Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1895550 razy)

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11295 dnia: 14.12.2020, 17:27 »
Dasz jakiegoś linka?
Paweł

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11296 dnia: 14.12.2020, 17:43 »
Jest jeszcze jedna rzecz. Zmiana przepisów :P Mam dobry przykład na to jak w praktyce działają wojny handlowe między państwami i brak konsensusu. Dlatego jak słyszę od kogoś o wyjściu Polski z UE, to mnie naprawdę śmiech ogarnia. No, ale nie o to tu mi chodzi. Przed WTO (Światową Organizacją Handlu) toczył się spór pomiędzy UE, a Stanami.  Trump za swojej prezydentury wywołał wojny handlowe prawie ze wszystkimi państwami :facepalm: Z końcem października tego roku Stany nie doszły do porozumienia z UE w trybie arbitrażu przed WTO, bo oczywiście Trump miał w nosie międzynarodowe porozumienia, więc Unia nałożyła dodatkowe cła na niektóre towary sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych na terytorium UE (w tym do Polski), określone w dwóch załącznikach do unijnego rozporządzenia. Przepisy weszły w życie mniej więcej w połowie listopada.  Spóźniłem się jakiś miesiąc. Gdybym dostał paczkę ze Stanów wcześniej, to bym nie płacił oprócz VATu i "standardowej" opłaty celnej, jeszcze 25% "należności celnych dodatkowych", co łącznie kosztowało mnie dodatkowe 600 zł. 600 zł kosztów przesyłki, których w ogóle nie zakładałem. Jestem tak wk......, że szkoda gadać. Dziś dopiero się o tym dowiedziałem, bo otworzyłem pismo od celników, które przyszło w piątek :facepalm:

Może się to komuś przyda, jeżeli ktoś kiedyś wpadnie na pomysł zakupów online w Stanach Zjednoczonych, a nie dowie się o jakiś wojnach handlowych :P Dziś dostałem mailem elaborat z Oddziału Celnego I Pocztowego w Warszawie, Delegatura Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego I w Warszawie, w którym dokładnie :o opisano mi, co i jak wyliczono oraz w oparciu o jakie przepisy. Jestem w szoku, że im się chciało mailem odpowiadać w sposób tak kompleksowy. Chyba mają zatrudnionych dodatkowych pracowników, bo zwykle to była cisza w eterze jak był jakiś problem z przesyłką albo była odpowiedź na odwal się :P 

Co nie zmienia faktu, że jestem wkurzony, bo przez Trumpa i jego wojnę handlową z UE cała masa towarów kupowanych w Stanach ma teraz dodatkową 25% opłatę celną.

Chodzi dokładnie o te przepisy - rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1646 z dnia 7 listopada 2020r. w sprawie środków polityki handlowej dotyczących niektórych produktów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki w następstwie rozstrzygnięcia sporu handlowego w ramach Uzgodnienia w sprawie zasad i procedur regulujących rozstrzygniecie sporów w Światowej Organizacji Handlu

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=uriserv%3AOJ.L_.2020.373.01.0001.01.POL&toc=OJ%3AL%3A2020%3A373%3ATOC

https://www.rp.pl/Handel/310129944-Unia-apeluje-do-USA-o-zniesienie-karnego-cla.html

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11297 dnia: 14.12.2020, 17:54 »
Arku a chyba wystarczyło wysłać z Kanady :D
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11298 dnia: 14.12.2020, 17:59 »
W Kanadzie tego nie było, podobnie w Japonii, więc trzeba było brać od cholernych protekcjonistów


Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11299 dnia: 14.12.2020, 18:10 »
Nie wiem co kupowałeś ale przy drogiej rzeczy opłacało by sie wysłać do Kanady i z Kanady do Nas :D
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11300 dnia: 14.12.2020, 18:27 »
Nie było to jakieś hiper drogie, ale jak na produkt za lekko ponad 2 tysiące złotych, to oprócz standardowego cła, którego wyszło około 60 złotych i które kalkulowałem, doszło też to cło dodatkowe ("wojenne" ;D), którego już nie kalkulowałem w kwocie 520 zł.

Oczywiście kocham też te przepisy chroniące interes fiskalny Polski, bowiem do wartości przesyłki dolicza się obie te opłaty celne i dopiero od tego liczy się jeszcze VAT, w wysokości 23%, czyli za sam podatek wyszło ponad 600 zł :facepalm: Reasumując jak na paczkę za lekko ponad 2 tysiące złotych, 1200 złotych to same opłaty celne i podatki, to dla mnie jest to naprawdę kiepski biznes.

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 844
  • Reputacja: 313
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11301 dnia: 14.12.2020, 20:08 »
Dasz jakiegoś linka?
Oczywiście: to jest link do podkładek do Okumy 8K, ale mają inne oferty. Jedne są "olejowane", drugie suche: KLIK
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Bombay

  • Gość
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11302 dnia: 15.12.2020, 13:54 »
Witam,
Ktoś z Was używał zanęt Grabowskiwgo? Ładnie się prezentują i tylko mam pytanie czy to zanęty bardziej zalegające na dnie czy pracujące? Widać że mieszanka jest przygotowana pod duże ryby.
http://zakupy.zanetygrabowski.pl/10-zanety?page=2

Offline krzysztof4101997

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 12
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11303 dnia: 15.12.2020, 21:53 »
Witajcie
Zastanawiam się nad kupnem feedera na wiosnę.
Chciałbym się dowiedzieć w czym może być różnica podczas łowienia tymi dwiema wędkami. Nigdy nie trzymałem w ręce takiej wędki więc nie wiem.
Proszę o pomoc.

https://sklepdrapieznik.pl/feedery-i-pickery/42546-shimano-aero-x5-precision-feeder-274335-60g.html
https://sklepdrapieznik.pl/feedery-i-pickery/16980-drennan-acolyte-plus-feeder-11ft.html

Pozdrawiam

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 510
  • Reputacja: 218
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11304 dnia: 15.12.2020, 22:18 »
Nęcenie "mało i często" np. pinkami, ziarnami konopii ma sens na wodzie stojącej o głębokości 4-5 m podczas łowienia na spławik czy raczej ten typ nęcenia ma zastosowanie na płytsze łowiska 1-1,5 m?
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 721
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11305 dnia: 15.12.2020, 22:24 »
Pytanie czy masz taki kij aby łowić w ten sposób :) Wg mnie lepszy jest feeder lub spławik odległościowy. O tej porze roku ryba jest zbyt powolna aby reagować dobrze na brania z opadu, więc lepiej zestaw sprowadzać szybciej do dna, ewentualnie tak ułożyć obciążenie, aby opad przynęty następował wolno na ostatnim metrze.

Ogólnie musisz sprawdzić sam nad wodą jak to działa. Najlepsza taktyka to wyznaczyć dwa miejsca, i nęcić na dwa sposoby.
Lucjan

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 019
  • Reputacja: 709
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11306 dnia: 15.12.2020, 22:28 »
Witajcie
Zastanawiam się nad kupnem feedera na wiosnę.
Chciałbym się dowiedzieć w czym może być różnica podczas łowienia tymi dwiema wędkami. Nigdy nie trzymałem w ręce takiej wędki więc nie wiem.
Proszę o pomoc.

https://sklepdrapieznik.pl/feedery-i-pickery/42546-shimano-aero-x5-precision-feeder-274335-60g.html
https://sklepdrapieznik.pl/feedery-i-pickery/16980-drennan-acolyte-plus-feeder-11ft.html

Pozdrawiam
To są już feedery z wyższych serii i tutaj raczej specjalnych różnic nie będziesz miał poza subiektywnymi odczuciami 😉
Ryby wyholujesz podobne na obu, brania będą dobrze sygnalizowane na obu kijach...
Acolyte jest flagową serią Drennana, natomiast Shimano jest ciut niżej choć oba kije są świetne 😉
Najlepiej jakbyś miał możliwość "pomacać" oba i wybrać ten który bardziej leży Ci w dłoni.
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline krzysztof4101997

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 12
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11307 dnia: 15.12.2020, 22:44 »
Dziękuję za odpowiedz. Niestety w Koszalinie nie ma sklepów gdzie można takie wędki zobaczyć. W tym roku kupiłem SHIMANO AERO X5 MATCH FLOAT 4,27 / ≤20G i łowi mi się ja świetnie. Kiedyś pewnie z 8 lat temu kupiłem Daiwa procaster feeder 120 g:) ( za mało czytałem forum) i chciałbym właśnie jego wymienić na coś delikatniejszego i fajnego. Zastanawiałem się pójść już mocno w Acolyte lub kupić coś w przedziale powiedzmy do 600-700. A czy mógłby Pan polecić mi coś fajnego w cenie do 700 zl?

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 019
  • Reputacja: 709
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11308 dnia: 16.12.2020, 04:54 »
Za dużo Ci nie polecę bo operuję sprzętem do około 500 zł ale jeżeli podobają Ci się Acolyte i zasobność portfela nie ucierpi na tym to bierz śmiało 😉 Parę razy miałem te kijki w ręku i robią ogromne wrażenie 😃
Z innych kijów w tym budżecie na pewno warto rozważyć Daiwa N'Zon Feeder 11ft no i Browning Sphere - też piękne kijki ale kwota podobna do Acolyte...
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 005
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11309 dnia: 16.12.2020, 09:00 »
Z topki masz jeszcze Matrixa Horizon Commercial I Preston Supera, TriCast robi fajny sprzęt ale u nas niedostępny. Nowe Middy 5g fajnie wyglądają, a przy 1000 zł może już można poszukać Tournamenta od Daiwy.