Autor Wątek: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?  (Przeczytany 336541 razy)

Offline Ellah

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1065 dnia: 03.10.2023, 15:44 »
Czy w pazdzierniku - (moze akurat nie w tym roku, bo temp sa wyjatkowe) zmieniacie jakos podejscie w kwestii typu pelletu (jasny, ciemny) i zanet (slodka/kwasna) do metody?

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 265
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1066 dnia: 03.10.2023, 15:47 »
Cały okrągły rok bazuje na zanecie rybnej z dodatkiem pelletow coppensa i allera. Jedyne do możesz zmienić to próbować dodawać martwych robaków do podajnika i na te same łowić założone na przypon z gumką. U mnie czerwone mady biją na głowę białe.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline tiimi83

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 19
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1067 dnia: 03.10.2023, 16:10 »
Ewentualnie na jesień typy waftersów ze słodkich na bardziej śmierdzące, rybne.

Offline Ellah

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja: 0
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1068 dnia: 04.10.2023, 13:16 »
A pellety? Mam Aqua classic i Skretting ale nie widze roznicy przy wynikach, czy na jesien uzywacie jakis innych?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 562
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1069 dnia: 04.10.2023, 13:21 »
Nie. Ewentualnie mniejsze podajniki.

Też zależy, co rozumiesz przez jesień. Bo gdy ryba przygotowuje się dopiero do ochłodzenia (temperatura wody spada znacznie wolniej niż powietrza), to wtedy jest okres najlepszego żerowania. Towar trzeba ograniczać dopiero, gdy już rybom metabolizm spowolni.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 265
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1070 dnia: 04.10.2023, 13:30 »
A pellety? Mam Aqua classic i Skretting ale nie widze roznicy przy wynikach, czy na jesien uzywacie jakis innych?


Nie. Przejście na tryb  późno jesienno - zimowy nie oznacza zmianę rodzaju pelletów, tylko odejście od wstępnego nęcenia wstępnego (ewentualnie ograniczenie go do minimum - konopie, robaki) a także dłuższe trzymanie zestawu w wodzie - do około 15 a nawet 20 minut.

W przypadku zimno wodnego łowienia gruntowego warto skrzyżować ze sobą na przykład metodę i bombkę którą możemy aktywnie szukać ryb poprzez odsuwanie zestawu co 5 metrów od brzegu z dodatkowym delikatnym nęceniem ryb procą (pellety, robaki), albo zestaw z woreczkiem pva który może sobie poleżakować dłużej w wodzie i być nawet do 30 minut w miejscu zarzucenia zestawu.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline KuBxOnOff

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1071 dnia: 05.03.2024, 15:55 »
Chciałbym się z wami podzielić moimi doświadczeniami z produkcji zanęty. Od kilku lat a właściwie od kiedy Luk wrzucił na swój kanał film o mixie do methody łowię prawie tylko i wyłącznie na zrobione przez siebie zanęty. Na początku robiłem z dodatkiem sonubaitsa a od dwóch lat już nie używam gotowców jako komponent. Obecnie mam taką recepturę : 

450 g aller classic
200 g kukurydza ekstrudowana
100 g konopie prażone
100 g biszkopt mvde
50 g   płatki owsiane

Dodatki:
25 g soli
25 g aromat karmelowy champion / mvde

Kiedyś ten skład był dwa razy dłuższy, np. dodawałem pszenicy ekstrudowanej ale odpuściłem po pierwszej próbie bo zanęta była bardzo wrażliwa na wodę . Dla mnie ekstrudowane ziarna robią ekstra robotę bo kukurydza nie jest w twardych kostkach tylko w strukturze przypomina mielony chleb tostowy.

Online krzysssiooo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legnica
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1072 dnia: 05.03.2024, 15:57 »
Cześć, masz może jakiś filmik z pracy Twojego mixu ?
Też coraz bardziej zastanawiam się nad produkcją swojej zanęty patrząc po cenach gotowych.

Offline KuBxOnOff

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1073 dnia: 05.03.2024, 16:29 »
Jeśli chodzi o cenę to wydaje mi się że trochę da się urwać ale nie jakoś strasznie dużo

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 201
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1074 dnia: 05.03.2024, 21:59 »
Mogę dołożyć swoje 3 grosze dontematu. Zamiast classica zacząłem używać mastera, bo classic dawał ciut większą kleistość i wolniejszą pracę od mastera.
Ja robię test moich pomysłów i dążę do tego aby zanęta uwalniała waftersa 8mm w 20-30s. Waftersa układam na dno foremki i zasypuje. Po wyjęciu z foremki widzę waftersa.
Nie łowię w głebokich wodach, ale pewnie wtedy dążyłbym do 1-2minut uwolnienia waftersa 8mm.
Testowałeś czas pracy swojej zanęty?
Dla mnie idealna zanęta to zmielona na pył, która po kilku minutach w łowisku pozostawia jedynie obłok i jak najmniej drobinek.Moje łowiska są zdominowane drobnicą, stąd jedyne mniej ulotne elementy zanęty to u mnie pellet.

 Jeśli chodzi o taniość, to biszkopt na rekreacyjne łowienie z powodzeniem zastępuje najtańszym mielonym odpadem cukierniczym. Nie dodaje aromatu, nie widziałem powtarzalnej rożnicy kiedy dodawałem. Jak jednak mam fantazje pokombinować to dodaje zalewajek smakowych, rzadkich mało doklejających. Kilka razy po dolaniu zalewajki woda się otworzyła, ale kilka przypadków to dla mnie za mało aby wyciągać wnioski.

Nie znam kukurydzy ekstrudowanej i ona chyba u Ciebie robi niezłą robotę bo classica jeszcze doklejasz płatkami. Możesz opisać jak zachowuje się ta kukurydza ekstrudowana? Ja dawałem 5-10% mąki kukurydzianej ale też pogarszała mi pracę i finalnie zrezygnowałem z kuku. Jak ten dodatek wpływa na pracę? Dobrze puchnie i obsypuje, czy raczej dokleja (co mi nie bardzo pasuje patrząc na pozostałe składniki). Czy powstaje z tego tak porządana przeze mnie mgiełka czy drobne frakcje zalegające na dnie?

Offline LUKAPIO

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1075 dnia: 06.03.2024, 10:00 »
Nie polecam kukurydzy ekstrudowanej do mixu. Taka kuku to klej i zabetonuje mieszankę totalnie. Ja traktuję ją jako naturalny klej do zanęt na rzekę. Aromat jak każda śruta więc szału nie ma. Nie wolno przesadzić z jej ilością podczas dodawania. Na głębokie łowiska można dodać do mixu ale raczej niewielką ilość. Najlepiej sprawdzić wcześniej jak długo będzie się rozkładała w podajniku.
Profil na Instagramie: lukapio_fishing
Profil na Facebooku: Lukapio Fishing

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 201
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1076 dnia: 06.03.2024, 10:30 »
Dzięki za info, czyli nie tego szukam. W poprzednich postach było porównanie do przetartego chleba tostowego a on super rozprasza i puchnie. Kuku i ziarna są popularne u mnie i chciałem dodawać do zanęty żeby nie jechać na samym rybnym pellecie. Macie może jakieś niesklejające postacie zbożowych dodatków do method mixu?

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 265
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1077 dnia: 06.03.2024, 10:55 »

Na początku filmu p. Horemski prezentuje namaczanie miksu zblendowaną kukurydza. Osobiście nie stosowałem nigdy tego patentu ale może to coś co pasowałoby Ci.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 201
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1078 dnia: 06.03.2024, 13:32 »
Rozwiązanie fajne jak wszystko blendowane i dodawane do zanety, jednak dla mnie zbyt niepraktyczne. Bardziej szukam suchego dodatku do własnego mixu.
U mnie przeważają bardzo krótkie wypady na ryby i nie urabiam za dużo zanęty. Często to jest tylko posypka do pelletu. Nieraz rozrabiam zanęte dopiero jak nic się nie dzieję i chce dać mocniejszy sygnał rybom. Stąd raczej forma sucha by się przydała.

Edit: ktoś stosował może i opisze właściwości ddgs kukurydzianego? Na tym chyba robią epidemię?
https://allegro.pl/oferta/najwyzszej-jakosci-ddgs-kukurydziany-paszowy-1-kg-14935146173

Offline KuBxOnOff

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #1079 dnia: 07.03.2024, 21:44 »
Cześć, masz może jakiś filmik z pracy Twojego mixu ?
Też coraz bardziej zastanawiam się nad produkcją swojej zanęty patrząc po cenach gotowych.
Jutro rano rozrobię mix i nagram filmik jak on pracuje.