Autor Wątek: Wstępne nęcenie feederem  (Przeczytany 25862 razy)

Online Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 036
  • Reputacja: 664
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wstępne nęcenie feederem
« Odpowiedź #90 dnia: 01.03.2021, 10:22 »
Zamiast żyłki lepiej na kołowrotek nawinąć plecionkę ja mam chyba 20 lb (musiałbym sprawdzić)
Pozwala ona jednym szarpnięciem opróżnić koszyk. Przy żyłce trzeba było szarpać więcej razy przez co pole nęcenia rozciągało się w kierunku brzegu .

Na dystansie 50m i więcej to to jest mus,ale na bliskim dystansie,różnica zaciera się.


Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 993
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wstępne nęcenie feederem
« Odpowiedź #91 dnia: 01.03.2021, 10:46 »
Zastanawia mnie jedna sprawa.
Jeżeli mam zestawy feederowe oparte o żyłkę, a spod o plecionkę to odmierzając wszystkie zestawy na kijkach spod będzie lądować bliżej ze względu na brak rozciągliwości tej linki.
Przy odległości łowienia 50m myślę, że spod będzie co najmniej te 5m bliżej lądować w wodzie.
Myślałem żeby na zestaw do spoda nawinąć pletkę ale blokuje mnie trochę ten fakt. 
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 441
  • Reputacja: 1972
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wstępne nęcenie feederem
« Odpowiedź #92 dnia: 01.03.2021, 11:01 »
Wydaje mi się, że sam łuk, jaki robi się przy zarzucie, będzie niwelował różnice w rozciągliwości żyłka-plecionka. To nie jest przecież tak, że wszystko leci po linii prostej i w momencie dotarcia do klipa na plecionce staje w miejscu, a żyłka rozciąga się jak guma od majtek i zestaw ląduje 5 m dalej (po czym oczywiście musiałby te pięć metrów w szybkim tempie przepłynąć w naszą stronę, bo żyła powracałaby do stanu pierwotnego).
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Wstępne nęcenie feederem
« Odpowiedź #93 dnia: 01.03.2021, 11:42 »
Krzysiek, sprawdzałem to zagadnienie w praktyce. Mi wyszło, że przy grubszych żyłkach (0,25-0,30) przy feederze różnica jest niewielka. Powiedzmy że około metra bliżej. Dlatego warto nieco mocniej przyhamować koszyk po dobiciu do klipa, a kijowi do spoda za to pozwolić się pociągnąć nieco dalej, i powinno wyjść na równo.

Żyłka jest rozciągliwa, owszem, ale ciężar koszyka nie wyciąga jej tak jakby się mogło wydawać. Zauważyć należy, że parametr rozciągliwości powinien być podawany dla siły zrywającej. Naciąg przy rzucie, nawet przy łowieniu z klipem jest dużo mniejszy.

Przy czym należy to odnosić do relatywnie lekkich koszyków (30g plus towar). Możliwe, że ciężki koszyk znacznie bardziej rozciągnie żyłkę.

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 993
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wstępne nęcenie feederem
« Odpowiedź #94 dnia: 01.03.2021, 12:01 »
Chodzi mi właśnie o cięższe zestawy. Okolice 80g (podajnik/koszyk + wsad)
Różnica do 2m znaczy niewiele. Bałem się, że mogą to być okolice 6m+
 :thumbup:
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 441
  • Reputacja: 1972
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wstępne nęcenie feederem
« Odpowiedź #95 dnia: 01.03.2021, 12:14 »
Ale pamiętajcie o tym, że co się rozciągnie, to potem z powrotem się skurczy. Więc jeśli nęcimy spombem, to owszem, rozciągnie się, uwolni towar i się skurczy. Ale jeśli koszykiem, to nawet to minimalne rozciągnięcie po kilku sekundach zniknie. Koszyk wyląduję kawałek dalej na wodzie, ale zaraz zostanie ściągnięty w naszą stronę.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Wstępne nęcenie feederem
« Odpowiedź #96 dnia: 01.03.2021, 12:15 »
Z różnicy rozciągliwości między plecionką a żyłką która średnio wynosi ok 20 % można by wnioskować że  przy większym obciążeniu te odległości będa duże większe niz 2m na dystansie np.50 m
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Wstępne nęcenie feederem
« Odpowiedź #97 dnia: 01.03.2021, 12:23 »
Michał ma rację.

Co do cięższych zestawów, to mam tylko odniesienie do karpiówek. Więc tam duża rakieta na spodzie z jednej strony, a z drugiej zestawy 100g+ i żyłki 0,30+. Wniosek podobny ;) Uważam, że większego bałaganu narobi się, jeśli niechlujnie rzuca się do klipa i zestaw ląduje raz tam, raz gdzie indziej. Efekt rozciągliwości żyłki można moim zdaniem pominąć.

Z różnicy rozciągliwości między plecionką a żyłką która średnio wynosi ok 20 % można by wnioskować że  przy większym obciążeniu te odległości będa duże większe niz 2m na dystansie np.50 m

Janusz, a co myślisz o tym?

(...) Żyłka jest rozciągliwa, owszem, ale ciężar koszyka nie wyciąga jej tak jakby się mogło wydawać. Zauważyć należy, że parametr rozciągliwości powinien być podawany dla siły zrywającej. Naciąg przy rzucie, nawet przy łowieniu z klipem jest dużo mniejszy.(...)

Mając okazję sprawdzić nieco żyłek na zrywarce, uważam że rozciągliwość żyłki jest w odniesieniu do praktyki mocno demonizowana. Przy holu dużej ryby ma bardzo duże znaczenie, przy detekcji brań na dystansach do 50 metrów istotne, ale nie kluczowe, przy zarzutach moim zdaniem niewielkie. Wszystko rozbija się o naprężenie, jakiemu jest ona przy danej czynności poddawana.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 441
  • Reputacja: 1972
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wstępne nęcenie feederem
« Odpowiedź #98 dnia: 01.03.2021, 12:31 »
Wszystko rozbija się o naprężenie, jakiemu jest ona przy danej czynności poddawana.

I o to właśnie chodzi :thumbup: Do tego należy dodać jeszcze to, o czym wspomniałem powyżej. Gdy rzucamy, na żyłce/plecionce tworzy się luz. Dopiero po dobiciu do klipa żyłka/plecionka zaczyna się prostować, a to znacznie ogranicza rozciąganie żyłki. Przeważnie gdy jest choć minimalny wiatr, to żyłka nawet nie robi się prosta między szczytówką a koszykiem. Żeby zaczęła się dobrze rozciągać, to najpierw musiałaby się całkowicie wyprostować i cała siła rzutu pójść w jej rozciąganie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 730
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Wstępne nęcenie feederem
« Odpowiedź #99 dnia: 01.03.2021, 12:39 »
Myśle że nasze rozważania czy domysły może rozwiać forumowy Fizyk Koko :) ale tak jak piszesz przy rzucie ta rozciągliwośc chyba jest inna niż przy jednostajnym wzroście siły naprężenia. Oraz sama technika rzutu ( siła, kąt ) 
 
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Wstępne nęcenie feederem
« Odpowiedź #100 dnia: 01.03.2021, 12:41 »
Marian na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości.

Ja przez długi czas też rozciągliwość żyłki traktowałem jako prawdę objawioną, i myślałem że zachowuje się na długich odcinkach jak guma. A potem zamiast się domyślać, po prostu pomierzyłem kilka rzeczy, i wyniki były zgoła inne niż moje przypuszczenia O:)

Stąd też plecionkę stosuję tylko przy łowieniu jak na moje możliwości bardzo daleko, i tylko przy klasyku. Mam też jeden zestaw do dłubanki na drobnicę, i tam cienką plecionkę też stosuję, mimo że dystans jest krótszy. W pozostałych przypadkach dla mnie żyłka jest lepsza.

Online Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 036
  • Reputacja: 664
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wstępne nęcenie feederem
« Odpowiedź #101 dnia: 01.03.2021, 13:06 »
Napiszę jak sam rozwiązuje odległość nęcenia na wędkach różnych.

Wędkę do nęcenia dajmy na to ,klipuję na 60m,zaś wędkę do łowienia,klipuję na 61m z tego względu,że inaczej opada szklanka,inaczej mniejszy koszyk. Ale pamiętać trzeba,że podczas wyszarpywania szklanki,towar idzie lekko do nas,nie ścieli się tam,gdzie szklanka upadnie,chyba,że mamy zwarte wałki,ale ukształtowanie dna,dryf podwodny,i tak nam to nieco przesuną.

Rozciągliwość żyłki ciężko zmierzyć ,względem wagi koszyka na różnym dystansie. Ze swojej strony,powyżej 40m nęcenia dużą szklanką,zalecam plecionke i strzałówkę. Dużo łatwiej wyszarpać towar.

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 658
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Wstępne nęcenie feederem
« Odpowiedź #102 dnia: 01.03.2021, 15:11 »
Myśle że nasze rozważania czy domysły może rozwiać forumowy Fizyk Koko :) ale tak jak piszesz przy rzucie ta rozciągliwośc chyba jest inna niż przy jednostajnym wzroście siły naprężenia. Oraz sama technika rzutu ( siła, kąt )

Zgadza się. Rozciągliwość dynamiczna jest inna niż statyczna. :)


Marian na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości.
……………….
……………….
Niektóre może tak. Wszelkie, to byłoby zbyt piękne. :)

W listopadzie ubiegłego roku w wątku "Feeder na dalekim dystansie" odbyła się dyskusja związana z problematyką zarzucania zestawów. Nie łowię na takich odległościach i być może z tego powodu ten wątek mi wtedy umknął.
Po zauważeniu zainteresował mnie ten temat i obecnie od dłuższego czasu jestem w trakcie zaawansowanego jego rozpoznawania, w tym także niektórych spraw poruszonych dzisiaj w tym wątku.

Temat jest złożony i prawdopodobnie jednak potrzebna mi będzie przed końcowym opisaniem jakaś weryfikacja praktyczna nad wodą po ustąpieniu lodu aby mieć względną pewność prawidłowości wniosków.
 :)
Marian

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Wstępne nęcenie feederem
« Odpowiedź #103 dnia: 01.03.2021, 15:33 »
Ekstra :bravo: :bravo: Czekam z niecierpliwością, jak na wszystkie Twoje publikacje.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wstępne nęcenie feederem
« Odpowiedź #104 dnia: 01.03.2021, 16:29 »
Nie wiem jakie wnioski przedstawi nam Koko ale z doświadczeń nad wodą wynika mi że nawet na odległości 20 m warto używać plecionki zamiast żyłki  w kontekście opróżniania koszyka .
FEEDER KLUB MAZOWSZE