Autor Wątek: Oszustwa Olx, Allegro, Facebook  (Przeczytany 12752 razy)

Offline Cygnus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 56
Odp: Oszustwa Olx, Allegro, Facebook
« Odpowiedź #15 dnia: 15.01.2021, 19:14 »
Świetny temat założyliście
Będę śledził 8)
"Nie można więc głosować za demokracją i wiecznie przeciwstawiać się gustom większości. To jest zakłamanie. Grzeszyć na ziemi i zgłaszać jednocześnie pretensje do nieba?!
Ale ja osobiście jestem szczery: zawsze głosowałem za kontrrewolucją"

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 277
  • Reputacja: 140
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Oszustwa Olx, Allegro, Facebook
« Odpowiedź #16 dnia: 15.01.2021, 19:25 »
Temat stricte edukacyjny, nie jednemu dupsko uratuje.
Tomek

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Oszustwa Olx, Allegro, Facebook
« Odpowiedź #17 dnia: 20.01.2021, 10:21 »
Takie dziś dostałem na moje ogłoszenie na olx :) - jeszcze trochę ruski pamiętam więc w jakimś tłumaczniu
"Tylko dziś z okazji urodzin firmy olx my rozdajemy prezenty. Skanuj kod QR i odbierz swoje prezenty"  - nie zeskanowałem więc nie wiem co dalej, a dość szybko olx zablokował tego użytkownika.

Offline yankes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • I am the king, I can catch everything
    • Galeria
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Oszustwa Olx, Allegro, Facebook
« Odpowiedź #18 dnia: 08.02.2021, 10:12 »
No i stało sie, zaufałem i sie nadziałem.
Na te wszystkie sztuczki z podane powyżej byłem wyczulony ,z reszta robię mnóstwo zakupów przez portale internetowe z racji tego, iz nie mam czasu chodzićpo sklepach .
W sobote tydzień temu z racji tego, iż wróciłem ze szpitala stwierdziłem ze uprzyjemnie sobie troszkę czas i zakupie sobie gre na olx .
Wybór duży, ceny od 130 do 200zl
O dziwo napisałem do kilku osob  i nikt nie chciał wysłac za pobraniem .
W końcu znalazł się gość, który stwierdził  że za pobraniem to on nie wysyła bo ludzie nie odbieraja i podzielimy koszty.
Miałem mu przelać 95, a 40 dosłać po odbiorze przesyłki .
Kase przełalem i cisza , w środe pisze do typa  a on mi na to ze albo dosyłam reszte kasy albo on nie wyśle i że on prosi o zrozumienie bo już sie nadział kilka razy że mu ktoś kasy nie doplacił.
Po krótkiej wymianie zdań napisałem mu że albo wysyła gre wedle ustaleń  wcześniejszych albo oddaje kase na konto i sie żegnamy .
Od tej chwili zapadła długa cisza .
Nie wiem czy ktoś miał taki problem ?
Dziwi mnie zachowanie goscia bo mam jego adres , numer konta i id/ konwersacje olx,  być może lipne  dlatego gosc ma mnie w dupie .
Dodam że gość zniknął z Olx .
Mam zamiar udać sie z tym na komisariat , pytanie czy mam jakieś szanse na odzyzkanie kasy ?
W sumie to chodzi o zasady, i choc miałbym wydać 10  razy wiecej to chciałbym gościa udupić żeby już nikt inny sie przez takiego h..a nie denerwował.
Robert

Karp 9.8kg, Sandacz 4.1kg,Leszcz 1.5kg,Amur 4.8kg

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Oszustwa Olx, Allegro, Facebook
« Odpowiedź #19 dnia: 08.02.2021, 10:42 »
Może mu konto zablokują, a wszystko ma na słupa jakiegoś menela. Dla takich rzeczy masz przesyłki olx, teraz na allegro mogą sprzedawać wyłącznie firmy, dla zwykłych użytkowników jest allegro lokalnie. Tam chyba nikt nie robi walki bo jest ta sama weryfikacja co na allegro.

Offline Simpson

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 33
Odp: Oszustwa Olx, Allegro, Facebook
« Odpowiedź #20 dnia: 08.02.2021, 11:13 »
Oczywiście, że zgłoś to na komendzie policji. Jest to typowe oszustwo (art. 286 kk), także nie kwota ma znaczenia (jak np przy kradzieżach). Przed wizytą, aby szybko i sprawnie poszło zabierz ze sobą wszystkie dane (konta, adresy mailowe, nr telefonu, nr ogłoszenia olx, dane z olx - włącznie ze zrzutami strony jak masz). Dodatkowo zrzuć w formie zrzutów konwersację sms, maile, spisz kontakty telefoniczne (godziny i daty połączeń). Nie kasuj nic z telefonu oraz maila.

To dużo ułatwi i przyspieszy proces (jak tego nie weźmiesz to i tak będziesz musiał donieść).

Jeśli masz do typa nr telefonu, to możesz też napisać sms, że jeśli do końca tygodnia nie zwróci pieniędzy to zgłosisz sprawę na policję.
Oczywiście bez straszenia i gróźb. W przypadku braku odzewu bez zastanowienia zgłoś na policję i nie daj się zbyć.

Offline yankes

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • I am the king, I can catch everything
    • Galeria
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Oszustwa Olx, Allegro, Facebook
« Odpowiedź #21 dnia: 08.02.2021, 11:25 »
Oczywiście, że zgłoś to na komendzie policji. Jest to typowe oszustwo (art. 286 kk), także nie kwota ma znaczenia (jak np przy kradzieżach). Przed wizytą, aby szybko i sprawnie poszło zabierz ze sobą wszystkie dane (konta, adresy mailowe, nr telefonu, nr ogłoszenia olx, dane z olx - włącznie ze zrzutami strony jak masz). Dodatkowo zrzuć w formie zrzutów konwersację sms, maile, spisz kontakty telefoniczne (godziny i daty połączeń). Nie kasuj nic z telefonu oraz maila.

To dużo ułatwi i przyspieszy proces (jak tego nie weźmiesz to i tak będziesz musiał donieść).

Jeśli masz do typa nr telefonu, to możesz też napisać sms, że jeśli do końca tygodnia nie zwróci pieniędzy to zgłosisz sprawę na policję.
Oczywiście bez straszenia i gróźb. W przypadku braku odzewu bez zastanowienia zgłoś na policję i nie daj się zbyć.

Mam  porobione wszystkie zrzuty konwerascji .
Żeby dać mu jeszcze szansę wyslalem mu wczoraj takiego smsa jak mowisz -
"Jesli do 12.02.21 sprawa zakupu gry sie nie wyklaruje , domniemajac probę wyludzenia/ oszustwa zglaszam sprawe do portalu OLX , oraz na komisariat Policji. Skorzystam takze z pomocy radcy prawnego lub prawnika by odzyskac swoje pieniądze!! "
Robert

Karp 9.8kg, Sandacz 4.1kg,Leszcz 1.5kg,Amur 4.8kg

Offline Simpson

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 33
Odp: Oszustwa Olx, Allegro, Facebook
« Odpowiedź #22 dnia: 08.02.2021, 11:39 »
Prawidłowo. Z prawnikiem może nie ma co szaleć, szkoda kasy. Policja to powinna ogarnąć.
Tak jak mówisz, chodzi o zasady.
Przy braku płatności zgłoś w olx oraz z tymi wszystkimi dokumentami na policję. Nie daj się tylko zbyć na  miejscu, bo wiem, że niektóre komendy próbują.

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Oszustwa Olx, Allegro, Facebook
« Odpowiedź #23 dnia: 08.02.2021, 11:43 »
na adres sklepu wyślij poleconym:

                                                           WEZWANIE DO WYKONANIA UMOWY


Niniejszym wzywam do wykonania umowy w postaci zamówienia nr xxxxxxxxxxxx zawartej  w dniu xx.xx.xxxxr., dotyczącej  zakupu xxxxxxxxxxxxxxxxxxx , w terminie 10 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma.
Jednocześnie  informuję  że  w  przypadku  niewykonania  powyższej  umowy   zgodnie z art. 491 § 1 Kodeksu Cywilnego odstępuję od przedmiotowej umowy, oraz zgodnie z art. 394 § 1 Kodeksu Cywilnego  żądam wypłaty sumy dwukrotnie wyższej wpłaconej kwoty.


U mnie akurat chodziło o meble, sprawa się ciągnęła ponad 2 lata w sądzie. Ale jak Komornik zablokował samochód to nagle pieniądze się znalazły wraz z odsetkami.  :) 

Powodzenia

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Oszustwa Olx, Allegro, Facebook
« Odpowiedź #24 dnia: 08.02.2021, 11:54 »
Prawidłowo. Z prawnikiem może nie ma co szaleć, szkoda kasy. Policja to powinna ogarnąć.
Tak jak mówisz, chodzi o zasady.
Przy braku płatności zgłoś w olx oraz z tymi wszystkimi dokumentami na policję. Nie daj się tylko zbyć na  miejscu, bo wiem, że niektóre komendy próbują.

Policja musi przyjąć zgłoszenie. Ale czy to coś da??  Z prawnikiem bedzie szybciej, bez zabawy  napisze pismo do sądu. Koszty prawnika i tak muszą zostać zwrócone, wiec chłopka jeszcze bardziej zaboli próba oszustwa.  w wielu miastach mają bezpłatne porady prawne dla mieszkańców i czas oczekiwania też nie jest długi.

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 925
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Oszustwa Olx, Allegro, Facebook
« Odpowiedź #25 dnia: 08.02.2021, 12:10 »
O dziwo napisałem do kilku osob  i nikt nie chciał wysłac za pobraniem .

Dlaczego "o dziwo"? Wcale się temu nie dziwię, po kilkukrotnych zwrotach do mnie różnych pierdół, które sprzedawałem i dałem się przekonać, że "na pewno odbiorę, solidny jestem" też absolutnie nie wysyłam za pobraniem. Jeśli ktoś bardzo chce, a się boi, że dostanie cegłę (czemu też się nie dziwię, że się boi, bo różne patafiany są po obu stronach transakcji), proponuję wpłatę do mnie na konto kosztów przesyłki, a pobranie jest tylko na wartość przedmiotu. Jeśli ktoś nie chce, trudno, widać aż tak mu nie zależy.
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline toked

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Oszustwa Olx, Allegro, Facebook
« Odpowiedź #26 dnia: 08.02.2021, 12:15 »
Pismo wysyłane do sądu nic nie da bo to jest oszustwo i ścigane z urzędu, policja muisi się tym zająć i to zrobi. Do sądu możesz zgłosić sprawę cywilną ale to inna bajka. Zapewniam Cię, że w dobie takich możliwości policja bez problem z tym poradzi sobie, chyba ,że cwaniak jest kombinatorem i robi oszustwo na słupa, czego przy takiej kasie nie zrobi.  Posłuchaj kolego Simpson bo to co napisał jest jak najbardziej właściwe widać, że ma w tym wiedze.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 321
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Oszustwa Olx, Allegro, Facebook
« Odpowiedź #27 dnia: 08.02.2021, 12:35 »
O dziwo napisałem do kilku osob  i nikt nie chciał wysłac za pobraniem .

Dlaczego "o dziwo"? Wcale się temu nie dziwię, po kilkukrotnych zwrotach do mnie różnych pierdół, które sprzedawałem i dałem się przekonać, że "na pewno odbiorę, solidny jestem" też absolutnie nie wysyłam za pobraniem. Jeśli ktoś bardzo chce, a się boi, że dostanie cegłę (czemu też się nie dziwię, że się boi, bo różne patafiany są po obu stronach transakcji), proponuję wpłatę do mnie na konto kosztów przesyłki, a pobranie jest tylko na wartość przedmiotu. Jeśli ktoś nie chce, trudno, widać aż tak mu nie zależy.
Jestem absolutnie tego samego zdania :beer: :thumbup:. Na OLX sprzedałem kilkanaście przedmiotów wędkarskich i nie tylko, nikogo nigdy nie oszukałem, bo sam bym nie chciał być oszukany. Szkoda tylko, że wtedy jeszcze nie było oceny sprzedającego, bo niektórzy po odbiorze przesyłki dzwonili do mnie z pozytywnym zdziwieniem, że sprzedany towar jest w znakomitym stanie.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 792
  • Reputacja: 305
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Oszustwa Olx, Allegro, Facebook
« Odpowiedź #28 dnia: 08.02.2021, 12:43 »
(...)bo niektórzy po odbiorze przesyłki dzwonili do mnie z pozytywnym zdziwieniem, że sprzedany towar jest w znakomitym stanie.
Też mam bardzo podobne doświadczenia, które objawiają się zdziwieniem/zaskoczeniem kupującego, który otwiera przesyłkę i widzi towar w  niemalże sklepowym stanie.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 321
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Oszustwa Olx, Allegro, Facebook
« Odpowiedź #29 dnia: 08.02.2021, 12:46 »
(...)bo niektórzy po odbiorze przesyłki dzwonili do mnie z pozytywnym zdziwieniem, że sprzedany towar jest w znakomitym stanie.
Też mam bardzo podobne doświadczenia, które objawiają się zdziwieniem/zaskoczeniem kupującego, który otwiera przesyłkę i widzi towar w  niemalże sklepowym stanie.
Ponoć jak dbasz, tak masz 8).
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉