Autor Wątek: Przedłużenie żywotności kołowrotka poprzez wymianę łożysk...?  (Przeczytany 5999 razy)

Offline TOmaSZ93

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 424
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Witam potrzebuje łożysko do stradica 2500fl badziewie za 700zł co chwilę trze rolka w kabłąku .. Wie ktoś gdzie dostać?

Jak masz wymiary tego łożyska to możesz kupić na albeco tylko kup dobrej jakości np. ezo i nierdzewne powinno dłużej wytrzymać. Ja w swoich wywaliłem łożyska z rolek i dałem atrapy nie zauważyłem pogorszenia w pracy rolki i jest łatwiejsze w obsłudze ;).

Dzięki. Teraz pytanie do posiadaczy fl 2500 o wymiary łożyska i zamawiam :) Tak więc z góry dzięki panowie.
C&R

Offline Berez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 807
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chojnów
  • Ulubione metody: method feeder
Rozbierz rolkę i sam zmierz łożysko ;)
- Arek -

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 344
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Jakby ktoś chciał poprawić sobie dla Ultegra 5500 XTD.
Knob - wymiana na EZO nierdzewne 5x9x3 + 4x9x4,0. Tak samo w Ultegra CI4+ 5500 XT-C i Ultegra 14000 XTD.
Rolka - Ultegra CI4+ 5500 XT-C ma już łożysko i ładnie śmiga, Ultegra 5500 XTD i Ultegra 14000 XTD mają chyba tak samo. Na metalowej podstawie, zamontowanej na sztywno chodzi z trudem teflonowa tulejka.
Wymieniłem tą podstawę na łożyska + podkładka, wszystko nierdzewne. Patrząc od strony wkręta: łozyska 4x8x3 nierdz+ 4x7x2,5 nierdz + podkładka 4x6x2.
Łożyska EZO dostępne na Allegro, nierdzewne podkładki chyba tylko na Ali.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 474
  • Reputacja: 95
Kupiłem Shimano Nasci 4000 i  w sieci znalazłem, że można go ulepszyc poprzez dodanie łożyska pod przekładnie.
Robił ktoś  to z was ?

Offline Berez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 807
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chojnów
  • Ulubione metody: method feeder
Kupiłem Shimano Nasci 4000 i  w sieci znalazłem, że można go ulepszyc poprzez dodanie łożyska pod przekładnie.
Robił ktoś  to z was ?

Jest sens grzebać w nowym kołowrotku skoro jeszcze obowiązuje gwarancja? Po drugie łożyska możesz dodać tylko do knoba i rolki nic w przekładnie już nie dołożysz.
- Arek -

Offline LucekM

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 4


Jest sens grzebać w nowym kołowrotku skoro jeszcze obowiązuje gwarancja? Po drugie łożyska możesz dodać tylko do knoba i rolki nic w przekładnie już nie dołożysz.
[/quote]

Dołożyć się nie da, ale można wymienić te plastikowe łożyska ślizgowe na jakieś normalne.

Offline Berez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 807
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chojnów
  • Ulubione metody: method feeder
O tym właśnie napisałem wymienić atrapy łożysk w knobie i rolce na łożyska kulkowe do knoba 4x7x2,5 i rolki chyba ten sam rozmiar tylko w tych miejscach powinny być nierdzewne a o takie ciężko z dostępnością nie widzieć czemu.
- Arek -

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 344
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Berez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 807
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chojnów
  • Ulubione metody: method feeder
Są dostępne na Allegro np.
https://allegro.pl/oferta/lozysko-kulkowe-ezo-4x7x2-5-nierdzewne-smr74zz-wwa-7891274979
EZO, nierdzewna.

No ale cena masakryczna :P. Na albeco kupowałem po nie całe 10zł ezo nierdzewne.
- Arek -

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 888
  • Reputacja: 339
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Dzierżno uzależnia

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 344
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
W Albeco nie ma na stanie. katystopej daje dobry link z umiarkowaną ceną.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 474
  • Reputacja: 95
A czy na trzpieniu przekładni (te otwory w które wkręca się rączkę z obu stron korpusu kołowrotka) nie ma  tulejek zamiast łożysk? Czy tam są łożyska z obu stron?

Offline Berez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 807
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chojnów
  • Ulubione metody: method feeder
Na dużym kole zębatym prawa lewa strona oraz na pinionie góra dół są łożyska. Jedynie tulejka ślizgowa jest pod małym kołem zębatym ale jej nie wymienisz na łożysko bo nie ma takiego wymiaru chodzi o wysokość. Co do łożysk nierdzewnych 4x7x2,5 na albeco już nie ma od kilku miesięcy.
- Arek -

Offline Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 474
  • Reputacja: 95
Na dużym kole zębatym prawa lewa strona oraz na pinionie góra dół są łożyska. Jedynie tulejka ślizgowa jest pod małym kołem zębatym ale jej nie wymienisz na łożysko bo nie ma takiego wymiaru chodzi o wysokość. Co do łożysk nierdzewnych 4x7x2,5 na albeco już nie ma od kilku miesięcy.
Bardzo dziekuje za odpowiedz . To w takim wypadku nie dotykam kołowrotka,  bo myslalem, że z jednej strony dużego koła zębatego nie ma łożyska.