Autor Wątek: Jak zabezpieczyć drewno przed czynnikami atmosferycznymi ?  (Przeczytany 663 razy)

Online xjakub

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 322
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: bat
Odp: Jak zabezpieczyć drewno przed czynnikami atmosferycznymi ?
« Odpowiedź #15 dnia: 10.03.2024, 20:11 »


Zdaję sobie z tego sprawę. Ale jak pisałem wcześniej -są pewnie lepsze i gorsze.
Mam w pracy ekipę która zajmuje się montażem wiat garażowych i placów zabaw. Używają tylko impregnat Vidaron.

Polska marka więc na pewno warto.

Wysłane z mojego SM-S916B przy użyciu Tapatalka


Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 442
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Jak zabezpieczyć drewno przed czynnikami atmosferycznymi ?
« Odpowiedź #16 dnia: 10.03.2024, 20:29 »
Witam. Szykuje mi się trochę robótek stolarskich na działce w stylu wiata , płotek , pergola itp. Pasuje to jakoś zabezpieczyć ,a przy okazji żeby też wyglądało. Coś tam już trochę szukałem informacji, ale im więcej czytam , tym mniej wiem :-\  Impregnaty , impregnaty koloryzujące , bejce , lakierobejce , oleje  , farby , lazury , lakiery. Już nie wiem co z czym można łączyć , a czego nie można. Doradzi ktoś jak najlepiej to zrobić ? Zależy mi na dobrym zabezpieczeniu drewna "od środka"  oraz na zabezpieczającej warstwie na zewnątrz z możliwością  wyboru kolorów drewnopodobnych.

Jedź do budowlanego i wybierzesz coś dla siebie. 2 l wstecz wiatę na kemping jak robiłem to elementy drewniane poszły Vidaronem, po 2 latach, żadnych odbarwień, blaknięcia (kolor antracyt), w ub. roku wiatę na samochody i pod fotowoltaikę malowałem bodajże białym Sadolinem (mogę sprawdzić bo w tym roku zrobię jeszcze powtórkę), malowane raz-wsiąkło, że białe słabo było widać, po drugim razie już zostało drewno białe i taka śliska lakierowa powłoka (choć sam impregnat nie z lakierem a wodą się rozcieńczało w razie potrzeby), a fajnie widać słoje. Poprawię w tym roku, bo po upałach żywica powychodziła. Domek narzędziowo-użytkowy na działce nad jeziorem malowałem w ub. roku drewnochronem, tylko na pierwszy raz wziąłem sonomę, ale nie spodobał się i potem dwa razy jasną sosną pomalowany, wyszedł taki naturalny drewniany (chyba taki Cię interesuje).



Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 31
Odp: Jak zabezpieczyć drewno przed czynnikami atmosferycznymi ?
« Odpowiedź #17 dnia: 10.03.2024, 20:36 »
Ja od lat używam Vidaronu. W pierwszej kolejności 2 warstwy VIDARON impregnat do drewna konstrukcyjnego koncentrat 1:9, a na to w zależności jaki efekt wykończenia chcę uzyskać Vidaron impregnat ochronno- dekoracyjny powłokotwórczy (mat) lub Vidaron lakierobejca ochronno-dekoracyjna (połysk). Dla lepszego efektu warto pomiędzy warstwami przeszlifować drewno papierem 320. Zwłaszcza lakierobejca "lubi" taki zabieg. Drewno oczywiście musi być suche ponieważ oba środki zamykają wilgoć wewnątrz materiału, a poza tym w suche drewno wszelkie środki głębiej wnikają.

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 700
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Jak zabezpieczyć drewno przed czynnikami atmosferycznymi ?
« Odpowiedź #18 dnia: 12.03.2024, 20:40 »
Dzięki wszystkim za pomoc :thumbup: :beer: Już wiem co i jak można łączyć i w jakiej kolejności. Pewnie wybiorę Vidaron ze względu na duży wybór

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 686
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Jak zabezpieczyć drewno przed czynnikami atmosferycznymi ?
« Odpowiedź #19 dnia: 12.03.2024, 23:33 »
Kiedyś zajmowałem się drewnem, bardziej drzwiami i oknami. Proces malowania nie jest prosty, nowoczesne środki muszą spełniać normy ekologiczne, niekoniecznie przekłada się to na jakość, do tego zdarzały się uszkodzone partie środków, zniszone np. przemrożeniem środka, gdzieś w łańcuchu dystrybucji.
Najlepiej szukać u facowców którzy siędzą w temacie, ale wiem jedno. Nie ma środka który załatwi sprawę raz na zawsze. Trzeba robić przegląd i co jakiś czas zająć się tym co trzeba.

Edit: Jest jeden środek. Mój dziadek lata temu dzwi do stodoły, wielkie i narażone na deszcz, potraktował przepalonym olejem. Stoją do tej pory 8)