Autor Wątek: Jaka żyłka do pełnego zestawu?  (Przeczytany 14270 razy)

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaka żyłka do pełnego zestawu?
« Odpowiedź #15 dnia: 31.10.2016, 15:05 »
Tak Grzegorz, to wszystko jest zrozumiałe. Dodatkowo powiem, że łowię w ten sposób dość aktywnie, to nie jest całkowite leniuchowo.
Co chwila delikatnie podciągam i szarpię, dobrze wiem jak działa prowokowanie na ryby ;)

Offline arhinonskill

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: 19
Odp: Jaka żyłka do pełnego zestawu?
« Odpowiedź #16 dnia: 31.10.2016, 19:41 »
Jędrula, z czysto zawodniczej teorii, bat służy do łowienia ryb wtedy, kiedy jest ich bardzo dużo a brania są bardzo częste, wtedy dzięki jego konstrukcji i prostej budowie zestawu możemy zyskać na szybkości. W związku z tym, jeśli brania następują natychmiast, zatapianie żyłki jest bezzasadne. Wprzypadku, kiedy brań jest mniej - stosuje się tyczkę czy szuka ryb w innym miejscu - łowiąc na przykład na dalszej odległości matchem. To oczywiście teoria. Faktem jest, że bat ma swoich wielkich zwolenników, którzy łowią prywatnie, którzy po prostu lubią tak łowić i rzeczywiście, jeśli jest wtedy problem z wiatrem może to być nieco utrudnione. Ja łowiłem batem od dziecka, była to moja ulubiona metoda i przyznam, że nigdy żylki nie zatapiałem - bo łowiłem aktywnie. Pamiętajmy, że bat podobnie jak tyczka daje wędkarzowi pewną przewagę - stosunkowo łatwą możliwość prowokacji, szybkiego, ponownego wstawiania zestawu w miejsce łowienia. Jeśli branie nie następuje do czasu, kiedy wiatr robi z żyłki olbrzymi łuk a zestaw spłynął już sporo od miejsca nęcenia to się zestaw przerzuca. Aktywne łowienie daje większą szansę złowienia ryb aniżeli statyczne łowienie i czekanie na branie. Bat nam ułatwia aktywne łowienie więc szkoda tego nie wykorzystać i łowić statycznie, pasywnie.

Jasne, ja rozumiem, że w Twoim przypadku takie łowienie jest utrudnione, problemy z kręgosłupem to nie żarty i na pewno można też łowić mniej aktywnie. Zatopić żyłkę można, nie jest to błąd, łowić przegruntowanym zestawem również. Mimo to, w mojej ocenie kłóci się to z pewnymi ogólnie przyjętymi kanonami tej metody. Nie uważam, że to błąd, jednak nie chciał bym by osoby, które będą to kiedyś czytały a metoda będzie im obca, będą się jej uczyły - uznały, że batem łowi się zatapiając żyłkę. Ty to robisz, ponieważ tak jest Ci wygodnie. Wiesz dlaczego tak robisz. Młodsze pokolenie może mieć z tym jednak problem i odbierać to jako "wytyczne" a szkoda, żeby łowili biernie. ;)

To wytłumaczę to jak się należy.
Zatapiamy żyłkę gdy ryb jest mało a my nie mamy tyczki i musimy podczas wiatru utrzymać zestaw w polu nęcenia. A ci którzy mówią że nie da się zatopić żyłki batem to chyba sobie żartują tak samo jak z tym że spławik zmienić. Podczas wiatru spławik stoi w miejscu lub bardzo wolno się przesuwa do póki wiatr nie zacznie ciągnąć żyłki i nie będzie robił się tzw. łuk.
Nie zatapiamy żyłki gdy ryby jest w łowisku na tyle że nie musimy czekać kilku minut na branie chyba że jest naprawdę solidny wiatr i łuk z żyłki robi się od razu po wpadnięcia spławika do wody.
Dzięki wszystkim. I tak wiem że jestem najlepszy :P :-* :-* ;D ;D :D :) 8)
Na koniec dodam tylko że po przez częste przerzucanie tracimy na szybkości. Może wydawać się to głupie ale gdy naprawdę musimy często przerzucać to marnujemy trochę tego czasu przez całe 4h. Dzięki temu zawodnicy z mojego koła koledzy którzy się ode mnie uczą mają takie dobre wyniki i są tacy szybcy.
I podejrzewam że nawet zawodnik rangi światowej miał by problem mnie dogonić jeżeli warunki były by równe te same zanęty, zestawy itp. itd.

Offline linus1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 188
  • Reputacja: 12
  • Lokalizacja: Błonie
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Jaka żyłka do pełnego zestawu?
« Odpowiedź #17 dnia: 31.10.2016, 19:47 »
Hehe...jak to zazwyczaj bywa,są dwie szkoły,falenicka i otwocka ;D

Offline MichalZ

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 983
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
    • https://posciel.to
  • Lokalizacja: Sieradz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaka żyłka do pełnego zestawu?
« Odpowiedź #18 dnia: 31.10.2016, 19:49 »
:facepalm: inaczej nie można tego skomentować.
Michał

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jaka żyłka do pełnego zestawu?
« Odpowiedź #19 dnia: 31.10.2016, 20:08 »
Ja widzę, że zapomina się o jednej bardzo ważnej rzeczy. Przy wietrznej pogodzie zakłada się na żyłkę śruciny - ale nad spławikiem. Używa się ich w zalezności od siły wiatru. Zazwyczaj trzy nr 9 lub 8 robią grę. Umieszcza się je co 10-20 centymetrów, w zależności od długości zestawu.

Na pewno zadziała to w ten sam sposób przy bacie. Używa się cięższych spławików tam, więc i śruciny mogłyby być cięższe. Tak dociążonej żyłki wiatr nie 'zabiera'.
Lucjan

Offline arhinonskill

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: 19
Odp: Jaka żyłka do pełnego zestawu?
« Odpowiedź #20 dnia: 31.10.2016, 20:21 »
Ja widzę, że zapomina się o jednej bardzo ważnej rzeczy. Przy wietrznej pogodzie zakłada się na żyłkę śruciny - ale nad spławikiem. Używa się ich w zalezności od siły wiatru. Zazwyczaj trzy nr 9 lub 8 robią grę. Umieszcza się je co 10-20 centymetrów, w zależności od długości zestawu.

Na pewno zadziała to w ten sam sposób przy bacie. Używa się cięższych spławików tam, więc i śruciny mogłyby być cięższe. Tak dociążonej żyłki wiatr nie 'zabiera'.

To jest bardzo ciekawe rozwiązanie, ale ja kiedyś łowiłem z przedłużonym zestawem z bata 5 m na 6 m. Pomysł był taki aby szybko przedłużać zestaw i użyłem do tego agrafki, i powiem szczerze to już nie było to samo. Zacięcia były inne, było czuć opór, a przy 3 śrucinach mogło by się to splątać (chociaż dosyć małe prawdopodobieństwo).

Offline didek_b

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 699
  • Reputacja: 73
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaka żyłka do pełnego zestawu?
« Odpowiedź #21 dnia: 31.10.2016, 21:30 »
:bravo:
Panowie, Wasza wiedza i doświadczenie są przeze mnie nie do doścignięcia. Już wiem jak "totalną amatorszczyznę" uprawiam na rybach. Ale  jestem tutaj po to, aby dzięki Wam zbroić się w teorię i przekuwać ją później na wyniki nad wodą. Dzięki Wam wszystkim za cenne wskazówki i życzę tradycyjnie "połamania kijów". :D
"...Ryby pływają na niby..."
     Pozdrawiam:  Dawid.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Jaka żyłka do pełnego zestawu?
« Odpowiedź #22 dnia: 31.10.2016, 22:00 »
...wiem że jestem najlepszy... podejrzewam że nawet zawodnik rangi światowej miał by problem mnie dogonić...

W zakresie wędkarskiego samochwalstwa? Podejrzewam, że Alan Scotthorne byłby bez szans ;D

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Jaka żyłka do pełnego zestawu?
« Odpowiedź #23 dnia: 31.10.2016, 22:32 »
...wiem że jestem najlepszy... podejrzewam że nawet zawodnik rangi światowej miał by problem mnie dogonić...
W zakresie wędkarskiego samochwalstwa? Podejrzewam, że Alan Scotthorne byłby bez szans ;D
Kolega na tę chwilę rozbija bank forumowego lansu ;D Chyba nawet nie skomentuję.
Proponuję wrócić do tematu żyłki, osobistymi umiejętnościami pochwalimy się innym razem :o

Grzegorz

Offline tickoo

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa, Bielsko-Biała

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Jaka żyłka do pełnego zestawu?
« Odpowiedź #25 dnia: 25.02.2017, 01:50 »
Potrzebuje żyłki głównej na rzekę do bata ;) uciąg miedzy 2 g a 10 g, można się spodziewać większych leszczy tak wiec żyłka powinna chyba być trochę grubsza - 0,14 lub 0,16. Potrzebuje tez dobrej żyłki przyponowej. Chodzi mi konkretne o modele :) Próbowałem coś wybrać ale za duzo tego jest :p Jeszcze mam pytanko.. jak powinna się cechować taka żyłka gówna i przyponowa na bata? Główna powinna być bardziej rozciągliwa z powodu braku kołowrotka żeby lepiej amortyzować odjazdy większych ryb? Przyponowa powinna być miękka?

Offline arhinonskill

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: 19
Odp: Jaka żyłka do pełnego zestawu?
« Odpowiedź #26 dnia: 27.02.2017, 21:56 »
Potrzebuje żyłki głównej na rzekę do bata ;) uciąg miedzy 2 g a 10 g, można się spodziewać większych leszczy tak wiec żyłka powinna chyba być trochę grubsza - 0,14 lub 0,16. Potrzebuje tez dobrej żyłki przyponowej. Chodzi mi konkretne o modele :) Próbowałem coś wybrać ale za duzo tego jest :p Jeszcze mam pytanko.. jak powinna się cechować taka żyłka gówna i przyponowa na bata? Główna powinna być bardziej rozciągliwa z powodu braku kołowrotka żeby lepiej amortyzować odjazdy większych ryb? Przyponowa powinna być miękka?

Miękka i rozciągliwa to jak dla mnie to to samo :P konkretny model jakiego ja używam od 4 czy 5 lat to bodajże Trabucco Competition (na szpuli z białą naklejką).

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Jaka żyłka do pełnego zestawu?
« Odpowiedź #27 dnia: 28.02.2017, 00:52 »
No to dziwne jak dla Ciebie to jest to samo 😛 zdecydowałem się na Drennan Team England

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka


Offline zby

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Świat poszedł do przodu...
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaka żyłka do pełnego zestawu?
« Odpowiedź #28 dnia: 28.02.2017, 07:35 »
Potrzebuje żyłki głównej na rzekę do bata ;) uciąg miedzy 2 g a 10 g, można się spodziewać większych leszczy tak wiec żyłka powinna chyba być trochę grubsza - 0,14 lub 0,16. Potrzebuje tez dobrej żyłki przyponowej. Chodzi mi konkretne o modele :) Próbowałem coś wybrać ale za duzo tego jest :p Jeszcze mam pytanko.. jak powinna się cechować taka żyłka gówna i przyponowa na bata? Główna powinna być bardziej rozciągliwa z powodu braku kołowrotka żeby lepiej amortyzować odjazdy większych ryb? Przyponowa powinna być miękka?5
Moim zdaniem nie musisz kombinować. Wystarczy że kupisz te sama żyłkę co na zestaw ale jeden lub dwa rozmiary cieńsza.
Zby

Offline wichajster

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
Odp: Jaka żyłka do pełnego zestawu?
« Odpowiedź #29 dnia: 28.02.2017, 10:31 »
Tak właśnie zrobiłem, kupiłem drennan team England 0,15 na główna i 0,13 na przypony ;)

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka