Autor Wątek: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?  (Przeczytany 331530 razy)

Offline KuBxOnOff

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1080 dnia: 07.03.2024, 22:07 »
Mogę dołożyć swoje 3 grosze dontematu. Zamiast classica zacząłem używać mastera, bo classic dawał ciut większą kleistość i wolniejszą pracę od mastera.
Ja robię test moich pomysłów i dążę do tego aby zanęta uwalniała waftersa 8mm w 20-30s. Waftersa układam na dno foremki i zasypuje. Po wyjęciu z foremki widzę waftersa.
Nie łowię w głebokich wodach, ale pewnie wtedy dążyłbym do 1-2minut uwolnienia waftersa 8mm.
Testowałeś czas pracy swojej zanęty?
Dla mnie idealna zanęta to zmielona na pył, która po kilku minutach w łowisku pozostawia jedynie obłok i jak najmniej drobinek.Moje łowiska są zdominowane drobnicą, stąd jedyne mniej ulotne elementy zanęty to u mnie pellet.

 Jeśli chodzi o taniość, to biszkopt na rekreacyjne łowienie z powodzeniem zastępuje najtańszym mielonym odpadem cukierniczym. Nie dodaje aromatu, nie widziałem powtarzalnej rożnicy kiedy dodawałem. Jak jednak mam fantazje pokombinować to dodaje zalewajek smakowych, rzadkich mało doklejających. Kilka razy po dolaniu zalewajki woda się otworzyła, ale kilka przypadków to dla mnie za mało aby wyciągać wnioski.

Nie znam kukurydzy ekstrudowanej i ona chyba u Ciebie robi niezłą robotę bo classica jeszcze doklejasz płatkami. Możesz opisać jak zachowuje się ta kukurydza ekstrudowana? Ja dawałem 5-10% mąki kukurydzianej ale też pogarszała mi pracę i finalnie zrezygnowałem z kuku. Jak ten dodatek wpływa na pracę? Dobrze puchnie i obsypuje, czy raczej dokleja (co mi nie bardzo pasuje patrząc na pozostałe składniki). Czy powstaje z tego tak porządana przeze mnie mgiełka czy drobne frakcje zalegające na dnie?
[/quote ]

Po pierwsze testowałem czas pracy ale na oko, bez stopera. Mniej więcej z wysokości głowy upuszczam podajnik żeby sprawdzić czy nie rozwala się o tafle wody. Spada na dno i zaczyna pracować. Jak już wspomniałem jutro wrzucę filmik ( może wreszcie wrzucę swój pierwszy filmik na YT )

Druga sprawa to z odpadem cukierniczym nie chce mi się bawić, szkoda mi czasu na pozyskanie potem suszenie i zaglądanie co jakiś czas czy nie pleśnieje. Po prostu otwieram paczkę z biszkoptem i sypię.

Na pył da się zmielić, ale wtedy wychodzi mączka kukurydziana i daje efekt betonowania myślę że kukurydza jaka by nie była to drobna betonuje a gruba poprawia pracę bo wolniej od innych składników pije wodę. Ekstrudowana jest o tyle inna że w będąc w grubszej granulacji niż mąką czyli drobinki 1mm puchnie i piję wodę w odrużnieniu od zwykłej kukurydzy. Ja robię tak, że przesiewam przez 1mm sitko i co nie przejdzie ląduje w młynku aż do skutku, z resztą postępuje tak z każdym składnikiem. Te 1mm frakcje w moim odczuciu puchną od wody i dają efekt farfocli podobnych do wspomnianego chleba tostowego, więc raczej nie jest to mgiełka tylko jak ja to nazywam dyskoteka drobinek tuż przy dnie. Im mix mniej namaczam to dyskoteka jest bardziej szalona, kwestia potrzeb.

Całą mieszankę traktuję jako uniwersalną zanętę na wszystkie białe ryby, z powodzeniem (pewnie niektórzy będą rwać włosy z głowy) również na płocie ewentualnie dozując chleb tostowy żeby poprawić smużenie. Aromatu dodaję żeby przełamać zapach konopii który wręcz zabija mączkę rybną (mam na myśli suchy mix, w namoczonym mączka uruchamia swój zapach). Ja do mixu zalewajek nie dodaję bo wolę zaromatyzować pellet.

Kiedyś bawiłem się w robienie kilku różnych mixów, jeden był specjalnie utarty w moździerzu na mąkę do stosowania jako czapka, drugi był nieco grubszy tak jak robię teraz czyli granulacja ok 1mm. A trzeci był w sumie nie wiadomo po co bardzo mocno konopny, nigdy nie wziąłem go nad wodę tylko częstowałem nim kurki, po mączce rybnej i konopiach niosą się jak złe ;D ;D ;D

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 858
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1081 dnia: 07.03.2024, 22:11 »

Na początku filmu p. Horemski prezentuje namaczanie miksu zblendowaną kukurydza. Osobiście nie stosowałem nigdy tego patentu ale może to coś co pasowałoby Ci.

jak nie masz zamiaru trzeć zanęty przez sito to nawet się za to nie ma co brać. Przerabiałem to dwa raz bo mi było śpieszno nad wodę i porobiły mi sie klejące grudy z tej zanęt namoczonej zmieloną kuku. To jest dobre jak ktos ma czas na staranne szykowanie zanęty inaczej można zepsuć miks. W tym roku raz już dałem ciała z pośpiechu :( nawet na filmie widać jak ciężko to przez sito przechodzi.

Offline KuBxOnOff

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1082 dnia: 07.03.2024, 22:28 »

Na początku filmu p. Horemski prezentuje namaczanie miksu zblendowaną kukurydza. Osobiście nie stosowałem nigdy tego patentu ale może to coś co pasowałoby Ci.

jak nie masz zamiaru trzeć zanęty przez sito to nawet się za to nie ma co brać. Przerabiałem to dwa raz bo mi było śpieszno nad wodę i porobiły mi sie klejące grudy z tej zanęt namoczonej zmieloną kuku. To jest dobre jak ktos ma czas na staranne szykowanie zanęty inaczej można zepsuć miks. W tym roku raz już dałem ciała z pośpiechu :( nawet na filmie widać jak ciężko to przez sito przechodzi.

Może rozrabianie wkrętarką zrobiło by dobrą robotę?

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 858
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1083 dnia: 07.03.2024, 22:41 »

Na początku filmu p. Horemski prezentuje namaczanie miksu zblendowaną kukurydza. Osobiście nie stosowałem nigdy tego patentu ale może to coś co pasowałoby Ci.

jak nie masz zamiaru trzeć zanęty przez sito to nawet się za to nie ma co brać. Przerabiałem to dwa raz bo mi było śpieszno nad wodę i porobiły mi sie klejące grudy z tej zanęt namoczonej zmieloną kuku. To jest dobre jak ktos ma czas na staranne szykowanie zanęty inaczej można zepsuć miks. W tym roku raz już dałem ciała z pośpiechu :( nawet na filmie widać jak ciężko to przez sito przechodzi.

Może rozrabianie wkrętarką zrobiło by dobrą robotę?

Nie wiem nie próbowałem, ale gęste jest to i klejące, więc musiałbyś spróbować. Ja tez przedobrzyłem bo do namoczonej wstepnie zanęty to dodałem i sie teraz to kisi w zamrazarce i czeka na lepszą pogode :P

Offline KuBxOnOff

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler i feeder

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1085 dnia: 09.03.2024, 21:47 »
Miks pięknie pracuje. Super sprawa! Mistrz drugiego planu też spoko ;)