Autor Wątek: Dodawanie ziemi do zanęty  (Przeczytany 6252 razy)

Offline Frax091

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tak, jestem wierzący, wierzę w siebie
  • Ulubione metody: feeder
Dodawanie ziemi do zanęty
« dnia: 21.04.2021, 21:33 »
Witam,
Przychodzę dzisiaj z pewnym pytaniem, otóż czy polecacie ziemię bełchatowską i z kretowiska, aby dodawać do zanęt płociowych, karaś/lin, karp, w jakich proporcjach na jakie pory roku. Kiedy dodawać, czyli czy nawadniać osobno zanętę i ziemię i potem je złączyć, czy połączyć je na sucho i potem nawadniać. Oraz jak uniknąć "wypijania" wody z zanęty przez ziemię. Łowię na wodach stojących do 3m.
Pozdrawiam
Więcej, więcej, zawsze chciałem mieć więcej

Online Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 195
  • Reputacja: 162
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #1 dnia: 21.04.2021, 21:45 »
Jeśli chodzi o używanie gliny w spławiku to polski król jest tylko jeden 8)

Na tych filmach jest jeszcze bardzo młody i trochę jakby wystraszony ale merytorycznie to już najwyższy poziom:



Chyba, że masz na myśli łowienie "z gruntu" feederem czy pickerem, wtedy możesz zerknąć na Marcina Kurzepę :P

Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Online Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #2 dnia: 21.04.2021, 22:27 »
:D :D ;D ;D że jak król spławika ?, nie ujmując nic Kamilowi ale wspomniany nizej Marcin Kurzepa patrząc tylko na sukcesy w spławiku chyba jest Cesarzem albo wielkim imperatorem :P
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 535
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #3 dnia: 21.04.2021, 22:46 »
czy polecacie ziemię bełchatowską i z kretowiska...

Na początku i pod koniec sezonu warto celem zubożenia/przyciemnienia mieszanki. W pełni sezonu niekoniecznie, choć przy mulistym dnie dodatek lekkiej ziemi torfowej/bełchatowskiej nie zaszkodzi.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma co bezpotrzebnie naśladować wyczynowo-tyczkowych dłubaczy z sześcioma wiadrami i trzema kotłami, zwłaszcza jeżeli nie stosuje się jokersa/ochotki. Płocie, liny, karasie i karpie z niezbyt głębokich miejscówek ponad wszelką wątpliwość można skutecznie nęcić (odpowiednio dobraną, nawilżoną i uzupełnioną o nasiona, ziarna, robaki lub pellety) spożywką bez ziemi/gliny. Kto twierdzi inaczej, ten bajdurzy, a może nawet handluje ziemią/gliną ;)

Offline marox

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kolno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #4 dnia: 21.04.2021, 22:56 »
Ja dodaję ziemi z kretowiska, zwłaszcza wczesną wiosną gdy nastawiam się na płoć i krasną. Ziemi dodaję 50:50 do zanęty Stil płoć ochotka czerwona. Sprawdza się rewelacyjnie. Przecieram to przez sito 3. Na koniec dorzucam pół opakowania pinki parzonej lub mrożonej. Łowię na płytkim jeziorze lub wolnopłynacym kanale. Od kilku lat mi się sprawdza. :thumbup:

Offline Frax091

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tak, jestem wierzący, wierzę w siebie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #5 dnia: 22.04.2021, 09:18 »
Ja dodaję ziemi z kretowiska, zwłaszcza wczesną wiosną gdy nastawiam się na płoć i krasną. Ziemi dodaję 50:50 do zanęty Stil płoć ochotka czerwona. Sprawdza się rewelacyjnie. Przecieram to przez sito 3. Na koniec dorzucam pół opakowania pinki parzonej lub mrożonej. Łowię na płytkim jeziorze lub wolnopłynacym kanale. Od kilku lat mi się sprawdza. :thumbup:
Jestem totalnie zielony w tych sprawach. Jak mieszasz ziemię z zanętą i nawadniasz ? Czy klasycznie mieszamy zanęte z ziemią i potem nawilżamy i robimy kulę czy inaczej ?
Nigdy nie bawiłem się z ziemią.
Więcej, więcej, zawsze chciałem mieć więcej

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 535
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #6 dnia: 22.04.2021, 10:11 »
Przetartą przez sito 2 mm ziemię dodaję do uprzednio nawilżonej (w 2 - 3 etapach) i przetartej spożywki. Ziemia torfowa/bełchatowska z paczki jest zwykle dostatecznie wilgotna, a ziemię z kretowiska można delikatnie dowilżyć spryskiwaczem, który znajduje również zastosowanie w ewentualnym dowilżeniu finalnej mieszanki (spożywka + ziemia).

Oczywiście stopień nawilżenia spożywki/mieszanki zależy od tego, co chcemy osiągnąć (praca zanęty + spoistość niezbędna do uformowania i podania kul na stosowną odległość/głębokość).

Offline poniat 83

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #7 dnia: 28.05.2021, 01:33 »
Ziemię połącz razem z suchą zanętą następnie dodaj wody do odpowiedniej konsystencji . Połącz zanęte z ziemią pół na pół to na feeder a do spławika to pół na pół gliny z ziemią i będzie dobrze.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 535
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #8 dnia: 28.05.2021, 08:34 »
Ziemię połącz razem z suchą zanętą następnie dodaj wody...

Sucha zanęta potrzebuje często przynajmniej 0.7 litra wody na kg, więc to dobry przepis na błoto ;)

Online Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #9 dnia: 28.05.2021, 09:21 »
Ziemię połącz razem z suchą zanętą następnie dodaj wody do odpowiedniej konsystencji . Połącz zanęte z ziemią pół na pół to na feeder a do spławika to pół na pół gliny z ziemią i będzie dobrze.

Ja tam się nie znam :P ale jesli zrobisz jak kolega poleca to albo nie domoczysz zanęty albo przemoczysz gline z ziemią ( Chyba że chcesz uzyskac plasteline na rzeke z dodatkiem zanęty ale to też troszke inaczej się wykonuje ) Kolega Modus dobrze Tobie radzi, zrób jak pisze a będzie wszystko ok.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline poniat 83

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #10 dnia: 28.05.2021, 11:19 »
Często łącze zanęte z ziemią od razu i póżniej lekko dowilżam i jest dobrze i nigdy żadne błoto czy plastelina nie wychodziła. Radzę przetestować i sprawdzić samemu.

Online Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #11 dnia: 28.05.2021, 11:26 »
Ziemię połącz razem z suchą zanętą następnie dodaj wody do odpowiedniej konsystencji . Połącz zanęte z ziemią pół na pół to na feeder a do spławika to pół na pół gliny z ziemią i będzie dobrze.

Bez obrazy,ale co Ty opowiadasz ?

Wspólne namaczanie spożywki i ziemi ? To jest dopuszczalne,tylko,gdy mieszanka jest już rozrobiona,połączona,i gdy chcemy zgasić pracę/dokleić,wtedy delikatnie spryskujemy wodą.

W każdym przypadku,spożywkę namacza się oddzielnie,ziemię oddzielnie .

Offline lajon38

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 308
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #12 dnia: 28.05.2021, 11:31 »
Amen :bravo:

Offline poniat 83

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #13 dnia: 28.05.2021, 11:34 »
Powiedziałem mój sposób który działa i tyle .

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dodawanie ziemi do zanęty
« Odpowiedź #14 dnia: 28.05.2021, 11:40 »
Jest taka opowiastka z morałem, która kończy się stwierdzeniem "sierpem szybciej". Może ktoś kojarzy.

To z Konopielki.
Krwawy Michał

Purple Life Matters