Autor Wątek: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia  (Przeczytany 47158 razy)

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #105 dnia: 30.06.2015, 21:46 »
Tak zlał mi się post Jaco i Dyzmy sorki ale i tak chciałbym wiedzieć czemu taka lina ma służyć
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 588
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #106 dnia: 30.06.2015, 21:49 »
A tego to ja też nie wiem. Dla mnie żyłki powyżej 0,28 to profanacja :P
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #107 dnia: 30.06.2015, 21:50 »
to mnie zlały się posty :thumbdown: Dyzma używa haczyków nr 6 dlatego moje pytanie ,może przy metodzie użyć większych haczków ?
Pozdrawiam
Jacek

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #108 dnia: 30.06.2015, 21:51 »
Łowie w takich miejscach a ryby nierzadko mają ponad 10 kg
Krzysztof

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 588
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #109 dnia: 30.06.2015, 21:52 »
Można użyć większych, ale skoro ludzie łowią na mniejsze i nie mają spinek, to... mnie szlag zaraz trafi :D Ja i tak na 10 łowię, a Luk na 14 i nie ma problema.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #110 dnia: 30.06.2015, 21:53 »
To zdjęcie wszystko wyjaśnia :)
Staś
Klasyczny Feeder

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #111 dnia: 30.06.2015, 22:00 »
Można użyć większych, ale skoro ludzie łowią na mniejsze i nie mają spinek, to... mnie szlag zaraz trafi :D Ja i tak na 10 łowię, a Luk na 14 i nie ma problema.

Też nie używam większych niż 10 a spinki zdarzają się, ale nie 50 %  na dziesięć brań dwie trzy, więc nie jest źle, a zastosowanie podajnika z amortyzatorem poprawiło skuteczność. Spinki zawsze będą się zdarzały.
Pozdrawiam
Jacek

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 424
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #112 dnia: 04.06.2018, 18:58 »
Witam!  Odświeżę trochę już stary temat.

 Na method feeder łowię od 2 maja b.r.  Za mną już kilka zasiadek.  Początki trudne ;) ale coraz bardziej wciąga mnie ten obszar wędkarstwa. 

 Wczoraj byłem na kolejnej popołudniowej zasiadce, która trwała 6 godzin.   Sporo brań ale również sporo spinek.  Wyholowałem kilkanaście niewielkich karpików - około 15 sztuk, spięło mi się ok. 5 sztuk.  Ale tymi mniejszymi rybkami się nie przejmuję.  Miałem również 6 brań większych karpi z czego dwa znalazły się w podbieraku a cztery spięły się.  Brania to bardzo mocne ugięcia szczytówki. Holowałem je i czułem na wędce od kilku do kilkunastu sekund po czym następował luz na żyłce.  Ryby które udało mi się wyholować ważyły po 1,5 kg i sądzę, że te spięte były podobnych rozmiarów.  Wiem, że to nie okazy, ale to moje jak na razie największe trofea w przygodzie w method feeder.  Jednak cztery mi się spięły i nie było mi do śmiechu >:(    Jestem świeżakiem w tej dziedzinie wędkarskiej więc do końca nie wiem co mogło być tego przyczyną - tych spięć ryb.  Na wcześniejszych zasiadkach też odnotowywałem spięcia ale mniejszych karpi.

 Napiszę coś o zestawie na który łowię.  Wędka to Drennan Red Range 10ft Carp Feeder - szczytówka 1,5oz -, koszyk Drennan In - Line Flat Method Feeder, gotowe przypony Guru QM1 Bait Band Rigs size 12 i dumbell wafters 8 milimetrów.  Odległość na której łowię to 20, 25 metrów.

 W którym momencie popełniam błąd?  Jedyne co przychodzi mi do głowy to zbyt niska waga koszyczka i słabszy efekt samo zacięcia no bo nie przecież grubość żyłki głównej 0.26mm :-\

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #113 dnia: 04.06.2018, 19:20 »
Nie doszukiwałbym się tutaj winy w wadze koszyczka. Na wiosnę łowię na koszyczki 15 g i nie ma problemów z samozacięciem :)

Pokombinowałbym z wielkością haczyka (szedłbym raczej najpierw w kierunku 10). Do tego zmieniłbym zestaw na przelotowy. Przy podajnikach Drennana miałem podobny problem jak Ty. Łączniki w nich są super, ale siedzą zbyt mocno w korpusie. Ryba szarpiąc łbem i "wykorzystując" wagę koszyka pozbywa się haczyka. Na koniec spróbowałbym mniej siłowego holu - tutaj teoretyzuję, gdyż nie wiem jak pracuje wędka, której używasz.

Aha. Żyłka nie ma tutaj znaczenia :)
Pozdrawiam,
Maciek

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 020
  • Reputacja: 710
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #114 dnia: 04.06.2018, 19:42 »
Ani żyłka ani podajnik nie jest tu przyczyną częstych spięć. Sądzę, że powinieneś pokombinować z hakami. Zarówno wielkość jak i rodzaj ma znaczenie. Najlepiej mieć parę opakowań haków różnych wielkości i profillów. Spróbuję wytłumaczyć na swoim przykładzie...
Jeżdżąc na łowisko które odwiedzam najczęściej używam haków Drenanna 12 lub 14 lub Mikado w tych samych wielkościach, ostatnio też  Ownera (wszystko to gotowe przypony ). Na tych hakach spinki są u mnie sporadycznie. Wcześniej różnie to bywalo, gdy stosowałem Jaxona czy Browninga.
Drugie łowisko, które co jakiś czas odwiedzam nauczyło mnie, że nie mogę stosować haków Drenanna (ogólnie najlepiej mi się na nie łapie) ze względu na częste spinki-wyjątkiem są dni w których jest masa agresywnych brań. Zauważyłem, że wystarczyło założyć haczyk z zadziorem lub mikrozadziorem i liczba spinek drastycznie spadała.
Wydaje mi się,  że częste spinki są uzależnione od tego jak w danym dniu ryba pobiera pokarm. Są dni, gdy ryby ciągną delikatnie za pellet czy kulkę  (choć wskazanie jest wyraźnie ) i po zacięciu ryba zaraz spada z haka... I tu wydaje mi się jest ten moment, gdy trzeba spróbować coś zmienić ;)
Zawsze wtedy warto pokombinować zarówno z rodzajem, profilem, jak i wielkością haka ;)
Wydaję mi się że od tego najpierw powinieneś zacząć, a jakieś poważniejsze porady udzieli któryś z bardziej doświadczonych kolegów z forum :)
Może Luk się wypowie ;)
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #115 dnia: 04.06.2018, 20:25 »
Może za krótki przypon ?
Karp zasysa i jak jest krótki włos zanim ha się wbije koszyk go "wyciąga".
JKarp

Offline tench

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 424
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #116 dnia: 04.06.2018, 20:45 »
 Piękne dzięki za info.  Zgadzam się z Wami.  Do pewnej jakości perfekcji dochodzi się metodą prób i błędów ;)  Zdaję sobie sprawę, że na te spinki może mieć wpływ wiele różnych czynników o których pisaliście.

 Łowiąc kiedyś karpie punktowo z pva w woreczku prócz smakołyków był ciężarek 42gr i przypon długości +- 10cm. Krętlik nr.8 mocno osadzony w tulei ciężarka centrycznego. Podczas holu karpia bardzo rzadko wyskakiwał z tulei ciężarka a ryby bardzo, bardzo rzadko mi się spinały.  Myślę, że również ryby próbowały pozbyć się haka potrząsając łbem na boki. Używałem haków z micro zadziorem i może dlatego mi się nie spinały.  Myślę sobie, że duże znaczenie podczas holu - na haki bez zadziorowe - może mieć ciągłe napięcie żyłki głównej.  Wiem, że nie jest łatwą sprawą kontrolować to stałe napięcie linki ale dając rybie odrobinę luzu można doprowadzić do jej rychłej utraty i w takim momencie haczyk może wypiąć się z pyszczka gdy ryba potrząsa łbem.  Na pewno zwrócę na to uwagę. Uspokoiliście mnie co do wagi koszyczka ponieważ bardzo dobrze łowi mi się tą 15 - stką.  Może łowiąc na tak mały koszyk powinienem po prostu mocniej dociąć? Nie wiem.  Będę próbował.  Jedno jest pewne, że nie zamienię haków bez zadziora na haki z zadziorem.  Bezzadziorowe są o wiele bezpieczniejsze dla ryb i zdania w tej kwestii nie zmienię.  A wiele porozrywanych, zniekształconych pyszczków już widziałem.  Spinki  w porównaniu z porozpiep.... pyskami ryb to pikuś.

 Dyskretnie odejdę od tematu.  Jakich maksymalnie wielkościowo koszyków mogę w sposób bezpieczny - dla wędziska - użyć do szczytówki 1.5oz a jakich do 2oz?  Bo nawet 15 - tka załadowana z pelletem wprowadza mnie w niepokój.  Szczytówka według mnie ugina się zbyt mocno. Sorry, trochę przesadzam ale nie mogę się jeszcze przyzwyczaić do tak finezyjnego łowienia :-[

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #117 dnia: 04.06.2018, 21:17 »
Może łowiąc na tak mały koszyk powinienem po prostu mocniej dociąć?

Nic nie docinaj ;) Po prostu podnieś wędkę i rozpocznij hol. Jak słusznie zauważyłeś, bardzo ważne jest, by żyłka podczas holu była cały czas napięta.

Dyskretnie odejdę od tematu.  Jakich maksymalnie wielkościowo koszyków mogę w sposób bezpieczny - dla wędziska - użyć do szczytówki 1.5oz a jakich do 2oz?  Bo nawet 15 - tka załadowana z pelletem wprowadza mnie w niepokój.  Szczytówka według mnie ugina się zbyt mocno. Sorry, trochę przesadzam ale nie mogę się jeszcze przyzwyczaić do tak finezyjnego łowienia :-[

Skoro w zestawie masz szczytówkę o krzywej ugięcia 2 oz (56 gramów), to spokojnie wędka poradzi sobie z koszykami 30 g + zanęta. Przy takiej wędce nie ma raczej sensu używać cięższych podajników (no chyba, że będziesz rzucał pod wiatr) bo długość 10 ft nie służy do łowienia na dużych dystansach. Na stronie firmy Drennan znajdziesz informacje, że wędka przeznaczona jest do małych i średnich podajników, i łowienia na dystansie do około 30 metrów :)
Pozdrawiam,
Maciek

Offline Zbigniew

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 129
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubelskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #118 dnia: 04.06.2018, 21:23 »
Jakich maksymalnie wielkościowo koszyków mogę w sposób bezpieczny - dla wędziska - użyć do szczytówki 1.5oz a jakich do 2oz?  Bo nawet 15 - tka załadowana z pelletem wprowadza mnie w niepokój.  Szczytówka według mnie ugina się zbyt mocno.

Szczytówka podczas wyrzutu jest prosta, nie pęknie. Ugięcie wędki jest wtedy poniżej szczytówki.

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 020
  • Reputacja: 710
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #119 dnia: 04.06.2018, 21:35 »
Ja Ci odpowiem tak: Najczęściej używam szczytówek 1oz ( bardzo, bardzo rzadko twardszych ), a na zestawie mam koszyk Preston 20 lub 30g + towar, ewentualnie Drenann 25g + towar i jeszcze nigdy mi szczytówka z tego powodu nie ucierpiała :) a to że żyłka się owineła wokół przelotki i tego nie zauważyłem to już inna bajka... kończy się to skróceniem szczytówki ;)
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀