Autor Wątek: Kołowrotek Match za 700 zł  (Przeczytany 3499 razy)

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Kołowrotek Match za 700 zł
« dnia: 20.11.2020, 11:31 »
Pany szukam forum ale nie widzę żadnego konkretnego wątku o lepszych kołowrotkach do matach. Na grupach na FB to już totalna posuch. Co kupić ze średniej półki, myślę o cenie około 700zl. Myślałem nad TDM ale opinie nie zbyt wiele, myślę o nowej Lexie LT z płytaszą szpulą. Shimano ma tylko Stradica ale chcę przedni hamulec. Jest coś na rynku wartego uwagi, preferuje Daiwe ale inne też przemyślę.

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kołowrotek Match za 700 zł
« Odpowiedź #1 dnia: 20.11.2020, 11:43 »
Kup spinningowy z dużym przełożeniem. Po co szukać kołowrotków dopiskiem match skoro do spinningu się świetnie nadają.
Stradic ci4+ będzie dobry

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Kołowrotek Match za 700 zł
« Odpowiedź #2 dnia: 20.11.2020, 11:45 »
Tak się zastanawiam czy poczciwy zauber lub red arc będzie w jakimś stopniu odstawał przy takim wędkowaniu od kołowrotka za 700 zł?

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Kołowrotek Match za 700 zł
« Odpowiedź #3 dnia: 20.11.2020, 11:50 »
Tak, będzie w jakimś stopniu odstawał.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Kołowrotek Match za 700 zł
« Odpowiedź #4 dnia: 20.11.2020, 12:01 »
Tak, będzie w jakimś stopniu odstawał.
Pytanie czy będzie to w jakimkolwiek stopniu przekładało się na wędkowanie 🙂. Do spinningu rozumiem dobry kołowrotek bo tu ciągle się nim kręci...ale do matcha? Spoko rozumiem ktoś lubi mieć dobry sprzęt i go stać, ja od dłuższego czasu nie inwestuje w zbędne rzeczy które w żadnym stopniu nie przełożą się na efektywność wędkowania.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek Match za 700 zł
« Odpowiedź #5 dnia: 20.11.2020, 12:08 »
Tak, będzie w jakimś stopniu odstawał.
Pytanie czy będzie to w jakimkolwiek stopniu przekładało się na wędkowanie 🙂. Do spinningu rozumiem dobry kołowrotek bo tu ciągle się nim kręci...ale do matcha? Spoko rozumiem ktoś lubi mieć dobry sprzęt i go stać, ja od dłuższego czasu nie inwestuje w zbędne rzeczy które w żadnym stopniu nie przełożą się na efektywność wędkowania.

Możesz łowić wędką za 50zł Twój wybór i pewnie będziesz widział brania i holował jak na Acolycie .

Ja lubię mieć dobre rzeczy, ewidentnie ja dostrzegam różnice w używaniu kołowrotka za 50 zł a za 500zł.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Kołowrotek Match za 700 zł
« Odpowiedź #6 dnia: 20.11.2020, 12:12 »
Pytanie czy będzie to w jakimkolwiek stopniu przekładało się na wędkowanie 🙂. Do spinningu rozumiem dobry kołowrotek bo tu ciągle się nim kręci...ale do matcha? Spoko rozumiem ktoś lubi mieć dobry sprzęt i go stać, ja od dłuższego czasu nie inwestuje w zbędne rzeczy które w żadnym stopniu nie przełożą się na efektywność wędkowania.

Tak, będzie. Piszę z własnego doświadczenia, gdzie na jednym kiju pracuje względnie budżetowy Nasci (mając też doświadczenie z ewidentnie budżetową Okumą Carbonite), a na drugim Stradic FL. Obydwie wędki to spławikówki, ale o zupełnie różnej charakterystyce - tak samych wędek, jak i zestawów z nimi używanych. Nie wyobrażam sobie zamienić ich miejscami, bo w wówczas jeden kołowrotek by się marnował, a drugi niepotrzebnie dostawał po tyłku.


Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Kołowrotek Match za 700 zł
« Odpowiedź #7 dnia: 20.11.2020, 12:29 »
Jeśli wedkujesz na dalekim dystansie ciężkimi splawikami to możesz odczuwać różnice. Ja dalej niż 20-25m raczej nie wedkowalem bo nie miałem takiej potrzeby. Przy lekkim zestawie opory przy zwijaniu są znikome.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Kołowrotek Match za 700 zł
« Odpowiedź #8 dnia: 20.11.2020, 12:37 »
Dokładnie o to chodzi :) Przy dwu czy cztero gramowym smukłym wagglerze i bliskim dystansie opory są nieznaczne. Nawet jak łowi się bardzo aktywnie. Tutaj głównym kryterium powinno być to, aby hamulec w kołowrotku pracował bardzo płynnie. Natomiast na większym dystansie, i spławikach o gramaturze 20 gramów lub większych, często z tubową antenką i lotkami opory są już większe. Podobnie przy pellet wagglerze, gdzie częstotliwość rzutów jest bardzo duża.

Owszem, do bardziej obciążających technik też można używać tanich konstrukcji, po prostu szybciej one wyzioną ducha. Ja nie lubię często zmieniać sprzętu, więc stawiam na trwalszą konstrukcję, która daje też bardziej płynną pracę napędu i hamulca. Co kto lubi :)

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Kołowrotek Match za 700 zł
« Odpowiedź #9 dnia: 20.11.2020, 12:47 »
Mi dokładnie chodziło o takie łowienie z lekkimi splawikami. Większość lubi dobry sprzęt, ja jednak wychodzę z założenia, że gdzie można to lepiej zaoszczędzić "pieniądz" 🙂 bo wędkarstwo to i tak już jest wystarczająco drogie.

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Kołowrotek Match za 700 zł
« Odpowiedź #10 dnia: 20.11.2020, 13:07 »
Ja tam nie zaglądam nikomu do portfela. Jak ktoś świadomie chce wydać określone pieniądze, to widać uważa to za zasadne. Jak ktoś nie chce, to też trzeba to uszanować. Żyjemy w czasach masy sprzętu, każdy wybierze coś co mu odpowiada.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek Match za 700 zł
« Odpowiedź #11 dnia: 20.11.2020, 13:53 »
W moim przypadku wędkarstwo to najtańsze hobby jakie mam, jak mogę sobie pozwolić na lepszy i droższy sprzęt to dlaczego mam sobie nie pozwolić ?
W takim przypadku musze zrobić przegląd spinningowych kołowrotków z wyższym przełożeniem.

Offline lm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 584
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
Odp: Kołowrotek Match za 700 zł
« Odpowiedź #12 dnia: 21.11.2020, 00:06 »
Nie jestem ekspertem, ale kilka razy bylem na wypadzie spławikowym z TDR2508, i wg mnie jest świetny.
Z tym, że budżet ok 1k.

EDIT: na drapiezcy bez BF na ten moment,
https://sklepdrapieznik.pl/z-przednim-hamulcem/30686-daiwa-tdr-match-feeder-2508-qd.html

L.M.

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 494
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Kołowrotek Match za 700 zł
« Odpowiedź #13 dnia: 21.11.2020, 01:55 »
Jeśli bym miał siedem setek do wydania na kręcioł pod matcha, i całą zimę przed sobą, to poszukałbym czarnucha shimano super x w wielkości 4000 albo zadbanego gtm-a z przełożeniem 7:1.
Kuba

Offline zgrozik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 588
  • Reputacja: 141
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Debeściaki
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek Match za 700 zł
« Odpowiedź #14 dnia: 21.11.2020, 14:10 »
Shimano Stradic CI4+ FB 4000 XG - osiadłem na tych modelach po przewaleniu kilku dedykowanych do matcha.
Z tych dedykowanych - Mivardi Daemon.
Piotr