Autor Wątek: Studnia głębinowa  (Przeczytany 1223 razy)

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Studnia głębinowa
« dnia: 25.06.2021, 11:34 »
Czy ktoś posiada takową, ma doświadczenie ?
Chciałbym poznać opinie, zwłaszcza negatywne, na temat takowej.
Może ktoś wie jaki jest koszt pompowania wody na m3 czy miesięcznie przy danym zużyciu. 

Offline frank_lucas

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 233
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Studnia głębinowa
« Odpowiedź #1 dnia: 25.06.2021, 11:37 »
Nie wiem czy są jakieś negatywy, może kwestia parametrów wody na jaką trafisz w studni głębinowej. Na moich terenach często jest twarda. Koszt wody ze studni to koszt jedynie prądu jaki pobiera pompa, ale to grosze.
Wojtek
Darzbór

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Studnia głębinowa
« Odpowiedź #2 dnia: 25.06.2021, 11:47 »
Posiadam 2 lata w nowym domu. Jestem bardzo zadowolony polecam system zmiękczania wody, dodatkowo ja musiałem założyć system oczyszczania (odżelaziacz). Raz na miesiąc trzeba uzupełnić sól i nadmanganian potasu.

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Studnia głębinowa
« Odpowiedź #3 dnia: 25.06.2021, 12:04 »
Posiadam 2 lata w nowym domu. Jestem bardzo zadowolony polecam system zmiękczania wody, dodatkowo ja musiałem założyć system oczyszczania (odżelaziacz). Raz na miesiąc trzeba uzupełnić sól i nadmanganian potasu.
O takie coś mi chodziło - jakie są koszty tej soli i nadmanganianu - mam spore zużycie wody około 40 - 80 m3 na miesiąc.
Nawet nie wiedziałem, że coś takiego trzeba używać :), a studniowiercy o kosztach użytkowania mało co mówią.
Moje wyobrażenie (w skrócie) wody ze studni to studnia z pompką, rurką do zbiornika min 300l, a stamtąd rurką wpięte w instalacje za wodomierzem z przedsiębiorstwa wodociągów. I wtedy wodę mogę mieć z sieci lub ze studni, zależy jak zaworkami pokręcę - zgadza się ?

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Studnia głębinowa
« Odpowiedź #4 dnia: 25.06.2021, 12:09 »
Ja mam wykopaną studnie na 30 metrach do podlewania, jednak chce to połączyć z domem bo latem nie mam w domu ciśnienia z wodociągu.
Po wykopaniu woda lała się dzień i noc. Teraz tez sporo używam i jest ok. Polecam zdecydowanie.

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 190
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Studnia głębinowa
« Odpowiedź #5 dnia: 25.06.2021, 12:10 »
Tylko musisz uważać, bo powiedzą że na ściekach "kantujesz" gminę :P
Marek

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 951
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Studnia głębinowa
« Odpowiedź #6 dnia: 25.06.2021, 12:12 »
Ostatnio drony latały by sprawdzić kto podlewa bo jest zakaz w dzień a u mnie fontanna do nieba. :facepalm: :(
Zobaczymy czy jakieś pisemko przyślą.

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Studnia głębinowa
« Odpowiedź #7 dnia: 25.06.2021, 12:15 »
Posiadam 2 lata w nowym domu. Jestem bardzo zadowolony polecam system zmiękczania wody, dodatkowo ja musiałem założyć system oczyszczania (odżelaziacz). Raz na miesiąc trzeba uzupełnić sól i nadmanganian potasu.
O takie coś mi chodziło - jakie są koszty tej soli i nadmanganianu - mam spore zużycie wody około 40 - 80 m3 na miesiąc.
Nawet nie wiedziałem, że coś takiego trzeba używać :), a studniowiercy o kosztach użytkowania mało co mówią.
Moje wyobrażenie (w skrócie) wody ze studni to studnia z pompką, rurką do zbiornika min 300l, a stamtąd rurką wpięte w instalacje za wodomierzem z przedsiębiorstwa wodociągów. I wtedy wodę mogę mieć z sieci lub ze studni, zależy jak zaworkami pokręcę - zgadza się ?

W zależności od czystości i twardości wody możesz mieć jakiś system lub nie. Sól to jakieś 50 zł nadmanganian 30, u mnie co 3 miesiące +/- wymiana. Jak ze zużyciem prądu to nie mam pojęcia ponieważ mam wszytsko na prąd. Pompę ciepła, płytę właśnie wodę tv i resztę bajerów. W sezonie zimowym rachunek wychodzi koło 400zl za wszystko. System uzdatniania i odkamieniania z montażem chyba coś koło 10k.

Offline maszek95

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 178
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Starogard Gdański
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Studnia głębinowa
« Odpowiedź #8 dnia: 25.06.2021, 12:24 »
Ja mam studnie glebinową. Niestety woda ma sporo żelaza, i zostawia żółty nalot na sanitariatach, co jest denerwujace. O praniu bialych ubrań nie wspomnę. Dlatego niedlugo będę zakladal stację uzdatniania wody. U mnie koszt takiej dla 4 osobowej rodziny w raz z montażem ok 5 tys.
Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić!

Offline basp28

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 866
  • Reputacja: 97
Odp: Studnia głębinowa
« Odpowiedź #9 dnia: 25.06.2021, 12:29 »
No to wiertniczy mnie nie nakłamał - nie wszystko powiedział :)
mam wycenę szacunkową - 300zł za m studni - wodę mam mniej więcej 12 a 20 m, znając życie to na 20 :) - czyli 6000 zł, pompa dobra 2000, zbiornik 1000 instalacja od studni do budynku 2.000,
Czyli ok 11 tys. + stacja uzdatniania ok 10 tys. (dużo osób) - czyli koszt instalacji wody ze studni głębinowej +/- 20 tys. ?

Co do ścieków - jeszcze mam szambo ekologiczne, bo kanalichy nie ma w pobliżu, więc ich nie okantuje :).

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Studnia głębinowa
« Odpowiedź #10 dnia: 25.06.2021, 14:05 »

Co do ścieków - jeszcze mam szambo ekologiczne, bo kanalichy nie ma w pobliżu, więc ich nie okantuje :).
Właśnie chciałem się odezwać, jak wspomniałeś o tym wpięciu się za wodomierzem. Wodociągi to nie PZW. Robią różne pomiary, mają różne liczniki. Gdyby im wyszło, że wpływa nadmiar ścieków, niż jest płacone, zaczęliby szukać. A kara to pewnie, cóż... Jak nie w PZW.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Studnia głębinowa
« Odpowiedź #11 dnia: 25.06.2021, 16:20 »
Ja za studnie z pompą i przyłączem, płaciłem coś około 12k ale wodę miałem chyba na 60tym metrze.

Nie wyobrażam sobie używać studni bez choćby odżelaziacza, teściowa ma tak podłączone i to jest masakra co się w tym domu stało. Wszytsko żółto- brązowe, wszędzie w rurach i sanitariatach masa syfu. Ja od razu dodatelm do tego zmiękczacz wody żeby zrobić raz w dobrze. Jak przesadziłem z regulacją to woda wyszła niemal jałowa, teraz już się mieści w normach.

Offline Koper

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 13
  • Lokalizacja: Gdańsk
Odp: Studnia głębinowa
« Odpowiedź #12 dnia: 26.06.2021, 19:27 »
Kilka lat temu siedziałem w temacie studni, pomp i uzdatniania dosyć mocno.

Nie wiem jak teraz wygląda to od strony prawnej, ale kiedyś na wszystko powyżej 30 metrów potrzebny był projekt, chyba że działalność, to niezależnie od głębokości projekt i operat.

12 metrów to bardzo mało, to chyba bardziej wody gruntowe, a w ciągu kilkunastu ostatnich lat obserwowałem jak w moich okolicach lustro wody w studniach z wodami powierzchniowymi się obniża i w studniach kończy się woda.

Uzdatnianie to temat rzeka, ale i konieczność. Na kilkadziesiąt wyników badań które przeszły przez moje ręce, nie zdarzyły się takie w których woda była zdatna do picia. Pokutuje przekonanie, że im głębiej tym woda lepsza, ale to taki mit. Były ujęcia na 25 i 180 metrów, żelazo było przekroczone zawsze, bardzo często mangan. Rozwiązanie jest proste i skuteczne, tj. stacje uzdatniania na głowicach jonowymiennych.
Poza ceną zakupu, potem jest już z górki sól w tabletkach, nadmanganian potasu to groszowa sprawa. Fajnie znaleźć jakąś rzetelną firmę, która przykłada się do roboty (zrobi badania przed i po) oraz montuje osprzęt wysokiej jakości (nie wiem jak teraz, kiedyś głowice Clack to był taki solidny wybór).

W kwestii samego układu to opcja pompa plus zbiornik membranowy to najbardziej niezawodny układ.
Są rozwiązania oparte na falownikach (na pewno Grundfos, chyba Ebara również) mają takie w swojej ofercie, ale cenowo pewnie wyjdzie drożej niż solidna nierdzewna pompa na silniku Franklina wraz ze zbiornikiem.

Najważniejsze co mogą doradzić w kwestii studni to zadbać, aby średnica rury studziennej miała 125 mm.
Bardzo częsta praktyka studniarzy, szczególnie przy małych odwiertach, to ładowanie rur 110 mm, co już przy szeregu K lub PN10 daje światło studni ok 100 mm, przy KV lub PN12,5 będzie to jeszcze kilka mm mniej. Ogranicza nas to do stosowania jedynie pomp 3", czyli albo najtańszej chińszczyzny, albo takiej droższej chińszczyzny brandowanej przez duże koncerny.
Pompa 4" to standard, te lepsze mają wirniki z nierdzewki (są rozbieralne i naprawialne) do tego standard nema, który w razie awarii silnika pozwala go wymienić na inny niezależnie od producenta.

Branża trochę jak budowlana, człowiek czasami patrzy i oczom nie wierzy. Kabli zasilających do kontaktu z wodą pitna nie stosuje prawie nikt, ok dobre H07RNF też da radę, ale walenie przewodu w igielicie pod wodę to już szczyt głupoty, a co trzecia pompa na serwis wjeżdżała z takim przewodem. Kabel pił wodę jak szalony, woda do uzwojenia i po silniku. Filtry studzienne, nie szczelinowe, tylko rura ponawiercana wiertłem fi10 na kolanie, obsypki zero - efekt taki, że wirniki skończyły się po kilku tygodniach, tyle piachu pompa przemieliła. Robienie protokołów wydajnościowych na podstawie faz księżyca i tego co mogłoby być gdyby nam się chciało, brak wstępnych pompowań, to też smutny standard w tej branży.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Studnia głębinowa
« Odpowiedź #13 dnia: 27.06.2021, 22:37 »
Czy ktoś ma wiedzę, czy za wydobywanie wody z gruntu należy do Państwa odprowadzić jakąś opłatę?
Pozdrawiam,
Tomek