Autor Wątek: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki  (Przeczytany 216403 razy)

Online flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 506
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #690 dnia: 17.12.2023, 19:14 »
Dzięki wszystkim za info :beer:

Kolejna rzecz. Do łowienia na sticka przepływanką na rzece o szerokości ok.5 i głębokości 2-3m nada się na początek Dawia Aqualite Power Float 4,2m czy może lepiej zaopatrzyć się w jakąś delikatniejszą matchówkę?
Marcin

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 436
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #691 dnia: 17.12.2023, 20:01 »
Dzięki wszystkim za info :beer:

Kolejna rzecz. Do łowienia na sticka przepływanką na rzece o szerokości ok.5 i głębokości 2-3m nada się na początek Dawia Aqualite Power Float 4,2m czy może lepiej zaopatrzyć się w jakąś delikatniejszą matchówkę?

Na płotki i lekkie sticki to trochę armata. Na grubego klenia czy jakąkolwiek brzanę, silny nurt i dużo zawad w łowisku to może być niezły wybór. Nie to, że nie ma lepszych, ale może nie na tyle, żeby od razu biec z pieniędzmi ;)
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #695 dnia: 27.01.2024, 22:33 »
O rodzajach sticków oraz ich zastosowaniach:


Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #698 dnia: 04.02.2024, 21:27 »
Przypadkowo natknąłem się na stronę producenta kołowrotków Centrepin.
https://www.chrislythe-centrepins.co.uk/reels/
PIerwszy raz widzę je na oczy ale myślę, że są kultowe :) W życiu nie widziałem ładniejszych.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #699 dnia: 04.02.2024, 22:47 »
Kultowe do tego stopnia, że na realizację zamówienia czeka się podobno przynajmniej rok, a zakres cenowy to 895 - 1850 funtów :)

Dla tych, którzy wolą bardziej awangardowy design, większy wybór kolorów i cenę w dolarach jest natomiast to:

https://www.kingpinreels.com/shop/zodiac-500

https://www.kingpinreels.com/shop/zeppelin-aero

Offline MaciejK

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 269
  • Reputacja: 40
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #700 dnia: 05.02.2024, 10:36 »
Do mnie przyjedzie alikowa kopia YW Younga jakiegoś. Zobaczę jak to kręci. Coś napiszę jak potestuję. Oryginał, tj. Willsona Heritage miałem przed laty wielu, ale poszedł do ludzi a teraz na zimo-wiosnę zachciało mi się od echosond oderwać i ruszyć z biegiem rzeczki.

Offline kingfisher

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #701 dnia: 05.02.2024, 23:11 »
Ja chyba wraz z wiekiem moim coraz bardziej cofam się technicznie w używanym sprzęcie. Bo jak inaczej nazwać to moje wędkowanie jak nie retro czy też jeszcze inaczej. Kołowrotek mój to 4" Rapidex z końca lat 50-tych a wędka 12' Hardy Matchmaker z końca lat 70-tych.
Łowie tym zestawem od kilku lat i to jest po prostu bajka. Kołowrotek pracuje lekko bez oporów kij ma kapitalną akcję. Na moje stare lata wystarczy, nie szukam już nic lepszego. Jak to mawiają ,,lepsze jest wrogiem dobrego".
Piotr

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #702 dnia: 06.02.2024, 17:56 »
Właśnie rozglądam się za wędką do przepływanki o długości 5.2 m. Przemek (PrzemekM) namawia mnie na Drennana Acolyte 17 ft, lecz niestety to dla mnie zbyt wysoki budżet. Znalazłem tańszą alternatywę - Flagman Sherman Pro Match 5.2 m 10-35 g. Na forum jest wątek o tej wędce, ale w wersji 4.5m 5-25 g. Co myślicie o Flagmanie lub czy znacie inną alternatywę w kwocie ok 400 zł?
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 628
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #703 dnia: 06.02.2024, 22:45 »
Matchówka 17' w tych okolicach cenowych nadaje się prędzej do przystawki niż aktywnego łowienia, bo pod względem zbalansowania i responsywności szału nie będzie (łagodnie mówiąc). Cw. 10 - 35 g niekoniecznie pasuje przy tym do lekkich zestawów np. ze spławikami typu stick, co warto mieć na uwadze. 

Dobra wiadomość jest taka, że przepływankę/wypuszczankę w angielskim stylu można z powodzeniem uprawiać również krótszymi wędziskami (od 13' do 15') - zwłaszcza przy korzystaniu z woderów lub spodniobutów i bynajmniej nie tylko na niewielkich rzeczkach.

Przy zapodanym budżecie poszukałbym czegoś krótszego (jeżeli docelowe łowiska pozwalają) lub zrezygnował z matchówki na rzecz bolonki, bo wtedy chyba łatwiej o coś sensownego w długości około 5 m.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 351
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #704 dnia: 07.02.2024, 07:10 »
Miałem tego Flagmana w wersji 4,5m. Jak dla mnie miał trochę zbyt filigranowy segment szczytowy (bardzo cienki i spolegliwy, a do tego mikro przelotki). Znowu sam blank nad uchwytem kołowrotka, do najcieńszych nie należał. Taka maczuga zakończona witką wierzbową :). Pytałem kiedyś kogoś o wersję 5,2m, a w odpowiedzi przeczytałem, iż jest dużo bardziej lejąca niż 4,5m, a do tego swoje waży, więc dałbym sobie spokój.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉