Autor Wątek: ABC klasycznego feedera - zestawy  (Przeczytany 322985 razy)

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #195 dnia: 12.04.2016, 22:10 »
Ja przywiązuje dużą wagę do zestawów,uważam że to 70% sukcesu
Staś
Klasyczny Feeder

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #196 dnia: 12.04.2016, 22:14 »
Ja przywiązuje dużą wagę do zestawów,uważam że to 70% sukcesu
Zestaw w znaczeniu rozmiar haka, grubość i długość przyponu. Zgadzam się w 100 % :thumbup:

Jeżeli natomiast pisałeś o rodzaju zestawu to mam troszkę mniej optymistyczny scoring ;)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #197 dnia: 12.04.2016, 22:22 »
Ja przywiązuje dużą wagę do zestawów,uważam że to 70% sukcesu

Ale do czego konkretnie przywiązujesz wagę? Co stanowi 70% sukcesu?
Lucjan

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #198 dnia: 12.04.2016, 22:39 »
Relacja grubość żyłki głównej, przypon, rodzaj przynęty,j akie dno, jaki uciąg, to dla mnie ważne sprawy, himery ryb :) Nie brnę już dalej w tej dyskusji, bo każdy z nas ma swoje priorytety.
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #199 dnia: 13.04.2016, 00:44 »
Widzisz - masz rację. Ale to nie zestaw, nie jego typ daje te 70%  :)

Co do takich rozmów - ja uważam, ze są one jak najbardziej dobre - dlatego, że wielu wędkarzy może mieć dziwne podejście czytając pewne posty. Dla kogoś kto lubi misterne zestawy skrętka na przykład to coś dobrego, dla kogoś takiego jak ja - zestaw prosty bardziej jest odpowiedni. I jeden i drugi łowią i są bardzo skuteczne. To jak się nimi łowi, jaka się ma taktykę, przynęty, jak zarzuca, ile - to jest bardziej istotne.

Ja nie jestem przekonany, że zestawy z mega cienkimi żyłkami i przyponami są konieczne, ultra czułe kije. Łowiąc na rzekach ryba podchodzi pod prąd, pierwszą rzeczą którą widzi jest przynęta. To nie spławik. O wiele bardziej ważne jest jak łowimy, czego używamy. Normalną rzeczą jest, że przy dżokersie i ochotce trzeba używać cienkich zestawów, bo ryba poznawać będzie że z przynęta coś jest nie tak, zresztą haki są cienkie i małe. Ale jeżeli nęcimy siekaną dendrobeną i białymi, zmieszanych z miksem, to można sobie pozwolić na większe średnice, większe przynęty. To proste - ważne aby ryba dała się nabrać. Wcina siekane robaki, a tutaj dwa na włosie. Czyli nagroda specjalna i bach! Mamy branie łopaty. Jeżeli zastosujemy odpowiednio długi przypon, to średnica żyłki wcale nie musi być super niska, nie musi być to plecionka. Ot po prostu - tak się zastawia pułapkę, można to modyfikować, podałem ogólny przykład.

Dlatego Staszek uważam, że Twoje 'kuksańce' odnośnie moich zestawów mogą być mylące dla kogoś. Bo to, że Ty tak łowisz nie znaczy wcale, że to jedyna słuszna droga, tak jak i moja nie jest tą jedyną. Pokazałem jednak jak działa ogólnie łowienie feederem, w uproszczony sposób. Jeżeli wędkarz zacznie myśleć jak zrobić coś aby ryby brały częściej, te większe, jeżeli zrozumie zasadę działania zestawu, zachowania się ryb - to już jest dobrze. To wtedy następuje nastawianie się już pod ryby, dogrywanie szczegółów, szukanie lepszych przynęt i tak dalej. Sam zestaw jest mniej ważny, liczy się ogólna zasada. Jeżeli ktoś zaś łyknie kit, że skrętka jest najlepsza - to sam sobie rzuca kłody pod nogi...

Cokolwiek by nie pisać o Metodzie - to wymyślili ja goście łowiący na komercjach z karpiami. Ale wcale nie oznacza to, że zasada działania jest inna, że w Polsce się to sprawdzać nie będzie... Ryby są te same, w UK, Francji, Polsce czy na Ukrainie. Dlatego na Metodę łowi tak wiele osób w Polsce - jest skuteczna. Jeszcze rok temu wiele osób mówiło mi jak to pellety się w Polsce nie sprawdzają, że ryb tego nie znają. Ciekawe ile osób teraz mi to powie :D A helikopter? Wykorzystanie jego możliwości może przynieść nie lada sukcesy nad wodą. Możliwość dawania 'grubych' frakcji sprawia, że można uzyskać coś, czego nie da się Metodą tak naprawdę. Jeżeli więc ryba reaguje dobrze na kukurydzę, bo woda jest czystsza, to taki zestaw może dawać super wyniki.

Trzeba tylko kombinować i dopasować się do ryb. Ktoś może powiedzieć, że robił tak jak mówiłem i wyników nie było. Bo nie zawsze są. Często trzeba je wypracować, wielogodzinyymi sesjami, próbami. Trzeba swoje wysiedzieć po prostu. Ale nie róbmy jaj - nie bawmy się w bycie prima balleriną wiążącą najlepsze zestawy, bo to tylko mały ułamek sukcesu. Pisanie, ze skrętka jest lepsza od helikoptera jest nierozsądne. Bo to jak mówić, że tyczka jest lepsza od feedera :)
Lucjan

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #200 dnia: 13.04.2016, 05:01 »
Nie wypowiadałem się na temat metody,testuje różne zestawy i wyrażam opinie na podstawie swoich doświadczeń,nikogo nie krytykuje każdy łowi jak chce/Mi zestawy ze skrętką spisują się świetnie,choć prima baleriną nie jestem,wytestowane przez wiele godzin nad wodą.Moje sposoby nie sa jedynie słuszne to prawda,
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #201 dnia: 13.04.2016, 08:15 »
Ale krytykujesz zestaw helikopterowy którego nie używasz... :)

Nikt z nas nie ma monopolu na najlepsze zestawy, ważne abyśmy patrzyli na wszystko obiektywnie. Nie tylko przez pryzmat odcinka Odry, Tamizy, jakieś danej komercji czy ulubionej wody. Uwzględnijmy jak łowimy, na co się nastawiamy - to jest ważne przy wyborze danego zestawu

Odpowiadajmy więc na pytania, bez pokazywania 'na co ja bym łowił', 'czego bym nie zawiązywał' lub ''co się będzie plątać' :) Zawsze można otworzyć wątek odnośnie porównania jakiś zestawów i tam pisać i argumentować. Bez robienia komuś zamieszania w głowie :)


A na pytanie Sojera mogę odpowiedzieć, że wszystkie wersje mogą się sprawdzać. Ważne aby przypon nie był zbyt długi i dawał odpowiednie samozacięcie. Jeżeli coś miałoby się splątać, to i tak się splącze. Polecam fluorocarbon jako przypon, jest sztywniejszy i pewniejszy. Faktycznie hak się może zaczepić o koszyk, więc dobrze jest aby znajdował sie na środku koszyka lub nad nim. To rzadka sprawa ale się zdarzyć może.
Lucjan

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #202 dnia: 13.04.2016, 17:54 »
Ale krytykujesz zestaw helikopterowy którego nie używasz... :)

Nikt z nas nie ma monopolu na najlepsze zestawy, ważne abyśmy patrzyli na wszystko obiektywnie. Nie tylko przez pryzmat odcinka Odry, Tamizy, jakieś danej komercji czy ulubionej wody. Uwzględnijmy jak łowimy, na co się nastawiamy - to jest ważne przy wyborze danego zestawu

Odpowiadajmy więc na pytania, bez pokazywania 'na co ja bym łowił', 'czego bym nie zawiązywał' lub ''co się będzie plątać' :) Zawsze można otworzyć wątek odnośnie porównania jakiś zestawów i tam pisać i argumentować. Bez robienia komuś zamieszania w głowie :)


A na pytanie Sojera mogę odpowiedzieć, że wszystkie wersje mogą się sprawdzać. Ważne aby przypon nie był zbyt długi i dawał odpowiednie samozacięcie. Jeżeli coś miałoby się splątać, to i tak się splącze. Polecam fluorocarbon jako przypon, jest sztywniejszy i pewniejszy. Faktycznie hak się może zaczepić o koszyk, więc dobrze jest aby znajdował sie na środku koszyka lub nad nim. To rzadka sprawa ale się zdarzyć może.
Lucjan sory! Stachu ma prawo ten zestaw krytykować(Choć niczego właściwie się nie doczytałem aż tak rażącego). Tytuł wątku jest inny. A Helikopter? To zestaw Karpiowy,zaadoptowany przez Angoli, do łowienia na komercji,odchudzony. A jeśli ja mogę rozumować po swojemu? On przedstawił modyfikację skrętki,sprawdzającą się jako Pater-Noster, na małych uciągach. Jedynie porównywalny,technicznie z Helikopterem. Jak piszesz .Nikt nie ma monopolu na jedyną prawdę! Stosujmy co nam na naszych łowiskach się sprawdza. Sory jeśli coś nie doczytałem,bo zrobiło się grubo w tym wątku.
Arek

sojer13

  • Gość
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #203 dnia: 13.04.2016, 18:01 »
Ale krytykujesz zestaw helikopterowy którego nie używasz... :)

Nikt z nas nie ma monopolu na najlepsze zestawy, ważne abyśmy patrzyli na wszystko obiektywnie. Nie tylko przez pryzmat odcinka Odry, Tamizy, jakieś danej komercji czy ulubionej wody. Uwzględnijmy jak łowimy, na co się nastawiamy - to jest ważne przy wyborze danego zestawu

Odpowiadajmy więc na pytania, bez pokazywania 'na co ja bym łowił', 'czego bym nie zawiązywał' lub ''co się będzie plątać' :) Zawsze można otworzyć wątek odnośnie porównania jakiś zestawów i tam pisać i argumentować. Bez robienia komuś zamieszania w głowie :)


A na pytanie Sojera mogę odpowiedzieć, że wszystkie wersje mogą się sprawdzać. Ważne aby przypon nie był zbyt długi i dawał odpowiednie samozacięcie. Jeżeli coś miałoby się splątać, to i tak się splącze. Polecam fluorocarbon jako przypon, jest sztywniejszy i pewniejszy. Faktycznie hak się może zaczepić o koszyk, więc dobrze jest aby znajdował sie na środku koszyka lub nad nim. To rzadka sprawa ale się zdarzyć może.

No i właśnie czekałem na podpowiedź autora swojego helikoptera. Dziękuję Luk za Twoją wypowiedź, gdyż w kwestii helikoptera (i nie tylko) jak dla mnie jesteś autorytetem. Widzę wywołała się niezła dyskusja i ,,znawcy wychwalający swoje i negujący innych patenty" mają pole do popisu. Chodziło mi bardziej o Waszą opinie na temat zamieszczonej wcześniej przeze mnie ilustracji i przedstawionego przeze mnie problemu. Po tak konstruktywnej i rzeczowej wypowiedzi, wiem już jak usprawnić sporządzony zestaw na podstawie doskonałych filmików na kanale Spławik i Grunt. Dziękuję za wypowiedź wszystkich w załączonym temacie.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #204 dnia: 13.04.2016, 20:34 »
Lucjan sory! Stachu ma prawo ten zestaw krytykować(Choć niczego właściwie się nie doczytałem aż tak rażącego). Tytuł wątku jest inny. A Helikopter? To zestaw Karpiowy,zaadoptowany przez Angoli, do łowienia na komercji,odchudzony. A jeśli ja mogę rozumować po swojemu? On przedstawił modyfikację skrętki,sprawdzającą się jako Pater-Noster, na małych uciągach. Jedynie porównywalny,technicznie z Helikopterem. Jak piszesz .Nikt nie ma monopolu na jedyną prawdę! Stosujmy co nam na naszych łowiskach się sprawdza. Sory jeśli coś nie doczytałem,bo zrobiło się grubo w tym wątku.

Arek, mi się dyskusja podoba, bo dzięki niej wielu pomyśli inaczej o zestawach. Nie rozumiem dlaczego uważasz helikopter za zestaw karpiowy. Zaraz zaczniemy dyskutować co było pierwsze - jajko czy kura, czyli karpiarze czy feederowcy :D Kto pierwszy zrobił taki zestaw? Nie myśl, że karpiarze na wszystko wpadają sami, oni tyle samo zerżnęli od feederowców :)

Nie róbmy jaj! Rozkładając wszystko na czynniki pierwsze, jeżeli użyjesz cienkich żyłek jak to robi Staszek, to obydwa zestawy będą tak samo skuteczne, helikopter tylko inaczej będzie sygnalizował brania, o wiele mocniej. Możesz i tu i tu łowić na ochotkę, jak pogrubisz zestawy to i na skrętkę możesz łowić karpie i brzany. Oczywiście w przypadku rzek helikopter z dłuższym przyponem jest bardziej uciążliwy, ale przy łowieniu ryb  większych na wodach stojących często  praktyczniejszy. Ważne jak nęcisz, jak łowisz, sam zestaw to mniej znacząca sprawa, często prywatne preferencje.

Czepianie się samych zestawów nie ma sensu. To co ja zauważam, to jakieś dzielenie - ABC klasycznego feedera i zestawy które są klasyczne i nieklasyczne. Zestawy szlachetne  i zestawy zwykłe, prostackie, niegodne grunciarza przez duże gie :D
 Ale co - helikopter to jakiś niewydarzony zestaw karpiowy?  Jest tak stary jak zestawy ze skrętką, zapewniam. Inaczej byłoby gdyby tytuł wątku brzmiał - 'Zestawy gruntowe  na zawodach feederowych- - to rozumiem. Ale tak? ;D

Jakby co to nie ma stresu ani kłótni, zapraszam do dyskusji jakby coś :D

Lucjan

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #205 dnia: 13.04.2016, 20:43 »
Lucjan sory! Stachu ma prawo ten zestaw krytykować(Choć niczego właściwie się nie doczytałem aż tak rażącego). Tytuł wątku jest inny. A Helikopter? To zestaw Karpiowy,zaadoptowany przez Angoli, do łowienia na komercji,odchudzony. A jeśli ja mogę rozumować po swojemu? On przedstawił modyfikację skrętki,sprawdzającą się jako Pater-Noster, na małych uciągach. Jedynie porównywalny,technicznie z Helikopterem. Jak piszesz .Nikt nie ma monopolu na jedyną prawdę! Stosujmy co nam na naszych łowiskach się sprawdza. Sory jeśli coś nie doczytałem,bo zrobiło się grubo w tym wątku.

Arek, mi się dyskusja podoba, bo dzięki niej wielu pomyśli inaczej o zestawach. Nie rozumiem dlaczego uważasz helikopter za zestaw karpiowy. Zaraz zaczniemy dyskutować co było pierwsze - jajko czy kura, czyli karpiarze czy feederowcy :D Kto pierwszy zrobił taki zestaw? Nie myśl, że karpiarze na wszystko wpadają sami, oni tyle samo zerżnęli od feederowców :)

Nie róbmy jaj! Rozkładając wszystko na czynniki pierwsze, jeżeli użyjesz cienkich żyłek jak to robi Staszek, to obydwa zestawy będą tak samo skuteczne, helikopter tylko inaczej będzie sygnalizował brania, o wiele mocniej. Możesz i tu i tu łowić na ochotkę, jak pogrubisz zestawy to i na skrętkę możesz łowić karpie i brzany. Oczywiście w przypadku rzek helikopter z dłuższym przyponem jest bardziej uciążliwy, ale przy łowieniu ryb  większych na wodach stojących często  praktyczniejszy. Ważne jak nęcisz, jak łowisz, sam zestaw to mniej znacząca sprawa, często prywatne preferencje.

Czepianie się samych zestawów nie ma sensu. To co ja zauważam, to jakieś dzielenie - ABC klasycznego feedera i zestawy które są klasyczne i nieklasyczne. Zestawy szlachetne  i zestawy zwykłe, prostackie, niegodne grunciarza przez duże gie :D
 Ale co - helikopter to jakiś niewydarzony zestaw karpiowy?  Jest tak stary jak zestawy ze skrętką, zapewniam. Inaczej byłoby gdyby tytuł wątku brzmiał - 'Zestawy gruntowe  na zawodach feederowych- - to rozumiem. Ale tak? ;D

Jakby co to nie ma stresu ani kłótni, zapraszam do dyskusji jakby coś :D
Heee! ;D Nie wiem co tobie wręcz odpisać Lucjanie. Strasznie to sobie zniosłeś do zarodka. Jakieś jajka i kury, nic tu nie mają do rzeczy! Co byśmy obaj ,czy inni nie wymyślili w teorii?? Helikopter zawdzięczamy Karpiarzom. !!!A może mam jakieś zaległości? I coś przeoczyłem? Cesarzowi ,co Cesarskie?
Arek

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #206 dnia: 13.04.2016, 20:46 »
Tylko że większość pokazanych  zestawów jest na zawodach zabroniona,zestawy muszą być przelotowe pokazałem nowe rozwiązania klasycznego feedera z użyciem koszyczka i wielu kolegom się spodobały,osobiste preferencje,stare typu in line [ rurkę wszechobecną wszyscy znają ,celem tego tematu jest pokazanie że można inaczej i pokazanie jak,a nie jak zostać mistrzem Baletu ;D
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #207 dnia: 14.04.2016, 08:39 »
Tylko że większość pokazanych  zestawów jest na zawodach zabroniona,zestawy muszą być przelotowe pokazałem nowe rozwiązania klasycznego feedera z użyciem koszyczka i wielu kolegom się spodobały,osobiste preferencje,stare typu in line [ rurkę wszechobecną wszyscy znają ,celem tego tematu jest pokazanie że można inaczej i pokazanie jak,a nie jak zostać mistrzem Baletu ;D

Staszek, ja tylko czuwam :D  Zawody feederowe w Polsce to nowość, więc klasykę można różnie rozumieć. W UK ludzie się pukają w głowę jeżeli chodzi o regulamin FIPSedu, to wielka bzdura tak łowićł Niech ktoś nie pomyśli, że oni czuwają nad jakąś klasyką. Na takiej Inniscarze lub rok temu w Holandii i tak nikt nie łowiłby na Metodę, takie obostrzenia są więc zbędne i sprawiają, że robi się dziwnie, ilości robactwa i zanęt są duże (ciężko to przerobić), zakaz stosowania pelletów czy kulek to kolejna bzdura.

 Pokazujesz bardzo dobrze zestawy - niepotrzebnie udowadniasz coś czego nie ma, czyli wyższość skrętki nad helikopterem. Jak pisałem, własne upodobania, warunki i ryby na jakie się nastawiamy decydują o wyborze zestawu. Obydwa są skuteczne :D


 Heee! ;D Nie wiem co tobie wręcz odpisać Lucjanie. Strasznie to sobie zniosłeś do zarodka. Jakieś jajka i kury, nic tu nie mają do rzeczy! Co byśmy obaj ,czy inni nie wymyślili w teorii?? Helikopter zawdzięczamy Karpiarzom. !!!A może mam jakieś zaległości? I coś przeoczyłem? Cesarzowi ,co Cesarskie?


Arek, teraz trudno rozróżnić co kto komu zawdzięcza. Włos, chody, karpiowe Metody,zig rigi i wiele innych zestawów - to na pewno wymyślili karpiarze. Ale przypisywać im helikoptera to przesada. Tak łowiono od dawien dawna, w różny sposób, z różnymi modyfikacjami. Kto to jest w ogóle karpiarz? Jakby co to w UK takowi się pojawili na początku lat osiemdziesiątych. Nie chce mi się wierzyć, że wcześniej ten zestaw był nieznany.

Lucjan

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #208 dnia: 14.04.2016, 08:48 »
Według dostępnej literatury wędkarskiej książka z XI wieku pierwsze karpie łowiono w Polsce na imitacje muchy tzw giez bydlęcy metodą powierzchniową. ( Polacy wymyślili Zig Riga 1000 lat temu ;) )

Danny Fairbrass
W Korda Thinking Tackle Giantica opisuje zestaw helikopterowy jako zestaw idealny do oddawania dalekich rzutów 130-150 yardów i jako zapożyczony z wędkarstwa feederowego...

Offline cumbajszpil

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 050
  • Reputacja: 40
  • Volenti non fit iniuria...
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #209 dnia: 14.04.2016, 08:53 »
Według dostępnej literatury wędkarskiej książka z XI wieku pierwsze karpie łowiono w Polsce na imitacje muchy tzw giez bydlęcy metodą powierzchniową. ( Polacy wymyślili Zig Riga 1000 lat temu ;) )

Danny Fairbrass
W Korda Thinking Tackle Giantica opisuje zestaw helikopterowy jako zestaw idealny do oddawania dalekich rzutów 130-150 yardów i jako zapożyczony z wędkarstwa feederowego...
:bravo: :thumbup: