Autor Wątek: Jaki kołowrotek do metody?  (Przeczytany 35932 razy)

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 342
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #135 dnia: 28.06.2020, 22:31 »
Zakupiłem kilka dni temu kołowrotek Flagman mascot 5000 zmylony pojemnością szpuli. Okazuje się, że jest to wartość niedoszacowana i w zupełności wystarczyłoby 4000 w moim przypadku.
Mimo wszystko nie przeszkadza mi to praktycznie w niczym, bo wędki i tak nie trzymam przez cały czas więc wagi praktycznie nie odczuwam.
Kołowrotek ma ciekawy wygląd, hamulec dla mnie idealny do wyczucia z miłym dla ucha dźwiękiem podczas wyciągania zylki, cichą prace i szeroka szpule. Jedyną rzecz, której mogę się przyczepić to.... Nawiniecie żyłki 0.23 (na taka przeszedłem z 0.25), jest bardzo poprawne jeśli patrzymy na zwoje i to cieszy, ale stożek jaki tworzy się na szpuli, rosnący w kierunku stopki jest dziwny, a jakiejkolwiek podkładki w zestawie brak.
Nie przeszkadza to kompletnie przy rzutach, ale przy pierwszym nawijaniu drażni oko :-)

No i co najważniejsze.... bezpieczny klip. Marzenie :-) To jest to co powinno być w każdym kołowrotku. Luzowalem leszczykom hamulec żeby tylko zobaczyć jak to się sprawuje i działa idealnie tak jak powinien. Za każdym razem, bez najmniejszego problemu żyłka została płynnie uwolniona, natomiast przy każdym zarzucie, zestaw był hamowany.

Na dniach zamawiam kolejny taki kołowrotek, tylko w wielkości 4000.
A nie mówiłem, że 4000 to idealny rozmiar? http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=13908.msg483490#msg483490 :P
Zanim zamówisz kolejnego Mascota, czy jakikolwiek inny kołowrotek, sprawdź, czy pojemność szpuli Ci odpowiada. Jakbyś kiedyś chciał połowić np. na żyłkę 0,23 - 0,25. Przy za dużej pojemności, możesz nawinąć podkład, przy za małej, nic nie zrobisz.
Do tego polecam programik SIGmter na tym forum http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=6905.0
Flagman Mascot Feeder 4000 mieści 150 m żyłki 0,18, 120 m żyłki 0,20, 90 m żyłki 0,23 i 77 m żyłki 0,25.
Do delikatnego klasyka się nada, do metody, moim zdaniem nie.

Pozdrawiam,
Tomek

Offline Corbi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Trzęsacz
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #136 dnia: 29.06.2020, 00:59 »
No właśnie pojemności te są niedoszacowane dosyć sporo.
Użytkownik tego forum kupił w podobnym dniu co ja wersje 4000 i okazuje się, że mieści 150m żyłki ale 0.23 z zapasem, dlatego lekko się przejechałem.
Dlaczego według Ciebie rozmiar 4000 nie nadaje się do metody? Nie miałem w ręku, ale patrząc na 5000 to spora maszynka, wydaje się bardzo solidna.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 342
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #137 dnia: 29.06.2020, 12:33 »
No właśnie pojemności te są niedoszacowane dosyć sporo.
Użytkownik tego forum kupił w podobnym dniu co ja wersje 4000 i okazuje się, że mieści 150m żyłki ale 0.23 z zapasem, dlatego lekko się przejechałem.
Jeśli tak, to producent podaje bzdurne dane. 150 m żyłki 0,23 to jest ok ale gdyby weszło tylko 150 m żyłki 0,18 to według mnie za mało.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #138 dnia: 29.06.2020, 17:58 »
Zakupiłem kilka dni temu kołowrotek Flagman mascot 5000 zmylony pojemnością szpuli. Okazuje się, że jest to wartość niedoszacowana i w zupełności wystarczyłoby 4000 w moim przypadku.
Mimo wszystko nie przeszkadza mi to praktycznie w niczym, bo wędki i tak nie trzymam przez cały czas więc wagi praktycznie nie odczuwam.
Kołowrotek ma ciekawy wygląd, hamulec dla mnie idealny do wyczucia z miłym dla ucha dźwiękiem podczas wyciągania zylki, cichą prace i szeroka szpule. Jedyną rzecz, której mogę się przyczepić to.... Nawiniecie żyłki 0.23 (na taka przeszedłem z 0.25), jest bardzo poprawne jeśli patrzymy na zwoje i to cieszy, ale stożek jaki tworzy się na szpuli, rosnący w kierunku stopki jest dziwny, a jakiejkolwiek podkładki w zestawie brak.
Nie przeszkadza to kompletnie przy rzutach, ale przy pierwszym nawijaniu drażni oko :-)

No i co najważniejsze.... bezpieczny klip. Marzenie :-) To jest to co powinno być w każdym kołowrotku. Luzowalem leszczykom hamulec żeby tylko zobaczyć jak to się sprawuje i działa idealnie tak jak powinien. Za każdym razem, bez najmniejszego problemu żyłka została płynnie uwolniona, natomiast przy każdym zarzucie, zestaw był hamowany.

Na dniach zamawiam kolejny taki kołowrotek, tylko w wielkości 4000.

Skoro stożek ma podstawę (czyli szerszą część) na dole szpuli- sugeruję się opisem, że rośnie w stronę stopki, to wówczas podkładek trzeba odjąć, a nie dodać.
Czesiek

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #139 dnia: 29.06.2020, 18:04 »
Racja! Kolega pisał o braku podkładek, więc mu zaufałem, pomijając opis problemu :)
Jacek

Offline yogi333

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #140 dnia: 22.08.2020, 21:08 »
Oriętuje się ktoś czy te bezpieczne klipy od Flagmana pasują do kołowrotków okuma custom black feeder ?

Offline Oskar1900

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 108
  • Reputacja: 2
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #141 dnia: 23.08.2020, 09:15 »
Nie mam 100% pewności, ale chyba niestety nie😔 Też myślałem nad tym samym. Miałem w tym roku sytuację, że wziął mi karp 5.200 kg i odjechał do klipsa, nie zdążyłem odklipsować, a okuma sama mi pomogła😀. Klips się sam wypiął i bezpiecznie docholowałem karpia. Później okazało się że w miejcu gdzie byłem zaklipowany nie ma żadnego uszkodzenia.

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 703
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #142 dnia: 23.08.2020, 10:22 »
Jestem właśnie po zabiegu zakładania tego klipsa do Okumy Iception. Wydaje mi się że tam jest taki sam oryginalny klips jak w CB. Z bólem , ale się dało wcisnąć gumowy klips , mimo
teoretycznie za małego oryginalnego otworu . Mały płaski śrubokręt pomógł go wcisnąć , chociaż zastanawiałem się nad delikatnym powiększeniem otworu w szpuli.

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #143 dnia: 23.08.2020, 14:49 »
Wydaje mi się że tam jest taki sam oryginalny klips jak w CB. Z bólem , ale się dało wcisnąć gumowy klips , mimo
teoretycznie za małego oryginalnego otworu . Mały płaski śrubokręt pomógł go wcisnąć , chociaż zastanawiałem się nad delikatnym powiększeniem otworu

Lipińska by tego lepiej nie napisała :)
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #144 dnia: 23.08.2020, 19:10 »
Ja ostatnio jestem na wyraz zadowolony z Okuma EPXT-55 Epixor XT, mam takie dwie maszynki do kijaszków 11ft. Można znaleźć recenzje kołowrotka na YouTube razem z jego rozebraniem na cześć pierwsze. Maszynka ma spowolniony posuw szpuli przez dodatkową zębatkę. Głowne koło napędu we nie jest jakieś duże ale nie jest to zwykły odlew cynkowy tylko bliżej mi nieznany autorski stop okumy (symbol tej technologii to HDG). Przełożenie to 5.0:1, korbka jest relatywnie długo co powoduje ze maszynka ma fajną moc. Jak za kołowrotek za 300 zł chodzi to wszystko bardzo dobrze i luzy są minimalne, dużo lepiej pracuje to niż klony Dragona Stealth/Prestona Extremity. Klip jest fajny okrągły, wada to głęboka szpula w zestawie, niby można kupić płytką ale chyba jest dostępna tylko w jednym sklepie w kraju. Średnica szpuli w modelu EPXT-55 to około 57 mm ale szpule nie jest tak wysokie jak w Stealth/Extremity 5000 (brakuje kilku milimetrów), średnica szpuli taka sama jak w tamtych klonach. Jest całkiem lekki ~320 gram i sprawie wrażenie na maszynkę duzo droższa, jest sztywny i nie ma się odczucia obcowania z tanim plastikiem. Do kija 11ft jak znalazł.
Tomek

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #145 dnia: 28.10.2020, 12:07 »
Średnica szpuli w modelu EPXT-55 to około 57 mm
Miałeś może okazję porównać ten model z mniejszym bratem EPXT-50 - średnica szpulki, wielkość etc?

Offline MarCin88

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #146 dnia: 27.01.2021, 22:32 »
Zakupiłem kilka dni temu kołowrotek Flagman mascot 5000 zmylony pojemnością szpuli. Okazuje się, że jest to wartość niedoszacowana i w zupełności wystarczyłoby 4000 w moim przypadku.
Mimo wszystko nie przeszkadza mi to praktycznie w niczym, bo wędki i tak nie trzymam przez cały czas więc wagi praktycznie nie odczuwam.
Kołowrotek ma ciekawy wygląd, hamulec dla mnie idealny do wyczucia z miłym dla ucha dźwiękiem podczas wyciągania zylki, cichą prace i szeroka szpule. Jedyną rzecz, której mogę się przyczepić to.... Nawiniecie żyłki 0.23 (na taka przeszedłem z 0.25), jest bardzo poprawne jeśli patrzymy na zwoje i to cieszy, ale stożek jaki tworzy się na szpuli, rosnący w kierunku stopki jest dziwny, a jakiejkolwiek podkładki w zestawie brak.
Nie przeszkadza to kompletnie przy rzutach, ale przy pierwszym nawijaniu drażni oko :-)

No i co najważniejsze.... bezpieczny klip. Marzenie :-) To jest to co powinno być w każdym kołowrotku. Luzowalem leszczykom hamulec żeby tylko zobaczyć jak to się sprawuje i działa idealnie tak jak powinien. Za każdym razem, bez najmniejszego problemu żyłka została płynnie uwolniona, natomiast przy każdym zarzucie, zestaw był hamowany.

Na dniach zamawiam kolejny taki kołowrotek, tylko w wielkości 4000.
A nie mówiłem, że 4000 to idealny rozmiar? http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=13908.msg483490#msg483490 :P
Zanim zamówisz kolejnego Mascota, czy jakikolwiek inny kołowrotek, sprawdź, czy pojemność szpuli Ci odpowiada. Jakbyś kiedyś chciał połowić np. na żyłkę 0,23 - 0,25. Przy za dużej pojemności, możesz nawinąć podkład, przy za małej, nic nie zrobisz.
Do tego polecam programik SIGmter na tym forum http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=6905.0
Flagman Mascot Feeder 4000 mieści 150 m żyłki 0,18, 120 m żyłki 0,20, 90 m żyłki 0,23 i 77 m żyłki 0,25.
Do delikatnego klasyka się nada, do metody, moim zdaniem nie.

Jaka średnicę ma szpula w wersji 5000 a jaka w wersji 4000?

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 342
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #147 dnia: 28.01.2021, 19:03 »
Pytasz o Mascota?
Bo jeśli pytanie dotyczy ogółu kołowrotków to w każdej firmie a nawet pomiędzy modelami tej samej firmy różnie.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline MarCin88

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #148 dnia: 28.01.2021, 19:20 »
Pytasz o Mascota?
Bo jeśli pytanie dotyczy ogółu kołowrotków to w każdej firmie a nawet pomiędzy modelami tej samej firmy różnie.
Tak chodzi mi o mascota.
Faktycznie wartości nawoju zylki w tym kolowrotku sa niedoszacowane?

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki kołowrotek do metody?
« Odpowiedź #149 dnia: 28.01.2021, 19:32 »
Jak dla mnie Dragon mega baits stealth 1150i jest ciekawszą opcją jak ten Flagma mascot ,bardziej pod metodę pasuje i klasyka  0,25mm masz 120m ;),a to klony