Autor Wątek: Sztyca i kosz podbieraka do 150 zł  (Przeczytany 2752 razy)

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sztyca i kosz podbieraka do 150 zł
« Odpowiedź #15 dnia: 05.04.2021, 22:33 »
Co do sztycy, to trzeba wziąć pod uwagę więcej czynników. Rolą sztycy jest jak najszybsze zamknięcie ryby w koszu, wyjęcie ponad wodę całej ramki kosza a następnie dotransportowanie ryby na matę. Nie chodzi przecież o wyjęcie dużej ryby nad wodę na prostopadle do wody ustawionej sztycy.
I tak dość giętki Jaxon 2.3 m, przy niezbyt ciężkich koszach, na niskim brzegu świetnie spełnia swoją rolę.
Ale często łowię na skarpie. I tu duże ugięcie sztycy znacząco utrudnia podebranie ryby t.j. zamknięcie jej w koszu. Sprawdza się w takich przypadkach dość długa i sztywna sztyca. I przy wyciąganiu ryby w górę nad skarpą nie nasadowa, bo może się rozłączyć tylko teleskopowa. Na płaskim terenie oczywiście sztyce nasadowe sprawują się bardzo dobrze i też ich z powodzeniem używam. Trzeba też pamiętać, żeby sztyca nie była zbyt krótka. Trzymając tylko nadgarstkiem mamy bardzo małą siłę, żeby ją podnieść. Musi opierać się o łokieć. Lepsza jest za długa, którą możemy chwycić bliżej, niż za krótka.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sztyca i kosz podbieraka do 150 zł
« Odpowiedź #16 dnia: 07.04.2021, 01:25 »
Dzięki za podpowiedź...ta moja jest teleskopowa ale ciężka i już pod własnym ciężarem leci do dołu. Miejscówka gdzie urzęduję jest na skarpie ale przy niskim stanie wody jestem w stanie podejść do lustra . Widać to mniej więcej na zdjęciu .



Tą polecaną przez was Flagmana ciężko już znaleźć.
Tą znalazłem :
https://allegro.pl/oferta/sztyca-podbieraka-vde-r-nano-core-sx2-3m-nasadowa-9845837879
Ciekawy jestem czy nie za słaba pod duży kosz. Czekam na odpowiedź ze sklepu...
Ewentualnie skłaniałbym się ku tej teleskopowej:
https://allegro.pl/oferta/sztyca-do-podbieraka-teleskop-carbon-300cm-jaxon-8982393815
Co o nich sądzicie ?


Pozdrawiam Łukasz

Offline ju-rek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sztyca i kosz podbieraka do 150 zł
« Odpowiedź #17 dnia: 07.04.2021, 06:43 »
Nie sugeruj się zdjęciem, bo to inna sztyca, ta:
Cytuj
Tą znalazłem :
https://allegro.pl/oferta/sztyca-podbieraka-vde-r-nano-core-sx2-3m-nasadowa-9845837879
to 86-VL-S30, a na zdjęciu jest 86-VR-330 - nie do dostania w Polsce. Sztyca jest słaba więc sobie odpuść, może zainteresuj się BROWNING PIT BULL TELE PRO NET - 3,0m - polecana chyba nawet na forum.

Offline marox

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kolno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sztyca i kosz podbieraka do 150 zł
« Odpowiedź #18 dnia: 07.04.2021, 11:02 »
Ja od siebie mogę Ci polecić sztycę X2 Biceps x, którą w tamtym sezonie kupiłem tak na szybko w Ravenie. Z racji, że starą sztycę Sensasa połamałem na zaroślach przy podbieraniu sporego lina. Chciałem kupić coś taniego i wytrzymałego, co by nie było mi szkoda gdyby podzieliła los czterokrotnie droższego Sensasa. Sztyca  X2 Biceps długości 3,20, teleskopowa według producenta powinna ważyć 350 gram. Moja po zważeniu waży 330 gram. Jest sztywna i poręczna długośc po złożeniu 100 cm. Tak więc jest ok. Kosze posiadam dwa. Jeden lekki żyłkowy do małego, średniego białorybu Preston Supalite Nylon żyłkowy 50x40 jest super lekki około 160 gram i naprawdę fajnie nim się manewruje nawet w rzece. Drugi kosz Ron Thompson Spoon Net z siatką materiałową 55x45 waga około 180 gram zabieram na karpie i właśnie liny, które potrafią uciec w konkretne badyle i zarośla. Cena jaką zapłaciłem za sztycę, to coś około 50zł, była wtedy na promce, kosz Prestona coś koło 85 zł, oraz kosz Rona Thompsona za 30 zł. Tak więc za niewielkie pieniądze złożyłem sobie komplecik. Z tego co widziałem to ten Ron Thompson występuje w także w rozmiarze 55x65. Polecam. :thumbup:

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sztyca i kosz podbieraka do 150 zł
« Odpowiedź #19 dnia: 07.04.2021, 17:53 »
Dzięki ...Jurek ale ten Browning to też szklak ?
Na chwilę obecną zamówiłem kosz nylonowy z Mikado , ma być leciutki . Ale za sztycą się też rozglądam :P



Pozdrawiam Łukasz