Autor Wątek: Dobór sprzętu dla nowicjusza  (Przeczytany 104363 razy)

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 092
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #1140 dnia: 22.10.2021, 17:55 »
Ja potrzebuję z tego drugiego powodu - jak napisałem co jakiś czas jeżdżę nad jezioro z długim pasem zielska pod wodą, który muszę przerzucić. Nie chcę kupować kolejnej wędki, tyko po to, żeby użyć kilka razy w roku. Poza tym długa wędka przyda się przy holu ryby przez zielsko znajdujące się daleko od brzegu.
Swoją drogą jeśli można, to chętnie poznam również propozycje wędek o długości 3.3 m. Budżet: max 200 zł.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 873
  • Reputacja: 334
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #1141 dnia: 22.10.2021, 18:33 »
Robinson Stinger jest polecany, ale z wielu źródeł słyszałem, że tylko do długości 3.3 m. Machałem 3.6 m w sklepie - wyglądał jak kij od szczotki z delikatną szczytówką i trochę się go boję.

Bo Stingery te dłuższe trzeba brać w małych cw, ja mam 2 sztuki 3.9 40-90gr i pięknie pracują przy karpiach 3kg, akcja typowy progres, szczytówka najtwardsza.
Dzierżno uzależnia

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #1142 dnia: 22.10.2021, 18:41 »
Ciężki temat... bo wszystko zależy od tego jaki ten pas szeroki, jaki gęsty i jakie ryby kolega tam zwykle łowi.

W najbardziej optymistycznym przypadku czyli tak 20-30 metrów, rzadkie zielsko i stosunkowo małe ryby każdy feeder do 80-90 gramów da radę niezależnie od długości wędziska w najgorszym czyli gęste zielsko i spore karpiszony czy liny wchodzimy na teren karpiówek (bo nie ma takiego lekkiego feedera którym bym miał targać taką rybę obwieszoną kupą moczarki kanadyjskiej bez duszy na ramieniu).
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 092
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #1143 dnia: 22.10.2021, 18:49 »
Pas ma ponad 20 metrów. Roślinność raczej gęsta. Gigantów tam nie ma - najbardziej wymagające ryby to linki 40 cm. Jednak na komercji karpiki trafiają się konkretne.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #1144 dnia: 22.10.2021, 19:10 »
Pas ma ponad 20 metrów. Roślinność raczej gęsta. Gigantów tam nie ma - najbardziej wymagające ryby to linki 40 cm. Jednak na komercji karpiki trafiają się konkretne.

No cóż... do konkretnych karpików na komercji wystarczy (a nawet jest lepszy) krótki kijek. Są spece od metody na tym forum którzy na pewno pomogą w wyborze. Co do jeziora to najbezpieczniejszą opcją według mnie jest karpiówka, którą również na komercji można na metodę łowić. Widziałem jak inny wędkarz łowił na zarośniętym jeziorku liny o połowę mniejsze na spławik (używając karpiówek) i napiszę tyle - nie były to finezyjne hole a kupa zielska ważyła zapewne więcej niż lin.

Tyle mogę pomóc.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #1145 dnia: 22.10.2021, 19:11 »
Jeśli musisz dalej rzucić to wędka 3,60 ma sens. Wędką 3,30 da się w miarę komfortowo łowić do 40 m , max., w tek klasie cenowej to 50 m. Kij 3,60 powinien dać radę na 60 m. Nie miałem w ręku żadnej z branych przez ciebie pod uwagę wędek ale z opisów wnioskuję, że Stinger jest dość sztywny i szybki, co zapewnia dalekie rzuty, jednak przy metodzie może u początkującego wędkarza dawać spinki przy brzegu. Flagman opisywany jest jako parabolik, co bardziej nadaje się do metody, jest dość ciężki, co pozwala przypuszczać, że dość mocy, chociaż nigdy nie udało mi się złamać wędki na rybie, prędzej żyłka nie wytrzymywała. Jaxony też wyglądają nieźle, chociaż w Feeder Academy trzeba do transportu zdemontować szczytówkę, co może stanowić jakiś kłopot.
Pozdrawiam,
Tomek

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 535
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #1146 dnia: 22.10.2021, 19:13 »
Ja bym po prostu wziął Stingera 3,9 (lub 3,6) do 90 g i sprawdził, czy taka wędka zda u Ciebie egzamin. Używki można dostać za 100 zł lub mniej. A potem za tyle samo odsprzedać. Albo kupić nową i ewentualnie za 100 odsprzedać.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #1147 dnia: 22.10.2021, 19:22 »
Ja bym po prostu wziął Stingera 3,9 (lub 3,6) do 90 g i sprawdził, czy taka wędka zda u Ciebie egzamin. Używki można dostać za 100 zł lub mniej. A potem za tyle samo odsprzedać. Albo kupić nową i ewentualnie za 100 odsprzedać.

I to jest pomysł :D :bravo: A że herezja rzeczna może dopaść w każdej chwili to lepiej 3.9 ;)
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #1148 dnia: 22.10.2021, 19:46 »
Pas ma ponad 20 metrów. Roślinność raczej gęsta. Gigantów tam nie ma - najbardziej wymagające ryby to linki 40 cm. Jednak na komercji karpiki trafiają się konkretne.
Na takie warunki wystarczy wędka 3,30. Zastanowił bym się nad propozycją Michała ale 3,90 to moim zdaniem za dużo na Twoje potrzeby. Stingery mają dobrą opinię, więc zacząłbym od nich, używki albo niewiele droższe nówki. 3,30 do 60 g albo 360 do 90 g wygląda rozsądnie.
Nie lubię karpiówek ani siłowych holi.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 092
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #1149 dnia: 22.10.2021, 21:43 »
Jaxony też wyglądają nieźle, chociaż w Feeder Academy trzeba do transportu zdemontować szczytówkę, co może stanowić jakiś kłopot.
Z tego co widziałem w katalogu Jaxona, to szczytówkę demontuje się tylko w okrojonej wersji Feeder Academy L czyli Feeder Academy X. Wersje Method Feeder Academy L oraz X również mają równe części.
Mnie potencjalnie interesuje Feeder Academy L do 90 gram.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Wybieram Stingera 3.6 m 90 g.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #1150 dnia: 22.10.2021, 22:08 »
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Wybieram Stingera 3.6 m 90 g.

Wybór uniwersalny :thumbup:. A jeśli będzie problem z zielskiem zawsze można skołować ponton i zrobić linom wygodną autostradę na brzeg i z powrotem :)

Nie lubię karpiówek ani siłowych holi.

Kwestia gustu. Moim zdaniem sprzęt najlepiej dostosować do łowiska i ryb. A czy pisze na nim "Carp", "Method" czy inny "Pike" to już sprawa drugorzędna. Na przykład mój lekki feeder na Wisłę ma na blanku napisane "Stillwater" ;) Nie mam również nic przeciwko sprzętowym "kombinacjom alpejskim" jeśli jest to zrobione z sensem.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #1151 dnia: 22.10.2021, 22:30 »
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Wybieram Stingera 3.6 m 90 g.
Dobry wybór. Pamiętaj tylko, żeby podczas holu nie mieć ustawionego hamulca "na beton" i wędkę ustawioną do kierunku holu na ok 90o. Nigdy na wprost. Pozwoli to amortyzować zrywy ryby elastycznością wędki i pracą nadgarstka.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 092
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #1152 dnia: 22.10.2021, 22:37 »
Dobra rada zawsze w cenie.
Hamulec mam ustawiony w ten sposób, że mocno trzymając żyłkę w ręku, jestem w stanie wyciągnąć ją ręką.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 508
  • Reputacja: 199
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #1153 dnia: 22.10.2021, 23:14 »
Można też zaczepić haczyk o coś stabilnego typu drzewo, płot czy ławka nad wodą. Naprężać i dokręcać powoli aż osiągnie się pożądany moment ugięcia wędziska. Od tego warto zacząć przygodę z ustawianiem hamulca.

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 092
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #1154 dnia: 27.03.2022, 19:01 »
Postanowiłem kupić kolejna wędkę do metody. Tym razem długość 3.30 m oraz c.w. 20-60 g. Zastanawiam się pomiędzy Jaxonami Academy L oraz Green Point. Na forum obie są mianowane następcami Jaxona Genesis Method Feeder.
W katalogu znajdują się obie te wędki. Obie wyglądają identycznie i mają tę samą wagę. Jedyna różnica to cena oraz kolorystyka. Czy ktoś posiada obie te wędki i może się wypowiedzieć lub po prostu może doradzić, którą wybrać?
Dziękuję.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść