Autor Wątek: Zestawy karpiowe - pomoc w wyborze  (Przeczytany 1966 razy)

Offline pamel

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Zestawy karpiowe - pomoc w wyborze
« dnia: 08.08.2020, 14:53 »
Witam wszystkich,


Zastanawiam się nad zakupem wędki pod ciężki feder, mam na myśli  duże podajniki . Nie będę ukrywał, jestem raczej laikiem i głównie korzystam z wiedzy internetowej, przynajmniej w zakresie sprzętu. Pojezdzilem ostatnio po sklepach, co ciekawego zauważyłem ? Ze większość sklepów ma dwie góra trzy firmy dla kołowrotków i kijow, głównie shimano, okulma, jaxon. Podobne z kijami . Z tego wszystkiego dostałem ofertę według mnie najciekawszym, a mianowicie następujący osprzęt;

Kolowrotek;
1. Okuma aventa ab 8000
Lub
2. Okuma LS-6k

Widziałem obydwa kołowrotki i ten drugi zdecydowanie mniejszy i lżejszy. Co o tył dwóch sądzicie ? Może jakieś inne propozycje w tej cenie.

Kij;
1. Prologic C1a 3 sekcje 3,9 długość
Lub
2. Shimano TX1A123003 3 sekcje i chyba długość 3,6

Macie jakieś sugestie ?
Poczytałem trochę na internecie oraz porozmawiałem z osobami w sklepach wędkarski i wydaje mi się ze propozycje które turaj podałem są całkiem rozsądne , cena do jakości jest naprawdę w dobrym stosunku.

twraz trochę opowiem o tym do czego ten sprzęt będzie używany. Moje wypady są głównie na komercje, od zbiorników 4-5ha do 16-24ha. Lowie z gruntu, przeważnie podajnik do metody O wadze 60. Włos 10-12 cm plus kulka 6 do nawet 14mm. Przeważnie mój wypad nad wodę trwa dzień góra dwa.
 

co możecie mi podpowiedzieć przy budowie takiego zestawu? Jeżeli macie inne propozycje chętnie sprawdzę. Dodam ze chciałbym kołowrotek z wolnym biegiem. Bardzo mocno zastanawiam się tez nad zakupem  rot poda a dodatkowo hangarów  i sygnalizatorów. Na ten moment lowie gruntówka na podpunktach plus bąbka. Widziałem rozsądnie wyglądające rot pody za 320-370zl, wszystko co widziałem a było poniżej tej kwoty wyglądało mało stabilnie i jakoś mnie nie przekonywało( no jakiś stojak od jaxona w cenie chyba 260). Sygnalizatory widziałem bodajże mikado za jakieś 350 zł , zostały mi one polecone przez sprzedawców, na tym się kompletnie nie znam wiec nawet nie zapamiętałem nazwy. 
 

 mam nadzieje będziecie mi mogli pomoc i coś dobierzemy. Z góry dzięki .

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zestawy karpiowe - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #1 dnia: 08.08.2020, 15:24 »
Co do wędziska zerknij na Daiwa ninja carp 3,6m 3lbs z 50mm przelotką startową ,fajny kijek o progresywnej akcji,co do młynka Aventa jak najbardziej tylko w wielkości 5000 lub 6000 będzie aż nad to do ciężkiej metody ,co do tri poda miałem z Jaxona i polecam :thumbup:, służył mi  kilka lat, stabilny ,solidna konstrukcja w 300zł się zmieścisz,sygnalizatory też idzie tańsze ogarnąć na początek np. Videotronic za 60zł sztukę na Allegro kupisz :beer:

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Zestawy karpiowe - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #2 dnia: 08.08.2020, 15:37 »
Z wędek, które wymieniłes postawiłbym na Prologic C1a: 3,6m i 3,lbs. Kij jak na karpiowke dość miękki i świetnie latają z niego ciężkie podajniki. Kołowrotek proponuję Okuma Castom Black CB 80. Solidny z pojemną i szeroką szpulą do dalekich rzutów. Tylko bez wolnego biegu. Nie sądzę jednak by było to potrzebne. Regulujesz siłę hamowania łatwo i szybko z przodu. Przy okazji polecę żyłkę do tego zestawu: Tandem Baits Steel Mono Orange lub Yellow 0,30 mm. Co do rod poda to rzuć okiem na Mivardi Profesional (cena jakieś 370 zł). Hangery i swingery również z Mivardi albo Dam Mad. Jak znam życie to z biegiem czasu będziesz łowić nie tylko na podajniki, ale także na zestawy z pva itd. Dlatego uważam, że zaproponowany przeze mnie zestaw jest dość uniwersalny i da rady z jedną i drugą techniką. Aha: nie sugerowałbym się do końca tym co mówią w sklepie, bo zawsze będą chwalić to, czym aktualnie handlują.
P. S. Próbuj kupić wszystko w jednym sklepie. Wówczas na pewno wynegocjujesz fajny rabat 10-15%. A to już coś ;)
Pozdrawiam Seba

Offline pamel

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Zestawy karpiowe - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #3 dnia: 08.08.2020, 16:08 »
Właśnie koledzy chodzi o to ze ten wolny bieg bardzo często używam wiec tez nastawiam się na kolowrotek zaopatrzony w ten wolny bieg. Co powiecie o moich propozycjach ? Warte swojej ceny ?

Offline pamel

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Zestawy karpiowe - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #4 dnia: 08.08.2020, 16:12 »
A odnośnie tri poda to myślałem ze w 200 zł zmieszczę się z czymś. Ale sugerujecie ze za ta cenę nie kupię noc wartego uwagi ? Może warto zastanowić się nad zakupem używanego? Co do sygnalizatorów to jedyny wymóg jaki mam to centralka która mogę zabrać do namiotu lub auta(chyba ze wszystkie są w to wyposażone) ? Macie jakiś pomysł na budżetowy sygnalizator plus jakieś hangery?

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 700
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Zestawy karpiowe - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #5 dnia: 08.08.2020, 16:27 »
Rzuć okiem tutaj
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=15643.msg430317;topicseen#msg430317
Sam się do niego przymierzam. Ewentualnie dobre opinie zbierał któryś z Decathlonu , jest jakiś temat na forum , ale nie mogę teraz go znaleźć.

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Zestawy karpiowe - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #6 dnia: 08.08.2020, 17:01 »
A odnośnie tri poda to myślałem ze w 200 zł zmieszczę się z czymś. Ale sugerujecie ze za ta cenę nie kupię noc wartego uwagi ? Może warto zastanowić się nad zakupem używanego? Co do sygnalizatorów to jedyny wymóg jaki mam to centralka która mogę zabrać do namiotu lub auta(chyba ze wszystkie są w to wyposażone) ? Macie jakiś pomysł na budżetowy sygnalizator plus jakieś hangery?

Tripod musi być solidny i stabilny, bo byle lipa długo nie posłuży. Uzbieraj i kup lepszy - posłuży na dłużej i będziesz mieć spokój. No kolowrotki, jeśli mają być z wolnym biegiem to oczywiście Okuma.
Pozdrawiam Seba

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zestawy karpiowe - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #7 dnia: 08.08.2020, 17:22 »
https://carplive.pl/produkt/jaxon-tripod-xtr-carp-101b-stojak-karpiowy/,ten model miałem kilka lat sam i byłem bardzo zadowolony :thumbup:

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zestawy karpiowe - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #8 dnia: 08.08.2020, 18:11 »
Co do wędzisk nie wypowiadam się. Z kolei co do kołowrotków to po zapoznaniu się z licznymi opiniami kupię Okuma 8K. Co prawda nie ma wolnego biegu, ale zawsze można to zastąpić odkręceniem hamulca walki. A przy samym braniu to i tak nie zacina się "z krzyża" tylko przytrzymuje szpulę i podnosi wędzisko do góry.
W ubiegłym roku, tuż przed świętami kupiłem na wyprzedaży stojak. Nie jest to tripod, ale rodpod Robinsona. Całkiem nieźle się spisuje: https://e-wedkarski.pl/p/1821/108437/stanowisko-karpiowe-silver-na-3-wedki-stanowiska-i-podporki-wedkarstwo-karpiowe.html.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 229
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zestawy karpiowe - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #9 dnia: 08.08.2020, 20:28 »
Avente polecam u mnie harują trzeci sezon pod czujnym okiem Czesia.
W sezonie kilka ton rybki robią w wyższym przedziale wagowym.
Ja jeste zadowolony .
W tym sezonie obracam na nich szlancze odjazdy rybek kolo 2 z przodu
Amurów,  karpi i szaleńczych jesiotrów i gra...

Co do kija jaki dystans cie interesuje...?

Do poda tylko prologic triskay  nic innego nie kupuj kasa swietna a mozliwosci nie ograniczone. Przerobilem tego towaru sporo i tylko prologic.

Co do syganłków monstery są sprawdzone a serwis jest ok.
Maciek

Offline pamel

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Zestawy karpiowe - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #10 dnia: 08.08.2020, 23:44 »
Właśnie miałem nadzieje na tańszy stojak pod wędki, będę musiał przemyśleć temat.
Z Kołowrotków najprawdopodobniej wezmę jednak okume aventa ab8000, myśle ze wypada jednak lepiej względem okumy ls-6k. Może ktoś jakieś ciekawe shimano poleci lub daiwe ? A może jaxon ma jednak coś ciekawego w ofercie ?
Wędzisko będzie na 90% prologica którego podałem wcześniej, poczytałem i wydaje się naprawdę dobrym kijem

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zestawy karpiowe - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #11 dnia: 08.08.2020, 23:55 »
Ze swojego doświadczenia z kołowrotkami Jaxona, na takie kapriowe łowienie, odpuść sobie. Co do wędzisk od Jaxona - mam dwie karpiowe Intensa GTX i nie mam powodu do narzekania. Jedna 3,60m, druga 3,90m, obie 3,5lb. Dość przyzwoicie się nimi rzuca (circa 75m), w jednej szczytówka przetrwała dość poważne katusze, wynikające z zamykającego się kabłąka podczas zarzucania zestawu. Hol ryby nie jest też dla nich jakimś tam wielkim wyzwaniem.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zestawy karpiowe - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #12 dnia: 09.08.2020, 07:58 »
Odpuść kołowrotki Jaxona,bierz Okuma aventa, tylko ja bym rozmiar max 6000 zakupił :beer:

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Zestawy karpiowe - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #13 dnia: 09.08.2020, 11:14 »
Odpuść kołowrotki Jaxona,bierz Okuma aventa, tylko ja bym rozmiar max 6000 zakupił :beer:

Rozmiar 6000 i 5000 ma taką samą siłę hamulca - 12 kg. Rzeczywista siła hamulca to max 14 kg, a potem ryba sobie jedzie. Może dla tego, że Czesiu coś tam dobrze wysmarował to działa lepiej ;)

Pamel, wziął rozmiar 8000 - słusznie.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline pamel

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Zestawy karpiowe - pomoc w wyborze
« Odpowiedź #14 dnia: 09.08.2020, 11:26 »
Pytanie panowie takie; dlaczego polecacie okumę 5000 lub 6000? Ja to się zastanawiałem czy zamiast 8000 nie wsiąść 9000. Chodzi wam o wielkość?