Autor Wątek: Sprawni inaczej są wśród nas...  (Przeczytany 12057 razy)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #15 dnia: 13.01.2016, 23:22 »
Dzięki Mirku za założenie tematu.

Ja przytoczę takie zdarzenie sprzed lat może dwudziestu.
Sparaliżowanego po porażeniu przez prąd pana przywiozła nad wodę żona. Postawiła wóz jakieś 7 metrów od wody. Pomogła mu wysiąść, usiąść nad brzegiem jeziora i założyć wędki. Brzeg był ogólnie dostępny dla aut (polna droga wokół jeziora).
Po pewnym czasie nad wodą zjawił się ówczesny prezes koła wędkarskiego, który był jednocześnie strażnikiem SSR.
W bardzo wulgarny sposób naskoczył na niepełnosprawnego wędkarza i powiedział, że auto musi stać 10 metrów od wody. Wędkarz (kiedyś - przed wypadkiem - krzepki chłop) rozpłakał się i poprosił żonę, żeby zabrała go do domu. Pamiętam, że i mnie łzy stanęły w oczach. Przykro było na to patrzeć. Wędkarz nigdy potem już nie wybrał się na ryby.
Dziś nie ma go już wśród nas. Nie ma już także prezesa-strażnika. To wspomnienie pozostało w mojej głowie.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #16 dnia: 13.01.2016, 23:29 »
Jejku! Nie jestem Tytanem. Ale czemu ten prezes wrócił o własnych nogach do auta? Któryś z nas by leżał!Sory Mat! Ale wszystko ma swoje granice! Nie ma tu ikony oddającej moje podejście, Choć z natury jestem służbistą!!!!
Arek

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #17 dnia: 13.01.2016, 23:42 »
Myślę że ułatwienie w dostępie do łowiska i platforma dla osób ograniczonych fizycznie jest najważniejsza.
W UK widziałem patent, że na końcu platformy (pegu, pomostu, stanowiska jak zwał tak zwał)  wybetonowane były schodki do wody.
Może to takim osobom pomoc w podebraniu ryby czy naczerpaniu wody do zanety (a nawet zamieszczenia kosza na ryby patrząc na to że w Polsce można brać :fish:)
Pamiętajmy że nie każdy inwalida jest na wózku są także ludzie mający problem z rękoma.
Myślę też że jak pozwalają na to finanse można zrobić jakiegoś rodzaju zadaszenie żeby taka osoba mogła wedkowac w gorszych warunkach a nie musiała mordować się z namiotem czy parasolem.
I myślę, że koniecznym by było odpowiednie oznakowanie takiego stanowiska z zakazem użytkowania osobom dla których nie było to przeznaczone.

Idąc dalej tym tokiem myślenia jakąś rampa dla osób na wózku łowiących z łódki?   To już mój wymysł nawet czegoś takiego nie widziałem.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #18 dnia: 14.01.2016, 00:28 »
Mateo, niezły przykład... :-\  Cięzko się czyta, ten prezesina mocno przesadził!

Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #19 dnia: 14.01.2016, 00:33 »
Jejku! Nie jestem Tytanem. Ale czemu ten prezes wrócił o własnych nogach do auta? Któryś z nas by leżał!Sory Mat! Ale wszystko ma swoje granice! Nie ma tu ikony oddającej moje podejście, Choć z natury jestem służbistą!!!!
Wiem. Może dziś postąpiłbym inaczej. A wtedy... No cóż. Nie zrobiłem nic. Ten prezes był prezesem mojego koła. Pamiętam jak się cieszył, kiedy wygrywałem pierwsze zawody okręgowe, odwiedzałem go nieraz w domu. Zawsze życzliwie się do mnie odnosili z żoną.
Widać więc, że człowiek potrafi w różnych sytuacjach mieć różne oblicza. Dobrze oddaje to ciekawy film z 2004 roku, który przy tej okazji polecam - Crash (Miasto gniewu). Dobry film, który pokazuje różne sytuacje życiowe jednostki i różną naszą ocenę innych ludzi w zależności od zaistniałej sytuacji.

Kolejna historia, tym razem współczesna.
Mam 72-letniego znajomego, który z racji zaawansowanej dyskopatii, ledwo się porusza. Jest jednak zapalonym wędkarzem (łowi zawsze jedną wędką na spławik - głównie płocie). Kiedy stan jego układu ruchu dramatycznie się pogorszył, postanowił złożyć wniosek o specjalne zezwolenie dla inwalidy. Stanął na odpowiednich komisjach i przyznano mu kartę inwalidy. Karta ta upoważnia go do wjazdu na drogi z zakazem wjazdu.
Nad jednym jeziorkiem jest uliczka z zakazem. Wjechaliśmy zatem w tę uliczkę i zaparkowaliśmy z boku. Po pewnym czasie jakiś facet (najpewniej mieszkaniec jednego z pobliskich domów) przyszedł do nas i powiedział - Nie widać, że tu nie wolno wjeżdżać?!
Pan Witek odparł, że jest inwalidą i posiada zezwolenie. Na co jegomość odparł - Na pewno! Każdy mówi, że ma zezwolenie!
Po 10 minutach zjawił się radiowóz. Policjanci skontrolowali pana Witka i powiedzieli, że wszystko jest w porządku i może tu wjeżdżać autem, posiadając to zezwolenie.
Po paru godzinach zjawił się inny facet i sytuacja się powtórzyła. Wykrzyczał coś, jadąc rowerem i za 10 minut była policja.
Taki scenariusz pojawiał się za każdym razem, kiedy przyjeżdżaliśmy nad tę wodę.
Teraz pan Witek już tam nie jeździ, bo mówi, że nie ma już ochoty słuchać słów rzucanych przez ludzi i ciągłych kontroli policji.
Nigdy wcześniej nie sądziłem, że Polacy potrafią tak szybko reagować i wzywać policję, kiedy widzą, że dzieje się - ich zdaniem - coś niezgodnego z prawem.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #20 dnia: 14.01.2016, 10:32 »
Świetne historie Mateuszu, sam również byłem świadkiem złego traktowania przez Strażników osoby niepełnosprawne, jak również (przecież podkreślam i daję za wzór właściwego postępowania Straż z województwa lubuskiego) widzę strażników mądrych i... doświadczonych, przy tym POINFORMOWANYCH. Co przez to rozumiem? Otóż Strażnicy muszą mieć stosowne szkolenia i nie te, w których uczy się, jak złupić wędkarza, ale takie, gdzie uczą podstaw prawa z praktycznym ich zastosowaniem. A przede wszystkim, należy uczyć kultury nad wodą - tak właśnie, kultury (nie będę tematu tego rozwijać).

Jestem za tym, by osobom niepełnosprawnym nadać ustawowe przywileje, których nie będzie dowolnie interpretować ani durny prezes, ani Strażnik, ani Policjant.
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

glizdziarz

  • Gość
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #21 dnia: 14.01.2016, 10:47 »
Na moich okolicznych wodach nie mam miejsc dla niepełnosprawnych wędkarzy. Na jednym ze zbiorników łowi Pan Wacek. Gość ma niedowład lewej ręki i nogi. Cały majdan - ograniczony do minimum - transportuje rowerem. Miał nad zalewem swoje miejsce, gdzie mu było łatwo się dostać. Niestety jakiś idiota kilka lat temu poprawiając brzegi zasypał to miejsce i powstał stromy brzeg. Nikt Panu Wackowi nie zajmował jego miejscówki chyba, że było wiadomo, że łowi gdzie indziej. Wszyscy, którzy go znają starają się mu pomóc jak ma jakiś problem nad wodą. A to zawiąże się haczyk, a to podbierze rybę czy pomorze w holu. Prawdopodobnie gdyby nie wędkarstwo gościa by już nie było wśród żywych.
Niestety u nas nie myśli się o niepełnosprawnych wędkarzach.

Offline AdamTym

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grabownica St.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #22 dnia: 14.01.2016, 11:10 »
Jak to dobrze czytać to forum i wasze opinie.
Kolejny dobry plan na poprawę jakości naszego łowiska. Stworzenie miejsc dla niepełnosprawnych!

Chodzi mi tu o zaczęty przeze mnie wątek http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2907.0

U nas oczywiście nie ma udogodnień dla niepełnosprawnych!!! Oby się to zmieniło.

Dziękuję, że ten temat powstał! TO JEST BARDZO WAŻNE, normalnie mnie oświeciło!
Adam

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #23 dnia: 14.01.2016, 14:57 »
Adamie, przeczytałem teksty linku, który podałeś. Rozumiem, że nadal jesteś pracownikiem samorządowym, a to znaczy, że masz duże możliwości przeforsować pewne decyzje, ale też nauczyć się czegoś, co daje pożądane i pozytywne skutki.

Mam do Ciebie tylko jedną prośbę: kiedy Twoje pomysły urealnisz, daj nam znać i… naucz nas, jak to się robi, pokaż problemy z którymi walczyłeś i jak je rozwiązałeś. Tylko wtedy, kiedy będziemy wzajemnie się wspierać, uczyć, możemy wpłynąć szerzej na naszą wędkarską rzeczywistość.
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline AdamTym

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grabownica St.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #24 dnia: 15.01.2016, 12:10 »
Adamie, przeczytałem teksty linku, który podałeś. Rozumiem, że nadal jesteś pracownikiem samorządowym, a to znaczy, że masz duże możliwości przeforsować pewne decyzje, ale też nauczyć się czegoś, co daje pożądane i pozytywne skutki.

Mam do Ciebie tylko jedną prośbę: kiedy Twoje pomysły urealnisz, daj nam znać i… naucz nas, jak to się robi, pokaż problemy z którymi walczyłeś i jak je rozwiązałeś. Tylko wtedy, kiedy będziemy wzajemnie się wspierać, uczyć, możemy wpłynąć szerzej na naszą wędkarską rzeczywistość.

Na pewno będę informował o wszystkim. Co udało się załatwić a co nie.
Jak na razie to moją prace w Kole PZW można określić jako walkę z wiatrakami :/
Projekty są oczywiście napisane. Złożone (część). Czekam na odpowiedź. Zobaczymy co z tego wyniknie!
Jeśli chodzi o niepełnosprawnych. To chciałbym zrobić 10-15 pomostów by można było wygodnie i bezpiecznie usiąść.
Będzie to dla wszystkich. Lecz w regulaminie będzie zastrzeżenie, że dwa takie stanowiska będą musiały pozostać wolne w razie przyjazdu osoby niepełnosprawnej.
Adam

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #25 dnia: 15.01.2016, 12:14 »
Ambitny jesteś. Życzę Ci powodzenia.
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #26 dnia: 15.01.2016, 12:18 »
Adam, z tymi pomostami dla niepełnosprawnych to idealna rzecz właśnie u Ciebie! Jeżeli chcecie zrobić nowoczesne łowisko PZW, to taka idea jest jak najbardziej na miejscu :thumbup:
Lucjan

Offline AdamTym

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grabownica St.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #27 dnia: 16.01.2016, 17:20 »
Właśnie wróciłem z zebrania swojego koła. Było to zebranie podsumowujące oraz przygotowujące się do zebrania sprawozdawczego za rok 2015.
Na dzisiejszym zebraniu złożyłem wniosek o wybudowanie 10 pomostów dla osób niepełnosprawnych.
Na całe szczęście większość zagłosowała na TAK !!! :) Jestem już krok do przodu. Teraz walka o dofinansowanie. Jeśli dofinansowanie nie przejdzie będziemy robić ze swoich środków.
Dzięki dwóm młodym osobom które nie dawno weszły do zarządu udało się to pchnąć! :)
Adam

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #28 dnia: 16.01.2016, 17:46 »
Właśnie wróciłem z zebrania swojego koła. Było to zebranie podsumowujące oraz przygotowujące się do zebrania sprawozdawczego za rok 2015.
Na dzisiejszym zebraniu złożyłem wniosek o wybudowanie 10 pomostów dla osób niepełnosprawnych.
Na całe szczęście większość zagłosowała na TAK !!! :) Jestem już krok do przodu. Teraz walka o dofinansowanie. Jeśli dofinansowanie nie przejdzie będziemy robić ze swoich środków.
Dzięki dwóm młodym osobom które nie dawno weszły do zarządu udało się to pchnąć! :)

No to gratulacje.
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sprawni inaczej są wśród nas...
« Odpowiedź #29 dnia: 17.01.2016, 20:33 »
Przygotowuję materiały pod względem prawnym, więc dokopałem się do Konwencji, która jest pod adresem http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/18398 i kliknąć trzeba na Konwencja Osób Niepełnosprawnych i pobrać na komputer.

Niektórym osobom ta informacja może się przydać...
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław