Autor Wątek: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia  (Przeczytany 46932 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 733
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #90 dnia: 28.06.2015, 12:43 »
Normalnie łącznik siedzi mocno i nie powonno byc spinek. Taka nastapi, jak ryba ma luz, i po szarpnięciu, podajnik odrzucany jest w przeciwną stronę, powodującą wypięcie sie haka. Dlatego napieta żyłka i miękka szczytówka przed tym zabezpiecza, W moim przypadku praktycznie zawsze podajnik jest z łącznikiem.
A więc śledztwo trwa dalej... :D
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 555
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #91 dnia: 28.06.2015, 14:58 »
Normalnie łącznik siedzi mocno i nie powonno byc spinek. Taka nastapi, jak ryba ma luz, i po szarpnięciu, podajnik odrzucany jest w przeciwną stronę, powodującą wypięcie sie haka. Dlatego napieta żyłka i miękka szczytówka przed tym zabezpiecza, W moim przypadku praktycznie zawsze podajnik jest z łącznikiem.
A więc śledztwo trwa dalej... :D
A wiesz, że tu może leżeć pies pogrzebany! Właśnie dlatego wcześniej wspomniałem o tym, że podajnik jak lata rybie przy pysku, to na pewno ją wyhaczy. Ja używam najdelikatniejszych szczytówek plus mięciutkie kije i to może powodować, że podajnik lata tam jak głupi! Spróbuję założyć sztywniejszą szczytówkę.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 555
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #92 dnia: 29.06.2015, 22:12 »
No, dobra. Dziś 12 ryb i 4 spięcia. Dokonałem riserczu w płacie czołowym i przypomniałem sobie, co zmieniłem, że tak mi się spinać zaczęło. I teraz uwaga - wcześniej wiązałem przypony na plecionce, ale jak tu przeczytałem, że są przy niej spinki, to przeszedłem na żyłkę. No to dzisiaj 3 spięcia pierwsze na przyponie z żyłki, szybkie zawiązanie na plecionce i wszystko wróciło do normy. Bądź tu mądry i pisz wiersze... Nie wiem za cholerę, co jest tego przyczyną. Być może moje kije, które mają bardzo miękką akcję. Cholera wie. W każdym razie teraz został mi tylko zakup haczyków qm1 lub C1 i będzie git. Chyba.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #93 dnia: 29.06.2015, 22:22 »
A moze zylka niewlasciwa do przyponów?

Mario
Mazovia Fishing Team

Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #94 dnia: 29.06.2015, 22:31 »
Dziś zacząłem od zestawu którym łowiłem ostatnio i miałem dużo spięć (przypon ok 8 cm hak guru MWG 12 i włos krótki że przynęta prawie dotyka kolanka. 2 ryby na pięć brań. Potem założyłem śrucinę za podajnikiem żeby zniwelować otarcia ale to nic nie dało...karaś dziś nie żerował więc to akurat nie miało za dużego znaczenia bo brania wszystkie były mocne. Próbowałem te same haki tylko różną wielkość i długość włosa i cały czas skuteczność 50%. Hak z zadziorem i dość długim włosem ok 6mm od przynęty(owner isema nr12) dał mi dwie ryby bez spięć. Potem zmieniłem na hak guru QM1 nr 10-14 i włos trochę dłuższy czyli przynęta jakieś 3-6 mm od haka i bingo. 6-7 ryb z rzedu i dopiero ostatnie branie była spinka ale samo branie było jakieś niemrawe tym razem. Te haki MWG są strasznie grube ale czy to może być powód? Kij mam miekki, żyłka 25 a przepon 18-23. Łowiłem na podajniki Preston na łączniku czyli z samozacięciem ale wychodzi on łatwo.

edit: Jeszcze zwracałem uwagę na ułożenie przynęty i haka w podajniku co może też mieć znaczenie

No i muszę się z tego wycofać albo chociaż wstrzymać. Wczoraj na 4 brania karpiowe 3 spinki...co prawda jedno z tych spięć mogło być spowodowane luzem na żyłce bo ryba wjechała na ostro w zestaw sąsiada i on zaciął i ryba spadła(tak zaciął że dobrze że ryba nie wyskoczyła z wody ;)) luz był chwilowy więc musiała być źle zapięta. Za to brania karasiowe wyciągnąłem wszystkie a z tym też były problemy więc może QM1 to część sukcesu. Już zgłupiałem i wyprowadza mnie to z równowagi
Jakbym wiedział że ryba będzie brała to bym pojechał jeszcze raz powiązał haki z krótkim włosem i długim, na dłuższym przeponie i krótszym, przelotowo i na stałe metoda itp

Mosteque jakos nie wieżę żeby to była wina żyłki:/
Mariusz
Fishing Fighters Team

Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #95 dnia: 29.06.2015, 23:29 »
Właściwie teraz analizując sobie przypomniałem sobie że pierwsze branie które mi się spięło zatrzymało mi się na klipie więc to przez to chyba się spięła ale przepon nie pękł. Dodatkowo zarówno przy tej jak i drugiej spince straciłem quickstopa? Może haki są dobre ale tym razem miałem pecha poprostu
Mariusz
Fishing Fighters Team

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #96 dnia: 30.06.2015, 13:58 »
Wydaje mi się że wiem dlaczego macie tyle spinek porostu używacie za małych haczyków ja 1 kwietnia wybrałem się na zbiornik gdzie zarybieniówka brała jak głupia i łowiłem na 2 karpiówki bo na bata wiał za duży wiatr i padał śnieg, założyłem 12-7 cm przypon bo skracałem i na 8 brań zaczynających się holem 6 ryb spadło gdy założyłem przypon 7 cm z plecionki z hakiem nr 6 złowiłem tego dnia jeszcze 15 karpi bez żadnej spinki do tej pory złowiłem około 30 karpi kilka amurów i to sporych z 1 spiętą rybą. 
Naprawdę nie dbam o długość włosa mam na haczyku bardzo długi włos i zakręcę go wokół haczyka raz go zakręcę więcej raz mniej
Przychodzi mi jeszcze jeden pomysł że to może wina że te przypony są zrobione z żyłki a nie plecionki i żyłka jest za sztywna i nie obraca w odpowiedni sposób haczyka bo ryba najczęściej zacina się przy wypluwaniu a nie połykaniu kulki. gdybym ja miał tyle spinek to na wodach pzw gdzie dobry wynik to 2-3 brania to nie miał bym co pokazać
Wiem że Luk łowi na takie przypony bez spinek ale tam panują inne warunki jest więcej ryb co wymusza większa konkurencje pokarmowa  przez co biorą agresywniej, to nie są karpie tylko F1 możne ma to jakieś znaczenie   
Przyznacie że coś w tym musi być           
Krzysztof

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #97 dnia: 30.06.2015, 16:32 »
przykładem ,ostatniego weekendu sztywne wędki to częste spinanie ryb.Zbyt mocne skręcony hamulec też przyczyniał się do spinek jak i  zbyt mocne zluzowanie .Zastosowanie podajnika z gumowym amortyzatorem zmieniło sytuacje diametralnie,haczyki jakich używaliśmy to 12,14 gotowe przypony z Drennana.  Amortyzator pozwalał na skręcenie hamulca i w miarę siłowy hol, obciążenie rozkładało się na wędkę i amortyzator podajnika ,moim zdaniem to super rozwiązanie do sztywnych wędzisk ,jak i mniej doświadczonych wędkarzy a ja do takich się zaliczam :D
Pozdrawiam
Jacek

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #98 dnia: 30.06.2015, 17:00 »
Moja wędka to 3 lbs i żyłka 0,35 czyli to raczej nie chodzi o elastyczność zestawu
Krzysztof

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 733
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #99 dnia: 30.06.2015, 20:20 »

Wiem że Luk łowi na takie przypony bez spinek ale tam panują inne warunki jest więcej ryb co wymusza większa konkurencje pokarmowa  przez co biorą agresywniej, to nie są karpie tylko F1 możne ma to jakieś znaczenie   
Przyznacie że coś w tym musi być         

Ja nie łowię tam gdzie są F1, ostatni raz we wrześniu (wokół Londynu brak hybryd). Dla mnie karp bierze jak karp, czy to w UK czy w Polsce... W Biestrzynniku miałem 8 karpi na Metodę, wszystkie zacięte jak mówi książka, bez spinek.  Ja wciąż bym upatrywał winy w kiju, według mnie jest zbyt sztywny. Ja łowię karpie i na haki nr 16 i nr 8. To musi byc coś innego... :) Ostatnio na kanale było 11 linów i 10 leszczy na jeden przypon z Drennana, tym razem z gumką do Metody z hakiem nr 12. Spinki chyba dwie lub jedna.

Może warto zamienić się z kimś na kije na jedną sesję (z kimś kto ma miękkiego kijaszka) - i spróbować? Jeżeli spinki będą - można wyeliminować problem sztywnej wędki..
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 555
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #100 dnia: 30.06.2015, 20:22 »
Ja mam kijek arcymiekki wlaśnie. Może wezmę mojego feedera i spróbuję...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #101 dnia: 30.06.2015, 20:38 »
Nie wiem jak przy metodzie ale mogę powiedzieć o łowieniu na rzece z koszykiem ,Dopóki stosowałem twarde heavy feedery spinki zwłaszcza dużych ryb były na porządku dziennym(stara szkoła feedera) miękkie wędzisko wiadomo nie witka ale o parabolicznej akcji wyelimnowało spinki
Staś
Klasyczny Feeder

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #102 dnia: 30.06.2015, 21:38 »
Moja wędka to 3 lbs i żyłka 0,35 czyli to raczej nie chodzi o elastyczność zestawu



może wina leży po stronie haczyków ?
i tu mam pytanie jak duże znaczenie ma wielkość haczyka przy metodzie.Można użyć 14 jaki 6 czy 4 ,wiadomo haczyk dobiera się do przynęty ,tylko jaki wpływ będzie miała wielkość haczyka i przynęty na zacięte brania i mniej spinek .Może przy metodzie lepiej pójść w większe haczyki ?
Pozdrawiam
Jacek

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #103 dnia: 30.06.2015, 21:42 »
nie  znam się ale 0,35 toż to lina holownicza może tu tkwi błąd do takiej liny to na pewno potrzeba dodatkowej amortyzacji ale mogę się mylić nie dziwię się że spadają,jaki jest powód tak grubej żyłki
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 555
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #104 dnia: 30.06.2015, 21:43 »
Staś, nie czytałeś wszystkich wypowiedzi ;) Dyzmie NIC nie spada.
Krwawy Michał

Purple Life Matters