Autor Wątek: Wykopanie stawu  (Przeczytany 23464 razy)

Offline masters

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bolesławiec/ Lille
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Wykopanie stawu
« dnia: 05.02.2016, 12:05 »
Hej,
planuje wykopanie stawu wielkości około 12 arów, staw by był na łące kolo mojego domu i będzie musiał być wyłożony folią, na foli myślałem wysypać 10 cm warstwę piachu, podłoże w tym miejscu to 40-50 cm ziemi a reszta piach, który bym wykorzystał częściowo do zasypania. Zbiorniczek nie będzie miał żadnego dopływu czy odpływu i najgorszy problem pewnie będzie z parowaniem wody??, jeżeli chodzi o natlenienie to chciałem wykorzysta pompę napowietrzna coś takiego http://allegro.pl/oai032-aco-012-pompa-napowietrzajaca-robizoo-i5943784651.html - będzie to dobre czy szukać coś innego. W 1/5 stawu, mała płytka zatoczka 60-100 cm jako miejsce tarliskowe, reszta stawu do 2 m głębokości.
Taki projekt ma sens bycia bez dopływu, czy raczej parowanie i temperatura wody na lato spowoduje ze zamiast stawu zostanie dziura w ziemi??

Zdj. pierwsze lokalizacja, 2-3 staw na foli znaleziony w necie :)
Shimano Super Ultegra AX 12`+ Shimano Twin Power 4000HG, Shimano Super Ultegra AX 10,6` + Shimano Sustain 4000FG, Matrix Superbox S36.

Offline AdamTym

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grabownica St.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wykopanie stawu
« Odpowiedź #1 dnia: 05.02.2016, 13:14 »
Najpierw trzeba zacząć przy takiej powierzchni od operatu wodno-prawnego.
Następnie wykonać projekt, chodź wątpię, że takiej powierzchni bez odpływu i dopływu uzyskasz pozwolenie.
Musiało by to być oczko wodne. Oczko wodne ma swoją charakterystykę. Nie może przekroczyć 30 m2. Następnie robi się zgłoszenie w Starostwie.
12 arów to 1200 m2 :) więc możesz mieć problemy.
Adam

Offline AdamTym

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grabownica St.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wykopanie stawu
« Odpowiedź #2 dnia: 05.02.2016, 13:16 »
Nie mówię, że się nie da.
Tylko najpierwsze trzeba zacząć od początku czyli od "...papierologi..."

Budowa stawu rekreacyjnego na własnej działce wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego oraz pozwolenia na budowę. Wynika to z następujących przepisów prawnych:

    zgodnie z Prawem budowlanym (tekst jedn. Dz.U.2006 nr 156 poz. 1118) budowa stawu o powierzchni powyżej 30 m2 wymaga pozwolenia na budowę (Art. 29 ust. 1 pkt 15)
    Zgodnie z Prawem wodnym (Dz.U.2005 Nr 239, poz. 2019) staw jest urządzeniem wodnym (Art 9 ust. 1 pkt 19 lit c) dlatego na jego budowę wymagane jest pozwolenie wodnoprawne (art 122 ust. 1 pkt 3)

Pozwolenie wodnoprawne wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej. Wymagany jest operat wodno-prawny. Przed rozpoczęciem inwestycji należy uzyskać Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodawania terenu.
Adam

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wykopanie stawu
« Odpowiedź #3 dnia: 05.02.2016, 13:21 »
A teren jest bardzo suchy wokół? Może było tam kiedyś jakieś źródełko, bagienko? Może się okazać, że na głębokości 1.5m odkryje się źródło. Jak głęboko macie wody gruntowe? Jak masz w okolicy jakąś studnię to możesz sprawdzić ile od poziomu gruntu jest lustro wody.
Dawid

Offline AdamTym

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grabownica St.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wykopanie stawu
« Odpowiedź #4 dnia: 05.02.2016, 13:24 »
A teren jest bardzo suchy wokół? Może było tam kiedyś jakieś źródełko, bagienko? Może się okazać, że na głębokości 1.5m odkryje się źródło. Jak głęboko macie wody gruntowe? Jak masz w okolicy jakąś studnię to możesz sprawdzić ile od poziomu gruntu jest lustro wody.

Studnia nie jest wyznacznikiem poziomu wód gruntowych
Adam

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wykopanie stawu
« Odpowiedź #5 dnia: 05.02.2016, 13:25 »
Ale da jakieś pojęcie o tym, przynajmniej oględne :)
Jeśli woda będzie na 10 m nie ma co się łudzić, że dokopiemy się do wody przy budowie stawu.
Dawid

Offline AdamTym

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grabownica St.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wykopanie stawu
« Odpowiedź #6 dnia: 05.02.2016, 13:28 »
Ale da jakieś pojęcie o tym, przynajmniej oględne :)
Jeśli woda będzie na 10 m nie ma co się łudzić, że dokopiemy się do wody przy budowie stawu.

DvD
Wbrew pozorom właśnie bardzo może to zmylić :)
Na to wpływ ma nawet ciśnienie jakie w danym dniu będzie występowało

Ale próbujcie, ja Wam nie wróg :D
Adam

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wykopanie stawu
« Odpowiedź #7 dnia: 05.02.2016, 13:40 »
Adaś, geolog ze mnie żaden, zapewne masz rację :)
 :thumbup:
Dawid

Offline AdamTym

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grabownica St.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wykopanie stawu
« Odpowiedź #8 dnia: 05.02.2016, 13:44 »
Wszystko jest do zrobienia. Pytanie tylko jakim kosztem ?? :)
Adam

Offline masters

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bolesławiec/ Lille
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wykopanie stawu
« Odpowiedź #9 dnia: 05.02.2016, 13:54 »
Najpierw trzeba zacząć przy takiej powierzchni od operatu wodno-prawnego.
Następnie wykonać projekt, chodź wątpię, że takiej powierzchni bez odpływu i dopływu uzyskasz pozwolenie.
Musiało by to być oczko wodne. Oczko wodne ma swoją charakterystykę. Nie może przekroczyć 30 m2. Następnie robi się zgłoszenie w Starostwie.
12 arów to 1200 m2 :) więc możesz mieć problemy.

Ps. 12 arów jest tam ziemi do wykorzystania pod staw, wiatę itd, staw będzie pewnie dużo mniejszy, tym bardziej ze nie będzie to kwadrat czy kolo, tylko linia brzegowa będzie nie regularna cos w tą mańkę jak na załączonym zdj w poście pierwszym.


O papierologi już nie wspominam, wiem ze jest z tym dużo zachodu...
Papiery powiedzmy ze już są załatwione ;)

A teren jest bardzo suchy wokół? Może było tam kiedyś jakieś źródełko, bagienko? Może się okazać, że na głębokości 1.5m odkryje się źródło. Jak głęboko macie wody gruntowe? Jak masz w okolicy jakąś studnię to możesz sprawdzić ile od poziomu gruntu jest lustro wody.

Bagienka, źródełka nigdy tam nie było, od zawsze jest tam laka na której woda się nigdy nie zbierała nawet podczas obfitych opadów, woda w studni około 70 m od miejsca planowanego stawu jest na głębokości 4-5 metrów.
Shimano Super Ultegra AX 12`+ Shimano Twin Power 4000HG, Shimano Super Ultegra AX 10,6` + Shimano Sustain 4000FG, Matrix Superbox S36.

Offline Tomek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wykopanie stawu
« Odpowiedź #10 dnia: 05.02.2016, 14:03 »
Był już taki temat, który rozpoczął kolega kubator: Wątek: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!! - http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=573.0
Niestety brak jest zakończenia. Temat był ciekawy, może się przyda, może coś wykorzystasz lub skontaktujesz się z kolegą, to coś podpowie.
 
Pozdrawiam
Tomek

Offline masters

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bolesławiec/ Lille
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wykopanie stawu
« Odpowiedź #11 dnia: 05.02.2016, 14:17 »
Był już taki temat, który rozpoczął kolega kubator: Wątek: Kopanie stawu!!! Potrzebna pomoc!!! - http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=573.0
Niestety brak jest zakończenia. Temat był ciekawy, może się przyda, może coś wykorzystasz lub skontaktujesz się z kolegą, to coś podpowie.

Tomek dzięki :) widziałem już.

Mi nie rozchodzi się w tym temacie jak i gdzie, tylko czy nie zrobi mi się kałuża ze stawu, bez dopływu wody, nie chce doprowadzić do tego ze ryby mi się poduszą czy ugotują i ponosić nie małych kosztów na wykopanie, zrobienie czegoś co mi wyschnie przy dużych upałach :/
Shimano Super Ultegra AX 12`+ Shimano Twin Power 4000HG, Shimano Super Ultegra AX 10,6` + Shimano Sustain 4000FG, Matrix Superbox S36.

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wykopanie stawu
« Odpowiedź #12 dnia: 05.02.2016, 14:22 »
Tego to ci chyba nic nie zagwarantuje. W tym roku staw, który był w swoim miejscu od 20 lat, miał tak do 1.5m głębokości, ostatnio pogłębiony. Wysechł prawie całkowicie, mimo, że biło tam zawsze źródło. Taki mamy klimat niestety.
Kolejny staw, na którym się wychowałem (ok 2ha), z 2m zrobiło się 80cm i co z tego, że zawsze płynęła tam rzeczka, jeśli i ona wyschła? :(
Dawid

Offline Tomek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 31
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wykopanie stawu
« Odpowiedź #13 dnia: 05.02.2016, 14:22 »
Tak, ja to zrozumiałem o co pytasz i co chcesz się dowiedzieć. Chciałem podesłać linka z tematem, bo pomyślałem, że może nie widziałeś tego wątku i mógłbyś zapytać kolegi kubatora czy ma jakieś doświadczenia, które mogły by ci pomóc oraz również dla tego, że w tamtym wątku mogli uczestniczyć inni z doświadczeniem, które mógłbyś wykorzystać. Taka była intencja tej podpowiedzi i wklejenia tego linka.
Pozdrawiam
Tomek

Offline mirgag

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 829
  • Reputacja: 136
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mirosław
  • Lokalizacja: Głogów - Zielona Góra
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wykopanie stawu
« Odpowiedź #14 dnia: 05.02.2016, 14:32 »
*Jedynie upór i determinacja są wszechmocne*
Mirosław