Autor Wątek: Wolny bieg przy feederze  (Przeczytany 20210 razy)

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 434
  • Reputacja: 260
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #90 dnia: 06.11.2020, 09:01 »
W sumie to jest fajne, że mamy tyle sprzętu na rynku bo każdy może dobrać coś dla siebie. Z resztą nawet w obrębie "samego siebie" co sezon wprowadzamy sobie różne zmiany, czy to w wędziskach, czy w kołowrotkach czy innym sprzęcie. Grunt by nam się dobrze łowiło. Ja w lipcu wyleczyłem się z klipowania na okrągłych klipsach po atomowym braniu gdzie nie byłem w stanie zareagować by zdjąć żyłkę z klipa, WB zagrał, zdjąłem wędzisko z podpórki, hamulec dojechał do klipa momentalnie bo ryba zrobiła mega wyjazd, wędzisko wygięło się w literkę U po czym nastąpił piękny strzał hypersensora 0,23 że chłopaki ze stanowisk obok pytali czy po wędce mam. Cała akcja trwała dosłownie chwileczkę. Teraz na klipa leci gumka rosmanowa i włączany WB, chyba że łowię na łowiskach gdzie max 3kg sztuki są to wtedy na sztywno zdarza mi się. A tak jak pisałem-wędkowanie ma być relaksem, podpórki dobre są równie ważne, też tylne używam z guru a przód w zależności od sytuacji, albo grzebień, albo prestonowskie łódeczki.

Offline ZiZ

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Reputacja: 21
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #91 dnia: 07.11.2020, 10:16 »
Witam.
Jeśli chodzi o opcję „wciągnięcia” wędki do wody, to ja stosuję takie rozwiązanie aby tego uniknąć;
- hamulec mam tak ustawiony, aby nawet przy silnym i szybkim odejściu ryby zawsze  ON zareagował,
- tylna podpórka z mikrogumy, w zależności na jaki kijek łowię ( z korkową rękojeścią lub bez) większa
   lub mniejsza, jak na foto,
- zabezpieczenie na kijku, jak na foto.
I takie zabezpieczenia w pełni są skuteczne, jeszcze nigdy nie musiałem „ganiać” za wędką. Zawsze wędkuję z sygnalizatorami z ogranicznikami i na dwie wędki.  Stosuję kołowrotki bez wolnego biegu jak i z nim (choć nie zawsze jest włączony). W czasie holu nie reguluję hamulca, przytrzymuję szpulę ręką. Większość wyjazdów oczywiście rekreacyjne, czyli z towarzystwem (przyjaciółmi) z którymi warto rozmawiać, podjadać i popijać  a nie „gapić” się w szczytówkę, sygnalizator da znać.
Pozdrawiam.

Offline Bartek19

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #92 dnia: 15.11.2020, 17:54 »
Wolny bieg przy feederze/ methoda włączam tylko jak nie mogę obserwować wędki z jakiegoś powodu, ale to tylko na chwilę.

Offline Długi94

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podlaskie
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #93 dnia: 15.11.2020, 18:02 »
I tak jak łowimy na klipie to na początku holu mam na sztywno jedynie wędka nam amortyzuje.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #94 dnia: 15.11.2020, 18:45 »
Zależy jaki klip
Paweł

Offline Długi94

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podlaskie
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #95 dnia: 15.11.2020, 18:55 »
A jakiego używasz?

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #96 dnia: 16.11.2020, 21:47 »
Bezpieczny klip i dobre podpórki. Przeczytaj cały wątek.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 400
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #97 dnia: 16.11.2020, 22:24 »
Z tym wolnym biegiem jest sens jak nie klipujesz i dajesz rybie odjechać. Są osoby które tak łapią, cos na wzór karpiowego odjazdu. Inna przydatna rzecz to jak odchodzisz od kijów :) Ja osobiście klipuje na gumki z rossmana (Pozdrawiam Mosteque :D) i nawet jak odchodzę od kija to się nie martwię - Pęknie to pęknie, akurat w tej sytuacji konsewkencji nie ma żadnych, gdyż odmierzę sobie dystans na nowo hehe. W sumie jeszcze jest przydatny na nockach. Kładziesz kij na sygnalizatorze, odpalasz wolny i idziesz w kime :)
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline janus_z

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 8
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #98 dnia: 04.03.2021, 21:21 »
Używałem takich zacisków.
Jednak ustawienie pokazane na Twoim foto jest złe.
Ruch w kierunku wody spowoduje uwolnienie wędki.
Ustawienie podporki\zacisku powinno być dokładnie odwrócone o 180 stopni tak aby ruch wędki w kierunku wody powodował zaciskanie się bocznych uszu/walców.

No chyba, że masz zupełnie inna konstrukcje od np. Prologica.

Jakiej firmy jest to zacisk ?, bo tak szukam i nic podobnego nie mogę znaleźć

Offline janus_z

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 8
Odp: Wolny bieg przy feederze
« Odpowiedź #99 dnia: 04.03.2021, 21:21 »
Od kiedy zacząłem korzystać z zacisku mimmośrodowego (przedstawionego na foto) pod dolnik wędki przestałem używać kołowrotki z wolnym biegiem.
Przy agresywnych braniach na metodę karpie uruchamiały hamulec kołowrotka ustawiony do przyponu 0,22 z fluorocarbonu nihonto.
Zasada działania tego zacisku jet bardzo prosta-wędka blokuje się przy ruchu w kierunku wody, natomiast podnosząc wędkę w przeciwnym kierunku zacisk się zwalnia i możemy bez problemu zacząć hol, lub przerzucić wędkę. Na zdjęciu zauber 4000 i feeder trabucco precision do 90g.

Jakiej firmy jest to zacisk ?, bo tak szukam i nic podobnego nie mogę znaleźć