Autor Wątek: Wasze przypony do methody  (Przeczytany 86696 razy)

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wasze przypony do methody
« Odpowiedź #75 dnia: 01.02.2015, 21:12 »
Tak. Nieraz brałem jakiegoś kolegę na ryby. Wtedy każdy z nas łapał na 2 wędki (w sumie na metodę były najczęściej 3 wędki) i było to samo, niestety każdy z kolegów (w sumie było ich w 2014 z sześciu) aby nie znał się na metodzie albo wiedział tyle co ja.
;)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 233
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wasze przypony do methody
« Odpowiedź #76 dnia: 01.02.2015, 21:21 »
Mirek z tego co piszesz to najlepsza skutecznosc byla na napietej zyle na federze
natomiast kazdy luz badz babka lub mozliwosc odjazdu slabiej bylo z zacieciem
tak to rozumiem?
dla mnie wniosek jest taki jak boisz sie zeby ci kija niemwciaflo to hamulec ustaw tak zeby ciezko wyciagalo zyle ale zeby ci kija nie wciaglo
hm w takim wypadku lowilbym tylko semsustrikte tylko z napieta zylka
z reszta ja tak robie a jak robie zestaw przelotowy to 20-30 cm nad koszykiem daje stoper zeby sie rybka zaciela
a na wolne biegi sa inne zestawy i nie metody tyloo klasyczne na karpia wtedy ciagnie i gra kolowrot i wisi karpisko
Maciek

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wasze przypony do methody
« Odpowiedź #77 dnia: 01.02.2015, 21:36 »
Dzięki za rady. Będę (mam nadzieję ) kombinował w tym roku i zobaczę jakie będą efekty.
;)

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wasze przypony do methody
« Odpowiedź #78 dnia: 02.02.2015, 00:35 »
Pokombinował bym z długością włosa i wielkością haka!
Arek

elvis77

  • Gość
Odp: Wasze przypony do methody
« Odpowiedź #79 dnia: 02.02.2015, 05:41 »
Jest jeszcze opcja zmiany modelu,kształtu i firmy haka. Haki powinny być bez bądź z mikro zadziorem. Poprawia to znacznie ilość samozacięć.
Długość włosa też nie jest bez znaczenia tak jak pisze Arek. Sama metoda podobnie,bo np. w przypadku łapania na drgającą szczytówka pełni pewnego rodzaju funkcję docinającą. Przy łapaniu na bombkę takiej możliwości już nie ma,no chyba,że jak bąbka walnie o wędkę,ale wtedy to już jest  raczej za późno, podobnie jest w przypadku łapania z użyciem wolnego biegu. Dlatego bardzo ważną rolę pełni sam haczyk jak i jego sposób wiązania. Nie bez znaczenia są wszelkiego rodzaju pozycjonery haka,których używają karpiarze. Grubość żyłki przyponowej też wpływa na ilość samozacięć. Powinna być raczej gruba,bo wtedy haczyk się odpowiednio układa w pysku ryby i przy próbie wyplucia wbija się najczęściej w dolną wargę.
Trudno jednoznacznie określić jaka jest przyczyna małej skuteczności zacięć,bo wszystko może być zrobione dobrze tylko sposób pobierania pokarmu przez ryby może mieć na to wpływ,mogą łapać za tzw.koniec robaka i wtedy trzeba zmienić całkowicie sposób prezentacji przynęty np.długi, cienki przypon z malutkim haczykiem i mini przynętą.

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wasze przypony do methody
« Odpowiedź #80 dnia: 02.02.2015, 07:27 »
Zawsze warto myślec który element zestawu gruntowego jest 'słaby' i działa źle. Jeżeli jest kłopot z zacięciem - trzeba spojrzeć na pewno na hak i prezentację przynęty. Mając włos i dobry hak, skuteczność zacięć (nie liczę spinek podczas holu) przy Metodzie nie powinna spadać poniżej 80%.

Jeżeli jednak piszesz o 35 braniach i 10 rybach - jak dla mnie powód jest jeden. Zaliczasz do brań pojedyncze mocne ugięcia, które pochodzą od ryb silnie zawadzających o żyłkę. Jeżeli umieścisz około 50 -80cm za podajnikiem śrucinę, która zatopi żyłkę, to powinieneś wyeliminować takie brania, i wszystko będzie OK. Ja stosując Drennany i Prestony mam skuteczność około 90%. Odróżniam otarcia i staram się je eliminować (przesuwają podajnik też).

Tak na marginesie - to dlatego wędka powinna być ułożona tak aby szczytówka była przy powierzchni wody. Bo im krótszy dystans, tym żyłka umieszczona jest pod większym kątem. Dlatego zawsze powinniśmy się starać położyć ja na dnie. Specyfika niektórych zbiorników może nam w tym przeszkadzać - i taka śrucina wymiernie w tym powinna pomóc.
Lucjan

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wasze przypony do methody
« Odpowiedź #81 dnia: 02.02.2015, 14:13 »
Dzięki za wszystkie rady. Chyba każdy z Was ma część racji, a z tymi mocnymi ugięciami (lub szybkimi, krótkimi uderzeniami bombkami o wędzisko), o których napisał Luk to może być w 100%. To by mi poprawiło i statystyki i humor  :) .  W ten sposób około 30 % "niby brań" przestaję klasyfikować jako brania.
;)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 233
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wasze przypony do methody
« Odpowiedź #82 dnia: 02.02.2015, 16:59 »
Luk bardzo cenne informacje
Cytuj
Jeżeli jednak piszesz o 35 braniach i 10 rybach - jak dla mnie powód jest jeden. Zaliczasz do brań pojedyncze mocne ugięcia, które pochodzą od ryb silnie zawadzających o żyłkę. Jeżeli umieścisz około 50 -80cm za podajnikiem śrucinę, która zatopi żyłkę, to powinieneś wyeliminować takie brania, i wszystko będzie OK. Ja stosując Drennany i Prestony mam skuteczność około 90%. Odróżniam otarcia i staram się je eliminować (przesuwają podajnik też).

Ta srucina to chyba ma byc przed  koszykiem bo za bardzo nie rozumiem za jak masz krotki przypon to jak to przesunac mozesz cos podpowiedziec ?
Maciek

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wasze przypony do methody
« Odpowiedź #83 dnia: 02.02.2015, 17:13 »
Ja rozumiem to tak, że śrucina ma być w odległości ok. 50 cm od koszyka w stronę kołowrotka. Zrobię taki ten, tym bardziej że już o tym od kogoś słyszałem.
;)

Offline makqq1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Świętokrzyskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wasze przypony do methody
« Odpowiedź #84 dnia: 08.02.2015, 17:04 »
Czy ktoś używał na przypon do metody żyłki Supplex
Mateusz

Offline ViS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kamil
    • Galeria
  • Lokalizacja: Sint-Truiden (Belgia)
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Wasze przypony do methody
« Odpowiedź #85 dnia: 08.02.2015, 17:35 »
Ja uzywalem ale nie do metody tylko zwyklego feedera nie sprawila mi zadnych problemow na ten sezon zakupilem prestona reflo. do metody to albo na gotowych przyponach jade a jak sam robie to z fluocarbonu :)
!Przepraszam za brak Polskich znakow!
:)
https://www.facebook.com/polishvikingscarp

Offline makqq1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Świętokrzyskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wasze przypony do methody
« Odpowiedź #86 dnia: 08.02.2015, 17:42 »
Ja uzywalem ale nie do metody tylko zwyklego feedera nie sprawila mi zadnych problemow na ten sezon zakupilem prestona reflo. do metody to albo na gotowych przyponach jade a jak sam robie to z fluocarbonu :)

A nie jest przegrubiona?
Mateusz

Offline ViS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 450
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kamil
    • Galeria
  • Lokalizacja: Sint-Truiden (Belgia)
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Wasze przypony do methody
« Odpowiedź #87 dnia: 08.02.2015, 18:04 »
Wiesz co tak na oko z tego co pamietam to nie rzucilo mi sie to w oczy mialem 0,18.
!Przepraszam za brak Polskich znakow!
:)
https://www.facebook.com/polishvikingscarp

Offline GrubaRyba

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kielce
Odp: Wasze przypony do methody
« Odpowiedź #88 dnia: 08.02.2015, 22:02 »
Mierzyłem żyłkę supplex mikrometrem. Każda trzyma wymiar idealnie. Drennan Method & feeder mono też idealnie wykalibrowana. Refo natomiast nieco przegrubiona ale nie zmienia to faktu że żyłka ok

Ryba1987

  • Gość
Odp: Wasze przypony do methody
« Odpowiedź #89 dnia: 09.02.2015, 16:35 »
Ktoś łowił na te przypony Browninga ? Tańsze od guru/prestona/drennan'a.. niby haki mustad, żyłki browninga też jak dla mnie zawsze ogarniały kuweteę, ciekaw jestem czy hak z oczkiem czy z łopatką bo tego na fotkach nie widać, najciekawsze jak dla mnie to mocowanie do kulek - igłę tam zmieścili :D Chyba kupując kulki browninga zakupie i te przyponiki na testy :) Chyba że ktoś używał to prosiłbym o opinie :) Jedyne co się wyróżnia to mniejsza średnica żyłki niżeli w prestonie/drennanie/guru

EDIT - Haki oczkowe
Do tego wersja z gumkami nawet jest :) Trzeba wypróbować :) Cena też zachęca ;)