Autor Wątek: PZW - czy to normalne...  (Przeczytany 558874 razy)

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1785 dnia: 04.11.2019, 07:06 »
Można po przyjęciu mandatu się do niego odnosić?
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1786 dnia: 04.11.2019, 08:03 »
Kurde, to jest wyłudzenie pieniędzy, a nie mandat. Napadli na człowieka, wykorzystując swoje stanowisko i bezprawnie wyłudzili od niego pieniądze.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1787 dnia: 04.11.2019, 08:05 »
Nie no, ja to doskonale rozumiem, rozważam po prostu czy sprawa jest do ruszenia. Pewnie tak, oby.
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Łukasz13

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1788 dnia: 04.11.2019, 09:45 »
Nie będę ukrywał, że byłem lekko wszystkim zestresowany. W życiu żadnej kontroli, tu mi mówią, że łamie prawo. Gnojek jestem troche zwątpiłem w to co mogę, a czego nie, do tego nie mogłem znaleźć karty. Ale sprawy tak nie zostawie, jeśli mówicie, że nie mogą to nie mogą i tyle.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1789 dnia: 04.11.2019, 09:47 »
Nie będę ukrywał, że byłem lekko wszystkim zestresowany. W życiu żadnej kontroli, tu mi mówią, że łamie prawo. Gnojek jestem troche zwątpiłem w to co mogę, a czego nie, do tego nie mogłem znaleźć karty. Ale sprawy tak nie zostawie, jeśli mówicie, że nie mogą to nie mogą i tyle.

Nie martw się. Dokładnie w takim samym byłbym szoku i też przyjął mandat...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Łukasz13

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1790 dnia: 04.11.2019, 11:35 »
Przed chwila rozmawiałem z komendatem, który twardo twierdzi, że mają prawo tak robić, ale żadnego dokładnego paragrafu mi nie podał, bo "nie jest w stanie wszystkiego zapamiętać".

Art. 7. 1. Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą,
przy czym dopuszcza się, w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką,
pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej.
1a. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód,
z których zostały pozyskane.
2. Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument
uprawniający do takiego połowu, zwany dalej „kartą wędkarską” lub „kartą łowiectwa
podwodnego”, a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa –
posiadająca ponadto jego zezwolenie.
2a. Posiadanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, potwierdza dokument
wydany w postaci papierowej lub elektronicznej przez uprawnionego do rybactwa
w obwodzie rybackim określający podstawowe warunki uprawiania amatorskiego
połowu ryb ustalone przez uprawnionego do rybactwa wynikające z potrzeby
prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim,
uwzględniającej w szczególności wymiary gospodarcze, limity połowu, czas, miejsce
i technikę połowu ryb.


Poprawcie mnie jeśli się mylę, bo ja przez to rozumiem, że mogą prowadzić takie kontrole tylko na wodach uprawnionych do rybactwa i to co zrobili było totalnie niezgodne z prawem.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1791 dnia: 04.11.2019, 12:06 »
Masz rację. No przecież inaczej byłby absurd i mogliby przez siatkę wchodzić na prywatny teren i wlepiać mandaty właścicielowi, że na prywatnym oczku ryby łowi bez karty...


Jedyny, choć chory, wyjątek jest wtedy, gdy prywatna woda jest zasilana przez płynącą. Wtedy ryby w niej są państwowe.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Łukasz13

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1792 dnia: 04.11.2019, 12:08 »
Chyba zaczął się gubić w tym co mówi. Rozmawiałem przed chwilą jeszcze raz i usłyszałem, że każda woda z góry jest obwodem rybackim. Odpowiedziałem mu, że skoro prawo tak zakłada to w jakim celu, w ustawie jest to rozdzielone. Powiedział, że mogłem nie przyjmować mandatu, że musi się rozlaczyc i za dosłownie 5 sekund zadzwoni. Czekam 20 minutę...

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1793 dnia: 04.11.2019, 12:10 »
No to tam teraz ostre konsultacje idą, jak dupę uratować :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1794 dnia: 04.11.2019, 12:17 »
Sprawdź, czy woda na 100% jest prywatna, i nie podlega pod obwód rybacki. Jeśli jest prywatna, to nie odpuszczaj ;) Masz na mandacie wpisane miejsce, w jakim Ci go wystawili? Masz na mandacie który strażnik go wystawił?

Offline Łukasz13

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1795 dnia: 04.11.2019, 12:32 »
Komendant PSR Wrocław to porządny facet. Mówi, że sprawa jest lekko zagmatwana i żebym się od mandatu odwołał to będzie po problemie. Kontrole na tej wodzie są przez to, że łamane jest prawo o którym mowa w ustawie, łowienie na 3 wędki, niewymiarowe ryby itp. Właściciel  jest nowy i jest nim Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, czyli coś się ostatnimi czasy zmieniło. Niech będzie, że racja jest po środku. Chamskiego  zachowania strażników nie umiał wytłumaczyć.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1796 dnia: 04.11.2019, 13:05 »
Ale RAPR nie obowiązuje na wodzie prywatnej. Widziałeś kiedyś jego postanowienia stosowane na komercji? Jeśli woda na której wystawiono Ci mandat jest prywatna, to bez względu na to co się tam dzieje, nieuprawnionym było wystawienie tego mandatu.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 232
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1797 dnia: 04.11.2019, 13:16 »
Dla jasności....
Do każdego lejku z wodą - który ma być z godny z prawem ...  a nie po jakimś czasie do zasypany ...
Obowiązuje :
Operat wodno - prawny...
Np.: ( byle jaki z netu - dla jasności sprawy)
http://www.skierniewice.bip.net.pl/?p=document&action=show&id=1063&bar_id=646

W nim jest wszystko opisane...

A co do karania - teren prywatny - to raz , dwa chyba się tym panom pomyliło - obwód rybacki dzierżawiony przez PZW....
Maciek

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1798 dnia: 04.11.2019, 13:16 »
I. Właściciel starorzecza może być traktowany jak użytkownik rybacki. Jednak aby nim był, to musi spełnić ustawowe kryteria. W tym momencie to powinieneś najpierw ustalić to, czy on na pewno jest właścicielem starorzecza. Potem możesz wrzucić mandat tu na SIG, aby można było zobaczyć za co w rzeczywistości zostałeś ukarany, bo ludzie to różne rzeczy mówią niekoniecznie zgodnego z rzeczywistością :P A potem dopiero mogę Ci odpowiedzieć, czy ten "właściciel" starorzecza może być uznany za użytkownika rybackiego, czy też nie.


II. Mateusz ma racje :thumbup: Zwrócił uwagę na pewną ważną i problematyczną w praktyce kwestię. Najważniejsze pytanie w Twojej sytuacji jest takie, czy to starorzecze na pewno stanowi własność prywatną ? (co wynika m.in. z treści księgi wieczystej, a nie tego co powiedział ci właściciel). No bo własność starorzecza jest uregulowana w Prawie wodnym. Poza tym starorzecze starorzeczu nie równe. Nigdy nie byłem tam gdzie łowiłeś. Nie patrzyłem w księgę wieczystą, ewidencję gruntów, aby dowiedzieć się kto jest właścicielem gruntu.

Ludziom często się wydaje, że starorzecza do nich należą. A Prawo wodne w art. 225 ( to uchylone z 2001 r. też miało taki artykuł) wprost stanowi, że "starorzecza oraz grunty powstałe w wyniku wykonania budowli regulacyjnych pozostają własnością dotychczasowego właściciela wód".

http://www.lexlege.pl/tt/art-225/

Jeżeli więc właścicielem rzeki jest Skarb Państwa, czyli w Polsce zawsze tak jest, to właścicielem starorzecza również pozostaje Skarb Państwa. Trudno wówczas przyjąć, że PSR nie ma uprawnień do kontroli na takim starorzeczu, bo ma skoro jest to woda (starorzecze) należąca do Skarbu Państwa.

"Właściciel" nawet przez lata może uważać, że to jest jego zbiornik, ale jak takie starorzecze jest np. połączone z rzeką w jakimś stopniu, to na pewno nie jest on właścicielem gruntu, bo wówczas należy ono do Skarbu Państwa, a więc PSR ma tam możliwość kontroli i nakładania mandatów. Poza tym tak jak pisałem takie starorzecze z mocy prawa (art. 225 Prawa wodnego) może należeć do Skarbu Państwa. Dlatego najpierw upewniłbym się czy ten "właściciel" starorzecza jest w nim rzeczywistości.

I teraz najważniejsze :) Wód płynących Skarb Państwa nie może sprzedać. Co innego jest ze starorzeczami nie połączonymi z rzeką w żaden sposób. Starorzecze może być wówczas przedmiotem obrotu cywilnoprawnego np. sprzedaży przez Skarb Państwa prywatnej osobie, bo grunt pod starorzeczem przestaje być gruntem pod wodami. Jest on zwykłą nieruchomością gruntową, którą Skarb Państwa może sprzedać. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami mu to umożliwia. A więc mogła się zdarzyć taka sytuacja, że ktoś (osoba prywatna, fundacja, spółka, stowarzyszenie, szkoła wyższa itp. itd.) kupił to starorzecze od państwa.

https://www.lexlege.pl/ustawa-o-gospodarce-nieruchomosciami/art-13/ 

Osoba prywatna, czy też osoba prawna może być więc w rzeczywistości właścicielem starorzecza, choć nim być nie musi. Zagmatwana jest trochę własność starorzeczy :)


II. Nie wiem co tam dokładnie jest na mandacie, bo go nie widziałem. Natomiast prawomocny mandat karny uchyla się wyłącznie w ten sposób.  Należy pamiętać o tym, że "uchylenie następuje na wniosek ukaranego, jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego złożony nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu lub na wniosek organu, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, albo z urzędu.

Pamiętajcie więc o terminie 7 dni. W przypadku przyjęcia mandatu karnego mandat ten staje się prawomocny z chwilą pokwitowania jego odbioru, więc 7 dni biegnie od daty przyjęcia mandatu.


https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/odwolaj-sie-od-mandatu-drogowego ( dotyczy to też mandatu od PSR)

https://www.arslege.pl/uchylenie-prawomocnego-mandatu-karnego/k16/a3788/

http://rzeszow.sr.gov.pl/boi/Wniosek_o_uchylenie_mandatu_karnego.pdf 

Wzór wniosku wziąłem ze strony Sądu Rejonowego w Rzeszowie, ale zawsze taki wniosek  należy kierować do sądu rejonowego na którego obszarze działania została nałożona grzywna !  Musisz ustalić który sąd rejonowy zajmuje się sprawami z terenu na którym dostałeś mandat, czyli np. dostałem mandat w jakiejś wiosce pod Warszawą, to muszę ustalić który sąd zajmuje się sprawami karnymi dla tej miejscowości. Można to sprawdzić na stronie internetowej sądu rejonowego położonego w pobliżu tej miejscowości albo zadzwonić do sądu i się spytać.

Offline Łukasz13

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1799 dnia: 04.11.2019, 13:52 »
Jak już wspomniałem, w rozmowie z komendatem dowiedziałem się, że od niedawna prawnym właścielem wody jest Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, a dowiedział się tego dzwoniąc do urzedu gminy, w której znajduje się ta woda. Nie będę ukrywał, że o tym nie miałem zielonego pojęcia i wędkowałem tam na podstawie słow innych, że można to można, bo im tak powiedziano. Komendant PSR twierdzi, że jak najbardziej mają prawo do kontroli na danej wodzie, ponieważ w świetle prawa jest to woda uprawniona do rybactwa. Dodaje zdjęcie mandatu i jak wygląda ta woda - wyraźnie widać, że nie ma jak być połączona z Odrą. Nie mam problemu z zapłacaniem kary, ba zrobię to, ponieważ faktycznie nie miałem przy sobie karty wędkarskiej, ale widnieje tam również, że brak pozwolenia, z czym dalej nie do końca się zgadzam.

https://imgur.com/a/WqWQ6tM

https://imgur.com/a/sjMEdAj