Autor Wątek: Chorwacja - najlepsze metody połowu  (Przeczytany 1323 razy)

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Chorwacja - najlepsze metody połowu
« dnia: 19.07.2019, 15:15 »
Wybieram się do Chorwacji i chciałbym przy okazji połowić rybki. :) Pewnie ktoś już ma doświadczenie jak, gdzie i na co łowić . Póki co ustaliłem że najlepsze brania to przed świtem i zmierzchem oraz godzinę po. Przynęta to prawie wszystko ;D ale najlepsze efekty to ponoć chleb ( małe rybki ) oraz kawałki ryb, ośmiornicy, ślimaki, małże.
Chciałbym zabrać jakiś tani dziadkowy teleskop ( grunt ) i może bata. Co o tym sądzicie ?
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Chorwacja - najlepsze metody połowu
« Odpowiedź #2 dnia: 19.07.2019, 15:25 »
Dzięki , wczoraj przeczytałem cały wątek od 2004r., :P dlatego coś tam już wiem ale może ktoś z forum był i może się podzielić informacjami.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Chorwacja - najlepsze metody połowu
« Odpowiedź #3 dnia: 19.07.2019, 16:08 »
Wybieram się do Chorwacji i chciałbym przy okazji połowić rybki. :) Pewnie ktoś już ma doświadczenie jak, gdzie i na co łowić . Póki co ustaliłem że najlepsze brania to przed świtem i zmierzchem oraz godzinę po. Przynęta to prawie wszystko ;D ale najlepsze efekty to ponoć chleb ( małe rybki ) oraz kawałki ryb, ośmiornicy, ślimaki, małże.
Chciałbym zabrać jakiś tani dziadkowy teleskop ( grunt ) i może bata. Co o tym sądzicie ?

Bata bym nie brał. Ja na takie leniwe wakacje w Europie biorę zawsze jedną wędkę do spina, a drugą na spławik.  To nie jest łowienie Big Game :P Żadnych sztywnych pał, bo będą ryby hurtowo spadać. Spin to wersja travel albo teleskop. Pod spławik to teleskop. Łowienie na grunt wymaga odpowiedniego dna do tej metody, więc nie zawsze będziesz miał gdzie tak połowić. Poza tym zwykle są to miejsca oblegane przez lokalsów. Dlatego nie ma sensu brać sprzętu pod takie łowienie. A ja jednak na wakacjach wolę ciszę i spokój. Podobnie spining. Przy spinie od razu w Polsce bierzesz przynęty nadające się do łowienia w zaczepach, ewentualnie dropshota stosuj.

Spławiki do bolonki (na profilu Tubertini lub Trabucco na youtube znajdziesz filmy jak łowią z brzegu na bolonkę w morzu) oraz wagglery np. Drennana (3 g i w górę) w zależności od głębokości i od poziomu falowania. Dużo małych i mocnych haczyków, kilka większych np. ósemek. Warto wziąć też większą ilość śrucin i przelotowych oliwek do montażu zestawów, bo często możesz je rwać.

Uważaj na niektóre ryby jak np. ostrosz drakon. Nęcisz chlebem tostowym i dajesz. Jak się zrobi szum w wodzie to może podpłynąć coś większego przy połowach spławikowych. Woda krystalicznie czysta więc należy to uwzględnić przy swoich połowach. To nie łowienie karpi w mule  ;) 



Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Chorwacja - najlepsze metody połowu
« Odpowiedź #4 dnia: 19.07.2019, 16:13 »
Uważaj na draganę . Kolega miał takie szczęście... w pierwszy dzień został ukłuty i troszkę pocierpiał.
  Kolec smoka :D

...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Chorwacja - najlepsze metody połowu
« Odpowiedź #5 dnia: 19.07.2019, 16:20 »
Współczuje, bo ból jest spory :)                                                                                                                                                                         
Pamiętam, że już coś kiedyś wspominałem o łowieniu na spławik

Jedni łowią tak i tak (na kolorowe i niekolorowe) i też mają wyniki ;)
https://www.carpology.net/articles/features/does-lead-coating-and-colour-make-a-difference


Z racji tego, że temat dotyczy różnic pomiędzy łowieniem w morzu i w wodach słodkich to ja skupię się na spławiku z brzegu. Mieszkając w Szkocji typowym łowieniem na spławik w słonej wodzie było takie łowienie. Sam tak łowiłem.




We Włoszech na wakacjach po raz pierwszy spotkałem się z całkiem innym łowieniem na spławik z plaży, ze skał . Takim z nęceniem procą (są nawet zanęty na morze). Włosi łowią bolonkami robionymi specjalnie do wędkarstwa morskiego i z takimi spławikami jak na tych filmach 



Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 728
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Chorwacja - najlepsze metody połowu
« Odpowiedź #6 dnia: 19.07.2019, 16:22 »
Dzięki za info , będę na wyspie i raczej nie grozi mi tłum lokalsów ( z informacji od nich polują tylko kuszą ) A co do tego smoka to faktycznie trzeba uważać, jakieś rękawicę muszę sobie sprawić :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz