Autor Wątek: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)  (Przeczytany 3304 razy)

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Reputacja: 31
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #60 dnia: 20.02.2024, 23:28 »
A ostatnie to jest tytuł książki. Kiedyś czytałem. Bardzo ciekawa ;)

W zeszłym roku na jednej z ostatnich zasiadek karpiowych postanowiłem, że w tym roku wrócę do czytania książek. Jako że zwykle łowię sam, a karpie nie biorą jak płoteczki to będę miał dużo czasu na czytanie :D Może i tą wciągnę na listę.

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 447
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #61 dnia: 21.02.2024, 07:04 »
Carl postawił sobie za cel przyrównywanie AI do rewolucji przemysłowej i nie da sobie wmówić, że to zupełnie co innego :-\

Nie mam żadnego celu, obserwuję tak jak Wy, Dragan i inni. Wnioski każdy może sobie wyciągać jakie chce, a przyszłość i tak jest nieznana. Pan Dragan w swojej wypowiedzi tak jak napisałem stawia sobie czasami z góry założoną czy to celowo czy nie błędną tezę/założenie i snuje rozważania. Dokładnie tak samo jak niektórzy tutaj, jak postawią sobie tezę, że AI to jeden twór, który przez ogromne zasoby danych stał się inteligentnym, myślącym tworem chcącym zastąpić ludzkość, to mogą snuć teorie rodem z terminatora.

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 447
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #62 dnia: 21.02.2024, 07:18 »
Sporo napisałeś o samym prof. A.Draganie a ani słowa o sztucznej inteligencji, o której tutaj rozmawiamy. Nic nie napisałeś o zadaniach jakie prof. A.Dragan dał ChatGPT i o tym jak sobie z nimi poradził? Mnie te odpowiedzi po prostu zaskoczyły i moim zdaniem kompletnie nieistotne jest to kto te pytania zadał. Powtórzę, że jak dla mnie jeszcze za wcześnie na to aby ChatGPT i inne tego typu algorytmy nazywać sztuczną inteligencją ale pewne symptomy rozumowania ja już dostrzegam. Biorąc pod uwagę to, że właściwie nikt nie wie na jakiej zasadzie obecna AI działa i to, że swoją mocą obliczeniową znacznie przekracza możliwości ludzkiego mózgu ja już czuję się delikatnie nieswojo.
Napisałem sporo nie bez celu, facet snuje wizję ..dla kasy, tak w skrócie. Czy przekracza właściwości ludzkiego mózgu? Chyba spore nadużycie, skoro człowiek wykorzystuje tylko kilka procent tegoż, a większość jego działania jest również nieznana jak AI. Naprawdę nie zauważasz, że facet karmi papką dla poklasku? W średniowieczu też wierzono szamanom i szarlatanom, niby nikt nie wie w jakim kierunku to zmierza, ale są tacy co wiedzą i wiedzą że to ten zły.





Potem wyłączają kamery i liczą zarobek.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 555
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #63 dnia: 21.02.2024, 07:28 »
Carl postawił sobie za cel przyrównywanie AI do rewolucji przemysłowej i nie da sobie wmówić, że to zupełnie co innego :-\

Nie mam żadnego celu, obserwuję tak jak Wy, Dragan i inni. Wnioski każdy może sobie wyciągać jakie chce, a przyszłość i tak jest nieznana. Pan Dragan w swojej wypowiedzi tak jak napisałem stawia sobie czasami z góry założoną czy to celowo czy nie błędną tezę/założenie i snuje rozważania. Dokładnie tak samo jak niektórzy tutaj, jak postawią sobie tezę, że AI to jeden twór, który przez ogromne zasoby danych stał się inteligentnym, myślącym tworem chcącym zastąpić ludzkość, to mogą snuć teorie rodem z terminatora.

Nie stał się. Ale w tempie ekspresowym do tego dąży. (poza słowem "chcący", bo to niczego nie chce. Wykonuje zadania)
Teorie rodem z Terminatora to bujdy. Nie to jest zagrożeniem. I nie raz już to było powiedziane.


Napisałem sporo nie bez celu, facet snuje wizję ..dla kasy, tak w skrócie. Czy przekracza właściwości ludzkiego mózgu? Chyba spore nadużycie, skoro człowiek wykorzystuje tylko kilka procent tegoż, a większość jego działania jest również nieznana jak AI. Naprawdę nie zauważasz, że facet karmi papką dla poklasku? W średniowieczu też wierzono szamanom i szarlatanom, niby nikt nie wie w jakim kierunku to zmierza, ale są tacy co wiedzą i wiedzą że to ten zły.

Potem wyłączają kamery i liczą zarobek.
Co do oceny dra Dragana to, możesz nie uwierzyć, ale mam od dawna podobną. Z tym, że absolutnie nie odmawiam mu wiedzy z zakresu ogólnego, a fizykiem na pewno jest wybitnym..
Ale jego prezencja, dobór tematów i odpowiednich kontrowersji... to jest już gra dla kasy.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 447
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #64 dnia: 21.02.2024, 08:12 »
Nie stał się. Ale w tempie ekspresowym do tego dąży. (poza słowem "chcący", bo to niczego nie chce. Wykonuje zadania)
Teorie rodem z Terminatora to bujdy. Nie to jest zagrożeniem. I nie raz już to było powiedziane.

Tylko Michał, zagrożenia są zawsze przy czymś nowym, jest to nieodzowna część postępu. A wraz z nim zmniejsza się je, by były bezpieczne dla ludzi.


Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 447
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #65 dnia: 21.02.2024, 08:18 »
Co do oceny dra Dragana to, możesz nie uwierzyć, ale mam od dawna podobną. Z tym, że absolutnie nie odmawiam mu wiedzy z zakresu ogólnego, a fizykiem na pewno jest wybitnym..
Ale jego prezencja, dobór tematów i odpowiednich kontrowersji... to jest już gra dla kasy.

Ja wiedzy nie odmawiam nikomu, skomentowałem sposób jej prezentacji, że jest ukierunkowany na dany cel. Tak wygląda dzisiejszy świat-stety , niestety. Myślę, że tak było zawsze, z tym, że obecnie mamy po prostu lepszy dostęp do mediów.

Offline Dyrek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Alwernia
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #66 dnia: 21.02.2024, 08:27 »
Chyba pora z tytułu wątku usunąć kulki...

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 447
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #67 dnia: 21.02.2024, 08:34 »
Chyba pora z tytułu wątku usunąć kulki...

E tam, jest to mocno powiązane, bo AI leci w  kulki ze światem :)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 555
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #68 dnia: 21.02.2024, 08:56 »
Dlaczego? Od kulek wyszło. Może do kulek wróci :)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Reputacja: 31
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #69 dnia: 21.02.2024, 10:36 »
Cytuj
....
Ale jego prezencja, dobór tematów i odpowiednich kontrowersji... to jest już gra dla kasy.

Ja tak wcale tego nie odbieram. Dla mnie to jest po prostu człowiek, który jest sobą. Po prostu. Co do sposobu wypowiadania się, argumentacji to prof. A.Dragan jest dla mnie jednym z najbardziej zrozumiałych mówców. Słuchałem wielu jego prelekcji na tematy od stricte fizycznych o czarnych dziurach, podróżach w czasie, antymaterii itd po filozoficzne o np. transcendencji i gościu po prostu do mnie trafia. Jestem po Politechnice Wrocławskiej i liznąłem sporo dość zaawansowanej fizyki ale to w jaki sposób prof. A.Dragan tłumaczy dla wielu łamiące umysły zagadnienia jest dla mnie zadziwiające. Sporo rzeczy które na studiach tylko liznąłem i nie do końca rozumiałem A.Dragan pomógł mi zrozumieć. Nie chcę aby wyglądało, że jestem jakimś jego fanem ale ja na prawdę nie widzę w jego wypowiedziach parcia na szkło i chęci zysku. Jestem już w takim wieku, że mam dość ugruntowane zdanie na wiele tematów co nie przeszkadza mi, żeby wysłuchać zdania innego człowieka. Jeśli się z nim nie zgadzam i potrafię podać kontrargumenty to je podaję a jeśli ich nie mam to po prostu milczę. Rozumiem jednak wasz dysonans poznawczy, którego doświadczacie oglądając i słuchając prof. A.Dragana. Po pierwsze rzadkością jest aby profesor tak wyglądał, a po drugie w obecnym świecie mamy tysiące przykładów wykorzystywania kontrowersyjnej aparycji do robienia hajsu.   

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 555
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #70 dnia: 21.02.2024, 10:41 »
Jak już pisałem - fizykiem jest świetnym. No i oczywiście tłumaczyć potrafi doskonale. Inaczej jego wykłady na tematy naukowe nie byłyby tak popularne :)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Reputacja: 31
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #71 dnia: 21.02.2024, 10:41 »
Może warto wydzielić nasze wywody i przenieść je do osobnego tematu ?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 555
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #72 dnia: 21.02.2024, 10:41 »
Może warto...
Pomyślę nad tym wieczorem.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 447
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #73 dnia: 21.02.2024, 10:59 »
I nie trudno się z nim w wielu kwestiach AI nie zgodzić, szczególnie, gdy pytany odpowiada, że nie wie jak się to potoczy, że nie ma pojęcia etc. Zatem ma takie same przemyślenia jak inni ludzie i userzy tutaj. Nie trudno też się z nim nie zgodzić, że nie można nic z tym zrobić na tym etapie, to po prostu się dzieje i tyle. Choć ja tu bym szerzej patrzył na to, na zasadzie dostosowania do otaczającej rzeczywistości i wykluczenia na własne życzenie tych co nie będą się dostosowywać. Tempo rozwoju różnych dziedzin jest ogromne, nie tylko w obszarze AI, można powiedzieć, że co dzień budzimy się w innej rzeczywistości. Ale to wszystko np. dziś jest wielkim WOW i problemem, a jutro na przykład wybucha wojna światowa i staje się czymś co przechodzi do lamusa, a nastają problemy, które nas dotykają w inny sposób.
Światem rządzi nawet nie ogromna kasa, a ludzka pazerność, co widać po wojnie na Ukrainie, Ci co rozpętali-kasowo mieli wszystko można powiedzieć, ale było to za mało. Obecnie nikogo nie interesuje, że ginie po obu stronach pod 2 tys ludzi na dobę, że wszystkie traktaty po II WŚ niektórzy mają w nosie, że można tę wojnę było dawno zakończyć, ba nawet jej zapobiec, ale z pewnych względów trwa, bo zawsze wojna to grube interesy dla państw i każdy chce coś uszczknąć. Taki mamy świat, z jednej strony piękny od strony natury, a z drugiej paskudny też od strony natury...człowieka. Także zdecydowanie bardziej obawiałbym się ludzi nie AI.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 555
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kulki „Paszowe” i sztuczna inteligencja (gemini)
« Odpowiedź #74 dnia: 21.02.2024, 11:33 »
O wojnie rozmawiamy w dziale zamkniętym. Proszę nie kontynuować wątku, bo będę kasował wpisy.
Krwawy Michał

Purple Life Matters