Autor Wątek: Kołowrotki Okuma  (Przeczytany 7362 razy)

Offline Maki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 180
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Kołowrotki Okuma
« dnia: 08.05.2018, 10:31 »
Witam

Panowie mam do was pytanie, a mianowicie chodzi o to, że zastanawiam się nad kupnem kołowrotka podobnego do Okuma travetine 55 z wolnym biegiem, ale już jej nie produkują(wiem że są ostatnie sztuki na Allegro, ale wolałbym kupić w stacjonarnym sklepie co ułatwi ewentualna gwarancje).
Jego następca jest chyba 6cio łożyskowy
LONGBOW XT BAITFEEDER 655 Który kosztuje 210 zł.
Natrafiłem jeszcze na kolowrotek CEYMAR BAITFEEDER trzy łożyskowy który mógłbym kupić w tym samym rozmiarze za 160 zł. Większość ryb które łowie nie przekracza 4 kg wiec może nie warto przepłacać ? Kolowrotek bedzie służył do łowienia wedka Daiwa black widow carp 3.6 3 lbs. Czy odczuje różnice, że ten trzy łożyskowy jest gorszy ??
Proszę o opinie posiadaczy kołowrotków 👍

Offline bartek92x

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: 5
Odp: Kołowrotki Okuma
« Odpowiedź #1 dnia: 08.05.2018, 11:34 »
Mam okume travertine 45 do feedera jest fajny bo nie jest duży. Nie wiem jak przy 55, ale przy moim jest niskie przelozenie trzeba się trochę namachać zwijając. Po 3 letnim użytkowaniu zrobił mi się luz na korbce taki że czasami uderza o kabłąk. Nie był w żadnym serwisie ani też go zbytnio nie oszczędzałem zwijał przeróżne zestawy i dalej daje rade. Choć w odczuciu plastikowy jakos mnie nie zawiódł

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka


Offline Karol28

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 295
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotki Okuma
« Odpowiedź #2 dnia: 08.05.2018, 18:49 »
Witam

Panowie mam do was pytanie, a mianowicie chodzi o to, że zastanawiam się nad kupnem kołowrotka podobnego do Okuma travetine 55 z wolnym biegiem, ale już jej nie produkują(wiem że są ostatnie sztuki na Allegro, ale wolałbym kupić w stacjonarnym sklepie co ułatwi ewentualna gwarancje).
Jego następca jest chyba 6cio łożyskowy
LONGBOW XT BAITFEEDER 655 Który kosztuje 210 zł.
Natrafiłem jeszcze na kolowrotek CEYMAR BAITFEEDER trzy łożyskowy który mógłbym kupić w tym samym rozmiarze za 160 zł. Większość ryb które łowie nie przekracza 4 kg wiec może nie warto przepłacać ? Kolowrotek bedzie służył do łowienia wedka Daiwa black widow carp 3.6 3 lbs. Czy odczuje różnice, że ten trzy łożyskowy jest gorszy ??
Proszę o opinie posiadaczy kołowrotków 👍

Cześć, używam właśnie tego Ceymara przy takiej samej karpiówce Daiwy. Kołowrotek świetnie wyważa kij. Praca jak z co najmniej półki wyższej. W ostatnią niedzielę złowiłem na ten zestaw dwa karpie, jeden 3kg, drugi ponad 5kg i poradził sobie bez żadnego problemu.
Pozdrawiam, Karol.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotki Okuma
« Odpowiedź #3 dnia: 27.10.2019, 19:44 »
Podczepię się pod wątek. Mam pytanie dotyczące kołowrotków Okuma: Longbow, Ceymar, Carbonite. Czy wszystkie one mają składaną - łamaną korbkę?
Marcin

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotki Okuma
« Odpowiedź #4 dnia: 27.10.2019, 19:49 »
Niestety, ale składana korbka to zawsze prędzej czy później luz. Takie jest prawo Murphyego. :) przetestowane mam to w wielu kołowrotkach... A szkoda, bo ogólnie to wygodne rozwiązanie do transportu :)

Offline michalryby

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 228
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Okolice Wrocławia
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotki Okuma
« Odpowiedź #5 dnia: 27.10.2019, 20:03 »
Ja posiadam okume Ceymar baitfeeder w rozmiarze bodajże 340. W tych pieniądzach super sprzed do feedera. Płynna praca hamulca, ładny nawój, mała waga, i ogólnie prezentuje się solidnie.
Minusem jak dla mnie jest klips. W moim egzemplarzu zdarza się że żyłka sama się wypina z niego. I podczas zakładania żyłki na ten klips nie słychać charakterystycznego kliknięcia - lecz może tak jest tylko w moim egzemplarzu 😉
Ps z wolnego biegu raczej nie korzystam traktuje to jako opcję gdy chce iść się odlać :P

Z okumy posiadam też okuma carbonite 2 do odległościówki i również jestem zadowolony z tego młynka 😉 (chyba nawet bardziej niż z wersji do feedera) :)

Offline MoniaK

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 20
Odp: Kołowrotki Okuma
« Odpowiedź #6 dnia: 27.10.2019, 20:36 »
Co do luzów w składanych rączkach to nie demonizujmy.
Mam je w Daiwach TD, Okumach Aventach i Trio Rexach. Luz na nich nigdy mi nie przeszkadzał a nawet nigdy nie zwracałem na to uwagi. Za to komfort składania i chowania sprzętu do pokrowców jest bezcenny.

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kołowrotki Okuma
« Odpowiedź #7 dnia: 27.10.2019, 21:33 »
A może Okuma Pulzar Baitfeeder? Bardzo fajnie spasowany młynek, ładnie układa żyłkę z precyzyjnym hamulcem. Pracą porównywalny z baitrunnerem OC (subiektywnie)

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Kołowrotki Okuma
« Odpowiedź #8 dnia: 27.10.2019, 22:13 »
Niestety, ale składana korbka to zawsze prędzej czy później luz. Takie jest prawo Murphyego. :) przetestowane mam to w wielu kołowrotkach... A szkoda, bo ogólnie to wygodne rozwiązanie do transportu :)

Zawsze można zmienić korbkę na nieskładaną.
Tylko trzeba dobrać pasujący zamiennik.

Offline LaRue

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotki Okuma
« Odpowiedź #9 dnia: 29.10.2019, 22:26 »
Ja posiadam okume Ceymar baitfeeder w rozmiarze bodajże 340. W tych pieniądzach super sprzed do feedera. Płynna praca hamulca, ładny nawój, mała waga, i ogólnie prezentuje się solidnie.
Minusem jak dla mnie jest klips. W moim egzemplarzu zdarza się że żyłka sama się wypina z niego. I podczas zakładania żyłki na ten klips nie słychać charakterystycznego kliknięcia - lecz może tak jest tylko w moim egzemplarzu 😉
Ps z wolnego biegu raczej nie korzystam traktuje to jako opcję gdy chce iść się odlać :P

Mam ten kołowrotek i jestem z niego naprawdę zadowolony . Mogę potwierdzić jego zalety, które tu opisałeś, ale jeśli chodzi o klips to w twoim musi być coś nie tak. Klips mam okrągły a żyłka zachodzi napawdę głęboko i trudno mi sobie wyobrazić żeby mogła się sama wypiąć. W każdym razie dla ryb do 5 kg bym nie przepłacał, bo ten kręcioł fajnie pracuje. Rączkę ma oczywiście składaną

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotki Okuma
« Odpowiedź #10 dnia: 30.10.2019, 16:16 »
Travertine, Tactic, Longbow XT i Ceymar Baitfeeder bazują na tych samych rozwiązaniach napędowych.
Różnicę stanowią lata produkcji, kolorki, jakieś drobnostki typu inny hamulec, inna korbka.... Ten sam stary kotlet (za to sprawdzony!) w coraz to nowszych opakowaniach.
Ceymar mimo 3 łożysk i niezbyt dużej ceny, to naprawdę żywotny sprzęt, o całkiem niezłej pracy.
Miałem na serwisie kilka sztuk wielkości 30 i 40, tyranych na komercjach z grubszym karpiem i jesiotrem. W sumie nie dolegało im nic, prócz niewielkiego zużycia okładzin hamulca (nic dziwnego :)).

Obecnie są to modele, które wyszły już z produkcji, i zostały zastąpione przez nowe.
Największe zmiany w nowych modelach z wolnym biegiem, to inne rozwiązanie posuwu szpuli (już nie na eliptycznej zębatce) i większej średnicy szpule, o bardziej stożkowatym kształcie.
Czesiek

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotki Okuma
« Odpowiedź #11 dnia: 22.11.2020, 12:47 »
Podepnę się pod wątek. Na co z punktu widzenia zwykłego "szarego" wędkarza przekładają się różnice między kołowrotkami:

OKUMA DYNADRAG XP BAITFEEDER
Okuma Aventa
Okuma LS-6K BAITFEEDER
Okuma Coronado CDX

Zgodnie z bełkotem marketingowym opisu tych model, każdy z nich jest super ;)
Marcin

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 387
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotki Okuma
« Odpowiedź #12 dnia: 22.11.2020, 16:54 »
Głównym mankamentem jest rozmiar, ilość łożysk, siła hamulca oraz wykończenie. Który byś nie kupił to będziesz zadowolony. Posiadam 3 okumy w tym ls6k i nie chce innych kołowrotków ;)
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 982
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kołowrotki Okuma
« Odpowiedź #13 dnia: 22.11.2020, 17:39 »
Z tej czwórki nie miałem w rękach Coronado.
Z trójki wybrałbym zdecydowanie Avente. Oczywiście zależy jeszcze do czego ale jest w rozmiarach od 5000 do 10000 także coś tam można dobrać 😉
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline aceman

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 1
Odp: Kołowrotki Okuma
« Odpowiedź #14 dnia: 22.11.2020, 17:50 »
Jak prezentuje się: OKUMA DYNADRAG XP BAITFEEDER na tle pozostałych z wymienionych? Różnica cenowa jest spora.
Podczepiając się pod temat miał ktoś również przyjemność używania Okumy Ceymar i Pulzar?