Autor Wątek: Dobór sprzętu dla nowicjusza  (Przeczytany 104363 razy)

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 534
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #135 dnia: 31.07.2019, 07:51 »
Jaxon robi te szczytówki w wielu wymiarach. U mnie w miejscowym sklepie facet trzyma to wszystko pomieszane w wielkim kartonie. Najlepiej przyjechać z górnym składem wędki i sobie dobrać, które pasują. Moim zdaniem te szczytówki spełniają swoje zadanie tak samo dobrze, jak firmowe drogie. Kiedyś po złamaniu ściągałem sobie dedykowane, płaciłem po 50 zł plus przesyłka... Od kiedy raz spróbowałem tych uniwersalnych, więcej takich bezeceństw nie wyczyniam.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline belkowski28

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 283
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Włocławek
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #136 dnia: 31.07.2019, 08:49 »
Szczytówki do Genesis MF kosztują w serwisie Jaxona 22,5 plus 13 zł.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 534
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #137 dnia: 31.07.2019, 08:58 »
Nie mam wędek Jaxona. Chodzi mi o sam fakt, że szczytówki wcale nie muszą być dedykowane, z oplotem z kewlaru i przelotkami Fuji... Ich zadaniem jest uginanie się, gdy ryba bierze. To wszystko.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #138 dnia: 31.07.2019, 09:07 »
Oby zaden nowicjusz nie trafił do tego watku bo sfiksuje zanim. zacznie wedkowac. ;D
Dominik

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 260
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #139 dnia: 31.07.2019, 09:09 »
Twoja Bzura jak każda inna rzeka, ba nawet kanał jest zmienna woda a jej uciag będzie różny w różnych porach roku/warunkach atmosferycznych.

Ba, w trakcie sesji woda potrafi się podnieść, a jej uciag zwiększyć nawet dwukrotnie i więcej....

Nie patrz jak Bzura wygląda dziś, to jest żywioł.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #140 dnia: 31.07.2019, 09:31 »
Czy https://sprzetwedkarskirs.pl/szczytowka-feeder-jaxon-aksws-2-8-mm/pBJ0003#opis-produktu szczytówki będą pasowały do Genesis Pro feeder i MF ?

W wersji Method Feeder są szczytówki o średnicy mocowania 2.4 mm (np. AK-SWW240A), więc nie będą do niej pasowały powyższe.
Dodam tylko że w "zwykłym" feederze Genesis Pro szczytówki są identycznej średnicy

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 973
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #141 dnia: 02.08.2019, 01:59 »
Jeśli dobrze interpretuję wypowiedzi kolegów powyżej to są dwie drogi jakimi mogę pójść w stronę feedera ogólnie pojętego.
Droga 1 to kupić na wody stojące/komercję/zalew/stawy Jaxon Genesis Pro MF 20-60g ,a na rzeki Bzura/Wisła wersję Jaxon Genesis Pro Feeder 70-150g i w ten sposób mieć nazwijmy to "ogarnięty wachlarz" łowisk jakie planuję.
Droga 2 to kupić Jaxon Genesis Pro Feeder z dużym CW ( 50-120 lub 70-150 ) a kwestię małych rybek rozwiązać poprzez dokupienie czulszych szczytówek.
Rozumiem jednak, że droga druga będzie okupiona tym, że wędzisko będzie sztywniejsze niż to MF i przez to hol małych rybek będzie mało finezyjny, bo wędzisko takie będzie zaczynało pracować poprawnie dopiero przy większych rybach? ( od jakiej wielkości/wagi ?)

Skoro szczytówki z powyższej strony nie będą pasowały czy moglibyście wskazać mi link do pasujących zamiennie do obydwu kijów? Po wpisaniu w google AK-SWW240A niestety brak sensownych wyników.
Rozumiem, że nie ważne jakiej firmy feeder kupię to nie muszę zapasowych/nowych szczytówek sprowadzać od producenta bo na rynku spokojnie dobiorę pasujące zamienniki? Bo w kwestii Jaxona to akurat podobno nie problem oryginał bo tanio i dostępność jest. Ale już Trabucco, Fiume to ciężko by było pewnie i drogo kupić oryginały.

Jeszcze w temacie feeder. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć w temacie wędzisk Fiume Master Method. Zarówno w kwestii firmy jak i tego modelu wędziska?

Co do matchówki... skoro seria Genesis Match nie... czy GTX Intensa Distance Float 4,20 10-40g również nie czy jej nie znacie? W sieci niewiele o niej opinii a na spławik również bym chciał mieć zestaw którym rekreacyjnie połapię małe płotki jak i nie będę się obawiał karpia.
Podobno wędziska Float są bardziej uniwersalne z racji wiekszych przelotek, wytrzymałości, ale o Floatach też niewiele w sieci znajduję w ojczystym języku. Owszem odnośników do skepów sporo, ale opinii , dyskusji nie za wiele.




 

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 646
  • Reputacja: 1127
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #142 dnia: 02.08.2019, 03:12 »
czy GTX Intensa Distance Float 4,20 10-40g również nie czy jej nie znacie?  W sieci niewiele o niej opinii a na spławik również bym chciał mieć zestaw którym rekreacyjnie połapię małe płotki jak i nie będę się obawiał karpia.

Wędka waży 368 g, czyli jest koszmarnie ciężka (do tego dochodzi najpewniej marne wyważenie). Biorąc pod uwagę cw. 10 - 40 g, frajda z holowania mniejszych ryb będzie nieszczególna - podobnie jak łatwość operowania lżejszym zestawem. Początkującemu nie jest potrzebny żaden "Distance Float", bo nie zaczyna się od łowienia okazałych ryb na dużych dystansach :)

Zalecamy zejść z długością (do klasycznego 3.9 m) oraz maksymalnym cw. (do około 20 g), a także uwzględniać przy wyborze jedynie wędziska o wadze < 250 g. Nie ma spławikówki (nawet z najwyższej półki cenowej), która byłaby odpowiednia do łowienia zarówno "małych płotek", jak i dużych karpi, zaś karpie mniejsze (tzw. rozmiar handlowy) można skutecznie holować standardowymi wędziskami matchowymi. Zakładamy oczywiście, że adept jest pojętny i szybko przyswoi sobie podstawowe umiejętności holownicze, uważnie śledząc uwidocznione na stosownych filmikach poczynania spławikowych wyjadaczy.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 973
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #143 dnia: 02.08.2019, 03:31 »
No i znalazłem wreszcie mały spisik.
Cała seria GTX Intensa to podobno nowość na 2019 rok. Może dlatego tak mało o nich opinii.
Tutaj o wersji Feeder : http://www.jaxon.pl/Katalog/235_163_wedziska/15593_jaxon-intensa-gtx/Produkt/56638_intensa-gtx-feedery.aspx
Tutaj o wersji Method Feeder : http://www.jaxon.pl/Katalog/235_163_wedziska/15593_jaxon-intensa-gtx/Produkt/56639_intensa-gtx-feedery.aspx
Tutaj o wersjach Match LX : http://www.jaxon.pl/Katalog/235_163_wedziska/15593_jaxon-intensa-gtx/Produkt/56645_intensa-gtx-match.aspx
Tutaj o wersjach Match ZX : http://www.jaxon.pl/Katalog/235_163_wedziska/15593_jaxon-intensa-gtx/Produkt/56646_intensa-gtx-match.aspx

I teraz nasuwa się pytanie jak się one mają do poprzednich wersji. Zauważyłem, że ceny są niższe jak wersji "starszych". Ale czy to chwyt by zachęcić do zakupu czy może w czymś są gorsze od poprzedników?

Może trafi się ktoś kto kupił i wyrazi opinię...

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 260
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #144 dnia: 02.08.2019, 06:25 »
Jeśli nawet ktoś kupił i wyrazi opinie, to poprosisz później o porównanie do Genesis Pro Method Feeder, tego pewni nikt nie zrobi bo wątpię czy ktoś posiada oba modele...

Więc zabawa zacznie się od początku, znów będą pytania, o szczytowki, o "z method czy bez method na blanku", i o może jednak jeden kij do wszystkiego....

Krecimy się w kółko w tym temacie, i nie widzę ani kroczku do przodu. Nie można się dać tak zafiksowac.

To już nie przypomina mi poszukiwań wędki, tylko bicie piany non stop o tym samym.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Tomasz.B

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #145 dnia: 02.08.2019, 08:03 »
Skoro szczytówki z powyższej strony nie będą pasowały czy moglibyście wskazać mi link do pasujących zamiennie do obydwu kijów? Po wpisaniu w google AK-SWW240A niestety brak sensownych wyników.
Rozumiem, że nie ważne jakiej firmy feeder kupię to nie muszę zapasowych/nowych szczytówek sprowadzać od producenta bo na rynku spokojnie dobiorę pasujące zamienniki? Bo w kwestii Jaxona to akurat podobno nie problem oryginał bo tanio i dostępność jest. Ale już Trabucco, Fiume to ciężko by było pewnie i drogo kupić oryginały.

Tu możesz zobaczyć dostępne od Jaxona szczytówki zapasowe. Tak jak pisałem, w wersji Method Feeder średnica szczytówki to 2.4 mm, stąd szczytówka od "zwykłej" wersji, która ma 2.8 mm nie będzie pasować. Osobiście przez nieuwagę złamałem szczytówkę 1 oz. i jedynym miejscem, w którym udało mi się kupić "oryginalną" to serwis Jaxona. W sklepach dostępne są jedynie wersje 2.8 mm (np. AK-SWW280A) co potwierdza brak wyników w Google. Kupiłem również, pasującą średnicą szczytówkę od Daiwy Yank'n'bank i spisuje się znakomicie, ale rozumiem, że koszt szczytówki będący 1/3 kosztu nowej wędki to lekka fanaberia ;) Reasumując - w pierwszej kolejności ważna jest średnica szczytówki w miejscu łączenia, a długość i liczba przelotek mogą się nieznacznie różnić.

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #146 dnia: 02.08.2019, 08:18 »
Podziwiam Was panowie że chcecie pomoc i macie cierpliwość :-) dla mnie to już jest niepoważne ze strony kolegi Norbas

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 260
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #147 dnia: 02.08.2019, 12:04 »
Podziwiam Was panowie że chcecie pomoc i macie cierpliwość :-) dla mnie to już jest niepoważne ze strony kolegi Norbas

Najgorsze jest to, że po przeczytaniu i napisaniu 10 stron mam wrażenie że kolega wciąż pyta o to samo, i myśli w ten sam sposób jak na początku... Nawet mam wrażenie, że on wciąż nie wie do czego mają mu służyć te patyki, albo ma zamiar uprawiać jakąś wyższa szkołę z jedną wędka do wszystkiego... Na płotkę w stawie u Wuja i na rzeczne wojaże...

Technicznie wątek nie posunął się o milimetr mimo dosyć dużego zaangażowania z naszej strony. Brakuje wizji gdzie i co chciałbym łapać. Konkret. Wiadomo tylko że ma to być Feeder na każda rybę i na każdą wodę... :\ Kolego Norbas, dopóki nie odpowiesz sobie na to pytanie będziesz błądzić jak w ciemności. Pod wodę i rybę dobiera się sprzęt.

Wędka to dopiero początek, gdzie kołowrotki, żyłki, podajniki, zanęty czy przynęty...

Dużo osób, mimo swojej życzliwości ma też swoją cierpliwość, i ona się wyczerpie za niedługo.

A może ten wątek to jakiś eksperyment psychologiczny/socjologiczny? 8)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 973
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #148 dnia: 02.08.2019, 14:04 »
Koledzy, czy Was boli to że dociekam? Bo widzę że dla jednych merytoryczna odpowiedź nie stanowi problemu a inni piszą uszczypliwości.
Czy to źle, że chcę poznać różnice między nową a starszą serią wędzisk? Zwłaszcza jeśli jest różnica w cenie a już tu było napisane że nie ma wędzisk uniwersalnych i na pokrycie zapotrzebowania musiał bym mieć przynajmniej dwa feedery? Niższa cena za nowość więc i szanse na zakup dwóch opcji większe a wachlować tylko kołowrotkami w razie potrzeby...
Jestem dociekliwy, taka może wada. Nie zmuszam do pomocy przecież nikogo. Jak pisałęm mam 5-6 tygodni na zakup więc się nie spieszę i czytam, szukam opinii.
Nastawienie niektórych jest widzę takie, że nie ważne o jakie wędzisko bym teraz nowe zapytał to dostanę dawkę sarkazmu lub uszczypliwości.
Wyluzujcie, każdy z nas jest inny i ma swoje zalety i przywary.
Jak mi film w kinie się nie podoba to nie rzucam pomidorami w ekran tylko zmieniam repertuar...
Pewnie za parę lat będę się śmiał sam z siebie że tak drążyłem, zawracałęm gitarę ludziom, ale teraz mnie to nie śmieszy.
Życie nauczyło mnie nie oceniać ludzi po pozorach zwłaszcza jeśli kogoś nie znam...
Życzę Wam miłego weekendu.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #149 dnia: 02.08.2019, 15:57 »
Jak mi film w kinie się nie podoba to nie rzucam pomidorami w ekran tylko zmieniam repertuar...

No tak, ale nie każdy jest właścicielem kina albo lokalnym politykiem, żeby móc zmienić repertuar.
Jacek