Autor Wątek: Wasze sposoby na zbadanie rodzaju dna  (Przeczytany 3177 razy)

Offline dkoch

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • !
  • Lokalizacja: Londyn
Wasze sposoby na zbadanie rodzaju dna
« dnia: 22.07.2016, 22:22 »
Witam wszystkich!
Chciałem sie zapytać o wasze sposoby ustalenia rodzaju dna w łowisku(piasek/ rosliny/ muł/kamienie/głeboki muł, itp.) w sumie majbardziej istotne była by odpowiedź czy mamy dużo mułu czy nie. Jestem początkującym "metodziarzem" i nurtuje mnie to troszke. Z tego co czytałem to zdania sa podzielone czy muł przeszkadza czy nie, wiele osob pisze, że maja takie same brania na metodzie na mulistym dnie.
Przejrzałem forum pod tym kątem i to jest to co znalazłem.

Ja używam do tego najczulszej szczytówki i ciężarka łezki 30gr. Zarzucam i ściągam zestaw. Z tym że bez pomocy kołowrotka. Podciągam kijem - długie poziome ruchy. W tym czasie obserwuje szczytówkę jak się zachowuje. I np. jak będzie muł , będziesz widział jak szczytówka wygina się mocno i czuł jak zakopuje się ciężarek. Przy dnie twardszym o nie wielkim nanosie mułu  będzie to wyglądało zupełnie lżej, mniejsze wygięcia szczytówki i lżej będzie się przesuwała łezka ołowiu. Na mocnym twardym dnie np.kamień, żwir,nawet glina. Będziesz wyczuwał na wędce lekkie przejścia ciężarka i wtedy dodatkowo jest dobrze podbić kilka razy ołów wyżej na napiętej żyłce. Wyczujesz wtedy typowe uderzenia i stuki o dno co będzie oznakom że dno mamy bardzo twarde. Wszystko to jest kwestia wprawy i wyczucia plus wyobraźnia wędkarza. Ja czasami kilkanaście minut stoję i tłucze w wodę ciężarkiem aby coś odczytać. Nie jest to łatwa sprawa ale jak to mówią "trening czyni mistrzem"

Z góry dziekuję za wszelkie odpowiedzi i sugestie.
Pozdrawiam
Daniel
Rozmiar nie ma znaczenia!!!!

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wasze sposoby na zbadanie rodzaju dna
« Odpowiedź #1 dnia: 22.07.2016, 22:38 »
Wiele w metodach badania dna zależy od odległości od brzegu i głębokości wody
Gdy mam łowić blisko brzegu np batem dno badam za pomocą zwykłego gruntomierza 20g - jeśli jest trudno go ,,wyrwać " z dna to wiadomo że jest dość gruby muł. Latem często mamy do czynienia ze strefą beztlenową przy dnie i to też warto zbadać - najprościej jest czymś zagarnąć trochę mułu z dna i powąchać, każdy zna zapach zgniłych jaj . Ja do tego celu używam końcówki damskiej rajstopki do której wkładam kamień i przeciągam to z metr po dnie w miejscu badania - potem trzeba powolnym ruchem wyjąć i ocenić barwę rajstopki i jej zapach . Można też wykorzystać mini drag zrobiony z siateczki akwarystycznej
Większe problemy są z badaniem dna dalej od brzegu , tam sugeruję się tym czy po rzucie większym cięzarkiem wypływa dużo bąbli gazów , także i przy przeciąganiu ciężarka po dnie. Można też obserwować i wąchać przynęty które dłużej leżą tam na dnie - np kukurydzę z puszki . W dnie bez tlenu po pół godz leżenia śmierdzi jak cholera i ma inną barwę
Pozdrawiam - Gienek

Offline kshell66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Reputacja: 26
Odp: Wasze sposoby na zbadanie rodzaju dna
« Odpowiedź #2 dnia: 22.07.2016, 23:07 »
Druid ciekawa sprawa z tą rajstopką :thumbup: :beer:

Co do badania dna to ja gdy idę na nieznane mi łowisko lubię za pierwszym razem wziąć spinning.
Koguciki o gramaturze około 10-14g zawsze prawdę mi powiedzą :) Przy okazji wiem mniej więcej jak jest ukształtowane dno :)
Jeśli podczas opadu czuję puknięcie znaczy, że jest twarde dno, jeśli co chwilę ciągnę zielsko to wiadomo - jest zielsko. Czasami gdy jest muł czuć dość znaczny opór przy pierwszych poderwaniach przynęty i na samej przynęcie na kołnierzu czasami zdarzy się, że są jego ślady.

Najprostsza rada - zbadaj dno ciężarkiem (np 30-40 gramów) i później koszykiem. Jeśli po zarzucie ciężarka przy zwijaniu czujesz mocny opór znaczy, że najprawdopodobniej muł albo (mniej prawdopodobne) rośliny. Następnie wrzucasz koszyk i patrzysz czy po wyciągnięciu go masz na nim jakieś zielska.

Jeśli podczas łowienia na grunt na mulistym dnie użyjesz np. bombki sygnalizacyjnej to możesz zaobserwować przez pewien czas po zarzuceniu, że bombka sama z siebie się podnosi - to jest właśnie sygnał, że ciężarek (rzadziej koszyk) zapada się w dnie.

Offline jean72

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 157
  • Reputacja: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Wasze sposoby na zbadanie rodzaju dna
« Odpowiedź #3 dnia: 22.07.2016, 23:25 »
Zestaw z koszykiem z dnem, na spód koszyka możesz włożyć kawałek gąbki czy pończochy.
Takie jest moje zdanie na ten temat i nikt nie musi się z nim zgadzać

Offline dkoch

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • !
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Wasze sposoby na zbadanie rodzaju dna
« Odpowiedź #4 dnia: 23.07.2016, 09:58 »
Cześć
Dzieki za odpowiedźi. Ciekawy pomysł z tym koszykiem.
A jakie są wasze obserwacje dotyczące wielkości(gramatury) podajnika i skuteczności na mulistym dnie? Chodzi głównie o to czy na przyklad podajniki mniejsze maja mniejsza tendencje do zapadania się czy nie nie ma tuyaj żadnej różnicy?
Daniel
Rozmiar nie ma znaczenia!!!!

Offline Krzys

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chcesz łapać sztuki 20 kg? Wypuszczaj te 5 kg...
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gdynia
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wasze sposoby na zbadanie rodzaju dna
« Odpowiedź #5 dnia: 27.07.2016, 08:33 »
Odwrotnie.
Tym mniejsza powierzchnia tym szybciej i bardziej zrobi plum w mule.

Ale waga mniejsza.

Co do mulu i metody sa koszyki do metody z takimi jakby skrzydełkami. Sądzę że one na mul bede lepsze od tych bez.

Sadze bo nie mam ich jeszcze . Ale jak będą w moim sklepie to  kupie.


Wysłane z mojego HTC przy użyciu Tapatalka
Mikado Golden Bay 390/140 (3+5) - Cormoran Pro Carp GBR 6PiF 4500

Mikado Ultraviolet 360/90 (3+5) - Daiwa Black Widow BR4000A

Trabucco Precision Carp 390/120 (3+2) - Dragon Maxima 1050i

Offline dkoch

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • !
  • Lokalizacja: Londyn
Odp: Wasze sposoby na zbadanie rodzaju dna
« Odpowiedź #6 dnia: 29.07.2016, 19:57 »
Ok. Popatrze za takimi.
Pozdrawiam
Rozmiar nie ma znaczenia!!!!