Autor Wątek: Sposoby łowienia w Polsce odległościówką  (Przeczytany 38295 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposoby łowienia w Polsce odległościówką
« Odpowiedź #60 dnia: 02.01.2016, 20:46 »
Maciek, słuszna uwaga... W UK każdy wyczynowiec ma opiekuna, firmę, która go sponsoruje (czasem są to dwie lub trzy firmy), i używa go 'edukacyjnie' - dodatkowo są gazety, które chętnie zamieszczają artykuły. Co najlepsze - w UK mało kto trzyma wiedzę wędkarską ukrytą, panuje tu raczej zasada otwartości. To wykorzystują firmy właśnie do sprzedaży swoich produktów. Szkoda, że tak nie jest w Polsce. Bo takie Mikado czy Traper z innym Jaxonem mogłoby robić podobnie. Trzeba promować własne produkty, zacząć robić swoje rzeczy, szukać nowych rozwiązań, wynalazków... Bo na samym kopiowaniu daleko się nie zajedzie. Bo wiadomo, że sporo towaru pochodzić będzie z Chin. Ale lepiej aby dawać im 'swoje' rzeczy do klepania, a nie kupować podróby i zamienniki, co robi taki Jaxon. Oni i tak działają OK, bardziej szkoda mi, że nie stawiają na rodzimych wędkarzy i ich pomysły. Po co kopiować? Jak pisał Kochanowski - 'Polacy nie gęsi, swój język mają'... Wiele innych rzeczy mają! ;D
Lucjan

Offline kingfisher

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Sposoby łowienia w Polsce odległościówką
« Odpowiedź #61 dnia: 02.01.2016, 22:06 »
No cóż pan Górecki zapomniał prawidłowej nazwy swoich "spławików" a to nic innego jak bomb waggler,ktoś kto łowi długo i na różnych łowiskach doskonale wie że warto mieć kilka sztuk w tubie ze sobą. Są stabilne i bardzo przydatne podczas silnego wiatru. Nieraz uratowały moją całą wyprawę na ryby.A tak na marginesie to słowo match ma jeszcze inne znaczenie które bardziej pasuje do tej metody połowu, to dopasowywać. Czyli łowiąc wędką match możemy ją dopasować i do warunków pogodowych jak i do łowiska a także do poławianego gatunku ryby. Niestety nasze wędkarstwo pełne jest naleciałości niezrozumiałych zwrotów i innego bełkotu. Szkoda tylko że zawodowcy je powielają i pomnażają siejąc jeszcze większy zamęt w głowach mniej obeznanych wędkarzy.
Piotr

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sposoby łowienia w Polsce odległościówką
« Odpowiedź #62 dnia: 03.01.2016, 01:18 »
No cóż pan Górecki zapomniał prawidłowej nazwy swoich "spławików" a to nic innego jak bomb waggler,ktoś kto łowi długo i na różnych łowiskach doskonale wie że warto mieć kilka sztuk w tubie ze sobą. Są stabilne i bardzo przydatne podczas silnego wiatru. Nieraz uratowały moją całą wyprawę na ryby.A tak na marginesie to słowo match ma jeszcze inne znaczenie które bardziej pasuje do tej metody połowu, to dopasowywać. Czyli łowiąc wędką match możemy ją dopasować i do warunków pogodowych jak i do łowiska a także do poławianego gatunku ryby. Niestety nasze wędkarstwo pełne jest naleciałości niezrozumiałych zwrotów i innego bełkotu. Szkoda tylko że zawodowcy je powielają i pomnażają siejąc jeszcze większy zamęt w głowach mniej obeznanych wędkarzy.

Z całym szacunkiem dla Pana Kacpra Góreckiego i niewątpliwie wielkiej pracy, którą włożył w samodoskonalenie, uważam, że oglądanie Jego filmów to takie żucie przeżutych kotletów z "drobną" autopromocją autora. Pan Milewski, Lorenc, Stępniak - to są dla mnie autorytety. Pan Adam Niemiec - też cicho. A szkoda...

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Sposoby łowienia w Polsce odległościówką
« Odpowiedź #63 dnia: 03.01.2016, 01:24 »
Kalesiak z całym szacunkiem ale filmy Pana Kacpra bardzo się zmieniły od wyjazdu do Czech.
Są świeższe, promocja własnego produktu jest mniej zauważalna w jego produkcjach niż w filmach każdego youtubera który ma jakiekolwiek sponsora. Takie moje zdanie.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposoby łowienia w Polsce odległościówką
« Odpowiedź #64 dnia: 03.01.2016, 08:33 »
Ja bym spojrzał na to tez z innej strony. Jakby nie było 'pan' Kacper promuje swoje produkty, ale dał i przekazał sporo wiedzy wyczynowej wędkarzom. Mało kto tak robił. Artykuły nie pokazują tego co filmy, ogólnie wyczynowcy nie lubią się dzielić wiedzą,i dzięki niemu nastąpiło pewne otwarcie. Teraz inni nie mają już wyjścia, jak też zacząć tak robić.

Co do autorytetu - wg mnie nie zawsze trzeba polegać na tym które kto miejsce zajął, co wygrał. No taki Martin Bowler, John Wilson, Peter Drennan, Rob Hughes, Des Taylor czy Gary Newman wcale nie wygrywali zawodów, a potrafią przekazać sporo wiedzy. Po wyprawie do Czech Kacper pokazał Polakom coś bardzo ciekawego - czeskie wody. Okazało się, że można gospodarować inaczej wodami, że wcale mode jaki lansuje IRŚ nie jest jedyny, bez rybaków tez ryby są, wędkarze zabierają a wody są lepsze niż w UK. Kto wie czy dzięki temu nie przyspieszył zmian w Polsce o kilka lat :D Bo model angielski lub francuski jest dla niektórych zbyt 'odległy' - ale skoro Czesi mają, to dlaczego Polacy nie mogą? 8)

A co do promocji... Myślę, że powoli powinniśmy się przyzwyczajać do niej. W UK promocja danej firmy to już podstawa, na filmach firmy X, wędkarz pokazuje jak wszystko łowi na produkty firmy X, podobne są artykuły. Czasami wychodzi po prostu promocyjny bełkot, który trzeba odpowiednio filtrować. Mamy to zresztą już w polskim karpiarstwie, gdzie ktoś na przykład pisze, że najlepsze wyniki miał na kulkę o smaku 'cebuli i dzika', i tylko dzięki nim połowił, że bez nich zszedł by o kiju ;D
Ta promocja musi być, aby filmy były za darmo niestety.  Chyba, że chcemy za nie płacić. Tych najpiękniejszych na YT nie ma, są tylko trailery... One sa dla telewizji, za nie, aby mieć, trzeba zapłacić. Ku samej 'chwale wędkarstwa' mało kto co robi - na leży to zrozumieć :)
Lucjan

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: Sposoby łowienia w Polsce odległościówką
« Odpowiedź #65 dnia: 12.09.2016, 15:52 »
Odświeżę wątek.

Przede wszystki dziwie sie co tyle emocj wzbudza łowienie ze spławikiem przelotowym czyli jak to teraz modnie sie mówi slajderem.
Ja pochodze z Wielkopolski i w ten sposób łowiłem od dziecka, bo inaczej sie nie dalo - głebokie jeziora, szybko opadajace dno. Oczywiscie sprzęt był inny i wiedza mała, internetu nie było...
W mojej okolicy, nikt nie łowił, nie łowi i pewnie nie bedzie łowił wagglerem mocowanym na stałe. To jest dopiero nowosc, a "slajder" to chleb powszedni.

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Sposoby łowienia w Polsce odległościówką
« Odpowiedź #66 dnia: 16.09.2016, 18:03 »
Być może faktycznie jest to specyfika okolicy, gdzie łowiska są na tyle głębokie, że nikt nawet nie myśli o łowieniu spławikiem na stałe - i słusznie.
Potrzeba matką wynalazków. Nie wszyscy muszą być "na bieżąco" i jeśli nie mają potrzeby czegoś zmieniać to też chyba nie jest to konieczne.
Sam kiedyś łowiłem praktycznie cały czas spławikiem mocowanym na przelot, niezależnie od tego, czy było metr czy pięć metrów głębokości.
Przede wszystkim nie było kiedyś takich wynalazków jak obecnie czyli tych łączników do mocowania spławika na stałe (Cralusso, Stonfo) i blokowało się spławik, jeśli głębokość nie była duża i nie było konieczności używania węzełków z żyłki (jako stoperów) po prostu śrucinami albo takimi gumowymi stoperkami (ale one nie były najlepsze bo łatwo się przesuwały).
Tak się łowiło i tak też były wyniki. Obecnie, jeśli faktycznie głębokość nie jest większa od 2-3 metrów, to staram się łowić ze spławikiem na stałe bo tak mi jest po prostu wygodniej.
Polecam takie łowienie, szczególnie, jeśli nie jest w łowisku za głęboko. Myślę, że wybór mocowania jest tutaj w zasadzie dowolny, choć stałe mocowanie ogranicza z pewnością głębokość łowiska, więc przelot jest na pewno najbardziej uniwersalny. Stąd też chyba popularny. Niezależnie, czy łowimy spławikiem z obciążeniem czy też bez niego.

To co istotne, to oglądając różne filmy w sieci nie można dać się zwariować. Spotkałem się już z pytaniami, które bezpośrednio dotyczyły pewnej metody, pewnej osoby, która prezentowała sposób łowienia na swoich filmach i tam prezentowała swój zestaw. Dla niektórych był to wyznacznik łowienia tą metodą. A to nie jest prawda. Jeśli ktoś stosuje haczyki nr 16, to nie jest prawdą, że wszyscy muszą teraz łowić takimi haczykami. Jeśli ktoś łowi leszcze odległościówką i stosuje 50 cm przypon to nie jest prawdą, że tak się je łowi tą metodą. Jeśli ktoś wrzuca do wiadra litr jockersa to nie jest prawda, że trzeba robić dokładnie tak samo. To po prostu autor filmu czy artykułu pokazuje swój sposób, na łowienie danego dnia na ściśle określonym akwenie i w ściśle określonych warunkach. Nie dajmy się więc zwariować. Wykorzystujmy wiedzę uniwersalną a resztę dobierajmy na swój wędkarski węch i rozum.
Wyczynowcy, którzy łowią odległościówką to ludzie, którzy albo startują w zawodach albo trenują do nich. Nagrywając swoje sesje, filmy, opisując w artykułach skupiają się na szczegółach, między innymi nad budową zestawu, nad składem zanęty itd. Ja bym to porównał do biegania. Jedni biegają, analizują spalanie kalorii, analizują przyczepność podeszwy i wpływ buta na wyniki, analizują swoją dietę i inne zmienne. Inni po prostu biegają. Wydaje mi się, że z łowieniem jest podobnie i podobnie jest właśnie z wyczynowcami. Żeby łowić daną metodą nie trzeba skrupulatnie trzymać się pewnych opisów i wytycznych, które ktoś prezentuje.
Grzegorz

Offline promek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 18
Odp: Sposoby łowienia w Polsce odległościówką
« Odpowiedź #67 dnia: 21.12.2016, 10:32 »
Coś pomiędzy method waggler a "tradycyjną" odległościówką.
Łowię tak ostatnio i  powiem, że jest to bardzo fajne wędkowanie i frajda jest ogromna. Trochę wprawy i naprawdę może być super.

https://www.youtube.com/watch?v=sa101FdRTkg&list=PLFB0PBowGY_FfsDjx9QaXVmSnDaBgSLXD&index=13

jest też część druga :)

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 93
Odp: Sposoby łowienia w Polsce odległościówką
« Odpowiedź #68 dnia: 21.12.2016, 22:06 »
Fajny filmik! I nie spodziewalem sie, ze czeski jest tak podobny do naszego :D

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposoby łowienia w Polsce odległościówką
« Odpowiedź #69 dnia: 21.12.2016, 22:15 »
Coś pomiędzy method waggler a "tradycyjną" odległościówką.
Łowię tak ostatnio i  powiem, że jest to bardzo fajne wędkowanie i frajda jest ogromna. Trochę wprawy i naprawdę może być super.

https://www.youtube.com/watch?v=sa101FdRTkg&list=PLFB0PBowGY_FfsDjx9QaXVmSnDaBgSLXD&index=13

jest też część druga :)
Dlaczego pomiędzy?

Marcin

Marcin

Offline promek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 18
Odp: Sposoby łowienia w Polsce odległościówką
« Odpowiedź #70 dnia: 21.12.2016, 22:38 »
Trochę bliżej, trochę lżej niż tradycyjna odległościówka plus nęcenie luźnymi przynętami jak w method waggler, brak gliny i jokersa więc napisałem " pomiędzy " ale to jak zwykle kwestia oceny. :)

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposoby łowienia w Polsce odległościówką
« Odpowiedź #71 dnia: 21.12.2016, 23:10 »
To jest dokładnie waggler method. Bez gliny bez jokersa, bez naszych wód.
Jak bym miał na zawodach modlić się o to, żeby mi leszcze weszły w łowisko...
Ja te leszcze chce. Nie od przypadku, ale na codzień. To na 40cm leszczach chce budować wynik. Przyłowem ma.byc 3kg karp nie 20cm leszczyk.



Marcin

Marcin

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 93
Odp: Sposoby łowienia w Polsce odległościówką
« Odpowiedź #72 dnia: 21.12.2016, 23:17 »
Czyli poprawka na filmik, ze to urodzajna czeska woda?

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposoby łowienia w Polsce odległościówką
« Odpowiedź #73 dnia: 21.12.2016, 23:18 »
Nie to jest zwykła woda. Tylko u nas jakieś dziwy panie są...

Marcin

Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sposoby łowienia w Polsce odległościówką
« Odpowiedź #74 dnia: 22.12.2016, 08:46 »
Nie to jest zwykła woda. Tylko u nas jakieś dziwy panie są...

Marcin
W punkt. :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters