TECHNIKI WĘDKARSKIE > Grunt

Przywieszka z fluorocarbonu do Metody - ma to sens?

<< < (12/12)

Tomba:
Przywieszka z FC jest ok ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Jej wytrzymałość liniowa nie powinna być większa niż wytrzymałość linki głównej. Powinna się zerwać pod obciążeniem wcześniej niż linka główna, inaczej ryba z uwiązanym podajnikiem jest skazana na śmierć, zwłaszcza z hakami z zadziorem.
15lb to dość dużo, ok 6,8 kg, 17lb dla linki głównej to ok 7,7 kg. Wydaje się bezpiecznie ale pytanie o rzetelność podawania wytrzymałości przez różnych producentów, która w większości jest nieprawdziwa.
Wziąłbym przywieszkę z cieńszego FC o wytrzymałości trochę większej, niż przypon.

Apacz:



--- Cytat: bilox w 16.04.2024, 18:12 ---Odświerzam temat, z początku właśnie byłem przeciwnikiem przywieszek i w związku z tym dodatkowych węzłów na zestawie jednak po ostatniej akcji kiedy miałem sporego karpia na haku przed samym podbierakiem pękła mi żyłka główna którą przetarł mi płetwą grzbietową dlatego zamontuję przywieszkę około 70cm FC 15lb przy żyłce głównej 17lb miejmy nadzieję że zapobiegnie podobnej sytuacji. Przy okazji dodam że haki zmieniam na karpiowe z Kordy bo kamasany się gną na potęgę zawiodły mnie nie polecam.
Pozdrawiam

--- Koniec cytatu ---

Kamasany to raczej na "łatwe" wody. Na "trudniejszych" dzikich wodach się nie sprawdząją. Mnie 2-3kg karpie potrafiły je rozginać latem, a co dopiero większa ryba.
Haki te fajnie trzymają rybę, ale ja je stosuję tylko na zimnej wodzie w czystych miejscach i na zawodach. Dużo lepiej sprawdzały mi się matrix MXC-4 X-Strong i na nie przesiadam się latem i w zaczepach cały rok. Niestety problemem wielu angielskich firm jest nr. 10 jako największy rozmiar. Jeśli chcesz coś większego to faktycznie już typowo karpiarskie haki.
Zaskoczyła mnie kiedyś wytrzymałość haków mikado, ale niestety jakość wykonania jest słaba.

Co do linki głównej to może była jakaś wadliwa albo to nie było 17lb?  Może była już zjechana? Ja czesto odcinam 2-3 metry żyłki, bo dość szybko zmienia swoje właściwości. 17lb (7,7 kg) kg to już odpowiednik żyłki 0,28-0,30  i nie tak łatwo zerwać. Na grzbiecie też nie strzela znowu tak szybko. Sprawdź czy podniesiesz 7kg.

Z moich testów: Kamasany się rozginają po przekroczeniu 3kg. 0,28 mikado dreamline strzela po przekroczeniu 6,5 kg.

Martinez:

--- Cytat: bilox w 16.04.2024, 18:12 ---Odświerzam temat, z początku właśnie byłem przeciwnikiem przywieszek i w związku z tym dodatkowych węzłów na zestawie jednak po ostatniej akcji kiedy miałem sporego karpia na haku przed samym podbierakiem pękła mi żyłka główna którą przetarł mi płetwą grzbietową dlatego zamontuję przywieszkę około 70cm FC 15lb przy żyłce głównej 17lb miejmy nadzieję że zapobiegnie podobnej sytuacji. Przy okazji dodam że haki zmieniam na karpiowe z Kordy bo kamasany się gną na potęgę zawiodły mnie nie polecam. 😉
Pozdrawiam

--- Koniec cytatu ---

Osobiście z Kamasanami nie mam/nie miałem problemów. Jednak od tego sezonu przerzuciłem się na Drennan Acolyte Carp Circle. Bardzo podobne do Kamasanów, ale wytrzymalsze.
Co do Kordy... w tamtym sezonie udało mi się (czy też raczej rybie) złamać grot haczyka tuż pod mikrozadziorem. A był to Korda Wide Gape X.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej