Autor Wątek: Spławik typu dysk  (Przeczytany 7251 razy)

Offline SpryteK

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowogard
Spławik typu dysk
« dnia: 01.09.2016, 13:41 »
Cześć.  Mam pytanie, gdyż nie mogę znaleźć podobnego tematu.
Pytanie dotyczy spławika typy dysk, mianowicie czy można zastosować w/w spławik łowiąc pełnym zestawem na bata? Do tej pory używałem klasycznej bombki, ale kusi żeby spróbować łowienia dyskiem. 
Miałoby to wyglądać tak: chciałbym łowić płocie które jesienią wchodzą masowo do pobliskiej rzeki.
Bat 7 m do tego dysk w granicach 6-8 g. ( taki uciąg )

Czy dysk MUSI być używany tylko w zestawach skróconych?

Pozdrawiam

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spławik typu dysk
« Odpowiedź #1 dnia: 01.09.2016, 13:47 »
Dysk służy, o ile się orientuję, do trzymania zestawu w miejscu w nurcie. Jeśli sięgasz końcówką bata do miejsca, w którym zamierzasz łowić, to nie widzę przeszkód.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Spławik typu dysk
« Odpowiedź #2 dnia: 01.09.2016, 13:49 »
Witaj. Zacznę od końca. Nic w wędkarstwie być nie musi. Oczywiście dysk możesz stosować łowiąc na bata czy metodą bolońską.
Należy jednak zadać pytanie po co?
Dysk jest przeznaczony do łowienia na tzw. "stopa" lub delikatnego "pływania" czyli przepuszczania zestawu z nurtem z przytrzymaniem.
Bat i ewentualnie bolonka nie są stworzone do takiego łowienia. Z pewnością nie zatrzymasz zestawu tak jak tyczką ale zawsze można spróbować.
Są spławiki, bodajże Cralusso Bolo, które troszkę lepiej dają się kontrolować w nurcie i "spływają" uciekając w przód, co pozwoli Ci lepiej kontrolować zestaw a spławik nie będzie wracał do Ciebie.
To w kwesti przytrzymania.

Jeśli natomiast chcesz dyskiem pływać, to tutaj ewidentnie lepsza będzie "bombka" czyli spławik rzeczny o klasycznym kształcie. Przy połowie płoci, taka metoda zdecydowanie lepiej się sprawdzi, niż łowienie na stopa, do którego dedykowane są spławiki typu "dysk" czy "liść" (jak zwał tak zwał) :) Płotki lubią przynętę w ruchu, jak coś się kręci, wiruje i ucieka.
Grzegorz

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spławik typu dysk
« Odpowiedź #3 dnia: 01.09.2016, 13:51 »
Do bata ciężko zastosować taki spławik, musiałbyś mieć pod szczytówką głębokość prawie o długości samego bata. Po prostu nie poprowadzisz dysku jak należy przy mniejszych głębokościach. Druga sprawa, po co tak kombinować?
Jak się jednak upierasz, to myślę , że ten ''bolonkowy'' spławik dałby radę -
 

Offline SpryteK

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowogard
Odp: Spławik typu dysk
« Odpowiedź #4 dnia: 01.09.2016, 14:43 »
Ok Panowie rozjaśniliście mi trochę temat dysku.
 Teraz dodam ciut więcej informacji. Zauważyłem w tej rzece taka zależność:
Łowie sobie bombką, i z normalnego przepłynięcia zestawu ryby biorą, nie ma z tym większego problemu. Jednak największe sztuki udaje się złowić właśnie poprzez przytrzymanie zestawu. Dlatego pojawił się w głowie pomysł zastosowania dysku. Jednak może być problem z tą głębokością, która oscyluje w granicach 2m. Jeśli pojadę w nocy zająć sobie jakieś dobre miejsce (później nie ma co szukać) może uda się znaleźć dołek no powiedzmy z 3metrowa woda. Z tego co widzę nie pozostanie mi nic innego jak porostu "zwykła" bombka tyle że sporo przegruntowac ( co lekko spowolni spływ zestawu)
Pozdrawiam

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Spławik typu dysk
« Odpowiedź #5 dnia: 01.09.2016, 14:50 »
Niestety żaden z polecanych spławików firmy Clarusso nie nadaje się do bata te spławiki wymagają kontroli od samego początku czyli trzeba je wypuszczać do przodu z nurtem, co za tym idzie droga przepłynięcia spławika była by zdecydowanie za krotka.   
Krzysztof

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Spławik typu dysk
« Odpowiedź #6 dnia: 01.09.2016, 14:55 »
Ok Panowie rozjaśniliście mi trochę temat dysku.
 Teraz dodam ciut więcej informacji. Zauważyłem w tej rzece taka zależność:
Łowie sobie bombką, i z normalnego przepłynięcia zestawu ryby biorą, nie ma z tym większego problemu. Jednak największe sztuki udaje się złowić właśnie poprzez przytrzymanie zestawu. Dlatego pojawił się w głowie pomysł zastosowania dysku. Jednak może być problem z tą głębokością, która oscyluje w granicach 2m. Jeśli pojadę w nocy zająć sobie jakieś dobre miejsce (później nie ma co szukać) może uda się znaleźć dołek no powiedzmy z 3metrowa woda. Z tego co widzę nie pozostanie mi nic innego jak porostu "zwykła" bombka tyle że sporo przegruntowac ( co lekko spowolni spływ zestawu)
Pozdrawiam

Dlatego ja w tamtym roku do łapania dużych płoci i leszczy zakupiłem bolonkę i łowię na wypuszczankę.
Krzysztof

Offline SpryteK

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowogard
Odp: Spławik typu dysk
« Odpowiedź #7 dnia: 01.09.2016, 15:52 »
No tak wszystko się zgadza, tylko że ja tam nie mam jak za bardzo wypuścić zestawu. Rzeka jest dość wąska, poza tym stanowiska dosyć gęsto... a jak płoć wejdzie do rzeki to chętnych nie brakuje. Pozostaje mi bat.

Pozdrawiam

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Spławik typu dysk
« Odpowiedź #8 dnia: 01.09.2016, 16:26 »
A próbowałeś łowić metodą przystawki? Batem da się tak łowić, zwłaszcza że głębokość masz odpowiednią do tego.
Pozdrawiam - Gienek

Offline SpryteK

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowogard
Odp: Spławik typu dysk
« Odpowiedź #9 dnia: 02.09.2016, 04:12 »
Nie próbowałem.  Daj więcej szczegółów.  Chętnie podlapie temat.

Offline Piitubski

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 459
  • Reputacja: 25
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Spławik typu dysk
« Odpowiedź #10 dnia: 02.09.2016, 08:46 »
Możesz łowić bolonką i spławikiem cralusso surf - służy do łowienia na stopa. Oczywiście trzeba dać obciążenie o 50% większe od gramatury spławika.

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Spławik typu dysk
« Odpowiedź #11 dnia: 02.09.2016, 09:06 »
I spławik przegruntować - czyli ustawić grunt wyraźnie większy niż głębokość łowiska.
Grzegorz

Offline SpryteK

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowogard
Odp: Spławik typu dysk
« Odpowiedź #12 dnia: 02.09.2016, 13:54 »
Interesuje mnie to jak zaproponował Druid. Mimo wszystko chciałbym pozostać przy bacie.

Druid dasz więcej konkretów ?

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Spławik typu dysk
« Odpowiedź #13 dnia: 02.09.2016, 13:57 »
Na Twoim miejscu kupiłbym taki spławik na próbę. Nie zauważyłem tutaj odpowiedzi nikogo kto próbował. Praktyka nie zawsze musi iść w parze z teorią.
Jeśli będzie Ci pasowało takie łowienie nie musisz trzymać się reguł. Większość ludzi na tym forum chętnie szuka nowych rozwiązań.

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Spławik typu dysk
« Odpowiedź #14 dnia: 02.09.2016, 14:19 »
Łowie sobie bombką, i z normalnego przepłynięcia zestawu ryby biorą, nie ma z tym większego problemu. Jednak największe sztuki udaje się złowić właśnie poprzez przytrzymanie zestawu. Dlatego pojawił się w głowie pomysł zastosowania dysku.

Często jest tak, że ta płoć ustawia się nie przy dnie a nieco nad nim. Jak przytrzymujesz zestaw, to przynęta automatycznie nie jest "wleczona" po dnie a wyprzedza spławik, po czym w końcowej fazie delikatnie unosi się nad dno - to w zależności od rozkładu obciążenia, gramatury itd. Może spróbuj pływać ale nieco wyżej i wtedy zobacz jakie będą efekty.
Jeśli płynie na 7-8 gr zastosuj spławik 15 gramowy - będzie spływał wolniej.

Sam dysk nie załatwi tutaj tematu, bo i tak będzie płynął i tak, jeśli będziesz nim lowił w ten sam sposób co klasycznym spławikiem. Dysk jedynie zachowuje się lepiej, kiedy faktycznie zatrzymujemy go w nurcie i ewentualnie chcemy delikatnie prowadzić.

Jeśli rzeka nie ma więcej szerokości jak 12- 20 metrów to możesz spróbować łowić na tego bata z dyskiem. Konstruujesz klasyczny zestaw, nęcisz sobie poniżej stanowiska (o nadwyżkę wolnej żyłki). Tylko łowisz na 7 metrach od brzegu. Gdyby było tam około 3 metrów głębkości to po prostu masz nadwyżkę załóżmy 3,5 metra żyłki i o tyle niżej łowisz patrząc z nurtem. Tam nęcisz, tam łowisz. Jeśli wędkę będziesz miał prostopadle skierowaną do rzeki, to zestaw nie powinien Ci spływać do brzegu. Łowienie podobne do tego jak łowi się tyczką, tylko nieco krócej i niecoo bardziej poniżej wędziska, ale to nie ma znaczenia.
Grzegorz