Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1892094 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 536
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #5025 dnia: 25.06.2017, 19:58 »
Mnie się tak raz szczytówka w pickerku zaklinowała. O tyle gorzej, że takiej cienkiej cholery to już w ogóle nie ma jak złapać... W końcu ją złapałem... kombinerkami. A potem wydłubywałem resztki mozolnie z drugiej sekcji wędziska. Normalnie jakby przyklejone były, tak się zapiekło.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #5026 dnia: 25.06.2017, 20:06 »
Tak, racja, szczytówka potrafi się pięknie zaklinować, jednak tylko raz wracałem z wyprawy z niezłożoną sekcją szczytową. Inne łącza nigdy mi się nie zaklinowały (teleskopów nie liczę, bo to cholerstwo potrafiło sprawić niezłą niespodziankę). Aha, nigdy w życiu nie stosowałem żadnych specyfików, którymi się pokrywa łącza w celu sprawniejszego ich rozłącznie. Skoro coś ma ułatwiać rozłączanie sekcji, to pewne jest, że również w czasie wędkowania... ;)
Jacek

Offline YerbaMate

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #5027 dnia: 25.06.2017, 20:14 »
Bardzo ciekawe, zawsze mi dendrobeny padają w kontakcie z komposciakami, dużo celulozy im dajesz??

Nie wiem, daje im fusów z yerba mate, zielonej herbaty (liście) i czasem np. skórkę z marchwi, albo buraka. Nic im nie dolega, ciągle widzę nowe jajeczka. 8)
Pozdrawiam Sławek <><

PB: Jesiotr 110 cm, Karp 80 cm, Leszcz 55 cm, Lin 40 cm, Płoć 30 cm, Karaś 38 cm, Okoń 33 cm, Szczupak 67 cm, Węgorz 70 cm, Jaź 50 cm.

ProBono

  • Gość
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #5028 dnia: 25.06.2017, 20:19 »
To ty masz kury a nie dżdżownice :P
Oczywiście żartuje na biologii uważałem

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 285
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #5029 dnia: 25.06.2017, 20:25 »
I jesteś pewny ze to dendrobeny a nie grube czerwone robaki?? Sporo lat się zajmuję hodowlą w piwnicy i trochę eksperymentowałem z tymi dwoma gatunkami. Nigdy nie udało mi się ich pogodzić w jednym pojemniku, dendrobeny znikały w ciągu dwóch tygodni czerwone zostawały, nigdy odwrotnie. Dendrobena potrzebuje celulozy-papier do funkcjonowania-rozmnażania się, czerwone robaki niekoniecznie. Jak im brakuje celulozy to zaobserwowałem mniej kokonów w hodowli.
Tomek

Kadłubek

  • Gość
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #5030 dnia: 25.06.2017, 20:48 »
Każde potrzebują cellulozy.

Czerwone to zapewne te:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kompostowiec_r%C3%B3%C5%BCowy

Te co zbieramy po deszczu to:
https://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BCd%C5%BCownica_ziemna

Mi sprawdzają się bardziej te drugie.

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 285
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #5031 dnia: 25.06.2017, 21:06 »
Te drugie to nasze wędkarskie rosówki(dżdżownica), też da je się przechowywać przez zimę w piwnicy, ale my tu piszemy o czerwonych(te z pierwszego zdjęcia) i o dendrobenie.
Tomek

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #5032 dnia: 25.06.2017, 21:20 »
Witam.
Dziś nad wodą zaklinowała mi się wędka picker Mikado BD 300, mam pytanie czy smarujecie składy i czym?

Z prostszych sposobów słyszałem o stosowaniu miękkiego ołówka B, nanosisz grafit na łącze. No ale wiesz, później uważaj żeby się nie upaprać. Jak się zaklinuje to można lekko podgrzać suszarką element w który wchodzi kolejna sekcja żeby się rozszerzył. Ale na łowisku mało kto ma suszarkę, więc to raczej metoda domowa.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 536
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #5033 dnia: 25.06.2017, 21:22 »
Witam.
Dziś nad wodą zaklinowała mi się wędka picker Mikado BD 300, mam pytanie czy smarujecie składy i czym?

Z prostszych sposobów słyszałem o stosowaniu miękkiego ołówka B, nanosisz grafit na łącze. No ale wiesz, później uważaj żeby się nie upaprać. Jak się zaklinuje to można lekko podgrzać suszarką element w który wchodzi kolejna sekcja żeby się rozszerzył. Ale na łowisku mało kto ma suszarkę, więc to raczej metoda domowa.

Proponuję sekcję dolną podgrzewać suszarką, górną obłożyć lodem. Siły natury w służbie człowieka!
Krwawy Michał

Purple Life Matters

ProBono

  • Gość
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #5034 dnia: 25.06.2017, 21:22 »
Może jak na łowisku będzie kobieta, to nie mówiłbym dwa razy, Panie w swoich eleganckich torebkach mają wszystko!

Kadłubek

  • Gość
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #5035 dnia: 25.06.2017, 21:31 »
Witam.
Dziś nad wodą zaklinowała mi się wędka picker Mikado BD 300, mam pytanie czy smarujecie składy i czym?

Z prostszych sposobów słyszałem o stosowaniu miękkiego ołówka B, nanosisz grafit na łącze. No ale wiesz, później uważaj żeby się nie upaprać. Jak się zaklinuje to można lekko podgrzać suszarką element w który wchodzi kolejna sekcja żeby się rozszerzył. Ale na łowisku mało kto ma suszarkę, więc to raczej metoda domowa.

Prościej będzie - grafit w płynie:



Edit: Buteleczka to zestaw dożywotni, tylko trzeba uważać bo brudzi.

Offline YerbaMate

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #5036 dnia: 25.06.2017, 21:37 »
I jesteś pewny ze to dendrobeny a nie grube czerwone robaki?? Sporo lat się zajmuję hodowlą w piwnicy i trochę eksperymentowałem z tymi dwoma gatunkami. Nigdy nie udało mi się ich pogodzić w jednym pojemniku, dendrobeny znikały w ciągu dwóch tygodni czerwone zostawały, nigdy odwrotnie. Dendrobena potrzebuje celulozy-papier do funkcjonowania-rozmnażania się, czerwone robaki niekoniecznie. Jak im brakuje celulozy to zaobserwowałem mniej kokonów w hodowli.


Wiesz co wydaje mi się że tak, hodowla powstała z resztek kupnej dendrobeny nr 4, i czerwonych robaków z kompostownika.

Celulozę dostają w postaci patyczków z yerby i zielonej. Sam nie wiem o co w tym chodzi.
Pozdrawiam Sławek <><

PB: Jesiotr 110 cm, Karp 80 cm, Leszcz 55 cm, Lin 40 cm, Płoć 30 cm, Karaś 38 cm, Okoń 33 cm, Szczupak 67 cm, Węgorz 70 cm, Jaź 50 cm.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #5037 dnia: 25.06.2017, 22:04 »
Skoro już rozmawiamy o złączach wędzisk, to warto wspomnieć, że do ich regularnej konserwacji służy teflon, bo to on powoduje, że łatwiej łączymy i rozłączamy elementy (wiedzą o tym "tyczkarze"). Grafit natomiast służy do uzupełniania ubytków w złączach wytartych. Jego warstwa niweluje luzy i zakrywa rysy. Nie zaleca się nakładania grafitu (w każdej postaci) na złącza, które są w stanie dobrym.

Najprostszą i najstarszą metodą zabezpieczania łączeń przed zakleszczaniem jest pokrywanie ich tym... z czego składa się świeczka. Po prostu pocieramy złącze świeczką i wcieramy/wycieramy szmatką. Czasem wystarcza dokładne przemycie złącza wodą, żeby nie dochodziło do zakleszczania. Woda i świeczka to zestaw kompletny.
Jacek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #5038 dnia: 25.06.2017, 22:56 »
Witam.
Dziś nad wodą zaklinowała mi się wędka picker Mikado BD 300, mam pytanie czy smarujecie składy i czym?
To nie nowość. Często się to trafia w przypadku lakierowanych złącz. Pomoże tu grafit. Ale nie smar, tylko proszek. Często pomaga zwykły ołówek.
Arek

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 688
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #5039 dnia: 26.06.2017, 04:16 »
Ad vocem robaków bo chyba niektórzy mylą pewne detale.
Wędkarze stosują:
- Rosówki (te co wychodzą po deszczu :)  )
- Gnojaki (najłatwiej pozyskać np. w miejscu gdzie ktoś magazynuje obornik)
- Dżdżownice kalifornijskie (to chyba to samo co dendrodeny)
Spośród tych trzech wg mnie najgorsze są te ostatnie.