia: 13.01.2016, 16:51 »
Dziękuję Wam, że rozwijacie temat. Oczywiście każdy pomysł, każdy problem osób niepełnosprawnych  chętnie poznam i proszę pisać.

Teraz mam drugie pytanie do budowlańców i ślusarzy. Niżej wrzucam zdjęcie z sieci (nie znam autora) i uważam, że taka miejscówką byłaby wzorcowa. Co o tym myślicie i jak oceniacie takie rozwiązanie?

Ponadto, ile kosztowałoby wylanie betonu (ile go by było trzeba) i ile kosztowałyby prace ślusarskie (te poręcze z metalowych rur?).

Skąd mogę pozyskać fundusze - proszę o adresy, kontakty, pomysły...
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline Czarek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 550
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • FKM
    • Galeria
    • FKM
  • Lokalizacja: Wawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #6 dnia: 13.01.2016, 17:36 »
Na łowisku w Błoniu (niedaleko Warszawy) także znajduje się dogodne miejsce.
http://niepelnosprawni-wedkarze.pl/index.php/na-rybach/18-pomost-dla-niepelnosprawnych-wedkarzy
Pozdrowienia
Czarek FKM

Online e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #7 dnia: 13.01.2016, 18:51 »
Mój kolega ma brata (nie znam Go osobiście), który jest niepełnosprawnym wędkarzem, poruszającym się na wózku. Z tego co wiem łowi ryby z wielka pasją a nawet startuje w zawodach. Czy chcecie żebym jakoś Go zachęcił do odwiedzin naszej strony? Może On by napisał na ten temat coś ciekawego i pouczającego.
;)

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #8 dnia: 13.01.2016, 18:53 »
Jasne Mirku, dobry pomysł  :thumbup:
Tylko trzeba to zrobić delikatnie i bez "litości" jako takiej. Najgorsze dla takich osób jest traktowanie ich w sposób wyjątkowy, oni chcą się czuć normalnymi. Nadgorliwość gorsza do faszyzmu.
Dawid

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #9 dnia: 13.01.2016, 19:28 »
Mirku, świetny pomysł. Taki człowiek, to może być kopalnią wiedzy.

Tak wiem Dawidzie, jak traktować ludzi niepełnosprawnych - tak ja pełnosprawnych.
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #10 dnia: 13.01.2016, 19:32 »
Mirku, świetny pomysł. Taki człowiek, to może być kopalnią wiedzy.

Tak wiem Dawidzie, jak traktować ludzi niepełnosprawnych - tak ja pełnosprawnych.
Nie chciałem absolutnie kolegi pouczać, zwróciłem tylko uwagę na ten fakt.

Wysłane z moje Huawei P8 Lite przy użyciu Taptalka

Dawid

Online e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #11 dnia: 13.01.2016, 19:33 »
Ok. W najbliższym czasie pogadam z kolegą i pokażę Mu naszą stronę.
;)

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #12 dnia: 13.01.2016, 20:15 »
Na łowiskach na których łowię jest jedno stanowisko dla niepełnosprawnych. Postaram sie w weekend zrobić zdjęcia.

Co do funduszy na zbudowanie lub przystosowanie takiego stanowiska to pozostaje inicjatywa koła wędkarskiego w porozumieniu z samorządem powiatowym (PCPR) lub inicjatywa fundacji bądź stowarzyszenia zajmującego się rehabilitacją osób niepełnosprawnych (organizacje pozarządowe).

http://www.pfron.org.pl/pl/programy-i-zadania-pfr/program-partnerstwo-dla/2990,Program-quotPartnerstwo-dla-osob-z-niepelnosprawnosciamiquot-tresc-Programu.html

 

Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #13 dnia: 13.01.2016, 20:35 »
DObry temat Mirek!  :thumbup: 

Ja powiem o przykładach łowisk komercyjnych i klubowych w UK...

Przede wszystkim dla niepełnosprawnych robi się drogi dojazdowe, nie ma często przeszkód nie do pokonania dla wózka. Wokół łowiska droga czy ścieżka jest zazwyczaj szeroka i utwardzona. Najbliżej parkingu znajdują się stanowiska dla niepełnosprwnych, tak aby niemusieli oni pokonywać dużych odległości, mają tez bliżej do ubikacji. O ile zwykły pomost jest mniej więcej o powierzchni 2 x 2 metry, to ten dla niepełnosprawnych ma 2 x 4 metry.

Na kilku łowiskach sa toalety, często przystosowane dla niepełnosprawnych, takie większe toi toi'e, w których można tańczyć...

Kilka razy widziałem osoby na wózkach łowiące ryby, i jest to przyjemny widok, bo widać, ze mają frajdę. Na pewno się da zrobić małym kosztem kilka poprawek, które moga pomóc. Chociażby utwardzić drogę na najbliższe stanowisko.
Lucjan

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #14 dnia: 13.01.2016, 22:04 »
Dawidzie, chcę każdej informacji, więc i ta jest cenna, choć zasadę znałem.

Mirku, będę wdzięczny.

Radku, już odnotowuję Twoje sugestie. Podałeś link, gdzie mogę podeprzeć się podstawami prawnymi o randze międzynarodowej. Super, dzięki.

Lucjan, popatrz, nie pomyślałem o toalecie. No tak, „nie rozumie bogaty biednego”… aż mi wstyd. Podstawowa sprawa, a nawet o tym nie pomyślałem. Dzięki Lucjan. Rozumiesz teraz, czemu potrzebuję Waszej pomocy...
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław